Šta je novo?

Blok 18 Novi Beograd

Мени се не допада уопште решење. Када је већ изграђен БНВ, овај блок мора да му буде зелена противтежа и ублажава бетонизацију која је урађена са друге стране реке. Ако се ишта и гради треба да иде у висину како би се зеленило између зграда максимизовало а уједно и зграде уклопиле у тренд градње кула које ће се из града видети баш преко овог дела.

Такође, рекао бих да је склоњен насип као заштита од поплава? Можда не видим лепо овако површно тај део али цео рендер делује јако стерилно, досадно и нешто што би Немци урадили у индустријском градићу

wes-elf01842.jpg
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912155#p912155:10553oeu je napisao(la):
Sweet Dee » Pon Dec 27, 2021 2:33 pm[/url]":10553oeu]Ako imaju racunicu neka im plate koliko god zele. Ali isto tako i takvi "ucenjivaci" koji za svojih 5 ari traze milione mogu da budu adekvatno nagradjeni, da im grad uruci poresku prijavu na vrednost nekretnine koju su sami procenili, pa da vidimo da li mogli da placaju porez na "milionski" objekat i koliko dugo bi izdrzali tako. Sve legalno i po zakonu.
Mislim da to ipak nije bas "sve legalno i po zakonu". Ako bi se visina poreza određivala po tome koliko ko teoretski ceni svoju nekretninu onda bi lako svi na Dedinju rekli da njihove vile vrede 500 eur po kvadratu, zar ne?
Tek ako se nekretnina proda to visokoj ceni onda ide i veliki porez, ne unapred.
A moje misljenje je da svako ima pravo da trazi za svoju imovinu koliko god hoce ukoliko se na tom posedu nece graditi nesto od javnog interesa, a to mogu biti samo objekti u nekom obliku drzavne svojine i to visokog prioriteta, tipa putevi, aerodromi, elektrane i slicno, nikako komercijalni, privatni objekti.
I ne bih te vlasnike zvao ucenjivačima, decenijama žive zaboravljeni od države i grada, nemaju ni kanalizaciju, pa što da ne naplate ako mogu? Ako se investitorima ne isplati - gradiće na drugom mestu. Estetika nekog naselja ipak nije javni interes koji opravdava otimanje nečije imovine (a otimanje je i plaćanje niže cene od one kojom je vlasnik zadovoljan, po bilo kom osnovu).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912283#p912283:8x3xxkt3 je napisao(la):
Mihajlo73 » Pon Dec 27, 2021 10:28 pm[/url]":8x3xxkt3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912155#p912155:8x3xxkt3 je napisao(la):
Sweet Dee » Pon Dec 27, 2021 2:33 pm[/url]":8x3xxkt3]Ako imaju racunicu neka im plate koliko god zele. Ali isto tako i takvi "ucenjivaci" koji za svojih 5 ari traze milione mogu da budu adekvatno nagradjeni, da im grad uruci poresku prijavu na vrednost nekretnine koju su sami procenili, pa da vidimo da li mogli da placaju porez na "milionski" objekat i koliko dugo bi izdrzali tako. Sve legalno i po zakonu.
Mislim da to ipak nije bas "sve legalno i po zakonu". Ako bi se visina poreza određivala po tome koliko ko teoretski ceni svoju nekretninu onda bi lako svi na Dedinju rekli da njihove vile vrede 500 eur po kvadratu, zar ne?
Tek ako se nekretnina proda to visokoj ceni onda ide i veliki porez, ne unapred.
A moje misljenje je da svako ima pravo da trazi za svoju imovinu koliko god hoce ukoliko se na tom posedu nece graditi nesto od javnog interesa, a to mogu biti samo objekti u nekom obliku drzavne svojine i to visokog prioriteta, tipa putevi, aerodromi, elektrane i slicno, nikako komercijalni, privatni objekti.
I ne bih te vlasnike zvao ucenjivačima, decenijama žive zaboravljeni od države i grada, nemaju ni kanalizaciju, pa što da ne naplate ako mogu? Ako se investitorima ne isplati - gradiće na drugom mestu. Estetika nekog naselja ipak nije javni interes koji opravdava otimanje nečije imovine (a otimanje je i plaćanje niže cene od one kojom je vlasnik zadovoljan, po bilo kom osnovu).
Grad nema zakonsko pravo da vrsi eksproprijaciju zbog privatnih investitora.Ali moze da demotivise ljude da zive u odredjenom delu grada, jedinim zakonskim putem preko placanja poreza. Znaci kada gradjanin placa porez, on placa na procenjenih recimo 75k evra a kada mu grad predlozi da otkupi njegovu kucu on trazi 1.5 miliona evra. Jer ima pravo na to. To je njegovo pravo ali se ne slazem sa tim i mislim da grad ima svako pravo da proglasi recimo ceo blok 18 extra zonom i da odredi visinu poreza za tu zonu. Zato je visina poreza na Savskom vencu razlicita od visine poreza u Surdulici. Niko nije rekao da nije fer da Beogradjani placaju vise za godisnji porez za dvosoban stan nego gradjani Surdulice. Mislim da je u Americi slicna poreska mera demotivisala siromasne i gradjane srednje klase da zive u strogom centru grada, jer su zbog visokih poreza i naravno privatne inicijative,koja im je isplatila visoku cenu za njihove kuce, napustili svoje domove. Zato vise nema palata na 5.aveniji, koje su bile spektakularnije od vecine evropskih dvorova 19.veka i sada imamo oblakodere. Naravno, ako je neko sentimentalno vezan za blok 18 i zeli da mu ostane basta i povrtnjak i postojeca kuca, ima svako pravo i mogucnost da tu zivi i dalje, sve dok je u stanju da placa drakonsku ratu poreza. Zvuci surovo ali nekome je tvrdoglavo insistiranje na zadrzavanju ruralnog, nefunkcionalnog i sramotno ruznog dela grada u sadasnjem stanu guranje prsta u oko svojim sugradjanima koji ne zele status kvo. Cak i ako bi to znacilo nadoknadu vlasnicima tih objekata kojima bi mogli u predju u daleko veci, noviji i zasto da ne luksuzniji zivotni prostor. Siguran sam da im niko ne nudi manje od trzisne vrednosti, naprotiv po svim zakonima trzista u poslednjih 30 godina vlasnici starih objekata obicno dobiju dvostruko ili nekoliko puta vecu vrednost, to pricam i iz licnog primera.
 
Мени је увек било занимљиво што предратне "улице" у Блоку 18 прате оријентацију уличне матрице из старог дела града:

 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912290#p912290:3a85g3br je napisao(la):
Sweet Dee » Пон Дец 27, 2021 11:33 pm[/url]":3a85g3br]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912283#p912283:3a85g3br je napisao(la):
Mihajlo73 » Pon Dec 27, 2021 10:28 pm[/url]":3a85g3br]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912155#p912155:3a85g3br je napisao(la):
Sweet Dee » Pon Dec 27, 2021 2:33 pm[/url]":3a85g3br]Ako imaju racunicu neka im plate koliko god zele. Ali isto tako i takvi "ucenjivaci" koji za svojih 5 ari traze milione mogu da budu adekvatno nagradjeni, da im grad uruci poresku prijavu na vrednost nekretnine koju su sami procenili, pa da vidimo da li mogli da placaju porez na "milionski" objekat i koliko dugo bi izdrzali tako. Sve legalno i po zakonu.
Mislim da to ipak nije bas "sve legalno i po zakonu". Ako bi se visina poreza određivala po tome koliko ko teoretski ceni svoju nekretninu onda bi lako svi na Dedinju rekli da njihove vile vrede 500 eur po kvadratu, zar ne?
Tek ako se nekretnina proda to visokoj ceni onda ide i veliki porez, ne unapred.
A moje misljenje je da svako ima pravo da trazi za svoju imovinu koliko god hoce ukoliko se na tom posedu nece graditi nesto od javnog interesa, a to mogu biti samo objekti u nekom obliku drzavne svojine i to visokog prioriteta, tipa putevi, aerodromi, elektrane i slicno, nikako komercijalni, privatni objekti.
I ne bih te vlasnike zvao ucenjivačima, decenijama žive zaboravljeni od države i grada, nemaju ni kanalizaciju, pa što da ne naplate ako mogu? Ako se investitorima ne isplati - gradiće na drugom mestu. Estetika nekog naselja ipak nije javni interes koji opravdava otimanje nečije imovine (a otimanje je i plaćanje niže cene od one kojom je vlasnik zadovoljan, po bilo kom osnovu).
Grad nema zakonsko pravo da vrsi eksproprijaciju zbog privatnih investitora.Ali moze da demotivise ljude da zive u odredjenom delu grada, jedinim zakonskim putem preko placanja poreza. Znaci kada gradjanin placa porez, on placa na procenjenih recimo 75k evra a kada mu grad predlozi da otkupi njegovu kucu on trazi 1.5 miliona evra. Jer ima pravo na to. To je njegovo pravo ali se ne slazem sa tim i mislim da grad ima svako pravo da proglasi recimo ceo blok 18 extra zonom i da odredi visinu poreza za tu zonu. Zato je visina poreza na Savskom vencu razlicita od visine poreza u Surdulici. Niko nije rekao da nije fer da Beogradjani placaju vise za godisnji porez za dvosoban stan nego gradjani Surdulice. Mislim da je u Americi slicna poreska mera demotivisala siromasne i gradjane srednje klase da zive u strogom centru grada, jer su zbog visokih poreza i naravno privatne inicijative,koja im je isplatila visoku cenu za njihove kuce, napustili svoje domove. Zato vise nema palata na 5.aveniji, koje su bile spektakularnije od vecine evropskih dvorova 19.veka i sada imamo oblakodere. Naravno, ako je neko sentimentalno vezan za blok 18 i zeli da mu ostane basta i povrtnjak i postojeca kuca, ima svako pravo i mogucnost da tu zivi i dalje, sve dok je u stanju da placa drakonsku ratu poreza. Zvuci surovo ali nekome je tvrdoglavo insistiranje na zadrzavanju ruralnog, nefunkcionalnog i sramotno ruznog dela grada u sadasnjem stanu guranje prsta u oko svojim sugradjanima koji ne zele status kvo. Cak i ako bi to znacilo nadoknadu vlasnicima tih objekata kojima bi mogli u predju u daleko veci, noviji i zasto da ne luksuzniji zivotni prostor. Siguran sam da im niko ne nudi manje od trzisne vrednosti, naprotiv po svim zakonima trzista u poslednjih 30 godina vlasnici starih objekata obicno dobiju dvostruko ili nekoliko puta vecu vrednost, to pricam i iz licnog primera.

Овакво размишљање је прилично излишно за део града где ни не постоји честит пројекат како ће заправо да буде лепше од садашњег стања, само интерес да се нагузи што више квадрата и оствари добит што, како Михајло лепо рече, не може ни у лудилу да се сматра "јавним интересом". То је логика БНВ где су правдали гажење приватне својине неким "интересом од националног значаја" да би смуљали силне паре и изградили зграде естетике кинеског предграђа (и још неквалитетнијег урбанизма)

Овај блок није од икаквог туристичког или културолошког значаја за Београд а на таквом месту је да ће свака градња привлачити пажњу. Радије бих да се за 30 година изгради како ваља него сада да се пошто-пото натрпају неке ружне зграде и становници на правди бога опељеше како би политичари натрпали себи џепове.

Другачија је прича, рецимо, са Старим Сајмиштем где постоји огроман јавни интерес да се растури окупација историјског споменика али то није ни у лудилу упоредиво.
 
Kailan je скроз управу. На обали Саве између Бранковог моста и Газеле мора да доминира зеленило.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912290#p912290:2chvyhed je napisao(la):
Sweet Dee » Pon Dec 27, 2021 10:33 pm[/url]":2chvyhed]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912283#p912283:2chvyhed je napisao(la):
Mihajlo73 » Pon Dec 27, 2021 10:28 pm[/url]":2chvyhed]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912155#p912155:2chvyhed je napisao(la):
Sweet Dee » Pon Dec 27, 2021 2:33 pm[/url]":2chvyhed]Ako imaju racunicu neka im plate koliko god zele. Ali isto tako i takvi "ucenjivaci" koji za svojih 5 ari traze milione mogu da budu adekvatno nagradjeni, da im grad uruci poresku prijavu na vrednost nekretnine koju su sami procenili, pa da vidimo da li mogli da placaju porez na "milionski" objekat i koliko dugo bi izdrzali tako. Sve legalno i po zakonu.
Mislim da to ipak nije bas "sve legalno i po zakonu". Ako bi se visina poreza određivala po tome koliko ko teoretski ceni svoju nekretninu onda bi lako svi na Dedinju rekli da njihove vile vrede 500 eur po kvadratu, zar ne?
Tek ako se nekretnina proda to visokoj ceni onda ide i veliki porez, ne unapred.
A moje misljenje je da svako ima pravo da trazi za svoju imovinu koliko god hoce ukoliko se na tom posedu nece graditi nesto od javnog interesa, a to mogu biti samo objekti u nekom obliku drzavne svojine i to visokog prioriteta, tipa putevi, aerodromi, elektrane i slicno, nikako komercijalni, privatni objekti.
I ne bih te vlasnike zvao ucenjivačima, decenijama žive zaboravljeni od države i grada, nemaju ni kanalizaciju, pa što da ne naplate ako mogu? Ako se investitorima ne isplati - gradiće na drugom mestu. Estetika nekog naselja ipak nije javni interes koji opravdava otimanje nečije imovine (a otimanje je i plaćanje niže cene od one kojom je vlasnik zadovoljan, po bilo kom osnovu).
Grad nema zakonsko pravo da vrsi eksproprijaciju zbog privatnih investitora.Ali moze da demotivise ljude da zive u odredjenom delu grada, jedinim zakonskim putem preko placanja poreza. Znaci kada gradjanin placa porez, on placa na procenjenih recimo 75k evra a kada mu grad predlozi da otkupi njegovu kucu on trazi 1.5 miliona evra. Jer ima pravo na to. To je njegovo pravo ali se ne slazem sa tim i mislim da grad ima svako pravo da proglasi recimo ceo blok 18 extra zonom i da odredi visinu poreza za tu zonu. Zato je visina poreza na Savskom vencu razlicita od visine poreza u Surdulici. Niko nije rekao da nije fer da Beogradjani placaju vise za godisnji porez za dvosoban stan nego gradjani Surdulice. Mislim da je u Americi slicna poreska mera demotivisala siromasne i gradjane srednje klase da zive u strogom centru grada, jer su zbog visokih poreza i naravno privatne inicijative,koja im je isplatila visoku cenu za njihove kuce, napustili svoje domove. Zato vise nema palata na 5.aveniji, koje su bile spektakularnije od vecine evropskih dvorova 19.veka i sada imamo oblakodere. Naravno, ako je neko sentimentalno vezan za blok 18 i zeli da mu ostane basta i povrtnjak i postojeca kuca, ima svako pravo i mogucnost da tu zivi i dalje, sve dok je u stanju da placa drakonsku ratu poreza. Zvuci surovo ali nekome je tvrdoglavo insistiranje na zadrzavanju ruralnog, nefunkcionalnog i sramotno ruznog dela grada u sadasnjem stanu guranje prsta u oko svojim sugradjanima koji ne zele status kvo. Cak i ako bi to znacilo nadoknadu vlasnicima tih objekata kojima bi mogli u predju u daleko veci, noviji i zasto da ne luksuzniji zivotni prostor. Siguran sam da im niko ne nudi manje od trzisne vrednosti, naprotiv po svim zakonima trzista u poslednjih 30 godina vlasnici starih objekata obicno dobiju dvostruko ili nekoliko puta vecu vrednost, to pricam i iz licnog primera.

Kao sto znas, porez na imovinu se placa kao procenat osnovice, tj vrednosti neke imovine, posle primene stope amortizacije i raznih olakšica.
Ako se stavi ogroman procenat (a mora biti u desetinama procenata da bi bio "drakonski" kako predlazes) onda bi taj isti procenat morao da ostane u toj zoni i nakon izgradnje novih objekata, pa niko ne bi hteo tu nista da kupi. A potpuno bezakonje i divljaštvo bi bilo spustiti poreski nivo odredjene zone nakon sto se zavrsi preuzimanje vlasnistva i sagrade novi, mnogo skuplji objekti. Mislim da je taj blok vec sada u prvoj zoni, samo lux zona je sa malo vecom stopom poreza, ali ne mogu da tvrdim. Poenta je da je poreska osnovica za postojece objekte mala pa je i sam iznos poreza mali, iako je stopa dosta visoka.
Dosta je komforan besplatan pogled na stvari u kom se razmislja sa strane o tome kako bi nesto tudje bilo lepse onome koji gleda na to. Ali pokusaj da zamislis nekoga ko ima npr 1.000 m2 placa i zna da ce neko na njegovom placu napraviti 10.000 + m2 poslovnog ili prodajnog prostora, od najmanje 2.500 eur po m2 i prodati ga za npr 25 miliona eur - da li bi ti svoj plac dao po trenutnoj vrednosti ili bi smatrao da vredi potencijalno mnogo vise? Ako se nadje nafta u nekom kraju onda vlasnik njivu vise nece prodavati kao oranicu nego kao naftno polje, iako jos nema busotine.
I za kraj: napisao si "Siguran sam da im niko ne nudi manje od trzisne vrednosti..." - niko im nista i ne nudi, samo pišemo principijelno kako ko od nas misli da takve situacije treba resavati. Moj stav je da vlasnistvo ima prednost u odnosu na estetiku. Ne u odnosu na pravi javni interes, ali u odnosu na komerijalne investicije - da.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912297#p912297:22bj67bm je napisao(la):
Sarajevska » 27 Dec 2021 11:41 pm[/url]":22bj67bm]Мени је увек било занимљиво што предратне "улице" у Блоку 18 прате оријентацију уличне матрице из старог дела града:


Možda su kao "tetive" pratile tadašnji luk obale Save, kako bi ulice u pravcu jugozapad-severoistok bile što duže pa se tako dobila i pravilnija raspodela placeva između njih? Ulice koje bi ove sekle pod 90, bi isto pod uglom napribližnije moguće pravom uglu izlazile na obalu Save...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=853172#p853172:3edoguys je napisao(la):
dr strangelove » 25 May 2021 03:38 pm[/url]":3edoguys]
DJI-0765.jpg

DJI-0767.jpg

DJI-0785.jpg
Ovo treba ponavljati na svakoj stranici.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=912390#p912390:3fp8wyxg je napisao(la):
Mihajlo73 » Uto Dec 28, 2021 10:26 am[/url]":3fp8wyxg]


Dosta je komforan besplatan pogled na stvari u kom se razmislja sa strane o tome kako bi nesto tudje bilo lepse onome koji gleda na to. Ali pokusaj da zamislis nekoga ko ima npr 1.000 m2 placa i zna da ce neko na njegovom placu napraviti 10.000 + m2 poslovnog ili prodajnog prostora, od najmanje 2.500 eur po m2 i prodati ga za npr 25 miliona eur - da li bi ti svoj plac dao po trenutnoj vrednosti ili bi smatrao da vredi potencijalno mnogo vise? Ako se nadje nafta u nekom kraju onda vlasnik njivu vise nece prodavati kao oranicu nego kao naftno polje, iako jos nema busotine.
I za kraj: napisao si "Siguran sam da im niko ne nudi manje od trzisne vrednosti..." - niko im nista i ne nudi, samo pišemo principijelno kako ko od nas misli da takve situacije treba resavati. Moj stav je da vlasnistvo ima prednost u odnosu na estetiku. Ne u odnosu na pravi javni interes, ali u odnosu na komerijalne investicije - da.
[/quote] Mislim da nisi sasvim razumeo sta sam zeleo da kazem, ne zalazem se za nikakvo oduzimanje, otimanje, eksproprijaciju ispod trzisne vrednosti, primoravanje vlasnika na odudjenje svoje imovine i slicno. Ideja mi je bila samo da se ovaj deo grada uredi, ili bar pokrene taj proces izmestanja vojvodjanskog sela iz centra grada, ne mogu da prihvatim da je ocuvanje tih skromnih objekata bilo kakvo civilizacijsko dostignuce u danasnjem vremenu. Upravo to sto si naveo je ono sto sam sve vreme spominjao kao motivaciju sadasnjih stanara za iseljavanje, grad napravi plan za komercijalnu ili stambenu gradnju u bloku 18, privatni investitori prepoznaju svoj interes i proces se pokrene, plac od 1000m2 vredi milion evra i vlasnik ce rado da ga proda. Ili drzava uradi isto ako bude planirala kulturne administrativne ili obrazovne ustanove na istoj povrsini.
 
Ja slutim (ne želim to) da će ovde da se dogodi neka nova "Hercegovačka", i da je pokušaj izmene Zakona o eksproprijaciji, srećom neuspeo, bio motivisan i ovim parčetom zemljišta.
 
Apsolutno. Seljani se uzbudili da im ne otmu njive, ali njihov glavni interes je Beograd i urabane sredine gde se moze okrenuti dobra lova.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=913916#p913916:1pmcinjb je napisao(la):
relja » Pon Jan 03, 2022 10:40 am[/url]":1pmcinjb]Ja slutim (ne želim to) da će ovde da se dogodi neka nova "Hercegovačka", i da je pokušaj izmene Zakona o eksproprijaciji, srećom neuspeo, bio motivisan i ovim parčetom zemljišta.

Овде ће бити заиста изазовно за било коју власт решити питање експропријације. Имате старе власнике, имате људе који реално ту живе деценијама а нису власници а имате и тоталне уљезе. Идеја је била да прави власници добију комерцијално обештећење (значи бар 60.000 €/ару), ови други (који су нешто и уложили у куће у којима живе) да добију обештећење у висини цене уложених радова (што би био еквивалент стану у нпр. Овчи) а трећа група да не добије ништа. Ово делује као најмање лоше од свих решења и реално најправедније с обзиром на околности и на врло специфичан случај.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=913916#p913916:2kb6glbn je napisao(la):
relja » 03 Jan 2022 10:40 am[/url]":2kb6glbn]Ja slutim (ne želim to) da će ovde da se dogodi neka nova "Hercegovačka", i da je pokušaj izmene Zakona o eksproprijaciji, srećom neuspeo, bio motivisan i ovim parčetom zemljišta.
Ipak neće moći Hercegovačka ovde, to je čitavo naselje, mnogo je ljudi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=914014#p914014:37ug622z je napisao(la):
Пантограф » 03 Jan 2022 05:08 pm[/url]":37ug622z]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=913916#p913916:37ug622z je napisao(la):
relja » 03 Jan 2022 10:40 am[/url]":37ug622z]Ja slutim (ne želim to) da će ovde da se dogodi neka nova "Hercegovačka", i da je pokušaj izmene Zakona o eksproprijaciji, srećom neuspeo, bio motivisan i ovim parčetom zemljišta.
Ipak neće moći Hercegovačka ovde, to je čitavo naselje, mnogo je ljudi.

Nisam mislio na isti metod, ali na sličan pristup... neki "slučajni" požar, neka banda koja će da maltretira stanovnike, neka "iznenadna" havarija ili tako nešto.
 
Велико је ово насеље за такав приступ. То може по вагон-двориштима на Звездари.
 
Ništa nije veliko, i sve je dovoljno malo, kada je "javni" interes u pitanju. Može da se pristup kao u Karađorđevoj, gde su se neke kuće slučajno po više puta zapalile ili im se nešto neočekivano desilo. Toliko toga ima po Srbiji i po Beogradu, a jedan od koraka ka tome je referendum po pitanju promena ustava, u vezi koga je predsednik javno rekao da je plan da se zakon menja tako da se omogući lakši ulazak stranih investicija u Srbiju.
 
Ako je nemoguće ovo legalno rešiti onda se nikada nece rešiti i zauvek ce ostati atar ušorenog vojvodjanskog sela u cEntru Beograda. Ko zna možda i taj apsurd ima neku priču koja je interesantna nekim tirististima iz uredjenih delova zapadne evrope...ili ipak ne. U svakom slučaju ova slika je loš imidž grada koji pretenduje da bude metropola i epicentar ovog dela Evrope.

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока
a2787a5aabc926bc4df9120a4f507643.jpg
 
Moгуће је, али има да кошта. Па нек се господа инвеститори отворе. Најлакше је купити стечајну масу пропале фабрике. Алтернатива томе може да буде да се држава отвори, али да у овом блоку буду искључиво објекти јавне намене.
 
Сваки пут кад се шетам БНВ променадом сам све уверенији да се ту баш ништа сад не сме градити већ треба претворити у зелени парк и оставити на миру. Док не будемо имали довољно зрелу и патриотску власт да тако нешто и уради оставити овако како је јер заиста нико ни не зна да ту постоје неке куће између свог зеленила ако не гледа са висине или дође у сам крај.
 
Castelbianco samo ne znam kakav loš imidž kad nisam čuo jednom da bilo koji turista uopšte primeti ili komentariše ovo naselje, prosto je neprimetno i za turiste i za Beograđane, i što se mene tiče bolje i da ostane ovakvo nego da dobijemo nešto slično Bg na vodi.

Ovo što Došljak priča bi bilo i najbolje tu, da država otkupi i onda da se izgradi ili neki univerzitetski-naučni kompleks ili kompleks muzeja i neki memorijalni centar (npr. za srpske žrtve ratova 20. veka). A može i da se pretvori u park, ne znam što svi misle da bi isključivo dodatni kvadrati za stanovanje poboljšali tu lokaciju (posebno uz slična upitna arhitektonska rešenja iz Bg na vodi) ili bili plus za grad (sa dodatnim opterećenjem infrastrukture sa hiljadama novih građana i vozila).
 
Шта би мислили о идеји да се зоолошки врт премести у овој блок и попуни га? Коначно би решио срамотно решење по коме нам древна тврђава служи као простор за чување животиња и њихов отпад, њима би подигло животни стандард а могло би да се реши на начин који не би жртвовао зеленило постојећег блока. Такође не захтева неку спектакуларну инфраструктуру и релативно је близу постојећих паркинга (иако би могли увек да се дограде ако је потребно)
 
Идеја је локацијски одлична, али је употно да ли би ико из власти платио откуп свих ових плацева за нешто што неће донети профит.
 
Vrh