Šta je novo?

Blok 39 - Centar Za Promociju Nauke i Nanocentar

Еххх...Ја сам овде мало субјктиван јер сматрам да је ово много вредно парче архитектуре које иде чак испред тренутних најмодернијих трендова у светској архитектури (о домаћој арх. сцени да не причам). Сигуран сам да би овакво здање побрало све међународне награде а Београд избацило у први план као идеалну средину за архитектонску авангарду. :)
 
Šta da kažem...dajte čoveku da projektuje i novu autobusku stanicu,ovo je fenomenalno! :kafa:
 
Možda počne na proleće sledeće godine (mada kod nas "proleće" brzo postane "druga polovina godine", koja zatim postane "jesen", koja zatim postane "krajem godine", što zatim postane "početkom sledeće godine", a onda to pređe u "na proleće sledeće godine" i tako u krug).

ДРУШТВО
Да ли нам је потребна зграда која лебди за 65 милиона евра
Научници: Изградња Центра за промоцију науке услед кризе непотребно расипање новца. – Директорка центра: 93 одсто грађана жели овакав модеран објекат
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
izgled-buduceg-Centra-za-promociju-nauke.gif


Да ли Србија треба да потроши 65 милиона евра за изградњу Центра за промоцију науке (ЦПН), када је свима познато да наука и истраживачи преживљавају тешке дане? Део научника из Винче и Српске академије наука и уметности сматрају да је у ситуацији у којој се налазимо таква градња непотребан трошак и да неће допринети промоцији науке.

Зграда ЦПН-а, која ће по пројекту Волфганга Чапелера изгледати као да лебди изнад земље, требало би да почне да се гради на пролеће идуће године у Блоку 39, у којем се већ спрема терен за радове.

У њој ће се налазити интерактивна поставка научних феномена на око 4.500 квадрата, планетаријум чија ће сала имати екран, око 17 метара, за пројектовање, лабораторије, сала за симпозијуме, конгресе и семинаре, дечји научни клуб, подземна гаража, ресторан на крову.

Овај пројекат победио је на међународном конкурсу још 2009. међу 230 решења, а новац за изградњу центра кредитом обезбеђује Европска инвестициона банка.

Др Жељко Шљиванчанин, научни саветник у Институту за нуклеарне науке „Винча”, каже да је реалност да Србија издваја све мање новца за науку, да се научницима не обезбеђују ни основни услови за рад, а да су научни институти на ивици банкрота. Упркос томе, на промоцији науке се не штеди, каже саговорник, и подсећа да је буџет за изградњу центра мистериозно нарастао са 15 на 65 милиона евра.

Он поставља питање зашто нисмо следили примере богатих земаља попут Данске или Велике Британије, где су научни музеји и центри често смештени у преуређеним, давно напуштеним фабричким халама, а транзиција нам је нажалост оставила много простора за адаптацију.

– Централно место у амбициозном програму промовисања науке, доведене до просјачког штапа, заузима градња скупоцене зграде ЦПН-а. Паре за градњу наравно нису проблем. Узели смо кредит, а буџет за градњу ЦПН-а је увећан више од четири пута, много пре него што је аустријски архитекта успео да заврши детаљну компјутерску анимацију свог архитектонског дела – каже др Шљиванчанин.

На наше питање зашто је толико увећан буџет и да ли су те паре могле корисније да буду утрошене, Александра Дрецун, директорка Центра за промоцију науке, одговара да центар не располаже буџетом и не гради зграду, већ да објекат у Новом Београду подиже Влада Републике Србије. Она напомиње и да буџет није мењан од почетка спровођења пројекта.

– Ми не седимо и не чекамо да нам се сагради зграда – наши мобилни тимови обилазе Србију и помажу да се пре свега млади заинтересују за науку. Грађани добро знају како изгледају манифестације ЦПН-а, од гостовања АСИМО и других робота, ЦЕРН-а, фестивала науке, изложби и популарних трибина које месечно посети и до 150.000 људи – каже Дрецун и подсећа на истраживање које је центар спровео са Филозофским факултетом, које је показало да 93 одсто грађана жели да за овакве догађаје постоји и један објекат са сталном поставком.

Уколико такав објекат Србија успе да изгради, додаје директорка, то ће бити први пут да је један музеј направљен а да је, док се градио, развио своје програме, публику и широку подршку у научној заједници.

Све ове активности су, по њеним речима, изазвали право бујање фестивала науке широм Србије, више је научних тема у медијима, а Србија је у овој области препозната као лидер у региону.

– Жао ми је што поједини научници још не виде да им је Центар за промоцију науке најбољи савезник кога могу имати и да од представљања науке на популаран и занимљив начин управо научници имају највише користи – каже Дрецунова.

На питање зашто нисмо користили напуштене просторе по искуству развијених земаља, она одговара да је Србија управо следила развијене земље у којима се слични центри данас отварају једном месечно и подижу најчешће у новим објектима, јер је битно да буду прилагођени савременим технологијама и безбедни за стотине хиљада посетилаца.

Неке од ових података проверили смо и у Јединици за управљање пројектима Владе Србије, која је надлежна за изградњу објекта на Новом Београду, будући да нисмо успели да пронађемо ниједан папир који спомиње износ од 15 милиона евра, са којим се баратало у јавности.

Сазнали смо да је, према уговору који је тадашње Министарство науке и технолошког развоја у марту 2011. године доставило и потписало са ЈУП-ом, уговорена вредност реализације целокупног пројекта била 65 милиона евра.

На питање „Политике” када се може очекивати усељење у нову зграду, добили смо одговор да је пројекат изградње ЦПН-а тренутно у фази израде пројектне документације чији се завршетак може очекивати у мају 2014. и да ће динамика изградње зависити од пристизања финансијских средстава.

ЦПН део процеса придруживања ЕУ

Влада Републике Србије донела је одлуку да инвестира у модерну зграду ЦПН на Новом Београду полазећи од идеје да ће подизање научне писмености грађана дугорочно и пресудно утицати на иновативне процесе, јачање научне културе и оснаживање домаћег предузетништва.

Овакав стратешки приступ jе базиран и на чињеници да Србија у процесу придруживања ЕУ преузима обавезу да подстакне промоциjу науке која је значајан део Поглавља 25 у оквиру процеса преговарања о придруживању ЕУ, наводе у Министарству просвете.

– Ова инвестиција је усмерена ка постизању циља да Србиjа постане економиjа знања, пре свега кроз јачање способности млађих генерација којима, такође, морамо пружити шансу да се спреме за научне и технолошке изазове будућности. Улога владе је да стратешки брине о грађанима и да доноси одлуке које су директно усмерена на добробит будућих покољења. Ово је једна од таквих одлука – наводи се у образложењу које је из Министарства просвете достављено нашој редакцији.

Сандра Гуцијан
објављено: 15/12/2013

Izvor: Politika
 
^^ U današnjoj 'Politici' u rubrici 'Među nama' tekst-reakcija na gradnju CZPN, autor Prof.Dr.Miroljub Kojović.
Na žalost čitljivo samo u štampanom izdanju, pa koga interesuje mora tamo. Dobra, profesionalna kritika, preporučuje se!
 
Mihajlo Mitrović

Pretenciozna štakara

Čepeler nije znao da su ovde davno isušena ritišta

U „Politici” od 15. decembra objavljen je tekst pod naslovom „Da li nam je potrebna zgrada koja lebdi za 65 miliona evra”. Odgovor je: ne, ne i nipošto ne! U pomenutom tekstu čitaoci se, uglavnom, na osnovu izjava direktorke Centra za promociju nauke (CPN), obaveštavaju da se uveliko privode kraju pripreme za otpočinjanje gradnje zgrade CPN-a. Pitanje u naslovu je postavljeno krajnje umesno, pa se na njega krajnje ozbiljno treba i osvrnuti.

U pitanju je nepromišljena, rasipnička investicija koju bi racionalni mozak morao bukvalno odmah da zaustavi. Jer, eventualna gradnja predstavljenog centra, suprotno izjavama direktorke, bila bi atentat na zdrav razum, na budućnost nauke, njene asove, na uzdrmanu ekonomiju države, na skromnost koja mora biti u srazmeri sa objektivnim mogućnostima društva u celini.

Eventualna predložena realizacija CPN značila bi ozbiljan koruptivni poduhvat koji, u zbiru sa sličnim, godinama drži Srbiju u vrhu zemalja kojima je zbog korupcije srozan ugled.

Podvala je već počela. Najavljena investicija od 15 miliona evra, dok još nije zakopan nijedan ašov, popela se na 65 miliona evra! Kako će se kroz razne anekse ova suma povećavati to ni vidovnjaci nisu u stanju da kažu. Sve zavisi koliko će vešto da se, u krajnju cenu, ugrade vešti procentaši. Ali ovo žongliranje s cenom možda je beznačajno u odnosu na druge nevidljive abnormalnosti.

U mojoj kolumni objavljenoj u Kulturnom dodatku „Politike” pod naslovom „Svadbena torta”, namenjenoj tada zahuktaloj maniji da u Beogradu grade vrhunski svetski arhitekti, naveo sam primer Zahe Hadid sa mastodontom kod „Šivare”, Libeskindov oblakoder, oboje devalvirajući Kalemegdansku tvrđavu, sivi, depresivni, betonski „oblak” preko koga bi se silazilo s kalemegdanskog šetališta na savski amfiteatar. I, naravno posebno napadnu CPN građevinu Volfganga Čepelera. Ne sporeći ni slučajno autoritet i ugled tih stranih arhitekata, napisao sam da su u pitanju nečista posla.

Strani arhitekti sa svojim biroima ostvariće profit, a naši investitori će njihovim imenima pokriti svoju nameru. A namera je što duže razvlačiti magičnu građevinsku dozvolu. Što više odugovlačenja, to više procenata u igri.

U pomenutom tekstu napisao sam: „Čist egzibicionizam je Čepelerov Centar za promociju nauke, koji je bez ikakvih razloga predviđen da bude gigantska sojenica, visoko izdignuta iznad tla, na tankim, kao roda štrkljavim nožicama. Možda Čepeler nije znao da su ovde davno isušena ritišta, da su tu danas lepe kuće i parkovi. U takvu kuću ne bi se moglo ući bez skupe opreme raznih dizalica i mehaničkih pomagala.”

Nisu mi poznate reakcije na ovo moje mišljenje. Prošlo je godinu dana od tada, o tome se ćutalo, a arhitekte su mislile da je ovaj galimatijas odbačen, pogotovo zato što je zemlja u dubokoj krizi, veoma zadužena, s armijom nezaposlenih i s ljudima na kazanima. I sad, odjednom, kao čupavac iz kutije pojavljuje se direktorka CPN i govori o kapitalnim vrednostima ovog projekta. Najavljuje skoru izgradnju, uz napomenu da će svi projekti biti gotovi u maju 2014. Direktorka je izjavila i da ,,93 odsto građana želi ovako moderan objekat” (!). Ovo je van svake sumnje skandalozna izjava. Ko je anketirao građane? Zar nije bilo primerenije da su se konsultovali sa naučnicima, arhitektama, ekonomistima, sociolozima?

Dobro je što je „Politika”, pored proizvoljnosti direktorke, prenela izjave najviših naučnih autoriteta SANU i dr Željka Šljivančanina, naučnog savetnika iz instituta „Vinča”, koji s razlogom tvrdi da ozbiljni naučnici nemaju najosnovnija sredstva za naučni rad, da su „naučni instituti na ivici bankrotstva”. I sad, u špicu ekonomske krize, i to malo što je preostalo za nauku treba pod neprirodnim okolnostima potrošiti na pretencioznu štakaru. CPN će se graditi uz neke kredite, ali njih neće vraćati procentaši nego oni koje niko ne pita kako se rasipaju društvena sredstva.

Ako su lobisti za Čepelera i direktorka CPN nepoverljivi prema našoj stručnoj eliti, neka se zamisle nad rečima predsednika prošlogodišnjeg Bijenala u Veneciji Paola Barata, koji je povodom sličnih dešavanja izjavio: „Građansko društvo čine pojedinci i institucije koje često nisu sposobne da otkriju potencijale koje arhitektura nudi. Mi neretko angažujemo te arhitekte i od njih se traži da kreiraju zapanjujuće svadbene torte.”

Država Srbija ne sme da ostane gluva ni na reči prof. dr Branislava Đorđevića: „Naučni radnici Srbije su listom protiv takvog rasipanja novca – novca iz zajma. Konsultovao sam se sa stotinama naučnih radnika i svi kipte od besa i negodovanja.”

Predsednik Akademije arhitekture Srbije
Mihajlo Mitrović
objavljeno: 21.01.2014.

Izvor: http://www.politika.rs/rubrike/Sta-da-s ... ra.lt.html
 
U principu bih mogao da se složim sa ovim, ali ...

Uvek ima ali. Prvo, svi ti naučnici su obradovani kao kučići kada se isti taj zajam troši za toalet papir i papir za štampače. prosto je neverovatno kako su nisko spali naučnici, koji se usput organizuju po fantomskim akademijama (evo još jedne, arhitektonske) koje služe za prehranu nedovoljno ugojenog ega.

Drugo, titula autora bi trebalo da garantuje da je tekst kvalitetan i respektabilan. Kao i sam autor. Tekst je tanak, pun zlobe, poluistina i "spinovanja" (kako se to moderno kaže). U tom smislu sam spreman da posumnjam i u kompetentnost i dobre namere autora.

To me je sprečilo da tekst do samog kraja pročitam zainteresovano i nepristrasno.
 
Какав безобразлук и демонстрација бедних људских особина које красе већину "афирмисаних архитеката Србије" захваљујући којима последњих 30 година имамо најбеднију саврмену архитектуру у универзуму. Банда покварена,сујетна она бахата, корумпирана.Деценијама се тале,деценијама вредне и талентоване архитекте терају из Србије и сад су нашли да својим поганим речима оспоравају најбољи архитектонски пројекат који смо добили на најмасовнијем и најуспешнијем конкурсу у европским оквирима последњих година.

ЦПН можда јесте расипништво у овим околностима али је квалитет пројекта неспоран и несагледив за ове наше квази-архитекте.
 
Pa po meni poenta izjave i jeste rasipnistvo.
Inace projekat je interesantan, drugaciji, ali nasa ekonomska situa ija nam na zalost ne dopusta da ga realizujemo. Pitanje koje se meni namece je dal cekati sa izgradnjom CPN-a, ili raditi po nekom skromnijem projektu, a ovaj ostaviti za neku drugu lokaciju i srecnija vremena.

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Кредит којим ће се финасирати цпн је одавно узет.Сад се вероватно траже путеви за одлазак тих средстава у џепове појединаца или партијске касе.
 
Kako je uzet kredit, ako se ne radi?
Mislis kredit je odobren, sredstva cekaju?
Ok, uraditi, drugaciji - skromniji projekat, a od ostatka novca opremiti centar da pocne sa radom :-D

Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
Кредит од 400 милиона евра за развој науке. То је још Ђелић уредио пре око 3 године.
 
Delija, dal je taj kredit namenski za izgradnju objekta CPM ili opste namene za nauku?


Sent from my LG-E510 using Tapatalk 2
 
U stranu sto mi se projekat ne svidja, ali zar u ovom drustvu ne treba da imamo bar neke prioritete, a ne da nam kvazi promocije kvazi nauke budu prioritet dok se nauka raspada?

To kao onda kad je DOS 2001 roknuo 140 miliona evra u obnovu pozorista, dok je 300 autobusa radilo vozeci ljude kao stoku?!
 
Delija":2djep49q je napisao(la):
Кредит од 400 милиона евра за развој науке. То је још Ђелић уредио пре око 3 године.

Видео се да може да се мазне неки кредит и пошто није било никакве идеје шта са новцем, било је хајде нека буде нека промоција, прво што менаџеру падне на памет.
 
A silni fakulteti nemaju prostor u sklopu tog kredita se radi botanicka basta samo mi nije jasno sto nisu zavrsili od tih para onaj kostur bilo bi korisno
 
laki72":12qssdyw je napisao(la):
Delija, dal je taj kredit namenski za izgradnju objekta CPM ili opste namene za nauku?
И за једно и за друго. ЦПН не би био само музеј и место за конференције и промоцију науке.Имао би и неколико научних лабораторија.
 
pozdrav svima :)
Bio sam u CPNu u Varsavi pre dve nedelje i mogu vam reci da je veoma zanimljiv i koristan pogotovo za decu i mlade.
http://www.kopernik.org.pl/en/exhibitions/
Sumnjam da su potrosili tu kolicinu novca koju mi planiramo al definitivno vredi imati to u Beogradu.
 
Beogradski Nano centar i dalje čeka - Podnet zahtev za izdavanje građevinske dozvole
Četvrtak, 30. 01. 2014.| Izvor: eKapija
http://www.ekapija.com/website/sr/page/ ... ke-dozvole

Ovako bi Centar nanonauke trebalo da izgleda
nanocentar1300114.jpg

Nano centar napreduje mikro koracima. Iako je početak izgradnje Centra nanonauke, u novobeogradskom Bloku 39 najavljivan za kraj prošle godine, još se ne zna kada bi se to zaista moglo i desiti.

Ipak, priča koja se, prema mišljenju čitalaca "eKapije" našla među najzanimljivijima u 2013, nije u potpunosti stala. Nakon pripremih radova i stabilizacije terena, radi se na pribavljanju prostale dokumentacije. U Jedinici za upravljanje projektom "Istraživanje i razvoj" (JUP) kazali su "eKapiju" da je zatražena građevinska dozvola. No, konkretnu informaciju o tome kada će radovi krenuti, nismo dobili.

- Resornom ministarstvu je 30. oktobra predat zahtev za reviziju projekta, a po dobijanju pozitivnog mišljenja očekuje se izvršenje tehničke kontrole projekata. Naručilac je 23. decembra 2013. godine, resornom ministarstvu podneo i zahtev za izdavanje građevinske dozvole - kažu u JUP-u.

Po dobijanju potrebne dokumentacije raspisaće se javni poziv za izvođače radova, kažu naši sagovornici i dodaju "u skladu sa prilivom kreditnih sredstava".

Hoće li celokupna situacija u obrasti prosvete i nauke u Srbiji uticati na brže, ili možda na još sporije, odvijanje ovog projekta, ostaje da se vidi.
 
Nanocentar odnosno naučni institut ima smisla i treba nam. Ako već svako novo radno mesto plaćamo skupo neka bude makar u oblasti visokih tehnologija a ne fizičkog rada.
 
Првобитна цена није била 20 већ 40 милиона и није подразумевала опрему. Опрема вреди 15 милиона евра између осталог и зато што ће у објекту бити и неколико лабораторија.Дакле реално повећање цене је само 10 милиона што је смешна цифра с обзиром на комплексност објекта,захтевну конструкцију и чињеницу да нико није ни знао тачну цифру јер је главни пројекат по логици ствари рађен тек након конкурса.
 
U zemlji u kojoj fali svega, i novca, i ljudi, i znanja, uvek je moguće naći hiljadu stvari koje bi se takođe mogle uraditi sa bilo kojom količinom novca, a da zaista budu potrebne. Tako da to nije naročito upotrebljiv kriterijum. Ovaj centar je jedna od retkih stvari za koju sam potpuno siguran da ih moramo graditi. U moru potreba, dajte da bar najvažnije uradimo kako treba i do kraja. Ceo sistem u Srbiji treba resetovati, i početi od obrazovanja i dece. Ostali su većinom za bacanje. I to popularizacijom ... ne možda toliko same nauke, to je tek glavno sredstvo, već popularizacijim samog znanja, racionalnog i logičkog razmišljanja, neponovljivog osećaja ličnog užitka u stvaralaštvu i pravom razumevanju sveta. Ko je do kraja zaboravio tu vrstu radosti kad se nešto sasvim novo otkrije po prvi put u životu, taj je već poprilično na putu bez povratka. Deci treba na svaki način omogućiti da osete jednu takvu emociju kad je u pitanju nauka i pravo znanje. To će se u kratkom roku teško postići u našim školama, šta god da im uradite, i TOME služe ovakvi centri. Popularizaciji nauke, a taj izraz ustvari znači ovo što sam opisao.

Ako ne odu u centar, te pare će se ionako rasplinuti i nestati. Ako deo nekako i stigne do naučnika, to je kap u moru haosa. U kojoj meri ti naši naučnici stvarno i mogu da doprinose Srbiji, uzevši u obzir u kakvim uslovima već decenijama rade? Sve je to simbolično. Malo para neće nista pomoći, u pitanju je ceo sistem koji ne valja. Njihov jedini pravi doprinos je čuvanje i prenošenje znanja na druge, kao i lični ugled koji motiviše neke od mladih da pokušaju da steknu tu vrstu znanja i razumevanja. Isto važi i za školstvo. U takvom je haosu da malo para ne pomaže. Čak ni puno para ne pomaže kad je sistem vrednosti društva takav kakav je.

Jedina realna strategija je ići na sve ili ništa, na deo dece i mladih. Obraćati se talenitima i radoznalosti, njihovoj urođenoj potrebi da iskažu ono što nose u sebi, želji da se izvuku iz kaljuge u kojoj su se našli. Zato treba napraviti najveći, sjajni, šljašteći hram nauke koji stremi oblacima, nešto što provocira, oduševljava i podstiče maštu. U pitanju je simbol, a deca i mladi, kojima je pre svega namenjen, će to razumeti sasvim dobro. Dakle, pre svega popularizacija nauke, dopuna obrazovnom sistemu, i neka vrsta Petnice za sve koji to žele. Onda možda jednog dana budemo imali ljudi da popunimo neku buduću fabriku čipova ili lekova na osnovu genetskog inžinjerstva.

Ispod je jedan aosocijativni potsetnik na emociju koju smo zaboravili, vizuelno objašnjenje zašto nije loše da ovakva zgrada ima noge. Jedna devojčica prvi put u životu vidi i oseća kišu. To izgleda ovako

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=g_qMOCaLyv8[/youtube]
 
Vrh