Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

Nashe crkve imaju pravilo da im glavni ulaz gleda u prvacu jedne(nisam siguran koje) od strana sveta,pa se tako i svaka crkva postavlja ne vezano za prostiranje saobracajnice :)

Registrovah se posle godinu dana pracenja foruma da ti to kazem,poshto vidim niko ti ne odgovara xD
 
^^^ mislim da je sustina pitanja u sledecem: ulice Omladinskih brigada i Proleterske solidarnosti su potpuno paralelne. Crkva u Omladinskih brigada, kod novog Merkatora ima ulaz i samim tim oltar okrenut ka jednoj strani a ova nova crkva je ukoso u odnosu na ulicu, a samim tim je ukoso i ukoliko se uporedi njen polozaj sa polozejem one prve crkve - dakle nije u istom polozaju. To i mene malo zbunjuje.
 
Da primetio sam sad to na gmaps, neko tu bogohuli :laugh: :laugh:
 
Po kanonima je valjda dozvoljeno odstupaje od 30 stepeni u odnosu na istok....
 
хихихи, како сад сви капирају те православне догме, а овамо су противу церкве у новоме беломе граду...
30 степени? нисам упознат с том пикантеријом, ја сам мислио да је основа правац исток-запад. :/
 
Pozdrav dragom arhitektonskom svetu iz udaljene Barselone. Zhaba se javlja iz mrtvih!

Trudicu se da budem aktivan na forumu posto sam kao i vi 'lud' za arhitekturom.

Prvi komentar sam izabrao bas za kontradiktornu temu beogradske crkve.
I sam ponekad imam dilemu kakve crkve treba graditi danas. Sebe smatram vernikom iako ne toliko praktikujucim, i mislim da kad odete u crkvu u njoj morate da nadjete jedan poseban ambijent koji 'odise mistikom' i koji treba da sluzi svrsi tj. da vas briblizi Bogu. Nazalost taj ambijent retko sam imao prilike da iskusim boraveci u nekoj od modernih protestantskih ili katolickih crkava.
Sa druge strane smatram da jedna od osnovnih karakteristika jednog arhitektonskog dela treba da bude ta da oslikava vreme u kome je nastalo. Tu nastaje konflikt. Crkve kakve se danas grade kod nas uspevaju (po meni) da dodju do tog misticnog momenta i zadrze taj neki poseban vazduh, ali to rade preko jedne u najmanju ruku promasene teme. Naime njihova arhitektura pretastavlja repliku nekog vec davno proslog vremena. Sto je najgore najcesce na vrlo jeftin i banalan nacin. Cini mi se ipak da postoji nacin da se taj poseban efekat o kome govorim postigne i modernom koncepcijom i materijalima. Jedan primer koji mi se dopao je i crkva Brane Mitrovica u nekom selu, nisam siguran gde ( jednostavna gradjevina sa zvonikom spreda). Dakle ja mislim da je greska crkve sto se pridrzava tih kanona toliko dugo dok ceo svet oko njih ide nekim drugim korakom. Ne kazem da crkva treba u potpunosti da se prilagodjava ljudima, ali ne mora bas ni toliko da kaska za drustvom u prihvatanju novih ideja.
Gledajuci iz jednog sasvim drugog ugla ovaj vec usvojeni projekat bi na jedan 'bizaran' nacin mogao vrlo interesantno da se uklopi u jedno sasvim futuristicko okruzenje. Bilo bi to tada medjusobno postovanje krajnjim kontrastiranjem - izgradnjiom na primer ogromnih nebodera oko crkve. Promasena (po meni) arhitektura ove crkve bi u takvom urbanizmu bila jedan zanimljiv akcenat. (cini mi se da je neko od forumasa vec rekao nesto slicno, sto znaci da nas ima vise koji ovako mislimo!)
 
to je ocito sasvim individualno, mada se usudjujem da si zamenio teze i da ocigledno - verovao ili ne - polazis od jednog sasvim pogresnog "istoricistickog" shvatanja hriscanske religije kao nekog matorog ofucanog bokala kome se teba diviti... Sustina crkve kao gradjevina nije da mude "misticna", vec da odise narocitom svetoscu... ne znam kako bih opisao taj osecaj, ali znam da ga imam kada udjem u neku sasvim modernu protestantsku ili katolicku crkvu - prosto imam osecaj kao da je svo umece arhitekture ovog sveta pretoceno u moj vidik sa klupe na kojoj sedim i usresredjeno da probudi u meni religiozna osecnja - bio ja vernik ili ne. To je upravo osecanje kakvo su ranije vernici pre 700 godina imali kada udju u Sopocane ili neku katredalu, u Kelnu na primer. Medjutim DANAS mnogo godina posle, kada svako ima kucu od cvrstog materijala, stare i priglusene crkve iz srednjeg veka zaista ne mogu da probusde u meni pomenuto osecanje, vec samo neku vstu "misticnog dozivljaja", kakav osecam i kada se popnem na tavan. Prema tome, iskreno mislim da poenta crkvnee arhitekture nije u mistici, vec u poigravanju arhitektonskog dozivljavaja, dovodjenja arhitekture i gradjivine na svoje granice u datom trenutku i na taj nacin stvaranju necega "bozanskog" i to i za onog ko veruje i za onog ko ne veruje.
 
пре неки дан сам из аута бацио поглед на цркву... делује тако запуштено и руиниранао, као да је из неког 14. века. :cool:
радови су и овде изгледа (привремено) заустављени.
 
Da, radovi su posustali.

I ja se slazem da joj nazalost tu nije mesto. Mnogo je bolja opcija ( kao sto je vec neko pomenuo na pocetku ) izmedju Palate Srbija i Usca, u onom sumarku/parku, gde bi potpuno dosla do izrazaja, plus kada bi se osvetlila nocu - pun pogodak. A zamislite setnju pored Dunava, uz zvuke zvona...
Nazalost ocigledno da je neko iz crkve ovde bio dosta tvrdoglav i zadrt oko promene lokacije, a naprimer citavi blokovi 44,45,70 nemaju svoju crkvu.
Samo da vam kazem, posto mi prijateljica zivi u zgradi pored Arene, u ex Prol. solidarnosti sada Antifasisticke borbe, da se oni ( ceo kvart ) vode jos uvek pod Sabornom crkvom.
 
Sta fali ovome?
Ova crkva ima nezavrsenu fasadu, pa i nije bas reprezentativna.
3292513820_43aa217aea_o.jpg



Blok 26 ce sadrzati ovo, ali uz monumentalnije zgrade i veci kontrast.
Meni se dopada.
 
Dve slike crkve od juce:

Crkva, Energoprojekt i doe Grawe/Napred zgrade:

15ikvc.jpg


Napred/Grawe i crkva

2zi7h5g.jpg
 
ni onu prvu nisu završili već investiraju u novu, ah, ah :S.... a ove nove kvazi vizantijske/staro-srpske crkve su mi toliko grozne, da rečima ne mogu opisati :notok:
 
Na sta ce ta crkva tu da lici kad se izgradi sve sto se planira u tom bloku xD
 
Mnogo bi bolje bilo da se izgradilo nesto poput ova dva dole

xin_4907041910057143177196.JPG


meier+church.jpg
 
Nažalost arhitektura i crkva u Srbiji su u svađi pa recimo oduvek (sa par izuzetaka) tako da su ovo samo pusti snovi.
 
Iskreno evo sada gledam nove katoličke crkve po hrvatskoj... Džibs, tek ono što je ružno, ja sam mislio da smo mi po tom pitanju dno, al izgleda da stvarno može gore... jedna crkva me je podsetila na zgradu nekog Politikinog izletišta u Crnoj Gori (flashback iz mladosti), samo sa dodatim zvonikom...
 
Ja ne bi rekao da je crkvica ruzna. Vec da spada u neki klasican i prepoznatljiv izgled Srpskih Pravoslavnih crkvi, sigurno ne u nesto monumentalno, a opet daleko od toga da je ruzna. Mada iskreno ni meni nije jasna poenta jos jedne crkve na pola kilometra od druge kao sto moj jedan prijatelj kaze umesto sto odjednom grade toliko crkava na svakom cosku mogli bi jedno prihvatiliste za decu bez roditelja npr.
 
Vrh