Pa objekat Quartet gradjen Ytongom i gips kartonom i sastoji se od 4 zgrade….predpostavljam da će sve 4 biti ista energetska klasa…Energetski pasos se izdaje za objekat kao celinu, a ne za jedan sklop kao što je zid.
Pa objekat Quartet gradjen Ytongom i gips kartonom i sastoji se od 4 zgrade….predpostavljam da će sve 4 biti ista energetska klasa…Energetski pasos se izdaje za objekat kao celinu, a ne za jedan sklop kao što je zid.
Iz crteza idejnog resenja, u prilogu osnova prvog sprata objekta Quartet 3 - dugo nisam prosao pored gradilista, ali po prilozenim fotografijama deluje da ce izvedeno stanje odgovarati ovom resenju. Ako neko ima novije crteze, molim vas prilozite.Odakle si izvuko ove arhitektonske planove?
Vidim da su dosta precizni i sa različitom šrafurom.
Za sve nove zgrade koje su dobile pasose mozete naci podatake na centralnom registru energetskih pasosa (koliko znam sve BW zgrade koje su prosle tehnicki prijem su ih dobile) - https://www.crep.gov.rs/EnergetskiPasosi.aspx…i ovo vrhunsko moderno rešenje koju klasu energetskog pasoša dobija? Koju klasu uostalom dobijaju sve zgrade po BW zna li ko…i dobijaju li uopšte?
Stvarno nisam pratio, a zanima me, naročito nakon poredjenja sa starinskim sendvič zidom gde je neko napomenuo da se radi o boljem rešenju… ja sam svoj stan recimo kupio zato sto je pravljen samo od giter bloka širine 38cm bez stiropora ili staklene vune, energetska klasa C …
Ako pojednostavimo postupak sertifikacije za dobijanje energetskog pasosa, on ima vise veze sa sistemskim resenjima jednog grada, nego pojedinacnim projektnim i konstruktivnim resenjima odredjenog objekta. Npr. fasadni zid, razne spoljne izolacije i sl. potpadaju pod parametar koji se zove koeficijent transmisionih gubitaka toplote kroz omotac zgrade, a to je samo jedan od ukupno mislim 20 takvih parametara koji se proveravaju. Ostali su nazalost zavisni u velikoj meri od nekih sistemskih resenja - npr. svi stanovi u BW danas imaju elektricne bojlere jer Beograd nema toplovod koji bi mogao da isporuci toplu vodu ovako velikom naselju. Tako parametar godisnje potrebe za toplotnom energijom za zagrevanje sanitarne tople vode odmah citav BW spusta u njegovoj energetskoj klasi. Posto se pasosi izdaju na 10 godina, u teoriji, ako bi zaziveo projekat toplovoda od TE Obrenovac do Beogradskih elektrana i dalje do pojedinacnih naselja u Beogradu, tokom naredne sertifikacije ukoliko bi BW uveo ovaj sistem, rezultat bi bio bolji. Isto se odnosi na npr. parametar godisnje potrebne energije za ventilaciju koja bi mogla da bude umanjena ukoliko bi se pokrenuo program na nivou grada koji stimulise ugradnju toplotnih pumpi, jer pod ovom stavkom se podrazumevaju i sistemi delimicne klimatizacije objekta.Hvala na odgovoru zaista, najviša klasa energetske efikasnosti je A ili A+, kako se isprojektuje zgrada da dobiju tu klasu, kako bi recimo trebao da izgleda fasadni zid?
Meri li se u Srbiji emisije u unutrasnjem prostoru?
Meri li se paropropusnost tokom projektovanja?
Vidim da si u materiji pa ako ti nije teško da odgovoriš…
Hvala na detaljnom odgovoru, hoće li recimo Marina Dorćol koja je isto monolitna konstrukcija, ali ima centralnu sanitarnu vodu, toplotne pune za klimatizaciju itd…kapiram da su A+ klase blizu pasivnih kuca energetski, ali me cudi da rekto ko u projektu koristi kao prednost recimo visoku energetsku klasu…
Trenutno i mnogo manji projekti su prešli na recimo gasni kotao i grejanje po utrosku , isti kotao obezbedjuje i sanitarnu toplu vodu…
Volim ja novitarije u projektovanju, samo to je kompletna priča recimo u Nemačkoj, gde se meri emisija raznih hemikalija u unutrasnjem prostoru i postoje limiti, to važi od parketa, svih materijala pa nadalje…
Ne jer mislim da ne mogu ali je cena veca po m2 nego inace.Cool rešenje, šta su sve ove prostorije po zajednickom hodniku, isto imaju centralni odvod za bacanje smeca i šta još?
Teresu naplaćuju celu?
Cool rešenje, šta su sve ove prostorije po zajednickom hodniku, isto imaju centralni odvod za bacanje smeca i šta još?
Teresu naplaćuju celu?
Pretpostavljam da je nema. Trebalo bi da se radi kako sam napisao gore.A mozes li da nam kazes kako mislis da je radjena izolacija za zidove izmedju stanova?
Nevezano za ovaj projekat jer znamo da je BNV smece.Upotreba Ytong blokova sama po sebi nije sporna u smislu kvaliteta gradnje. Ovde su problematicne dve stvari:
- gips karton pregradni zidovi, jer oni nemaju nikakvu nosivost ni cvrstocu; daleko je bolje raditi pregradne zidove od Ytonga (7.5cm ili 10cm)
- izostanak izolacije za zidove izmedju stanova; trebalo bi ytong pa 5cm kamene vune pa opet ytong da bi zvucna i termo izolacija bila dobra (sendvic zid)
Pregradni zidovi u slucaju Quartet projekta mogu da se rade bilo kojom tehnikom jer monolitna armiranobetonska konstrukcija nove generacije koja se ovde koristi obezbedjuje vece raspone koji dozvoljavaju manji broj medjuspratnih stubova i eliminaciju uobicajnih horizontalnih elemenata konstrukcije.Upotreba Ytong blokova sama po sebi nije sporna u smislu kvaliteta gradnje. Ovde su problematicne dve stvari:
- gips karton pregradni zidovi, jer oni nemaju nikakvu nosivost ni cvrstocu; daleko je bolje raditi pregradne zidove od Ytonga (7.5cm ili 10cm)
- izostanak izolacije za zidove izmedju stanova; trebalo bi ytong pa 5cm kamene vune pa opet ytong da bi zvucna i termo izolacija bila dobra (sendvic zid)