Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

Crkva je old skul,al zato ce parohijski dom da bude svemirski,da izbalansiraju stvari :lol:
 
stf":8esvybel je napisao(la):
A ko tebe sprecava da je prihvatis nevezano za crkvu? Ja sam vernik, pa prihvatam evoluciju, u cemu je problem?
Sta vernici prihvataju (evoluciju ili modernu arhitekturu na NBg) nije bitno. Osobina Pravoslavne crkve je da tebi kaze sta da mislis, a ne obrnuto.
 
Arnorian":39230v4t je napisao(la):
stf":39230v4t je napisao(la):
A ko tebe sprecava da je prihvatis nevezano za crkvu? Ja sam vernik, pa prihvatam evoluciju, u cemu je problem?
Sta vernici prihvataju (evoluciju ili modernu arhitekturu na NBg) nije bitno. Osobina Pravoslavne crkve je da tebi kaze sta da mislis, a ne obrnuto.
pa naravno. biti vernik i biti religiozan nije isto.
P.S. samo bih voleo da vidim tu modernu crkvu pod okriljem SPC
 
Pa ,moderna SPC Crkva mogla bi biti neka piramida,sfera,globus..ima puno univerzalnih uzora,zato bi međunarodni konkurs ponudio odgovore,možda.. :kafa: pominjana Crkva na B.kosi je jedan iskorak u tom pravcu..
 
Iskreno,osim zvonika ovaj objekat ne liči ni na šta,loša loša arhitektura... :kafa:
Evo još pokušaja..
489903588_93721d3198.jpg
flickr.com
jubilee-church.jpg

W020070720364105894192.JPG
 
Spolja izgleda kao sportska sala,bas minimalisticki,ovo mi je odlazenje u drugu krajnost.

Nego imacemo i mi naseg konja za trku

crkva.jpg
 
Da ovo je mnogo prijatnije za gledati.. :rolleyes:
church3.jpg

Space shuttlle
corbusier.jpg

staciaslepthere.blogspot.com When Corbusier, the father of modern architecture, designed a church
61.jpg

The construction of the unusual church in the capital of Brazil, ...
travelvivi.com
 
Hmm :/ interesantno kako je jedino Korbizje uspeo da pogodi suštinu..
 
2012":3oduw0c2 je napisao(la):
Radijatorka.... :) Crkva svete Kondukcije


A ova lad-ja na Adi je takva kičerica da nemam reči. Kada su izneli ideju o gradnji crkve na Adi, mislio sam da će to da bude crkva za venčanja i da uz malo logike i talenta može da ispadne sasvim ok.
Ali ovako nešto nema ni u Las Vegasu, nema ni u onim kič hotelima / kazinima, kamoli u kapelama za instant venčanja....
 
Nije u mostarskoj crkvi poenta da je mnogo lepa ili dobro urađena, i meni je samo zvonik dobar, ali to je jedina slična građevina koju sam video na ovim prostorima..

Kad smo kod šašavih rešenja, ovo mi je najjače koje sam uživo video. Beč, Donau City:

1.jpg
 
mostarska katedrala vise lici na trzni centar nego na verski objekat i upravo zbog toga i nije se "primila" kod tamosnjih katolika. znam iz prve ruke.
 
Ova iz Beča bi trebalo da utera strah u kosti..verujem da im pogrebni centar izgleda prijatnije... :kafa:
 
Ovako nešto je previše radikalno za SPC.
Sada je vreme Post-modernističke arhitekture. Glavna osobina tog stila je da ne beži od ornamentike i korišćenja starijih elemenata. Jeste da crkva ima kanon, ali zahtevi za specifične vidove funkcionalnosti postoji i kod drugih građevina. Neko ko je stvarno arhitekta, a ne prepisivač, bi mogao da bez problema uklopi Vizantijsko-Moravski i Post-modernistički stil. Nazalost, takvi talenti ovde nisu na ceni na ceni pa uglavnom odu napolje.
 
cyberserb":gv6od3wj je napisao(la):
Arnorian":gv6od3wj je napisao(la):
stf":gv6od3wj je napisao(la):
A ko tebe sprecava da je prihvatis nevezano za crkvu? Ja sam vernik, pa prihvatam evoluciju, u cemu je problem?
Sta vernici prihvataju (evoluciju ili modernu arhitekturu na NBg) nije bitno. Osobina Pravoslavne crkve je da tebi kaze sta da mislis, a ne obrnuto.
pa naravno. biti vernik i biti religiozan nije isto.
P.S. samo bih voleo da vidim tu modernu crkvu pod okriljem SPC
Sta ste obojica hteli da kazete? :/
 
Meni je ovo i dalje jedna od najlepših "modernih" pravoslavnih crkava (samo po slikama, priznajem - uživo jos uvek nisam imao prilike da je vidim)...

800px-Soborna_Church_Skopje1.JPG


Kako vam se čini crkva sv. Petke na čukaričkoj padini?

crkva-svete-petke-na-cukarickoj-padini-1.jpg
 
Toranj izmedju ove dve kupole mi ne lezi ni malo,inace mi se svidja.

Crkva svete perke mi izgleda nekako PVC-oliko,prosto kao da je cela od PVC-a...
 
stf":3h7jxs9i je napisao(la):
Sta ste obojica hteli da kazete? :/
Ja sam hteo da kazem da u SPC odlučuju ljudi u čiji mentalni sklop nove ideje ne mogu da prodru.
 
Pre neki dan sam slucajno nabasao na crkvu u sumarku kod spomen parka u Jajincima, projektanti Brana Mitrovic i Boris Podrecca (!). I dalje je u izgrdanji i morao sam tri puta da citam tablu da se uverim da lepo pise pravoslavna crkva... Potpuno drugacije izgleda, moderna gradjevina , render i nije los, proporcije su mozda malo cudne mada generalno ok. Doduse, vec se vide neka odstupanja. Gradiliste deluje prilicno zapusteno, plasim se da trenutno uopste i ne radi. Nisam uopste cuo do sada za ovu crkvu. A lepo pise investitor SPC, dakle nije ni katolicka, ni protestantska... Ne znam da li neko zna nesto vise?
 
@ Anorian Znaci li to, da ako se ja ne slazem sa izgledom crkve koju je predlozio SPC, cini mene gresnikom? Pa naravno da ne.
@ Jovanovm Ta cekva na Padini je primer kako moze da se napravi nesto drugaciji verski objekat. Medjutim, cak i ona je po kanonima. Zasto mora imati za osnovu krst? Zasto 5 kupola? Zasto uopste kupola?
 
stf":2zhvf5gl je napisao(la):
@ Anorian Znaci li to, da ako se ja ne slazem sa izgledom crkve koju je predlozio SPC, cini mene gresnikom? Pa naravno da ne.
To već ne znam. Morao bi da pitaš nekog sveštenika.
 
Vrh