Šta je novo?

Blokovi 25 i 26

homer ti je lepo objasnio,steva ti je lepo objasnio,nemaš sluha za okolinu....malo inspirativnije prema arhitektonskim raspravama molim...ovde smo da razmenjujemo mišljenja i naše konstruktivne stavove, ne da uspostavljamo neke dogme i igramo se inkvizivcije ...
ps "spomenik monumentalnosti"-da li ti znaš na šta se odnosi reč monumentalno u arhitektonskom kontekstu ?! :shok: :laugh:
i da, opušteno,pa besix je propao :dil:
 
kameleon":ovrpd13w je napisao(la):
homer ti je lepo objasnio,steva ti je lepo objasnio,nemaš sluha za okolinu....malo inspirativnije prema arhitektonskim raspravama molim...ovde smo da razmenjujemo mišljenja i naše konstruktivne stavove, ne da uspostavljamo neke dogme i igramo se inkvizivcije ...
ps "spomenik monumentalnosti"-da li ti znaš na šta se odnosi reč monumentalno u arhitektonskom kontekstu ?! :shok: :laugh:
i da, opušteno,pa besix je propao :dil:
Pa problem je što si ti argumentovanom tekstu HomerJaya kontrirao sa postovima a la "kako je to sramota, pa mogli su da izgrade ono monumentalno" bez ijednog lepog objašnjenja zašto je to dobro? Zašto smatraš da je usamljena kula sa ogromnim praznim parkom okolo bolja od centra sa uobličenim trgom? Kolko pažnje pridodaješ diskusiji pokazuje i to da se nimalo nisi potrudio da pročitaš tekst iz blica. Upravu si da smo ovde da razmenjujemo konstruktivne stavove, a nažalost na ovoj temi nisam video nijedan takav od tvoje strane.
 
U trenutnoj poziciji ne možemo da ocenjujemo arhitekturu dva projekta na nivou estetike. Stvar je vrlo jednostavna - mi ne znamo kako će objekat CEE-a da izgleda.

Ono o čemu možemo da razgovaramo je koncept dva projekat i o tome sam već toliko prethodno razglabao da me sad mrzi da se ponavljam.

Lepo si rekao "ovde smo da razmenjujemo naša mišljena i konstuktivne stavove". Ali ja i dalje ostajem usktraćen za tvoje mišljene. Šta za tebe predstavlja monumentalan objekat dostojan Bloka 26??? OK, protiv tržnog centra si, Besix ti je malko simpatičniji, ali nije ni to ono što želiš.

I dalje nemaš zarez u rečenici. "Besix je bliži monumentalnosti" i tačka. Voleo bih da bar jednom posle toga sledi zašto je to tako. Odnosno koji Besix adut ima osim svoje visine?

Pomenuvši monotoniju, možemo i tome da razgovaramo. Mislim i da tu grešiš. Monolitni objekat visok kao tri trenutno najviše zgrade u BG-u nakalemljene jedna na drugu u sredini bloka mi deluje znatno monotonije, nego koncept javnog bloka sa trgom, tržnim centrima, kafeima, restoranima, multipleks bioskopima itd - pa makar se sastojao samo od tržnog centra i četiri identične kule - a biće mnogo, mnogo više od toga.

Često čekam autobus 17 na stanici kod Arene. Kada je noć i kada banke ne rade, i ljudi napuste kancelarije u okolnim poslovnim zgradama - sve deluje tako sablasno tiho. I onda samo malo motivišeš moždane ćelije da pogledaš u budućnost i vidiš tu reku ljudi koja cirkuliše od Arene do SIV-a. Vidiš parove koji se drže za ruke, šetaju pored bazena na trgu. Vidiš penzionere kako igraju šah na klupicama pored crkve. Vidiš drugarice kako prepričavaju najnovije tračeve ispijajući kofeinske napitke u kafeterijama, vidš klinca koji nervozno sa dve bioskopske karte u ruci čeka svoj prvi dejt, vidiš Blokove 25 i 26 kao jednu živu celinu - to je Grad, a ne samo zgrade kao zgrade.

Zato se meni sviđa koncept Bloka 26 kakav ćemo dobiti.

Zato mislim da je 10 puta bolji od usamljene kule, čijoj bi se visini svi divili, naravno... ali na Kalemegdanu.

Dok bi za mene koji čekam 17 na stanici kod Arene čitav Blok 26 delovao sablasno tih, prazan i samozadovoljan.

E sad, što se same arhitekture u užem smislu te reči (kao dizajna objekta) tiče, idem na slepo i imam apsolutno poverenje u tim ljudi koji stoje iza toga.

Trenutno je projekat u fazi izrade i polažem nadu da će posetioci Beobuilda biti prvi koji će imati prilike da se upoznaju sa njim. Doduše, za to moramo biti strpljivi jer će se verovatno prve slike pojaviti tek tokom 2009.

Do tada, toplo preporučujem sedeće linkove, čisto da biste naslutili rukopis onoga koji će napisati možda i najlepšu posvetu novoj beogradskoj arhitekturi:

http://www.fosterandpartners.com/Practice/Default.aspx
http://en.wikipedia.org/wiki/Norman_Foster,_Baron_Foster_of_Thames_Bank
 
Ja sam za cetiri tornja tipa Besix ( 333m) . Pa nek' dominiraju, je*******@jga...
 
nego, kako je prošao taj Izraelski investitor prilikom ovih slomova na berzi, jel zna neko? mene mrzi da tražim.
da znamo dal će od svega ovoga uopšte nešto da bude.

TelAviv berza je mislim bolje prošla u odnosu na neki prosek. ali to opet ništa ne znači za konkretni slučaj.
 
Slazem se sa Homerom, iako priznajem da sam (kao uostalom i vecina ovde) "odlazak" Besixa doziveo krajnje emotivno:) Tada sam to video kao propustenu sansu, jer je u to vreme pojava investitora toga gabarita delovala kao zicer u zadnjoj sekundi koji jednostavno mora da se pogodi. Sada, sa tranzicijske distance, sve vise se prepustam utisku da nisam bio u pravu. I to najvise zbog arhumenta koji je pomenuo Homer, a to je da se plasim da bi kroz Besix NBG ucvrstio utisak grada duhova. Pitanje je samo do koje mere je moguce "ovoriti" prostor na NBG, koji je urbanistickim planiranjem od poetka izgleda osudjen na brisan prostor,cistinu bez vibracija. Bilo bi super da neko ko se vise razume u urbano planiranje prokomentarise iz strucnog ugla zbog cega je to tako.Zbog cega Novi Beograd podseca na puistinjske gradove, bez cirkulacije ljudi i zdravog krvotoka. Otudjenost, praznina...to se kao sto je rekao Homer ne vidi sa Kalemegdana, ali Beograd nije samo Kalemegdan. Sve je gradjeno da bude siroko,monumentalno i..-prazno.Bojim se da bi Besix nastavio tu praksu. E sada, totalna kontra te vec ustanovljene prakse rezultirala je vec najvecim promasajem u gradu- malim zgradicama ispred blokova od arene pa do drugih novobeogradskih blokova. Ta vrsta arhitekture u istorijski monumentalisticki profilisanom Novom Beogradu je takav promasaj da me dusa boli.Stoga sam za kompromis. Cetiri kule od po skoro 200m, ali uz gusto "pakovan" blok daju dovoljno monumentalnosti, ali i udahnjuju zivot koji fali Novom Beogradu. Jos jednom da ponovim sto su drugi vec rekli, crtezi sa sajta cee nisu konacan projekat i hvala Bogu na tome. Tako da se za sada situacija razvija u pozitivnom smeru, sto se mene tice.
 
glavna stvar je što ne postoji konkretan projekat već samo preliminarne skice....a šta mislite o šturoj koncepciji četiri iste kule??vrlo problematično sa aspekta vizuelnog...zamislite tek tu geometrijsku samozadovoljnost-čas matematike za 4 ti osvnovne...

ps homere pa što se tiče penzionera,tračeva srednjoškolki i ostalog tu nije potrebna visoka projektantska sposobnost,već samo klupice i tržni
centar :cool:
psps i da norman foster ,evo šta je napravio u londonu jajce zgrada :D lepo znamenito prepoznatljivo uveče svetli raznobojno to je simpatično i originalno ,to je fah za kojim vapi ova lokacija .... zaboravimo molove i onako ih ima a biće ih još više ...a tzv modernih velegradskih landamarkova fali ovom gradu :kk:
 
Ja mislim da sam jedan od retkih kome je ta zgrada u Londonu izuzteno kichasta :rolleyes:
 
retkih? onaj užas što ne bi ni u Šangaju, ni na Bliskom istoku napravili?
 
Pa sad, krastavac je postao simbol City-ja, a to se nece promeniti dok ostali oblakoderi ne budu zavrseni.

Ukus je u svakom slucaju subjektivna stvar i nepotrebno je raspravljati o tome "sta se tebi, a sta se meni svidja".
 
O ukusima zaista ne vredi raspravljati,ali mislim da ste suvise iskljucivi.
Licno mislim da je zgrada sa pravom postala simbol. I ne vidim paralelu sa blisko/istocnom arhitekturom...sem mozda u, za moj ukus, prenaglasenom osvetljenju. Za mene je ta zdrada, recimo, nosilac novih tendencija arhitektonske forme koja rastura dosadu jednostavnih geometrijskih oblika.A malo takvog pristupa bi lepo dosao i Beogradu...
 
^^Slazem se. Meni se zgrada jako svidja. Jednostavna je na svoj nacin ali i pored toga donosi potpuno osvezenje za okolinu. Pomalo je futuristicka jer je oblik nesvakidasnji bar za zgrade i lepo je da ljudi napolju imaju malo vise herca da eksperimentisu nego kod nas. Ovde je kocka do kocke kockica...
 
bravo kingdom i milanče ... kocka do kocke je upravo to što se nudi ovoj lokaciji kako god okreneš, a ona je "data" za malo avangardniji pristup...ova lokacija treba da izađe iz okvira kocka mall arhitekture i da novi bg konačno dobije jednu artističku ,umetničku ,nadasve originalnu zgradu...molovi na sve strane još samo tu da ih postave ili banku ili tako neku bljutavu poslovno pijačnu varijantu staklene zgrade pa da se stvarno zabetoniramo u ovom gljivičnom obolenju... ovaj prostor traži i zaslužuje mnogo pažljiviji pristup....neki lep amfiteatar uz lepu prepoznatljivu zgradu mogla bi da bude dobra kombinacija,fontana ili neki obelisk , spomenik savremene umetnosti ,dovesti skulptore da se inspirišu tim prostorom ...a povrh sveg tog platoa koji bi prosto mamio lljude da se na njemu uživaju svojim inspirativnim art ambijentom jedna visoka prepoznatljiva,neuobičajena građevina koja bi dala monumentalni pečat svoj atmosferinaravno postojala bi i izvesna količina zelenila .i sve to bi rezurtiralo otvaranjem celog novog beograda prema jednoj umetničkoj sferi ultimativno zanimljivoj ,pa ako ne zanimljivoj makar
intrigantnoj svakom prolazniku...pored toga građevina na tom platou bi imala i kafić restoran na vrhu naravno ...divno bi to billo :rolleyes: :gobb:
 
evo jednog rada ser fostera koji govori kako moze izgledati b26,,,,the troika kuala lumpur
NC892.jpg
 
da, da, ovo stvarno deluje izvanredno, ali sačekajmo da vidimo da li će se blok 26 realizovati u dogledno vreme uopšte....nešto sam skeptičan da će blok 25 uopšte dirati..
 
Uprkos tome sto ce se u Bloku, verovatno, graditi 4 x 50 st i jedna 30 st. zgrada, tesko da cemo time dobiti nesto " remarcable".
Tek sa Uscetom 2 , Delta tornjem , Kempinski/Jugoslavija, Blokom 41, eventualno Verano tornjem i Delta Bliznakinjama , dobicemo nesto sto bi moglo da nas poredi sa manjim gradovima zamalja centralne Amerike i Azije.

Pogledajte ovo ( za one koji niu ta mesta obilazili il makar pratili Skyscrapercity i slicne sajtove) :
da, ovde namerno nisam postavio slike poznatih gradova, vec one za koje mnogi nisu ni culi.

Xianmen
3271871208_4df3278b0e_b.jpg

Urumqui
3271052223_7bd57b7eb1_o.jpg

Chonquing
3271046723_ffcca74060_o.jpg

Isti grad:
3271865404_587465c45e_o.jpg

Guiyang
3271867644_30eca532e0_o.png

Liuzhou
3271049627_8b40950a70_o.jpg

Harbin
3271868216_bc39b13dc9_o.jpg


Makati, Filipini
3271050353_876909bfe5_o.jpg


Latinska Amerika
Panama City
3271050923_188cd845a0_o.jpg

3271050457_4f0bf005a8_o.jpg


Recife
3271051279_7ee70c8c82_o.jpg


Santiago Chile

3271051565_2805b5a2a0_o.jpg

3271051951_83be9857e4_o.jpg


Caracas

3271046465_a9ab46117f_o.jpg


Bogota
3271046231_8f198acf4f_o.jpg
 
Meni su ovi azijski gradovi takve skalamerije sa njihovim zgradurinama i svetlecim reklamama...stvarno mi se licno uopste ne dopada i hvala bogu da Evropa tako ne gradi u svojim zemljama.
Sto se Juzne Amerike tiche, bila sam tamo u vecina drzava i to je sve sminka (sem naravno prelepog Buenos Airesa)...nije ni prilicno lepo kao sto izgleda na slikama..te zgrade su ofucane, oni su u dugovima nevidjenim a okolina je dosta prljava...jednostavno, po meni su tako ruznjikave te visoke zgrade, kojih i nema puno ali su i neskladne za okolinu. Santijago u chileu je nista posebno, i naravno uvek je lepsi onaj deo sa manjim ali starim zgradama,lepoticama iz 19-og veka...
Po meni, NBgd nije u minusu sto se tiche neizgradjenih visokih zgrada...
 
nema svetlecih nakindjurenih reklama...cistije je i nekako sofisticirano...u svakom slucaju, cini mi se da te zgrade nisu u velikom broju u gradu, vec samo jedan mali biznis deo...Cini mi se da u nekim gradovima Kine je to pet puta vise..mozda gresim..Ali evo npr.u maloj Zenevi gde je UN i ostale svetske organizacije,pa su visoke biznis zgrade napravljene sa toliko stila i da ne odskacu od okoline...i da ih nema puno kao u nyc pa ne vidis sunce u toku dana... Moze takve kao sto su na slici 2-3 zgrade na NBG i to je to...mada cemo vec imati bliznakinje na uscu. Beogradjanku treba iseci na pola...i te visoke zgrade sto dalje od nasih reka.. Treba da ostane cistina i lep prilaz na Dunav kao sto to imaju Budimpesta i Bratislava, pa da imas pogled..a ne da to krche zgrade... Ja znam da se svi skoro na ovom forumu zale dokle ce BG bude neki shlb grad i kad ce konacno ici u visinu i zasto su vlasti glupe pa to ne odobre, a ja se svaki dan zahvalim bogu sto je tako. :kafa: :kk:
 
Pa evo, na slici 5 vidis zgrade UN-a u Becu:)
a prve dve su slikane iz Dunavskog parka....naravno, mnogo to lepse izgleda kad je prolece, pa sva priroda krene i sve blista...no vidis da su citav park spremili za april:) ja slikao pre neki dan...
a inace se slazem sa tobom...vecina ovih visokih zgrada je preko Dunava, grade jos dve visoke kule ali to ne kvari sliku i panoramu starog dela...cak sta vise, postoji neka dinamicnost. A sto se tice poredjenja sa Azijom, USA i sl. ... pa zaista nije za poredjenje. Ti gradovi tamo su mahom novi, od stakla i betona dok je kod nas sve od skulptura i razlicitih tipova arhitekture...kud bi pa tornjevi stali u istorijsko jezgro Beca, koje je pod zastitom UNESCO-a :) to jednostavno ne ide.
Ja licno i kada prolazim pored ovih oblakodera, a bas tu blizu zivim, ne osecam nista specijalno...sve je nekako prazno i hladno, ima te prave linije i cist modernisticki stil...mozda do 2 popodne, dok ne prodje radno vreme pa je fino. Ali nasuprot tome, dvorci i palate, skulpture i secesija, barok i renesansa....to je prava stvar i nesto sto ima samo Evropa, i cije vrednost nije u novcu vec u vremenu i kulturi :cool:
i premda Beograd ima dosta siromasnu arhitekturu u odnosu na ostale Evropske prestonice, jedna zgrada SANU-a npr. je vrednija od svih tih zajedno po Nbgu...
 
@PauLi
Ne bih se bas slozio. Njujork ima mnogo vise starijih (i lepsih) zgrada od Beograda. Empajer stejt bilding je stariji od 80% gradje u nasoj prestonici... :)

Secesija, barok, renesansa... sve je to nekad bio novac, pa je onda postala kultura... :D Ne kazem da nema osljarske arhitekture u azijskim dzinovima ili u SAD - ima, hvala bogu... ali ne vidim kako izgradnja visokih zgrada na NBG strani ugrozava ili fundamentalno menja ista u Beogradu... ja isto nisam za izgradnju visokih zgrada, u starom delu grada, i jesam za konzervaciju, ali nemam nista protiv towera na NBG, on je sa tom svrhom i pravljen kao grad.

a za ovo skracivanje by ivana-bg... da li da se pozovem na Godwina, ili Frojda? ;)
 
jovanovm":10qbrc8v je napisao(la):
@PauLi
Ne bih se bas slozio. Njujork ima mnogo vise starijih (i lepsih) zgrada od Beograda. Empajer stejt bilding je stariji od 80% gradje u nasoj prestonici... :)

Secesija, barok, renesansa... sve je to nekad bio novac, pa je onda postala kultura... :D Ne kazem da nema osljarske arhitekture u azijskim dzinovima ili u SAD - ima, hvala bogu... ali ne vidim kako izgradnja visokih zgrada na NBG strani ugrozava ili fundamentalno menja ista u Beogradu... ja isto nisam za izgradnju visokih zgrada, u starom delu grada, i jesam za konzervaciju, ali nemam nista protiv towera na NBG, on je sa tom svrhom i pravljen kao grad.

a za ovo skracivanje by ivana-bg... da li da se pozovem na Godwina, ili Frojda? ;)
ma ko je poredio sa Bgom?:) ja sam poredio sa evropom, eu da tako kazem i gradovima koji kad su bili gradovi, njujork nije ni postojao :)
hm, nekad novac a onda kultura...kultura ne dolazi sa vremenom, vec sa idejama..tacno je da je bio potreban novac i za secesionisticke zgrade, ali je on u tom slucaju marginalan. Kad svega ima a samo nema novca, puno je lakse nego obrnuto....i to obrnuto je danas, rekao bih...uz poentu sto brze, jednostavnije i isplativije, nista vise.

A ja inace nisam protiv izgradnje visokih zgrada na Nbg, to si ti mozda pogresno percipirao...evo vidis na slikama koliko ih ima Bec, i cak je i super ali do odredjene granice.... moja poenta je bila u tome da mi ( opet mislim na Bec i Evropu) mozemo sagraditi ( ili vec jesmo) oblakodere poput tih u USA ili Aziji, ali zato oni ne mogu ni priblizno ono sto mi imamo vekovima i sto je vec kulturna bastina.
 
Vrh