Šta je novo?

"BW Galerija" - Beograd na vodi [ Tržni centar | 300 000m² ]

По мени забрана рада недељом је једна од највећих глупости,
угоститељство, трговина, тржни центри и слично морају да раде недељом јер викендом је већина људи слободна за куповину, дружење, пиће у кафићу, кафани...
деца и тинејџери воле да иду у тржне центре и слично,

Je li nemoguće družuti se u prirodi, voziti bicikl, otići na izlet… ? Šta se desilo sa hobijima? Zar su se svi tako lako predali u zagrljaj konzumerizma i jeftinog provoda?

Svaku kupovinu je moguće obaviti i drugim danima a da nije nedelja. Pogotovo u svetu online kupovine.

Moja iskustva iz Nemačke su sasvim pozitivna po pitanju neradne nedelje. Ljudi definitivno imaju više vremena za kvalitetnija i sadržajnija druzenja od ispijanja kafa po trznim centrima. Deca su vise napolju i prirodi. Sva izletista u okolini gradova su vikendom puna ljudi. 🤷‍♂️
 
Мислим да није о томе реч, већ једноставно имамо потпуно другачији потрошачки менталитет и схватање куповине. Мени је исто било несхватљиво да се немачки тржни центри затварају у 19:00 или у најбољем случају у 20:00. Код нас вероватно добар број посетилаца тек крене у тржни центар у том тренутку. То не значи да не треба да се бавимо радничким правима и да потрошачи не треба да почну да мењају своје навике. Не постоји ништа етички неисправно или лоше у нерадној недељи. То се овде из необјашњивог разлога представља као атак на економију и трговински сектор.
 
Koja je fora sa 10+ italijanskih restorana (jedan do drugog) u "Galeriji" sa izlazom na šetalište?

Koliko to mi baš volimo italijansku kuhinju pa da ima 10+ restorana na tako malom potezu?
Znam za koncept da se u velikim gradovima prave "nacionalne četvrti" (npr ChinaTown, LittleItaly, GreekTown), gde mi je za očekivati da bude 10+ restorana (jedan do drugog) sa respektivnom nacionalnom kuhinjom, ali ne razumem taj koncept u "novom" centru Beograda, u "centru" "moderne" Srbije...
Šta fali srpskim restoranima? Nemaju atraktivno ime kao italijanski?
Stranci kad dodju u Beograd valjda hoće da probaju lokalnu kuhinju, a ne italijansku. (jbt, pa Miha vodio saigrače na trafiku sa pljekama)
 
Koja je fora sa 10+ italijanskih restorana (jedan do drugog) u "Galeriji" sa izlazom na šetalište?

Koliko to mi baš volimo italijansku kuhinju pa da ima 10+ restorana na tako malom potezu?
Znam za koncept da se u velikim gradovima prave "nacionalne četvrti" (npr ChinaTown, LittleItaly, GreekTown), gde mi je za očekivati da bude 10+ restorana (jedan do drugog) sa respektivnom nacionalnom kuhinjom, ali ne razumem taj koncept u "novom" centru Beograda, u "centru" "moderne" Srbije...
Šta fali srpskim restoranima? Nemaju atraktivno ime kao italijanski?
Stranci kad dodju u Beograd valjda hoće da probaju lokalnu kuhinju, a ne italijansku. (jbt, pa Miha vodio saigrače na trafiku sa pljekama)
Ja cesto idem u galeriju na poslovne ruckove, i moram da priznam da su restorani mahom prazni, osim eventualno vikendom, dosta radi samo do 22h. E sad da li je pranje para ili sta vec, ne znam, ali samo enterijer istih kosta boga oca.
 
Ja cesto idem u galeriju na poslovne ruckove, i moram da priznam da su restorani mahom prazni, osim eventualno vikendom, dosta radi samo do 22h. E sad da li je pranje para ili sta vec, ne znam, ali samo enterijer istih kosta boga oca.

Pa šta mislite da je drugo nego pranje para, da ti mesecima plaćaš preskupu rentu za restoran koji je u debelom minusu (popunjeniji su samo 2-3 sata dnevno predveče i vikendom), takođe prebijaju oni drugim dilovima prisustvo tu, kao i mnogi drugi lokali po Galeriji.
 
Мислим да није о томе реч, већ једноставно имамо потпуно другачији потрошачки менталитет и схватање куповине. Мени је исто било несхватљиво да се немачки тржни центри затварају у 19:00 или у најбољем случају у 20:00. Код нас вероватно добар број посетилаца тек крене у тржни центар у том тренутку. То не значи да не треба да се бавимо радничким правима и да потрошачи не треба да почну да мењају своје навике. Не постоји ништа етички неисправно или лоше у нерадној недељи. То се овде из необјашњивог разлога представља као атак на економију и трговински сектор.
Ne postoji nista eticki neispravno ni u radnoj nedelji ako se uredi na pravi nacin. Ja ovu pricu dozivljavam prvenstveno kao atak na sebe, za trgovce me zabole. Mozemo da filozofiramo i da etiketiramo te navike kakvim hocemo imenima, ali ja npr. volim kad je neki ocajan i depresivan zimski dan, da imam mogucnost da odem u trzni centar, klopam, mozda procunjam po radnjama i pogledam neki film i boricu se do poslednjeg da mi neko zbog svoje nesposobnosti da iznadje kompromisno resenje ukine tu mogucnost.
Sto se trgovaca tice, oni imaju znatno vece prihode vikendom i logicno je da im se i rashodi povecaju, tj. da dnevnice budu znatno vece. Da li je neko mozda pitao zaposlene da li bi im vise odgovarala mogucnost da dodatno zarade nedeljom ili su pre za potpuno ukidanje rada? Po meni, trebao bi da bude zabranjen obavezan rad nedeljom, a na trgovcu da bude da li ce povecanim dnevnicama uspeti da motivise zaposlene za ovu opciju. Ako ne uspeju, ili rashodi prevazidju prevazidju projektovane prihode, sami ce zatvoriti radnju taj dan. Otvorena trzisna utakmica.
 
Po meni, trebao bi da bude zabranjen obavezan rad nedeljom, a na trgovcu da bude da li ce povecanim dnevnicama uspeti da motivise zaposlene za ovu opciju.
То не можеш да уредиш, пошто су у питању односи надређених и подређених, који увек могу да остану без посла.

Биоскопи и ресторани нису спорни, то свуда ради недељом, једино трговине. Мада их често посећујем недељом, слажем се да не раде. Продавачице имају душу, јбг, бедна плата им је довољна казна што нису ишле више у школу, ајде.
 
Рад недељом не треба посматрати само из перспективе самохраних мајки. То може да буде и одличан студентски посао (и у већини развијених економија и јесте). Студент из унутрашњности који ради целу смену у недељу (и која мора да буде плаћена дупло) заради скоро пола плате радника који ради обично радно време, дакле, уз живот у дому, може да буде практично финансијски независан (независна) од својих родитеља. То није мала ствар. Забрана рада недељом би потпуно уклонила ову могућност.

Постоје бројни други сценарији у којима људима може да одговара да раде викендом. И сам сам радио по сменамна (укључив и ноћ, викенде и празнике) дуже од деценије и имао сам велику добит од тога - никад нисам имао проблема са пословима са администрацијом или лекарима, јер ми је рад у сменама омогућавао да избегнем гужве. Приде сам избегавао све шпицеве у градском превозу. Кад смо добили децу, перспектива се јако променила, па сам и ја променио посао.

Забрана рада недељом би само скинула проблем експлоатације и мањка заштите радника са површине али га не би решила.
 
Не може ништа да реши проблем мањка заштите радника, тај проблем може само да се решава (несвршен глагол).

И код нас сад раде студенти по тржним центрима и обезбеђују себи зараду. Али, у Бечу нпр. запослени раде од понедељка до петка, суботом студенти, а недељом - нико. Може и тако.
 
Не може ништа да реши проблем мањка заштите радника, тај проблем може само да се решава (несвршен глагол).

И код нас сад раде студенти по тржним центрима и обезбеђују себи зараду. Али, у Бечу нпр. запослени раде од понедељка до петка, суботом студенти, а недељом - нико. Може и тако.
Може и као у Бечу, свакако, питање је "да ли треба?", јер не причамо о отварању могућности, већ о увођењу забране на нешто што већ постоји. То нас враћа на твоју прву тврдњу иза које стајем скроз - заштита радничких права је континуирани изазов; уколико ту заштиту успешно спроводимо, рад недељом ће сам по себи престати да буде проблем.
 
Pazi, Nemačka i Austrija imaju tu staru katoličku tradiciju potpunog prekida rada na dan mise. To je kod njih pomalo klerikalno nasleđe.
U Crnoj Gori je nekako to došlo neprirodno (odeš, recimo, na Žabljak u sred turističke sezone, bilo zimske, bilo letnje, ne zatekneš ni pekaru da radi).
 
U Austriji ne radi "velika" trgovina nedeljom - male radnje koje drže turci, arapi i slični, rade nedeljom - i to smeju samo vlasnici da rade. Postoji par velikih trgovina koje rade nedeljom, ali ih je nekolicina u Beču. Isto tako mogu raditi pekare, radnje na pumpama i slično. Tržni centri su otvoreni jer unutra ima restorana, kafića i bioskopa i slično.
Za nas je to malo čudno i neobično, ali zbog navike. A inače ima mnogo smisla jer je uvek zagarantovana nedelja kao neradni dan, te velike radnje uglavnom rade do 20h uveče. Sve funkcioniše.
 
Kako je u mediteranskim članicama EU (Italija, Francuska, Španija, Portugalija, Grčka)?
 
То не можеш да уредиш, пошто су у питању односи надређених и подређених, који увек могу да остану без посла.

Биоскопи и ресторани нису спорни, то свуда ради недељом, једино трговине. Мада их често посећујем недељом, слажем се да не раде. Продавачице имају душу, јбг, бедна плата им је довољна казна што нису ишле више у школу, ајде.
Pa formalno za ovakve stvari postoji Zakon o radu. Neformalno, naravno, u ovoj drzavi ne mozes da sprecis vlasnike da ucenjuju radnike. Sa druge strane, ne znam da li je neko na ovom forumu pominjao da trgovine sad cesto angazuju radnike na parcijalno radno vreme po nekim robovlasnickim uslovima, gde se najvise prijavljuju penzioneri da odrade par sati nedeljno da dodaju na penziju malo (juce me je bas u Maksiju jedna gospodja sluzila, koja nema sanse da full time radi tako kao sto radi)...ne vidim sto je u tom kontekstu problem da angazuju nedeljom onoga ko hoce da radi.
Pa ovo je tema o Galeriji, kapiram da diskutujemo o svim trgovcima, ne samo o "trgovinama" (pretpostavljam na prodavnice/supermarkete da mislis)...ako bi zatvarali samo trgovine nedeljom, onda mi stvarno gubi smisao. Sto su neki radnici zasticeniji od drugih, pa ne moraju da rade nedeljom, a drugi moraju? Licno gledano, zatvaranje trgovina nedeljom bih preziveo pod uslovom da postoje neke dezurne...samo mi nema logike.
 
Nisu 'zaštićeniji od drugih', nego su to najnezaštićeniji i najslabije plaćeni zaposleni. Konobar samo od bakšiša zaradi više od kasirke. Takve ljude bih, u principu, štitio. A nije loše ni što bi procvetale STR-radnje, i tu bi bilo lepe zarade, mimo velikih lanaca.

Inače, pomenu neko tradiciju - a koliko se ono beše radilo kod nas nedeljom do pre 30 godina?
 
Detaljno sam se bavio zabranom rada nedeljom i razne varijante iste. Ono što kod nas ne postoji a prvi je korak je plaćanje veće naknade zaposlenom koji rade vikendom za 100%. Dobar deo našeg naroda misli da oni koji rade vikendom imaju veću naknadu ali ne, ne postoje "neradni dani" jer imamo od 2005 godine sa kasnijim izmenama neoliberalni zakon o radu kojem je cilj što veća eksploatacija radnika. Takođe, rad 6 dana u nedelji nije zabranjen i praksa je u trgovini i trgovinskim lancima što je još jedna eksploatacija koja je kod nas postala modus operandi. Trgovci imaju znatno veću zaradu vikendom pa je korektno da se i kompenzuju radnici koji im donose zaradu. Zabrana rada nedeljom je mera koju nije lako uvesti i pratio sam detaljno kako je prošla u Hrvatskoj i CG. Ali ne bi to ovde širio.
 
То не можеш да уредиш, пошто су у питању односи надређених и подређених, који увек могу да остану без посла.

Биоскопи и ресторани нису спорни, то свуда ради недељом, једино трговине. Мада их често посећујем недељом, слажем се да не раде. Продавачице имају душу, јбг, бедна плата им је довољна казна што нису ишле више у школу, ајде.
Da znaš koliko visokoobrazovanih radi po trgovinama/prodavnicama iznenadio bi se, čak bih rekla da su sad i u većini među zaposlenim. 🙄 Skoro na kasi u Maksiju žena srednjih godina priča tečno francuski sa nekim strancima.... Došlo je do hiperreprodukcije skoro svih zvanja. Sad skoro i diploma ne znači ništa, već kako ćeš se snaći i koprcati i uhvatiti priliku. Ljudi neće da sede kući i čekaju da im padne s neba neki bolji posao. Od nečega se mora živeti do nekog boljeg posla. Ali da ne skrećem puno sa teme... 👍
 
Ima li nekih od Galerija News? @ProžetVrlinom
beat-beating.gif
 
Poslednja izmena:
Galerija News:
Otvara se "BMW store" umesto "Lusso" nameštaja u prizemlju. "Delta" je vrlo konfuzna u svojim poslovnim odlukama...pre mesec dana su pet metara dalje zatvorili "BMW store" i otvorili "Masseratti store" umesto njega, a sad ponovo otvaraju "BMW". Obe radnje su u onom krugu gde je sada jelka.

Sent from my SM-S906B using Tapatalk
 
Galerija News:
Otvara se "BMW store" umesto "Lusso" nameštaja u prizemlju. "Delta" je vrlo konfuzna u svojim poslovnim odlukama...pre mesec dana su pet metara dalje zatvorili "BMW store" i otvorili "Masseratti store" umesto njega, a sad ponovo otvaraju "BMW". Obe radnje su u onom krugu gde je sada jelka.

Sent from my SM-S906B using Tapatalk
Pa nije konfuzna, nego im je hitno trebao premium salon jer su potpisali ugovor sa Maseratijem, pa su morali da zongliraju radi marketinga i da se dodvore italijanima a i trzistu. Verujem da su do sada prodali dovoljno automobila da im se ovo itekako isplati. Sreca pa kada su saloni automobila u pitanju, promenis 3 reklame, preparkiras 4 auta i eto novog brenda.
 
Detaljno sam se bavio zabranom rada nedeljom i razne varijante iste. Ono što kod nas ne postoji a prvi je korak je plaćanje veće naknade zaposlenom koji rade vikendom za 100%. Dobar deo našeg naroda misli da oni koji rade vikendom imaju veću naknadu ali ne, ne postoje "neradni dani" jer imamo od 2005 godine sa kasnijim izmenama neoliberalni zakon o radu kojem je cilj što veća eksploatacija radnika. Takođe, rad 6 dana u nedelji nije zabranjen i praksa je u trgovini i trgovinskim lancima što je još jedna eksploatacija koja je kod nas postala modus operandi. Trgovci imaju znatno veću zaradu vikendom pa je korektno da se i kompenzuju radnici koji im donose zaradu. Zabrana rada nedeljom je mera koju nije lako uvesti i pratio sam detaljno kako je prošla u Hrvatskoj i CG. Ali ne bi to ovde širio.

Tako razmisljas jer posmatras iz ugla naroda (bas kao i sadasnja vlast) umesto da gledas na stvari u "nacionalnom interesu" tj drzavnom interesu. Nas nacionalni interes je da ljudi sto vise rade i da firme mogu sto brze da se razvijaju a to sto ce pojedinci u tim turbulencijama da ispastaju iskreno nije bitno.

Treba da radimo vise a ne manje. U mnogim states u US mozes da radis i 24h svih 7 dana u nedelji, porodljisko je 4 nedelje a godisnji odmor nemas vec zavisis od samovolje poslodavca, isto vazi i za bolovanje. Kod nas kad oduzmes sve benefite koji zaposleni dobijaju (penziono, zdravstveno, 22 dana godisnjeg godisnjeg odmora, porodiljsko od godinu ipo dana ispadne da su nam plate mnogo vece nego sto se predstavlja. Na kraju nasu drzavu to sve kosta. Inace raskid ugovora o radu je isto nebuloza. Treba da se napravi kao "at will" i da svakog zaposlenog mozes brzo da otkacis ako zabusava. Ne u Srbiji moras upozorenje pa onda komisija plus da ne pricam sto mogu da zloupotrebljavaju da nalaze doznake kako se kome cefne. Tako da se ne slazem sa tobom. Treba da se jos postrava situcija da bi se omogucilo firmama da se brzo razviju jer to dovodi do ubrzanog rasta BDP-a.

(posao i radna prava)
 
Poslednja izmena:
Ne znam kako da ti kažem, ali natalitet pada između ostalog zbog izrabljivanja zena i malih plata u trgovinama. Amerika nije dobar uzor ni za jedno socio-ekonomsko pravo vec su to evropske zemlje.
 
Vrh