Šta je novo?

Blok 39 - Centar Za Promociju Nauke i Nanocentar

mradulovic":hhkqj1g0 je napisao(la):
Ovo izgleda zaista moderno i svetski
Ali sumnjam da mi imamo pare da napravimo ovako nesto u dogledno vreme. Sa ovakvom privredom i budzetom drzave koji je supalj na svim stranama, realno ovo je samo josh jedan predizborni pamflet od projekta, na koji je neko spiskao lepe pare
nisi pročitao da ne finansiramo mi nego ovi iz Evrope :)
btw, za igzgradnju bi terbalo da angažujemo Kineze, oni imaju iskustva sa tim čeličnim superstubovima (laički prevedeno sa engl. supercolumns)
 
Интересантно, а и необично, допада ми се. Коначно неко разборито решење које разбија монотонију у задњих пар година изграђених коцкастих стамбених зграда и пословних објеката у Београду.
Да се мало и нашалим, подсећа ме мало на оне кућице са стубовима поред Саве које се налазе дуж Галовице, од блока 45 до Остружничког моста !
 
Singidunum":2bcjj2av je napisao(la):
Honorable mentions

Alberto Francini

phoca_thumb_l_40honpan_3.jpg


phoca_thumb_l_40honpan_8.jpg


phoca_thumb_l_40honren_1.jpg


phoca_thumb_l_40honren_2.jpg


soma ZT GmbH

phoca_thumb_l_42honren_1.jpg


phoca_thumb_l_42honren_2.jpg


phoca_thumb_l_42honren_3.jpg


phoca_thumb_l_42honren_4.jpg


phoca_thumb_l_42honpan_8.jpg


phoca_thumb_l_42honpan_4.jpg


Arkepolis architects

phoca_thumb_l_66honren_1.jpg


phoca_thumb_l_66honren_2.jpg


phoca_thumb_l_66honren_3.jpg


phoca_thumb_l_66honren_5.jpg


phoca_thumb_l_66honren_6.jpg


LAN ARCHITECTURE

phoca_thumb_l_96honpan_1.jpg


phoca_thumb_l_96honpan_2.jpg


Jaime Parramon Alagarda

phoca_thumb_l_160honren_1.jpg


phoca_thumb_l_160honpan_1.jpg


phoca_thumb_l_160honren_2.jpg


phoca_thumb_l_160honren_6.jpg


phoca_thumb_l_160honren_7.jpg


phoca_thumb_l_160honren_8.jpg
Jaime Parramon Alagarda - Bio bi to lep trzni centar

Lojanica - Odlican ali steta sto ima pozajmljenih delova.

soma ZT GmbH - Meni je ovo odlicno

Arkepolis architects - Svidja mi se ali nije u nivou pobednickog i PESQUERA-a

PESQUERA ULARGUI ARQUITECTOS, S.L.P - Cak mi je bolji i od pobednickog koji je opet svetski! :vops:

E da nam je vise ovakvih konkursa. :gobb:
 
iamli neko slike, fujimoto/ove arup dziajna oni bese drugi bas me zanima
 
Drugoplasirani je totalni promasaj.Suma sa staklom preko nje.

Sou Fujimoto Architects
phoca_thumb_l_secondpanels_1.jpg


phoca_thumb_l_secondpanels_1.jpg


phoca_thumb_l_secondpanels_8.jpg

Neozbiljno od Japanaca...

3. mesto su dobili Biro ARCVS samo zato sto su nasi.

phoca_thumb_l_thirdpanels_2.jpg


phoca_thumb_l_thirdpanels_2.jpg


Moglo je to mastovitije od tunela nad zemljom

PS:Oni radovi koje sam postavio u prethodnom postu su dobitnici nekih pohvala,priznanja ili cega vec.
 
Ovo se bas vidi da su japanci projektovali... verovatno sa motto "god is in the details". :p
da treci dizajn jeste ispod klase ostalih mada vise mis se prezentacija ne svidja nego dizajn , za drugi plasirani, postoji nesto zanimljivo u ideji, definitvo najrskromniji na prvi pogled ali ne i naj jednostavniji. Jedino sto je kocept previse abstraktan, malo vise detalja bih hteo da vidim. Isto tako pogledaj razmeru coveka sa staklenim krovom! bas bi bio dozivljaj setati se kroz ovu zgradu, samo razmisljam koliko godina bi morao da cekas dok drvece ne poraste da bude prava suma. Mislim da bi ovo uspelo kao neka botanicka basta recimu na ratnom ostrvu....
 
Izabran je najbolji projekat!

OOOOOOOgroman plus sto ima planetarijum na vrhu zgrade!Treba raditi i na promociji astronomije jer je ona nauka buducnosti,nadam se da ce makar i posredno srediti malo opservatoriji na Zvezdari :vops:

@Goje,mislim da ce Zex biti na slatkim mukama :)
 
Божа и екипа причали малопре о том конкурсу у Жикиној шареници. нисам ни слушао шта прича, само сам видео слике
 
Konacno presedan u beogradskoj arhitekturi! :vops:

Jedva cekam!!!


:gobb: :gobb: :gobb:


Dodacu da me je treceplasirani rad domacih arhitekata zasmejao. I dalje ne verujem da je neko mogao da bude toiko neinventivan i nemastovit... Takve zgrade sam crtao u predskolskom uzrastu, pod uticajem okruzenja novobeogradske stambene arhitekture... :laugh:

Svidja mi se i 'soma ZT GmbH', kao i sam Alagardov centar. Kao sto rekoste, bolje bi pasovao kao soping mol 'Usce' od aktuelnog hangara... 'Alberto Francini' projekat mi je takodje zanimljiv, mozga je i originalniji od prethodna dva koja sam spomenuo, ali mi sama struktura objekta ipak nije najjasnija, ne shvatam bas najbolje 'sta je pisac hteo da kaze'. :) Mozda bi bolje legla na nekoj drugoj lokaciji, kao centralna gradjevina kompleksa, a ne ovako uz auto-put, gde se ocekuje provokativnije resenje koje ce da skrece paznju... :)


Sve u svemu, konacno prave radosti za nas, ljubitelje arhitekture. :cool:
 
Kako bi ovo cucnulo negde na nbg oblali Save, npr kao gradska galerija... :vops:
phoca_thumb_l_42honren_2.jpg
 
Ovi ubacili Campus 41 kao da je vec gotov :) Vidi se da su se temeljno pripremali.

phoca_thumb_l_42honpan_8.jpg
 
Tek sad videh da mi fale Vladimir Lojanica i PESQUERA ULARGUI ARQUITECTOS, S.L.P ( moj favorit )



PESQUERA ULARGUI ARQUITECTOS, S.L.P :cool:

phoca_thumb_l_1honpan_1.jpg


phoca_thumb_l_1honpan_3.jpg


phoca_thumb_l_1honpan_4.jpg


phoca_thumb_l_1honpan_6.jpg


Vladimir Lojanica - Odlican ali kao sto sam rekao,deo njegovog projekta previse lici na jedan muzej u Njujorku

phoca_thumb_l_84honpan_1.jpg


phoca_thumb_l_84honpan_3.jpg


phoca_thumb_l_84honren_1.jpg


phoca_thumb_l_84honren_2.jpg


phoca_thumb_l_84honren_3.jpg


phoca_thumb_l_84honren_4.jpg


phoca_thumb_l_84honren_5.jpg
 
Archangel":3o62go39 je napisao(la):
mradulovic":3o62go39 je napisao(la):
Ovo izgleda zaista moderno i svetski
Ali sumnjam da mi imamo pare da napravimo ovako nesto u dogledno vreme. Sa ovakvom privredom i budzetom drzave koji je supalj na svim stranama, realno ovo je samo josh jedan predizborni pamflet od projekta, na koji je neko spiskao lepe pare
nisi pročitao da ne finansiramo mi nego ovi iz Evrope :)
btw, za igzgradnju bi terbalo da angažujemo Kineze, oni imaju iskustva sa tim čeličnim superstubovima (laički prevedeno sa engl. supercolumns)
Ah, itekako mi finansiramo! Lepo je rečeno da ce projekat biti finansiran iz kredita, čak je i Beobuild to preneo. Super je projekat inace, iako mislim da je reč o stupidnoj političkoj promociji i totalno promašenoj investiciji. Pitanje je samo dal postoje i najmanje šanse da projekat smeste u onih 20 miliona evra koliko treba ide za ovaj centar.
 
U najavi tj otvaranju konkursa smo i u vesti rekli ono sto i ja mislim a to je da je mozda ta sredstva trebalo iskoristiti za rekonstrukciju postojecih objekata obrazovanja i nauke pre svega jel doci cemo u situaciju da imamo mozda neobicnu novu zgradu a stare koje se raspadaju i bez adekvatne opreme za rad. Pobednicko resenje mi je moze se reci ok ne toliko razradjeno vizuelno koliko planski ali videcemo kako ce to izgledati na kraju ako se krene sa gradnjom. I da naravno ne brinite uvek mi platimo na kraju sve ;)
 
Igor":1a1s0kbz je napisao(la):
U najavi tj otvaranju konkursa smo i u vesti rekli ono sto i ja mislim a to je da je mozda ta sredstva trebalo iskoristiti za rekonstrukciju postojecih objekata obrazovanja i nauke pre svega jel doci cemo u situaciju da imamo mozda neobicnu novu zgradu a stare koje se raspadaju i bez adekvatne opreme za rad. Pobednicko resenje mi je moze se reci ok ne toliko razradjeno vizuelno koliko planski ali videcemo kako ce to izgledati na kraju ako se krene sa gradnjom. I da naravno ne brinite uvek mi platimo na kraju sve ;)
Upravo igore.Na mom fakultetu u 2 amfiteatra nema polovina stolica dok te sto rade su u uzasnom stanju.Nazalost kao i uvek su pobrkani prioriteti,mada se nadam da ce izgradnjom ovog centra malo ispopularisati nauka i pravo visoko obrazovanje.Koliko vidim zbog plantarijuma ce biti akcenat na prirodnim naukama sto i jeste jedna od osnova za razvoj drustva-dobar strucan kadar iz prirodnih nauka i struka.
 
Ja se samo plasim da ce ovaj projekat biti jos jedan u nizu stand by argumenata tokom predizbornih kampanja...i da ce izvirivati iz fijoke svaki put kada nekom u gradu ili drzavi bude potrebno jos mesta u medijima.

Dupe bih dao da moj Novi Beograd dobije nesto ovakvo...ali me je iskustvo, na zalost, naucilo da se vise ne radujem toliko projektima slicnih gabarita i znacaja :(

Jbg...
 
Izgleda bezveze.

Kocka nasadjena na onu oprugu/dizalicu za dizanje automobila, tako nekako izgleda.

Ovaj obli predlog soma ZT GmbH jer mnogo bolji
 
^^^

Pa, po toj logici je i most na Adi samo obicna betonska ploca vezana sajlama za ogroman betonski stub i nista vise od toga :D

Mislim, mozemo se razmimoilaziti kada je u pitanju lepota projekta, ali mislim da mu tesko mozemo osporiti originalnost. Jer taj obli projekat jeste lep, slazem se, ali kada bi ga ljudi videli u nekom magazinu, na netu, bilbordu TV-u, rekli bi - A gde je ovo, je li to onaj mall tamo i tamo, ili onaj muzej tamo i tamo i sl??? A mislim da sa pobednickim resenjem dobijamo sansu da prvi komentar bude - A, evo ga Beograd :)

Zao mi je sto vise nije istaknuto sta je zapravo Centar za promociju nauke. Naime, njegova ciljna grupa su prvenstveno klinci (osnovci i srednjoskolci) i fazon je da oni tu dolaze na izlete, ekskurzije, javne casove itd. i uce o nauci na interesantan nacin. Kada radite sa takvim grupama, pakovanje je jako, jako bitno. Znaci samo zgrada treba da ih intrigiira, da imaju utisak da ulaze u Star wars. Naravno, rad unutar Centra ce biti potrebno isto tako interesantno organizovati, kao i postavke u njemu. Ustvari, neko je dobro to definisao kao Festrival nauke, samo sto traje 365 dana u godini.

Slozite e se da danasnja balavurdija vise mari za Grand paradu, a da je nauka "dosadna" i za "strebere". Sam efekat Centra se moze vec videti po tome koliki je publicitet dobila vest o pobedniku konkursa - 127 komentara na Blicu, ako se dobro secam.

Secam se da su nas u obdanistu vodili u Muzej vazduhoplovstva i da smo posle toga svi zeleli da budemo piloti. A kako i ne bismo - odvedu te u do jaja S/F spacy zgradu i tamo ti napricaju svasta lepo o avionima. Dakle, jasno je sada za sta Centar prvenstveno sluzi. Naravno, u centar ce (kao sto mogu i u Muzej vazduhoplovstva) ici i matoriji da se malko zabave.

A sto se tice sredstava - slazem se da ima jos dosta, dosta polja u koja bi mogle da se uloze pare. Ali, zar nije tako za sve u Srbiji. Zemlja je toliko sje*******ata da u sta god da das pare, bice "a zasto nije tamo?... Ali ono sto me je zapanjilo jeste da ce za izgradnju Centra za promociju nauke biti izdvojeno samo 5 odsto od ukupnih godisnjih sredstava u budzetu namenjenih za nauku. To me jako raduje i nadam se da ce ostalih 95% biti pametno utroseno. Npr. pre nekoliko dana je potpisan ugovor o ulaganju 5 miliona evra u Petnicu, sto je strvano sjajna vest imajuci u vidu da je ta istrazivacka stanica do nedavno bila na ivici egzistencije. Uz to, budzet za nauku u 2011. bice 22% veci nego ove godine.
 
Inace projekat je fin nego znate dobio je vec nadimak cardak ni na nebu ni na zemlij :laugh:
 
Meni liči na Baba Jaginu kolibu. Ko je odrastao uz predivne ruske bajke setiće se veštice Baba Jage koja je živela u drvenoj kolibi podignutoj na pilećim nogama. Evo je i slika da se podsetite

zsny1k.jpg
 
MVRDV - holandski paviljon na svetskoj izlozbi u Hanoveru pre deset godina,
projektovan, realizovan, avangarda.

dutchpavilion3.jpg


Izgleda da ziri nije bio bas upoznat sa dostignucima u struci u poslednjih par decenija.

a za soma ZT GmbH projekat verovatno su pomislili da je mala verovatnoca da su se Zaha Hadid i BIG udruzili pa im za svaki slucaj nisu dali prvu nagradu, namirisali su zamku.

Zaha Hadid Architects - New Guggenheim Hermitage Museum in Vilnius
vilnius1.jpg


Bjarke Ingels Group - Hafjell Ski Hotel
hafjell-hotel-3.jpg


Beograd vapi za kvalitetnim savremenim zdanjima, ako je resenje za to inspiracija, da ne kazem losa kopija, postojecih priznatih projekata, sto da ne, ali ne moramo da se lazemo da smo dobili jedinstveno i nikada do sada vidjeno remek delo arhitekture.
 
Homer Jay":204qeh5s je napisao(la):
^^^

Pa, po toj logici je i most na Adi samo obicna betonska ploca vezana sajlama za ogroman betonski stub i nista vise od toga :D

Mislim, mozemo se razmimoilaziti kada je u pitanju lepota projekta, ali mislim da mu tesko mozemo osporiti originalnost. Jer taj obli projekat jeste lep, slazem se, ali kada bi ga ljudi videli u nekom magazinu, na netu, bilbordu TV-u, rekli bi - A gde je ovo, je li to onaj mall tamo i tamo, ili onaj muzej tamo i tamo i sl??? A mislim da sa pobednickim resenjem dobijamo sansu da prvi komentar bude - A, evo ga Beograd :)
Naprotiv :D mislim da ovo uopste nije toliko originalno koliko se cini. Meni je npr. prvo palo na pamet ovo, cim sam video render:

466633981_0b41954cb1.jpg

ocad2.jpg


OCAD - Ontario College of Arts & Design, u Torontu. Lici, zar ne?

Mislim, ako je ideja da zgrada bude nesto cudno i upadljivo, ok. Samo mi se generalno cini da takve stvari koje lepo izgledaju na papiru posle ispadnu mnogo ruznije u stvarnosti. Evo ova gornja zgrada koju sam pokazao je primer toga. Kada stojite, uzivo, ispred nje imate utisak da je to neka velika plasticna kutija za bojice i olovke. Mada mozda to je bila i poenta, s obzirom na to sta je u zgradi.

Nesvakidasnje za Beograd, pa i za region, cudno, prepoznatljivo - to ovo nagradjeno resenje jeste. Ruzno - to takodje jeste :D
 
Vrh