Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

sveti_luka.jpg


8980417.jpg


i u izgradnji

sveti_luka.jpg


nadajmo se da će takvu fasadu staviti i na tu u bloku 26, pošto vidimo da su slično izgledale u izgradnji (ne mislim na oblik nego na sastav :D)
 
e uvek mi je ta crkva delovala interesantno, to je ona iznad Skojevskog naselja, right?
 
Jeste iznad Skojevskog .... jedino zid ili sta vec da stave oko nje,ova zicana ograda je katastrofa ...inace dvoriste oko nje je lepo sredjeno vidi se da odrzavaju
 
Ova crkva je sasvim OK, hajde žaba nemoj tako da si kritičan, mislim da je korak u odličnom pravcu!

Meni je još bolja crkva sv. Petke na Čukarici...

crkva-svete-petke-na-cukarickoj-padini-1.jpg


Mislim da danas kontrast između boja i nije tako jak, tj. sećam se da crkva je na mene uvek ostavljala pozitivan utisak.

Ali ova iznad Skojevskog je isto odlična, stvarno.

Lokacione:
http://maps.google.com/maps?f=q&sou...5472,20.406879&spn=0.005613,0.009688&t=h&z=17
 
Pola srbije zna tu crkvu,tu je snimana dirty diana(dokumentarac o romima koji zive preko puta).
Neobicno izgleda,but i like it!
 
Ovako na fotografiji i nije loše ali uživo izgleda vrlo jeftino, kao da je od lima.
 
zhaba":gdsaekbf je napisao(la):
Kako bre interesantno???
Kopiranje stilova je sve samo ne interesantno!
Koliko kicha na sve strane... glava da zaboli!
Fenomenološki interesantno, kič je ultra zabavan, kao i šund...
No sumnjam da su na takav način mislili.
 
Kao i sve ostale pravoslavne crkve, jerbo arhitektura džamija je ustvari zasnovana na pravoslavnim graditeljskim kanonima... :)
 
btw ja sam kršten u crkvi svetog Luke, tu u Filmskom gradu, iznad Skojevskog, Košutnjaku, Vidikovcu (da, tako je ljudi zovu kad objašnjavaju gde je :D )
 
Ја цркву у Блоку 26 замишљам уроњену у зеленило и окружену супермодерним здањима, као ванвременски кутак који човеку нуду предах од свакодневице и све турбулентнијег развоја. Која ће тог човека у постмодернистичком амбијенту Новог Београда својом оријентацијом мимо ортогонале и традицоналним изгледом подсећати да је живот само један (па га треба напунити и духовним, а не само материјалним добрима), као и да је он само беочуг између предака и потомака.

Свиђа ми се што се поглед између две троугласте Енергопројектове зграде завршава баш на цркви.
 
Archangel":13obltne je napisao(la):
btw ja sam kršten u crkvi svetog Luke, tu u Filmskom gradu, iznad Skojevskog, Košutnjaku, Vidikovcu (da, tako je ljudi zovu kad objašnjavaju gde je :D )
I ja isto :D
 
Znam da se mnogima neće svideti ono što ću da okačim, ali jbg. :cool:

Evo kakav tip crkve bi odgovaro za ovaj blok. U pitanju je katedrala u Oaklendu, SAD, ali SPC ništa ne bi falilo da malo modernizuje arhitekturu svojih objekata, a verovatno i neke od kanona kako bi svi bili zadovoljni. Ukoliko već mora neki religiozni objekat da bude unutar tog bloka, onda neka makar ovako izgleda :D

14u9fkw.jpg


33a450h.jpg


2v2b6th.jpg


2zirpeo.jpg


2n85tm9.jpg


2i1145v.jpg


e03n8n.jpg




Malo više o objektu, kao i još koja fotka se mogu naći ovde, http://www.archdaily.com/13276/the-cathedral-of-christ-the-light-som/
 
Ona crkva na cukarici izgleda kao umanjeni hram na vracaru inace takvih ima vise.A sto se tice smeksi te crkve ona je lijepa ali mi djeluje mnogo estravagantno kao da je masonska .Nasao sam link gdje su pobrojani svi kanoni koji se moraju ispostovati ail nazalost sajt nije prebacen sa yu domena tako da vise nije dostupan.Ako neko moze neka postavi bio bih mu zahvalan :kafa:
 
AAAAAAAAAAAA ova poslednja slika je ludlio.

je*******us srbenda. ahahah :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Одличан пример, Шмекси.

Нарочито холограмски Исус. Још да у нише поставимо покер апарате, у окна лајт-шоу, на кров летњу башту или дискотеку и уживање до миле воље. Мада, ако ти је до тога, можда би ипак било боље да одеш на неки сплав.

Не могу да верујем да после две-три године писања о овој теми неко ко је образован не може да схвати да постоје канони који прописују како треба да изгледа православни храм. Он не мора да буде пуко пресликавање средњевековних цркава (доказ је фантастичан подземни храм СПЦ у рудницима опала усред аустралијске пустиње www.spc.rs/sr/praznik_svetog_ilije_u_unutrasn... или црква на Бежанијској Коси http://static.panoramio.com/photos/original/22107818.jpg), али нека ванвременска правила постоје. И ако та правила разумеју и поштују архитекте са много више знања, мислим да је непримерена гордост момка на почетку каријере да суди о нечему што не познаје, нити се труди да упозна.

Да људи који одлучују о изгледу нових цркава не морају бити затуцане, неуке особе може ти послужити пример пример конкурса за цркву код Меркатора, пре петнаестак година. Тада је специјалну награду добила тада млада архитектица Јелена Шаровић, најбољи студент своје генерације, која је цркву сместила у огромну коцку од белог камена, где су куполе, олтар и остали отвори издубљени изнутра. Изузетно смело, али уз поштовање канона и то је заслужило признање.
 
Sizife, pročitaj moj post lepo i videćeš da sam rekao da bi ovu crkvu iz Oaklenda trebalo modernizovati da bi zadovoljila kanone SPC-a. Ne vidim u čemu je problem, niti sam ja gord na trenutnu crkvu u bloku.
 
Sizife ja ne znam o kojim ti arhitektama govoris???
Arhitekte ta pravila postuju ali ih ne razumeju, jer ta pravila logiku nemaju!
Bas it tog razloga vecina arhitekata nema ni najmanju zelju da projektuje neku crkvu, jer bi se u tom slucaju morali odreci svog znanja i vere u principe moderne arhitekture.
Slazem se da bi najveci izazov bio projektovati nesto moderno, novo, al sa ispostovanim kanonima. To bi bilo stvarno pun pogodak.
Medjutim sumnjam da bi crkva to dozvolila.
Primer sa Bezanijske Kose jeste pristojan ali nista vise od toga!
Meni se cini da sustina crkvenih zdanja treba da lezi u tome da odisu grandioznoscu (velicaju Boga) a istovremeno da budu skromna i umerena na jedan poseban nacin. Ako bi to uspeli da postignemo onda valjda ne bi bio vazan ni koji stil bi bio upotrebljen.
 
Koliko god da taj neki savremeni projekat crkve ispunjava sve kanone, vrhuska SPC daje konacnu odluku o tome. A ja sumnjam da bi u danasnjoj situaciji neki izlet u moderno bio prihvacen.

Razlog zasto se u 21. veku grade hrampovi u stilu 13. veka ne lezi samo u kanonima vec u poruci koju crkva salje narodu i drzavi. A ta poruka bi glasila da je doslo vreme za povratak vrednosti srednjevekovne Srbije, odnosno ucesce crkve u svetovnoj vlasti.
 
Vrh