Šta je novo?

"BW Galerija" - Beograd na vodi [ Tržni centar | 300 000m² ]

Malo banaka imaju specijalizovane bankomate za uplatu pazara (veliki depoziti), AIK je jedna od njih
 
1673175954599.png


😆
Iz njegovog intervjua:
 
To nam je borba protiv bele kuge za koju se zalaže. Da nam mame rade do 22h. I nedeljom. Evo na Badnji dan može do 18h
Jeste, ljudi jedva čekaju da im se završi smena, da bi otišli kući i... borili se protiv bele kuge.
Elem, veliki problem je što ti, da ljudima postaviš pitanje, da li bi radije radili duže i za praznike/nedeljom za veće pare, ili radili kraće, za manje pare... pa, većinom bi se odlučili za prvu opciju.
 
Možda, ali ih to niko ni ne pita.

Pitaju ih da li hoce da rade nedeljom i praznikom za iste pare. Radnici u TC već rade 6 dana u nedelji (doduše manje od 8h - obično oko 7h dnevno).
Kako onda to pitanje treba da izgleda? Da li bi radije radili 7 dana za 80000 ili 4 dana za 40000? Šta bi bio pravi izbor?

Naravno nije ništa TC, pa ni konkretno ovaj, za to ništa kriv.
 
Ako se bez bonusa radi za vikend ili za praznike, onda bi možda ti radnici trebalo da potraže posao sa boljim uslovima?
 
Odlična ideja da potraže posao sa boljim uslovima, prosto mi je neverovatno da se niko od njih nije toga setio do sada nego i dalje redovno rade bez ikakvih bonusa vikendom i praznicima!

Nisam skoro pročitao post koji je manje u dodiru sa stvarnošću od ovog :D
 
Ništa se sa prometima na mesečnom nivou ne bi negativno desilo kada bi se ukinula radna nedelja, ali ako je to regulisano na nivou društva. To smo videli i tokom naleta Covid-a kada se radno vreme maloprodaja non-stop skraćivalo iz dana u dan, ali su prometi bili isti ili bolji. Jednostavno, ljudima treba roba i prilagodiće se. Uticalo bi na kafiće i restorane možda, ali i to je upitno.

Ništa što već ne postoji po Nemačkoj ili Austriji. Mislim da je i u Crnoj Gori zakonom definisana neradna nedelja. Svakako je sramotno da se za državne praznike radi kao da nije praznik.

Što se tiče rada vikendom i nedeljom, zakon ne definiše to kao rad praznikom. Rad praznikom po zakonu mora da se plati kao dodatnih 110% dnevnice, a prekovremeni rad dnevnicom uvećanom za 26%. Standardna radna nedelja je 40 sati.

Pitanje je tu kada poslodavac deo plaća u kešu da deo preko računa, kako onda obračuava prekovremeni i rad praznikom.

Svakako je besmislena dilema da li treba uvesti neradne nedelje u situaciji kada najrazvijenija društva streme tome i kada nemamo dovoljno radne snage.
 
To smo videli i tokom naleta Covid-a kada se radno vreme maloprodaja non-stop skraćivalo iz dana u dan, ali su prometi bili isti ili bolji.
Saglasan, uz jednu dopunu: Redovi na kasama su bili katastrofalni. Ljudi su morali da jedu, kupaju se, čiste stanove, naravno da promet nije pao.
 
E, stvarno ne mogu da se složim sa ovim argumentima za uvođenje neradne nedelje. Prvo, prometi sa vreme Kovida sigurno nisu bili isti ili bolji, pošto bi to značilo da ljudi kupuju samo stvari koje su im potrebne i nije bitno kog će dana da ih kupe. Postoji teoretska šansa da su ljudi depresiju zbog zatvaranja lečili shoppingom, ali čak i ako je stvarno tako to onda nije primenjivo na ovu priču. Ja jednostavno ne želim da živim u gradu koji je mrtav jedan dan u nedelji i to slučajno baš jedan od dva dana kada ja imam vremena da izađem iz kuće. Da ne govorimo o tome kakvo bi to samoubistvo za turizam i BG kao vikend destinaciju bilo. Zadesio sam se u CG u sred sezone par puta na neradnu nedelju i zatvorene prodavnice. Suluda situacija potpuno.
Ono što više nego podržavam je da se rad vikendom tretira i plaća drugačije, pa nek vlasnik odluči šta mu je isplativo.
 
U Mađarskoj lepo rešeno zakonom - nedeljom samo vlasnik sme da je u radnji od zaposlenih. Kompromisno rešenje za mini markete, butike, etc.
 
Promet vikendom je nekoliko puta veći nego radnim danima. Eventualno se petak može porediti sa danima vikenda, sve ostalo je mršavo. Naravno bilo bi fer da se to novčano i nadoknadi radnicima, ali poslodavci se neće odreći nedelje bar ne u ovoj branši.
 
По мени забрана рада недељом је једна од највећих глупости,
угоститељство, трговина, тржни центри и слично морају да раде недељом јер викендом је већина људи слободна за куповину, дружење, пиће у кафићу, кафани...
деца и тинејџери воле да иду у тржне центре и слично,
а запослени у тим секторима такође неће ништа да добију тим јер ће опет радити 6 дана недељно, послодавац мора њима да обезбеди 2 дана слободно недељно, а рад недељом да се плаћа 100%,
на крају крајева и једна од предности живота у граду је да ти је све доступно 24/7,
нема ништа депресивније од празних улица неког недељног кишног поподнева, ускратити људима да се друже и у затвореном јавном простору ће направити да кажем некакву социјалну пустињу од градова недељом
и баш ме брига како је у другим државама, то је никакав аргумент.
 
Mislim... Ako ćemo objektivno, Beograd nikada nešto nije bio poznat po neradnim danima (ok, nije da se nešto pretržemo od rada, ali to je druga tema): Noćni život ovde postoji bukvalno otkako su Turci otišli, stoga... kako da kažem, nije deo našeg mentaliteta da imaš taj - i po meni - neprirodan prekid radnih aktivnosti na 24 sata.
 
Vrh