Autor: Nataša Korlat | 04.03.2008 - 09:37
Da beogradske ruševine vrede desetine miliona evra pričaju gotovo svi, od arhitekata do gradskih čelnika. Da će na njihovom mestu biti podignuti hoteli, ekskluzivni tržni centri, a možda i muzeji, priča se poodavno. Ipak, ni skoro deceniju posle NATO bombardovanja niko neće da precizira kad će se to dogoditi, kome će i pod kojim uslovima ovi svojevrsni spomenici biti prodati.
Pre tri godine dogodio se presedan u istoriji srpske arhitekture. Jedna ruševina, bivša zgrada Generalštaba, dobila je status spomenika kulture. Za buduće investitore to je značilo samo jedno - nekad popularnom kompleksu „Sutjeska“, delu čuvenog arhitekte Nikole Dobrovića, moraće da se vrati izvorni izgled. To je automatski, takođe, značilo da će ovaj vredan spomenik teško moći da se proda, a ukoliko se to i dogodi, sigurno po znatno nižoj ceni. Kad su toga postali svesni u Ministarstvu odbrane su, zajedno sa Direkcijom za imovinu, podneli inicijativu Ministarstvu kulture da se sa novog spomenika kulture „skine“ zaštita, što bi takođe bio presedan, jer se nešto slično nikad nije dogodilo u Srbiji.
Grad hoće „Sutjesku“
- Mi ostajemo pri svom stavu. Inicijativu smo podneli pre tri meseca, a sad je na potezu Ministarstvo kulture - kaže Srboljub Panić iz republičke Direkcije za imovinu.
U međuvremenu je i Ministarstvo kulture zahtevalo od Zavoda za zaštitu spomenika kulture da da svoje mišljenje po ovom pitanju. Stručnjaci iz Zavoda trenutno rade na ovom slučaju.
Ukoliko se zaista i „skine“ zaštita, kao potencijalni kupci pominju se Izraelci, Kanađani, pa i Austrijanci. Ipak, kako „Blic“ saznaje, i Grad je počeo da se interesuje za preuzimanje ovog spomenika u centru Beograda. Navodno se pregovara sa Direkcijom za imovinu i vlasnikom objekta Ministarstvom odbrane, koje bi od Grada zauzvrat dobilo stanove. Gradski čelnici nisu želeli ni da potvrde ni da demantuju ovu informaciju.
- Tačno je da pregovaramo, ali samo na temu kako da ruševine budu uklonjene i u što kraćem roku - kaže Zoran Alimpić, v.d. gradonačelnika.
Kineska ambasada
Kompleks „Sutjeske“ nije jedina ruševina, posebno atraktivna stranim investitorima. O mogućoj prodaji nekadašnje zgrade kineske ambasade, danas ruševine na Novom Beogradu, za sada nema ni govora. Zašto je to tako, ne znaju ni u Gradu, ali ni u Direkciji za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda, koja brine o ovom objektu.
- Jasno je da ta zgrada treba da se proda. Postoji ideja da se sruši i da se na njenom mestu podigne komercijalno poslovni objekat. Zašto tender nije raspisan, zaista ne znam - kaže Đorđe Bobić, gradski arhitekta.
Nenad Bajić iz Direkcije za građevinsko zemljište, kaže da je u nekoliko navrata tražena saglasnost za prodaju ovog objekta od Direkcije za imovinu, koja jedina može da raspiše tender, ali da odgovor nikad nisu dobili. On je dodao da bi se njenom prodajom mogle dobiti značajne suma novca, jer je zemljište jako privlačno.
- Najlakše je ovu zgradu izneti na tender i prodati. Sada drugačije razmišljamo. Kineska ambasada želi ovaj objekat da povrati, ali ponuda još nije konkretizovana - kaže Srboljub Panić iz Direkcije iz imovinu.
Ipak, kako „Blic“ saznaje, za ruševine nekadašnje kineske ambasade zainteresovani su i kineski trgovci, koji bi na ovom zemljištu hteli da podignu tržni centar.
Spomenik poginulima
Objekat RTS u Abardarevoj ulici, koji je bombardovana 24. aprila 1999. godine, najverovatnije neće biti rekonstruisan. Obzirom da je tada poginulo 16 radnika RTS, razmišlja se da ova ruševina i zvanično postane spomenik poginulima u NATO bombardovanju.
- Još ništa konkretno ne znamo. Da li će ruševina kao takva postati spomenik ili će tu biti podignuta i kapela, dogovorićemo se sa porodicama poginulih i državom - kaže Aleksandar Tijanić, generalni direktor RTS-a.
MUP prodaje „svoju“ ruševinu?
Ni MUP Srbije još ne zna šta će uraditi sa zgradom u Kneza Miloša, koja je delimično stradala u NATO bombardovanju.
Prvobitno su planirali da zgradu rekonstruišu, ali se nakon selidbe Ministarstva u nekadašnji SIV na Novom Beogradu, ozbiljno razmatra njena prodaja.
Ceo RTS na Košutnjak
Iako se spekulisalo da će deo RTS-a iz Takovske ulice biti premešten na Košutnjak, za sada od toga neće biti ništa. Ipak, postoji ideja da se celokupni Javni servis preseli u ovaj deo grada.
- Mi razmišljamo istorijski. To bi moglo da se dogodi za pet ili deset godina - kaže Aleksandara Tijanić.
„Zlatna kapija“
Još se ne zna ni kad će biti započeta gradnja „Zlatne kapije Beograda“, kako je nazvan projekat „Total holideja“, kompanije koja je za 29,1 miliona evra kupila bivšu zgradu Saveznog MUP-a. Izgradnju odugovlači promena urbanističkog plana, koju su zahtevali investitori. Oni predviđaju da će sve potrebne dozvole dobiti do oktobra ove godine, kad bi trebalo da počne i rušenje objekta. Novi kompleks, koji će se sastojati od hotela, šoping mola i bazena, restorana, teretana i drugih zabavno-sportskih sadržaja, trebalo bi da bude završen 2010. godine. Investitori planiraju da u projekat „Zlatna kapija“ ulože preko 200 miliona evra.