Šta je novo?

Cene nekretnina

Naravno da bi stalni ugovor u opštini, samo tu ipak treba malo da se pocima i nadje vezu, za glovo samo sedne na bajs i mota.
 
Sve si pomesao :)
Ekonomiju jesam zavrsio. I da, slazem se da ne postoji "biti pametan", sve je kocka. Zbog toga smatram da je pogresno ubedjivanje ljudi da je kupovina nekretnina isplativa uvek u svakom trenutku po bilo kojim uslovima. Ko god kupuje stan, mora da uzme u obzir sve rizike. Neko je kupio stan 2008., rizikovao i izgubio stan. Neko je kupio 2020., rizikovao i super prosao. Niko ne zna da li je pametno uzimati stan sada ili nije, ali svako mora da bude svestan u sta ulazi i koji su rizici uzimanja kredita i kupovine stana.
Nema zamajavanja, ja pratim trziste, i sve sto pisem, pisem argumentovano. Samo nisam neko ko se zuri, niti sam trenutno u poziciji da kupim stan, ali mi znaci da pratim sta se desava na trzistu. Kad budem nekad kupovao za X godina, bicu mnogo informisaniji nego sto sam bio kad sam ranije kupovao.
Nisam investicioni, zato sto ne planiram da izdajem. A ko kaze da se necu preseliti tamo gde kupim stan?
Ova prica oko vikend stana je bila sprdnja, ali neki je i dalje ozbiljno shvataju :)
Srednju ekonomsku ili nešto privatno? Pošto ovde reče da nisi završio tehničku

Studirao sam drzavni tehnicki, bio super student, nisam zavrsio, ali zavrsicu kad budem imao vremena, tako da cu i formalno imati to zvanje
Ako ti se ne žuri super, ako je ovo 89 godište znači da imaš 34 godine. Zanimljivo kako se i dalje ne razmišlja o porodici već ono što pričaše u zadnjim postovima "girlfrend" i "bojfrend" u 50im. Žene će imati svoje kućiće, muškarci svoj online život...
 
Obzirom da se osvrćeš na Vradovićev post, gde je naglasio da je period nakon 2012e, mislim da si upravo dao argument njegovoj tvrdnji, iako ti to nije bila ideja.

Da je taj neki čovek kupio 3 stana, auto i belu tehniku, po fiksnoj kamatnoj stopi, odlično bi prošao. Stanovi bi mu se otplaćivali od kirije. Danas bi imao imovinu vredniju makar 60-70%(nominalno, u EUR), nego u trenutku kupovine.
U pravu si, naizgled deluje tako, iako je poenta sasvim drugačija.
Nego sam napisao u naletu, ne gledavši da poruku izbrusim bolje.
Ta priča o tome da smo od 2012. trebali veliko zaduženje je naivna i general-posle-bitke fazon.
Ukratko: nismo mi bili država (kao što nismo ni sad) kojoj bi poverioci progledali kroz prste na toliko (pre)zaduženje.
Mi i sad na koliko već procenata dug/GPD plaćamo kamate 7-9% na nova zaduženja (ovih dana).
Tj. niko nam tada ne bi dao tolike pare, čak ni politički.
 
Mi nemamo 100% validne podatke i to je cinjenica
CInjenica je i da su podaci novogradnje daleko manje validni od starogradnje ali da si njih izabrao jer trenutno pokazuju ono sto zelis. Starogradnja ima prilicno glatko kretanje bez velikih oscilacija i jasno je da je relevantnija za procenu trenda.
Inflacija od 6% od juna znaci da je u odnosu na jun prosle godine cene porasle 6% u proseku, sto znaci da su cene samo toliko porasle u proteklih godinu dana.
Da, u odnosu na jun prosle godine. Sada pogledaj maj, april, februar, godinu dana unazad. Inflacija je u evropi dozivela peak jos prosle godine i tad je bila na preko 10%. AKo ti mislis da se ovo dizanje kamata desava zbog 6% inflacije, ti bas nisi sagledao kompletnu sliku
Cene nekretnina u Nemackoj su duplo jeftinije nego ovde u odnosu na visinu plate, oni imaju i vise lufta da dizu cene, kod nas je to na granici pucanja. Zbog toga kad se desi kriza kod nas vise puca nego u inostranstvu.
Kod nas je taj odnos sada isti kao sto je bio 2017. u Nemackoj se pogorsava (iako je i dalje povoljniji u odnosu na nas) Nominalne prosecne plate su se u Srbiji bukvalno duplirale, u Nemackoj bas i ne. Od kako imamo uredjeno trziste nekretnina kriza se dogodila jednom, ne deset puta pa da se iz toga moze izvuci zakljucak 'kod nas uvek puca vise nego u inostranstvu'. Pri tom opet, nije Nemacka jedino 'inostranstvo'.
Verovatno ce se spustiti samo na 3%, sto je samo malo nize od trenutnog nivoa. Zasto bi spustali kamatne stope ako nemaju potrebe? Mogu da spuste tek ako bude krenula neka kriza, a to znaci da ce tad i cene krenuti nadole.
Zasto su ih drzali niskim 10 godina bez potrebe? Nemacka vec jeste tehnicki u (blagoj) recesiji, kolicina duga u sistemu je ogromna i ovo je samo sok terapija da se zaustavi inflacija, srednjerocno trzista se klade na smanjenje kamata.
Zanimacija ne znaci da je nesto neozbiljno
Ne znaci, ali kada je vecina postova destilovani wishful thinking, selektivno slepilo na informacije koje ti ne odgovaraju i predvidjanje stvari koje apsolutno nisi u poziciji da predvidis (tipa one tvrdnje kako ce se kretati kamatne stope u sledecoj deceniji, lol, sto ne zna fazon ni Kristine Lagarde), onda je neozbiljno.
 
Da da, svako malo ovde dodje neko sa insajderskom pricom, kaze mu agent/gradjevinac/investitor sve je stalo, evo krece samo sto nije. I tako godinama.

I ti agenti/investitori, toliko ih pljujete a oni jadni ljudi samo cekaju nekoga da mu se u cetiri oka izjadaju, isplacu, gde ce vam dusa :)
Upravo takve insajderske informacije imaju vrednost i odgovaraju ovakvoj formi kao što je forum, pod uslovom da nisu izmišljene ili prenaduvane. Evo ja sam pričao sa jednim građevincem koji mi kaže da je situacija takva da cene idu na dole, a da na niko ne kupuje. Sa dodatnim zaključkom da je "zlatno doba građevine prošlo", misleći na prethodnih nekoliko godina. I šta ćemo sada, kako ćeš da osporiš moju insajdersku informaciju, tako što ćeš da baciš neku globalnu statistiku da mi kažeš kako nije tako. Ili kad mi agent kaže da je promet opao i da nije trenutno dobro vreme za agencije i njihove profite. Kako ćeš to da osporiš, stabilnošću berzi?
 
Upravo takve insajderske informacije imaju vrednost i odgovaraju ovakvoj formi kao što je forum, pod uslovom da nisu izmišljene ili prenaduvane. Evo ja sam pričao sa jednim građevincem koji mi kaže da je situacija takva da cene idu na dole, a da na niko ne kupuje. Sa dodatnim zaključkom da je "zlatno doba građevine prošlo", misleći na prethodnih nekoliko godina. I šta ćemo sada, kako ćeš da osporiš moju insajdersku informaciju, tako što ćeš da baciš neku globalnu statistiku da mi kažeš kako nije tako. Ili kad mi agent kaže da je promet opao i da nije trenutno dobro vreme za agencije i njihove profite. Kako ćeš to da osporiš, stabilnošću berzi?
Pa, kada se te insajderske informacije bas uvek sloze u pricu onoga ko ih donosi, kada se agenti najvise jadaju bas onima koji agente smatraju najvecim sljamom i prevarantima, kada 90% tih insajderskih informacija demantuje vreme, nemam sta ja tu da osporavam.
 
U sustini najrelevantnije postove daje Wolf :) ostalo su nagadjanja, kada bih nekome pokusavao da objasnim sta je bitno na ovom forum, tl;dr rekao bih da samo isfiltrira njegove postove. Prodaja pada, cene prakticno stagniraju, euribor skace... Zakljucite sami sta vam je ciniti. Ostalo je rasprava o politici, o necijim poznanicima, o tome sta je prosecan gradjanin, sta je idealan muskarac i sl... Trudim se i sam da pravim sto manje shuma odgovarajuci na ocigledne srbija/gdp/napredak nebuloze, al ne polazi mi uvek za rukom...
 
Pa, kada se te insajderske informacije bas uvek sloze u pricu onoga ko ih donosi, kada se agenti najvise jadaju bas onima koji agente smatraju najvecim sljamom i prevarantima, kada 90% tih insajderskih informacija demantuje vreme, nemam sta ja tu da osporavam.
Ja ti kažem šta sam čuo od ljudi, nemam razloga da izmišljam da bih nešto dokazivao ovde. Možda neki drugi građevinci i druge agencije-agenti nemaju tih problema. Ovi konkrentno imaju. Kada i ako sretnem neke "sa druge strane" ulice rado ću to podeliti ovde. Isti taj građevinac mi je pre 2 god pričao kako nikada u životu tako dobro nije poslovao i to je istina.

Dok dočekamo da nas vreme ospori ili ne ospori mnogo vode prođe, a nije relevantno za ovu formu komunikacije(forum). Vidiš koliko su besmislene bilo kakve prognoze za naredne godine, decenije. Ne vrede ni 5 para.
 
U sustini najrelevantnije postove daje Wolf :) ostalo su nagadjanja, kada bih nekome pokusavao da objasnim sta je bitno na ovom forum, tl;dr rekao bih da samo isfiltrira njegove postove. Prodaja pada, cene prakticno stagniraju, euribor skace... Zakljucite sami sta vam je ciniti. Ostalo je rasprava o politici, o necijim poznanicima, o tome sta je prosecan gradjanin, sta je idealan muskarac i sl... Trudim se i sam da pravim sto manje shuma odgovarajuci na ocigledne srbija/gdp/napredak nebuloze, al ne polazi mi uvek za rukom...
Ovde se i Wolfovi postovi često osporavaju, kako podaci nisu relevantni, da su pogrešni. Da su starogradnje u stvari novogradnje i sl. Da ugovori kasne.
 
Ovde se i Wolfovi postovi često osporavaju, kako podaci nisu relevantni, da su pogrešni. Da su starogradnje u stvari novogradnje i sl. Da ugovori kasne.
Wolfovi podaci jesu najrelevantniji, ali podaci imaju mana zbog navedenih stvari, sto uostalom sam Wolf prvi transparentno i posteno navodi. Isto kao sto i Numbeo ima mana jer je prakticno samo jedna masovna anketa. Svaki izvor ima mana i posten analiticar ce te mane i navesti.

Stavljanje takvog pristupa u isti kos sa 'rekao mi Djura' postovima, nije ozbiljno.

Trudim se i sam da pravim sto manje shuma odgovarajuci na ocigledne srbija/gdp/napredak nebuloze, al ne polazi mi uvek za rukom...
Dobro je pa ti 'Srbija Banglades', 'lekar pre tri godine mogao da uzme stan sa 150-200e ratu a danas mu za iti stan 700-800 rata', 'zemlja sa 51% gdp-to-debt odnosom je ko covek sa platom od 1000e i ratom za kredit od 500e' nebuloze ne smetaju.
 
Ovde se povremeno provlači pogrešna teza koja sasvim zamagljuje pravilan pogled u "budućnost", odnosno moguće kretanje cena, a to je da država diktira cene! Prvo to treba izbaciti iz te "jednačine" jer svakoj državi je cilj da se više prodaje i gradi, jer građevinska industrija vuče sa sobom mnogo drugih industrijskih sektora.
Znači državi odgovaraju manje i niže cene i više kupoprodaja, to isto odgovara i agentima.
Lično mislim da su tzv ulazne cene, kao što su pre svega cena građevinskog zemljišta, građevinski materijal i radna snaga glavni faktori, od toga lično znam za slučaj vlasnika parcele na Vračaru koji traži 300-400.000 eura po aru, takođe na Zlatiboru gde cene idu od 75.000 do čak 150.000 eura po aru na boljim mestima.

Opet to diktiraju kupci sa svojim, po meni ne baš najboljim, stavom Lokacija, lokacija i lokacija umesto Kvalitet, kvalitet i kvalitet,...ili bar Kvalitet, lokacija, kvalitet
To bi trebalo biti glavni faktor pri određivanju cene nekretnina
 
Wolfovi podaci jesu najrelevantniji, ali podaci imaju mana zbog navedenih stvari, sto uostalom sam Wolf prvi transparentno i posteno navodi. Isto kao sto i Numbeo ima mana jer je prakticno samo jedna masovna anketa. Svaki izvor ima mana i posten analiticar ce te mane i navesti.

Stavljanje takvog pristupa u isti kos sa 'rekao mi Djura' postovima, nije ozbiljno.


Dobro je pa ti 'Srbija Banglades', 'lekar pre tri godine mogao da uzme stan sa 150-200e ratu a danas mu za iti stan 700-800 rata', 'zemlja sa 51% gdp-to-debt odnosom je ko covek sa platom od 1000e i ratom za kredit od 500e' nebuloze ne smetaju.
Kad je Đura prava osoba, izdržava porodicu i živi od svog rada i kada kaže da mu sada ide loše zbog monetarne politike, a pre mu je bilo mnogo dobro to je prilično relevantno i dobro je da ljudi znaju za takve slučajeve. Kada Đure počnu da se umnožavaju sa istim i sličnim iskustvima, onda je to već trend i samim tim postovi postaju sve više relevantni.
 
Zasto su ih drzali niskim 10 godina bez potrebe? Nemacka vec jeste tehnicki u (blagoj) recesiji, kolicina duga u sistemu je ogromna i ovo je samo sok terapija da se zaustavi inflacija, srednjerocno trzista se klade na smanjenje kamata.
Zato sto se sve promenilo nakon 2008. Tehnicki je trebao QE da traje 2-3 godine, taman toliko da se ekonomija pokrene ali onda bi opet sve usporilo, poverenje bi opet palo itd...
Mi od 2008 nemamo slobodno trziste i FED je svojim postupcima je izvlacio velike igrace bez obzira na njihova ulaganja koja su vremenom postajala sve rizicnija.
Ja razumem @p3ricam89 kada kaze da se kamate nece vracati na 0%, da ulaganja u nekretnine verovatno nece biti najbolje ulaganje samo iz tog razloga ali to su opet sve nagadjanja. Ono sto mozemo uvek da radimo je da pogledamo sta se ranije desavalo, uporedimo sa ovim sto se desava sada i samo na osnovu toga mozemo znati putanju ali sta ce se sve izdesavati, to nikako ne mozemo znati.
 
Šta se ovde više lupeta o šariću, cenu parcele određuje vlasnik, takođe i samo tržište određuje cenu građ.materijala a majstori su već posebna priča...držite se teme!
 
Srednju ekonomsku ili nešto privatno? Pošto ovde reče da nisi završio tehničku
Dobro si povezao, zavrsio sam drzavni Ekonomski fakultet u Nisu a studirao i drzavni Elektronski fakultet u Nisu koji nisam zavrsio.
CInjenica je i da su podaci novogradnje daleko manje validni od starogradnje ali da si njih izabrao jer trenutno pokazuju ono sto zelis. Starogradnja ima prilicno glatko kretanje bez velikih oscilacija i jasno je da je relevantnija za procenu trenda.
Ne pratis na casu. :) I meni je to bilo cudno i tesko za prihvatiti, ali izgleda je u Beogradu kasnjenje novogradnje dosta manje nego recimo u Nisu, jer se kupoprodaje upisuju vrlo brzo u registar cena nekretnina cak i kad zgrada nije izgradjena. Dok u Nisu ima vec ko zna koliko stanova koji se prodaju, a jos uvek nisu evidentirani iako su zgrade gotove 60-70%,
Da, u odnosu na jun prosle godine. Sada pogledaj maj, april, februar, godinu dana unazad. Inflacija je u evropi dozivela peak jos prosle godine i tad je bila na preko 10%. AKo ti mislis da se ovo dizanje kamata desava zbog 6% inflacije, ti bas nisi sagledao kompletnu sliku
To samo znaci da je inflacija usporila, da je proslog juna bio veci rast cena nego proslog maja, aprila ili februara, pa je zato inflacija za jun manja u odnsou na prethodne mesece.
Kod nas je taj odnos sada isti kao sto je bio 2017. u Nemackoj se pogorsava (iako je i dalje povoljniji u odnosu na nas) Nominalne prosecne plate su se u Srbiji bukvalno duplirale, u Nemackoj bas i ne. Od kako imamo uredjeno trziste nekretnina kriza se dogodila jednom, ne deset puta pa da se iz toga moze izvuci zakljucak 'kod nas uvek puca vise nego u inostranstvu'. Pri tom opet, nije Nemacka jedino 'inostranstvo'.
Pa bas zato sto su plate porasle a odnos ostao isti barem ja vise razmisljam o inostranstvu nego o Srbiji. Mi sad mozda imamo vece plate, a ne mozemo da kupimo nista vise nego ranije kad su plate bile manje.
Zasto su ih drzali niskim 10 godina bez potrebe? Nemacka vec jeste tehnicki u (blagoj) recesiji, kolicina duga u sistemu je ogromna i ovo je samo sok terapija da se zaustavi inflacija, srednjerocno trzista se klade na smanjenje kamata.
Nisam dugo u prici oko ekonomije pa nisam mnogo pratio i analizirao, ali kontam, ili je barem meni ocigledno, da do skoro te kamatne stope nisu u velikoj meri uticale na inflaciju, privreda je rasla, pa nije bilo potrebe da ih dizu. Veliki deo novca je isao na rast privrede, u IT sektor, kriptovalute,.. I rasle su cene IT usluga, kriptoivalute i NFT-jevi su eksplodirali, tj. taj visak novca se koristio za neke nebitne stvari. Kad je sve to puklo i kad je taj visak novca poceo da se preliva u realnu privredu, i kad na to dodas helikopter novac, dobijes inflaciju koju si dobio.
Ne znaci, ali kada je vecina postova destilovani wishful thinking, selektivno slepilo na informacije koje ti ne odgovaraju i predvidjanje stvari koje apsolutno nisi u poziciji da predvidis (tipa one tvrdnje kako ce se kretati kamatne stope u sledecoj deceniji, lol, sto ne zna fazon ni Kristine Lagarde), onda je neozbiljno.
Nisam samo ja taj koji tvrdi kako ce se kretati kamatne stope, postavio sam izvore koji ukazuju na to da kamatne stope vise nece biti toliko niske kao sto su bile. Ni ove trenutno nisu mnogo visoke, jos ako padnu malo, to ce biti skroz Ok kamatna stopa, ne bas niska kao sto ranije bile, ali manje-vise prihvatljiva. Ali nultu i negativnu kamatnu stopu i helikopter novac tesko da cemo ponovo videti. Ne znaci da se nece desiti ponovo u slucaju neke krize, samo kazem da je malo verovatno, a i pitanje kako ce tada rukovoditi krizom, jer kao sto svi kazemo, nisu sve krize iste.

Poenta price jeste da su se niske kamatne stope otele kontroli, pocelo je da izaziva jaku inflaciju, i sad je potrebno ne samo da se suzbije inflacija, nego i da se suzbiju inflatorna ocekivanja, da ljudi totalno izgube nadu u to da ce kamatne stope mozda opet nekad biti ekstremno niske. Mozda i hoce biti, ali kad bude bilo krize i onda kad to niko ne bude ocekivao.
 
Poslednja izmena:
Vrh