[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=583397#p583397:27fyyq5f je napisao(la):
zexland » 22 Nov 2018 09:20 pm[/url]":27fyyq5f]Ovde je najveca greska u gabaritima samih objekata i naravno konfekcijskoj copy-paste arhitekturi o kojoj smo toliko vec govorili.
Da su umesto ove dve nezgrapne zgradurine, izgradili 4 vitka stambena tornja sa savremenim fasadnim resenjima i osvrtom na kvalitetnije materijale onda bi ovo bila potpuno druga prica. I efekat zazidjivanja starog Beograda bi naravno bio mnogo manji.
Recimo nesto ovako:
Ja napisah komentar o La defense Grande Arche na temi za Arkadiju i Auroru >nit veće zgrade nit manjeg skrnavljenja vizure<. Ako išta drugo mogli su i ove dve probušiti.
Naravno da bi jednostavnije bilo da naprave šumu čačkalica. To je skorija praksa na Menhetnu što usled nepodnošljive cene zemljišta, što zbog trenda ka gradnji generalno vitkijih objekata. Nekada je sinonim za oblakoder bio samo visina zgrade, sada je tome dodat primat na odnosu visine i horizontalnih dimenzija (slenderness index/indeks vitkosti).
Interesantno da su luksuzne stambene kule u Japanu uvek vitke dok su jeftini komiblokovi niže grede. Istovremeno su im poslovne zgrade često grede što je i logično zbog zemljotresa (duplo niža sa istom kvadraturom). Znači ako je P+50 visoka 232m širine lica 58m (odnos 1:4), boka 38m (1:6) onda bi greda imala isti odnos boka uz duplo manji odnos lica (1:2) zbog duplo manje visine što znatno utiče na statiku. O temeljima u zemljištu podložnom seizmičkoj likvifakciji ne treba ni govoriti.
Čak su i one kao takve čelične sa bočnim V ojačanjima, no čelik je tanji i ceo objekat je znatno jeftiniji po m2. Kada se izgradi na jeftinijoj lokaciji po obodu centra, ali opet blizu železničke stanice ceo projekat dođe znatno jeftiniji. Jedan od takvih primera je i Sony Global HQ Osaki, Shinagawa, Tokyo. Nije Minato, ali jeste Shinagawa i to na Yamanote liniji.
Takav tip poslovnog objekta je kao stvoren za Kožaru (III. Beograd) jer bi se velikim brojem prozora malog broja objekata postigao efekat gustine klastera bez narušavanja vizure koje ni nema (jedino ako je Crvenka u rangu Pariza). Zapravo u tom slučaju bi i nastala vizura - Skajlajn.
Stambene grede nisu za centar. Recimo u Beču imamo P+26 lamele (daleko veće od bilo čega što je bivša Jugoslavija videla) koje se nalaze naravno na periferiji.
Stambeni Park "Alt Erlaa":
Za razliku od objekata u BnV ovo bi pre nazvao monumentalnim nego nehumanim ili predimenzioniranim iz prostog razloga što dotični kompleks poseduje četiri stvari koje BnV manjka - 1. prostor, 2. zelenilo, 3 metro i 4. krovne bazene. Povrh svega radi se o stambenom kompleksu za socijalno stanovanje podignutom 70-ih godina prošlog veka tako da nije teško zaključiti gde je tu Beograd na Vodi. Jasno je kao dan da cenu diže u nebesa mahom lokacija dok ostatak odlazi na činjenicu da se radi o novogradnji. Da je ovo građeno pre 20 godina u Bubanj Potoku bilo bi jeftinije nego u bilo kom naselju iz 70ih, 80ih.