Šta je novo?

Blok 26 - Crkva Sv. Simeona Mirotočivog - [ Religijski objekat ]

Razlog zasto se u 21. veku grade hramovi u stilu 13. veka ne lezi samo u kanonima vec u poruci koju crkva salje narodu i drzavi. A ta poruka bi glasila da je doslo vreme za povratak vrednosti srednjevekovne Srbije, odnosno ucesce crkve u svetovnoj vlasti.
Tako je, vreme je da crkva bude državna, a ne narodna.

Elem, sizif ima dobru poentu koja je možda izgubljena u njegovom dugačkom postu - postoji dosta slobode u kanonima crkve, ali čak i ta sloboda nije iskorišćena. Zašto? Mislim da je vrachar to dobro objasnio.
 
Tako je, vreme je da crkva bude državna, a ne narodna.

crkva ima izopacene vrednosti i ne bi bilo dobro da se mesa u politiku i pitanja zemlje.
 
jovanovm":3ts1ron6 je napisao(la):
Razlog zasto se u 21. veku grade hramovi u stilu 13. veka ne lezi samo u kanonima vec u poruci koju crkva salje narodu i drzavi. A ta poruka bi glasila da je doslo vreme za povratak vrednosti srednjevekovne Srbije, odnosno ucesce crkve u svetovnoj vlasti.
Tako je, vreme je da crkva bude državna, a ne narodna.
+1
 
vrachar":1i5ilucq je napisao(la):
Razlog zasto se u 21. veku grade hrampovi u stilu 13. veka ne lezi samo u kanonima vec u poruci koju crkva salje narodu i drzavi. A ta poruka bi glasila da je doslo vreme za povratak vrednosti srednjevekovne Srbije, odnosno ucesce crkve u svetovnoj vlasti.
Malo preterujes. Razlog je jednostavno, sveopsti konzervatizam unutar SPC po mnogim pitanjima. To je jednostavno stav "mi smo ovako gradili crkve sve vekove i tako cemo ih graditi u buducnosti".
 
Mali ispravak: Mi mislimo da su se crkve u 13. veku gradile tako, i zato ćemo sada "tako" da ih gradimo.
 
Ma najbolje da nam zeljko mitrovic gradi crkve po uzoru na svoju "staklenu lepoticu", paspalj bi mogao u dvoristu da nam podari jos neki akva park, dok bi zbog lakseg prilaza mogla da se odradi i neka biciklisticka staza cisto da zuti imaju gde da kradu.
Eto pravi prototip koji ne kasni za toliko pominjanim 21. vekom.
 
Pitanje: kako bi se osecao recimo unutra?

notre_dame_du_haut.jpg


Cisto da ne bude da je crkva u Oaklandu jedina alternativa 13. veku.

Inace, nisam siguran da mi se ove "savremene" SPC gradjevine svidjaju vise od "tradicionalnih." Daleko od toga da mi se "tradicionalne" imalo svidjaju, ali ove novije (Sv. Petka na Cukarici) su nekako sve okruglo pa na cose, kobajagi svedena tradicionalna forma, a krajnji proizvod izgleda kao da se neko juce po prvi put dohvatio AutoCADa i otkrio da moze da mrdzuje kvadar i cilindar.
 
Ова тема, на жалост, превише личи на неку са форума Б92. Искључивост, мржња, нетолеранција...
Предлажем да престанемо са тим и да се вратимо ономе око чега смо се окупили на форуму - размени информација и конструктивној дискусији у доброј вољи.

Ево од мене једне информације, можда ће некога да се тиче. Црква св. Симеона Мироточивог у блоку 26 ће бити парохијска црква новоформиране парохије. Између осталог, од Саборне цркве ће да преузме све њене новобеоградске делове.

Такође, можда некога занима, врло вероватно ће бити формирана нова епархија - Новобеоградска епархија СПЦ чије би седиште било црква св. Димитрија, поред Меркатора. У порти цркве би у том случају био изграђен епископски двор.
 
varos kapija":11l96vte je napisao(la):
Pogledah celu temu, ne videh da je pricano o tome...
Da li se zna po kom "pravilu" je ova crkva "ukoso" u odnosu na ulice, a crkva kod merkatora nije?
Sawovsky":11l96vte je napisao(la):
Nashe crkve imaju pravilo da im glavni ulaz gleda u prvacu jedne(nisam siguran koje) od strana sveta,pa se tako i svaka crkva postavlja ne vezano za prostiranje saobracajnice :)
Registrovah se posle godinu dana pracenja foruma da ti to kazem,poshto vidim niko ti ne odgovara xD
Goldstein":11l96vte je napisao(la):
^^^ mislim da je sustina pitanja u sledecem: ulice Omladinskih brigada i Proleterske solidarnosti su potpuno paralelne. Crkva u Omladinskih brigada, kod novog Merkatora ima ulaz i samim tim oltar okrenut ka jednoj strani a ova nova crkva je ukoso u odnosu na ulicu, a samim tim je ukoso i ukoliko se uporedi njen polozaj sa polozejem one prve crkve - dakle nije u istom polozaju. To i mene malo zbunjuje.
----------------------------------------------------------------

beaver":11l96vte je napisao(la):
Ево од мене једне информације, можда ће некога да се тиче. Црква св. Симеона Мироточивог у блоку 26 ће бити парохијска црква новоформиране парохије. Између осталог, од Саборне цркве ће да преузме све њене новобеоградске делове.

Такође, можда некога занима, врло вероватно ће бити формирана нова епархија - Новобеоградска епархија СПЦ чије би седиште било црква св. Димитрија, поред Меркатора. У порти цркве би у том случају био изграђен епископски двор.
Pozdrav beaver... vidim da imas neke informacije vise od drugih u vezi crkve u Bloku 26... Davno mi je zapalo za oko pitanje njenog polozaja koje je ranije ostavljeno na ovoj temi (u postovima koje prenosim u ovoj poruci), pa ako imas neko preciznije objasnjenje, bas me zanima... hvala unapred
 
Teshke, немам одговор на твоје питање.
Распитаћу се мало.
 
Bravo arandjele,ti si nase oci!

Imam pitanje,zasto imaju crkve na tako relativno maloj razdaljini blok 32 i blok 26 dok recimo na delovima juzno i istocno nema nijedne?Da li mislite da nisu lepo rasporedjene i da li imaju jos neku u planu da grade?
 
Блок 26, Храм Светог Симеона Мироточивог у изградњи, мар10
DSC_5952.jpg


DSC_5999.jpg


DSC_6002.jpg
 
Pa daj nemojte me zaje*******avati da će i parohijski dom tu da uglave.

Oj živote ko donosi i odobrava ovakve odluke. :bash:
 
To je nova strategija,takodje i u mojoj sumi pored planirane crkve planiraju i da prave i parohijski dom,ocigledno su presli na agresivnu taktiku...
 
Изгледа да је неко знао и пре 5 година, одобрење је из 2005. године. Чему ли је служио онај очигледно бесмислени конкурс за блок 26, на оним рендерима у теми "Energoprojekt Blok 26 - [ Poslovni objekat ]" (ех, пошто је парохијски дом више пословни објекат вероватно требамо расправљати тамо...) дефинитивно нема ових слатких оџачића?
 
Vrh