Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

Pa evo recimo oko crkve kod nas u sumi ne pita se apsolutno niko ispod svetog sinoda,samo oni odlucuju o tome.Oni su za crkvu kao sto je vlada za drzavu.
 
@stf
Slažem se, mislim da ne mora, ali opet to je na crkvi da odluči sama... Samo hoću da ukažem na to da i kod nas postoje pravoslavni verski objekti (čak i oni građeni po kanonima) koji pozajmljuju modernističke elemente u arhitekturi.. i po meni, to su vrlo lepi i uspeli objekti...

Još jedna crkva koji pozajmljuje modernističke elemente (i meni se sviđa) je sv. Luke na Vidikovcu u kneza Višeslava...

http://www.panoramio.com/photo/3216468
 
Dakle,ovi sveštenici i njihove crkve.. :rolleyes: , pa zar ne postoji ama ni jedan predlog sa njihove strane da se napravi bolnica,eto ljudi oboleli od teških bolesti na žalost nemaju gde da umiru jer ih bolnicama ne primaju već šalju na gerijatriju gde vam traže mito da bi dobili smeštaj,a tu bi crkva i te kako trebala da pomaže a tamo gde umiru sveštenika nema jer eto neće da se potresaju,kakva je to dvoličnost i ušuškanost ...a važno im je da se slikaju za stav o gej paradi,a onaj Amfilohije još kune.preti,baca čini umislio čovek da je Merlin ..:kafa:
 
vucko":27kemhrf je napisao(la):
Toranj izmedju ove dve kupole mi ne lezi ni malo,inace mi se svidja.
Neću ni da pitam kako bi ti legao da je viši :)

Crkva na Padini mi je najlepša i najzanimljivija od svih novih beogradskih crkava. Jeste PVColika, ali se upadljivo razlikuje, i nikako mi nije jasno kako se crkva složila s takvim dizajnom. Ako je neko i pitao :)
 
@jovanovm,

Da ja sam više puta ukazivao na crkvu u Skoplju kao izuzetan primer moderne arhitekture. I uživo izgleda sjajno (a i iznutra). Inače sam ateista.
 
Ta ctrkva na padini je umanjeni hram na vracaru sa promjenom par elemenata a kanone imate nasajtu SPC od tih kanona dopustena su odstupanja do granice tolerancije samog episkopa tij Patrijarha za izlete u drugaciju arhitekturi ima pokusaja i to lijepih i uspjelih recimo crkva na bezaniji .Dok recimo u rep Srpskoj sve se cekve prave na isti kalup osim crkve kod bjeljine u pet jezera koja je u ruskom stilu
 
@ Anorian Opet measas sve redom. Ne odlucuje neki tamo pop sta je tvoj greh, vec sam Bog. Ako ti verujes u Boga i pomolis se u nekoj stracari, nisi manji vernik od onog koji se pomolio u crkvi. Kao sto grehe ne moze da ti oprosti neki sinod, vec, opet Bog.

@ Jovanovm Slazem se, lepa je.
 
Simpa što vam se dopalo!,samo da ga ne prozovu Merlinka :) A ovo za crkvu da gledao sam je u Skoplju iako na prvi pogled moderna, ipak je ona u vizantijsko-orijentalnom stilu ali se lepo uklapa sa okolnim modernim blokovima zgrada,podsetio me na crkvu na Čukaričkoj P. koja jezaista veoma uspela arhitektura mislim da bi u bloku 26 bila mnogo bolje uklopljena od postojeće..
 
@stf
Ne znam kako je rasprava došla do grehovi i grešnika, ali ovo je tema o gradnji crkava u Beogradu. Mislim da bi dobar deo ljudi ovde voleo da vidi dobro projektovane nove crkve koje se uklapaju u svoju okolinu. SPC bi trebalo da se pomeri od kopiranja, ali ne u pravcu kiča. Ako krenu da prave šta god nekome padne na pamet, onda je bolje da grade samo po šablonu.
 
^^ potpuno se slazem. Najludje je sto su se i makli dalje od kopiranja, ali su otisli u kic. Pricam o buducoj crkvi na Adi.
 
Ону цркву на Ади не треба коментарисати. :notok: Боље да је била у традиционалном стилу.
 
stf":2o0oq6vj je napisao(la):
@ Anorian Opet measas sve redom. Ne odlucuje neki tamo pop sta je tvoj greh, vec sam Bog. Ako ti verujes u Boga i pomolis se u nekoj stracari, nisi manji vernik od onog koji se pomolio u crkvi. Kao sto grehe ne moze da ti oprosti neki sinod, vec, opet Bog.
Грешиш. Из фундамента. ;)

Али, боље да се држимо теме. Овде се скупљају људи који различито мисле о различитим стварима или људима. Чак и о епископу Амфилохију.

Оно што нам је заједничко је интересовање за урбани развој града. Да оставимо пљување Форуму Б92.
 
jovanovm":2e7rfg3e je napisao(la):
Meni je ovo i dalje jedna od najlepših "modernih" pravoslavnih crkava (samo po slikama, priznajem - uživo jos uvek nisam imao prilike da je vidim)...

http://4.bp.blogspot.com/_BeClJMs84...cxuIrQo/s400/800px-Soborna_Church_Skopje1.JPG

Kako vam se čini crkva sv. Petke na čukaričkoj padini?

http://pravoslavlje.spc.rs/slike/1006/crkva-svete-petke-na-cukarickoj-padini-1.jpg
Meni je ova sfericna dosta ruzna :(, previse su se nafurali na tu formu pa onda malo sve drugo na silu u to uterali. Ova na cukarickoj padini mi je OK (u smislu netragicno, sto je nazalost retkost) ali se nekako suvise presijava tako da se slazem sa PVC komentarom. Ali, i ona ce nadam se da patinira tako da ce za neko vreme biti OK... i onda ce vremenom mozda da ostrokavi i bude tuzna i ruzna a la BIGZ, dok je jednog dana ponovo ne ociste, kada ce ponovo biti PVC, pa onda Jovo nanovo ;)... no mozda ako u medjuvremenu drvece okolo poraste, ta ociscena faza bude bolja.

A propos ove crkve u bloku, vec duze vreme mi ide na nerve sto se SVE novije crkve na neki nacini inspirisu Gracanicom. To je dragulj ciji svaki derivat je bas zato jako "tricky". Crkva Sv. Marka koja je zapravo kopija je jedina koja je bas lepa, u stvari prelepa, ali ovo sve drugo mi je blagi uzas. Pogotovo kad je okruzeno novijim zgradama. Cini mi se da bi pogotovo za Novi Beograd, ako vec moraju da se inspirisu necim sto je staro bar 5 vekova, bilo bolje da za uzor uzmu Visoke Decane. Naravno, i to je dragulj ali uzdrzanijih linija koje bi u novim interpretacijama bolje pristajale Novom Beogradu i uopste novijim delovima grada. Plasim se da im taj oblik deluje suvise prozapadno (ne vristi Vizantija-Srbija!) :bash: mada car Dusan ocigledno nije imao nista protiv.
 
Venik sam i ako je vreme uskršnjeg posta , uvek treba reci istinu
Slažem se da je vec monotono kako guraju isti ,,fazon,,

Pravoslavlje nije samo u Srbiji i na Kosovu, Pravoslavlje je mnogo, mnogoooo raširenije i ima predivnih crkava širom sveta , tako ne običnih i lepih, do koih verovatno nikada necu dospeti kao što su one u Etiopiji i .....
Prava je šteta kad vec prave po nekom uzoru, ne naprave i po uzoru takvih cuvenih po lepoti i specificnosti drugih pravoslavnih crkava.
pa kao pastiri uvecali radost stada, koje bi uživalo i u ostalim lepotama Pravoslavnih crkava .
 
boca-ica":1zqjvcan je napisao(la):
Venik sam i ako je vreme uskršnjeg posta , uvek treba reci istinu
Slažem se da je vec monotono kako guraju isti ,,fazon,,

Pravoslavlje nije samo u Srbiji i na Kosovu, Pravoslavlje je mnogo, mnogoooo raširenije i ima predivnih crkava širom sveta , tako ne običnih i lepih, do koih verovatno nikada necu dospeti kao što su one u Etiopiji i .....
Prava je šteta kad vec prave po nekom uzoru, ne naprave i po uzoru takvih cuvenih po lepoti i specificnosti drugih pravoslavnih crkava.
pa kao pastiri uvecali radost stada, koje bi uživalo i u ostalim lepotama Pravoslavnih crkava .
da li ce kod nas vise ikad biti napravljena neka crkva u baroknom stilu po uzoru na one pravoslavne crkve gradjene na prostoru Austro-Ugarske? izgleda da ne. sve crkve novijeg datuma postaju bleda kopija jedna druge. svi bi da kpiraju Gracanicu.
 
Barok je nametnut od marije terezije koko bi dala dozvolu za gradnju takodje je zabranila da se gradi kupola iznad sredisnjeg djela hrama koko se nebi razlikovale od katolickih :kafa:
 
Barok bi bio kic isto kao ovo gradjenje kvazi-Gracanica.

Da li cu da dozivim da vidim MODERNU gradjevinu koja se inspirise ali ne imitira nesto sto je gradjeno pre vise od 5 vekova? Jos jednom, za tako nesto mi se cini mnogi izglednije da se inspirisemo Visokim Decanima nego kitnjastom Gracanicom:

http://en.wikipedia.org/wiki/Visoki_Decani

Po meni ovo prosto zove na moderne interpretacija, a one bi se puno bolje uklopile u Novi Beograd. Ubaciti neku mini-Gracanicu u sred jednog brutalistickog ili modernog bloka je obicna karikatura i "bad joke"...
 
Vrh