Šta je novo?

BITCOIN kriptovaluta (?!)

Ta prenosivost je i glavna prednost kripto. :)
Naravno, diverzifikacija, do 5% i nema zime.

Ko drži sredstva u nekoj online menjačnici, zaslužuje da ga pokradu. Toliko!
 
50% nije diverzifikacija u smislu raspodele po asset class-ovim

50% u jednom asset class-u je mnogo veći rizik. Ali, ne znači da si smanjio rizik ako si devrzifikovan. Cash ili short. Cash ako si long only, a cash i dinamičan short ako voliš bumpy ride, a da ostaneš pri zdravoj pameti kada dođe trenutak da podigneš generational bottom

laku noć
 
Vidim i ovde da se traži neka ideološka podloga za ceo kriptosvet. nema je. NEma ideologije iza toga, isplivala je surova istina da je to malo savršenija Ponci šema, RNuriel Rubini to već godina priča. Izgleda da su ušli u posao i krupni igrači, čak i neke banke pa i države poput nesretnog El Salvadora pa će trajati malo duže. Trajanje će podgrejavati i proizvođači opreme, Samsung je najnovije 3nm čipove namenio baš za opremu za rudarenje. Države, posebno one najveće mogu još sutra da ugase ceo biznis, ali zbog ovih razloga neće to tako brzo. Dokaz je što i pored ovoliko loših vesti BTC se drži na nivou od 16,5K. Tako da... kockari, igra još uvek traje.
 
Igra neće prestati što se tiče BTC-ja
 
20221121_184449.jpg
 
Ovakav kripto je psiholoska igra. Dobija ko kupi na vreme i proda na vreme. Nema tu neke velike filozofije, natovaris kada se izduva i zamre, sacekas da komsija Mile majstor pocne da prica o kriptu i prodas.

To sto ljudi kupuju altove na vrhu pa posle se cude kako je palo 95 ili 100% nije nista cudno.

Na vrhu ovog ciklusa, gledam svi izvlace iz dupeta neke profi analize i parametre koji pokazuju da tek sledi konacni rast, btc na 200-400k. Sa druge strane gledam neke meni bliske ljude koji ranije veze nisu imali sa kriptom kako uzimaju shibu i slicne gluposti. Nije bilo nikakve logike da takvi zarade, jedino da Marsovci plate tu zaje*******anciju.
 
Onaj Max Keiser jos od 2014. prica da "ove ili sledece godine BTC ide na 100.000$" 😆 Aj da izguramo ovako do 2024. pa da slavimo desetogodisnjicu najludjeg i najpromasenijeg hajpa u istoriji. 😆
 
Dok se ne osmisli novi finansijski sistem gde vrednost tvoje ušteđevine neće zavisiti od poteza centralnih banaka, imaće svoju ulogu i naravno da je poenta upravo da ostane neregulisan i da se odvoji finansiranje od banaka! Svako ko se raduje centralizaciji sistema, raduje se oduzimanju dela slobode.

Što ne regulišu klađenje (tj zabrane ga)? U klađenju veliki deo dobija kuća, u kripto koliko su neki izgubili, drugi su zaradili. Da ogromna je volatilnost i nije za svakoga, pogotovo ako su ti hitno potrebna sredstva, svakako ostaje savet minimalni ulog i zaborav da imaš, disperzija rizika. Izgubili su najviše day traderi zbog panike i oni kojima su bila potrebna sredstva. Oni koji su držali na online menjačnicama i treba da budu pokradeni. Uveren sam da će gomila ljudi ozbiljnog kapitala opet uleteti sa malim procentom ukoliko bude pada, pa ako izgube, nema veze. Ko je verovao u to u startu kao ideju, uložio i izašao na vreme, čak ne u piku, lepo se obogatio, vidim ima ozbiljnih primera na forumu. :) Čak nije ni bitno da li stvarno veruje u tu priču ili je motiv bio samo verovanje u hajp i uzimanje love.

Na kraju niko ne može da zabrani Peri i meni da trgujemo robu za btc npr.
 
Mislim da je u ovom trenutku nemoguće izgraditi finasijski sistem bez centralne banke. Da li su se one otrgi kontroli i ne rade svoj posao to je drugo pitanje. Bitcoin i ostale krpito valute psotoje zato što su dobili odobrenje da postoje. Inače mogu još sutra da ih ugase, na primer kao u Kini.
 
Rade one svoj posao, ali na nefer način, tako da ne poštuju ni svoje postulate cenovne stabilnosti. Kripto ne možeš ugasiti, možeš ih samo zabraniti, tj kriminalizovati, na sličan način kao što su USA opljačkale svoje stanovništvo 30-ih godina prošlog veka tako što je bio mandatoran otkup zlata za dolare, a malo posle dozvoljen, naravno da je kurs bio manje pogodan po stanovništvo. Za mene lično bi to bio signal za ulazak. Niko tebi i meni ne može da zabrani da ti meni daš poklon auto, a ja tebi prebacim BTC ili ETH npr.
 
Upravo, u Kini je možda zabranjen ali se i dalje koristi uveliko. samo više nije javno.
 
Price o kriptovalutama kao kontrama i resenjima za centralizovane bankarske sisteme je cista laz i deluzija dokle god par istih glavnih igraca, par berzi i par najvecih "hoardera" upravljaju njihovim cenama.

Iskreno, vise verujem i postujem kada jedan taksista sa osnovnom skolom kaze da su banksteri najvece zlo u istoriji sveta (sto nekim snobovima zvuci kao teoroja zavere i primitivizam) nego kada slusam kripto "intelektualce" kako mi kazu da vole kriptovalute iz inata i borbe protiv bankara, a nikako iz pohlepe ili lenjosti. Jer taksista je makar iskren, kako god zvucao i sta god radio. Dok se u drugom slucaju radi o "smejala sd serpa loncu sto je garav". Ljudi kojima je pohlepa utkana u DNK, ali nisu uspeli da se domognu oruzja za masovno finansijsko unistenje i pljackanje (citaj-banke) pa onda i druge i sebe ubedjuju kako su tu zbog: 1) borbe za bolji svet bez eksploatatora i centralizovanih struktura i 2) jer iskreno veruju u fantasticnost i potencijale blokcejna. A u realnosti 95% njih je tu samo zbog lake zarade i/ili zavisnosti od kocke, koju u ovom slucaju nazivaju "investitorskim igrama". Kao, nije kocka nego investiranje. Nije kladionica nego virtuelna trzista virtuelnih valuta. Nije rulet nego kako trziste odredi, tako ce biti. Nije igra na srecu nego igra na sanse.

Za mene i nema neke razlike izmedju bankstera i kripto profitera. Jedina je razlika u moci, sto banksteri imaju poluge i uticaj nad zemljama i institucijama. Ali to je druga tema. Sa aspekta centralizovanosti, namestenosti, manipulacija i motiva, kripto profiteri su isti kao neki tamo masni bankar koga oni kao satro mrze.
 
Poslednja izmena:
Naravno da su svi tu zbog zarade ali niko ne moze da porekne da je ideja i sama primena dobra.
 
Ako misliš na blockchain tehnologiju, sama po sebi nije loša. Ali je strašno precenjena. Što rekoh ranije, ona je u suštini kao kada bi neko razvio ''neprobojni način čuvanja'' para ili dokumenata tako što bi sve iskopirao u 1.000.000 primeraka i poslao u skupe trezore-bunkere širom planete koji će biti međusobno povezani 24/7/365 i ždrati brda struje na alarme i mehanizme. A ''neprobojnost'' bi mu se ogledala u tome što kada bi jedan trezor bio obijen, nema veze jer ima još 999.999 kopija širom sveta. Vau. Pa sjajno je što ima još 999.999 kopija ali nije efikasno. Tu nema ni trunke efikasnosti, a od inovativnosti samo trunčica. Sa inženjerskog aspekta, nema tu ničeg revolucionarnog.

Nego je došlo takvo opičeno vreme da je drastično smanjen broj grupacija i kompanija koji bi da se bave istinski kompleksnim (pa i urgentnim) problemima. Nego bi svi nešto što može da se uzme već gotovo, malo unapredi ili izmeni, žestoko izreklamira, pokupe pare (bilo od prodaje bilo od patenata) i ništa preko toga. Znam da je to verovatno nepopularno mišljenje ali kako vreme teče, ja vidim sve više želje za tim instant i lakim izumima koji doprinose komforu i lakoći života (i to jeste lepo) ali sve manje pažnje i svesti o drugim urgentnim i bitnim problemima.

Uprkos strašnom marketingu blockchain nije ništa u svetu osetno izmenio od 2014. do danas. Kao što rekoh, uglavnom su to unapređenja postojećih unapređenja ili zamena rešenja A rešenjem B. Velikog proboja nema. I mislim da ga svakako neće biti ni ove decenije, jer nas čeka vreme globalne predatorske grabeži i otimačina za energijom. Da stvar bude gora, uporedo s time, dok se naftni lobi demolira, izranja električarski lobi, kome je zacrtana agenda da do 2030. pola od 1.5 milijardi drumskih vozila na svetu prebaci na - struju. Odakle i gospoda iz elektro-lobija i zelene agende, i gospoda iz kripto/blockchain sveta, i vojno-industrijski kompleksi misle da izvuku toliku strujčinu... ne bih znao. Koliko vidim, neki od njih tripuju da hladna fuzija samo što nije. Ali koliko je meni poznato, do dana današnjeg, hladna fuzija je neostvariva, nešto poput Perpetuum mobile, fali joj samo jedan korak da sve proradi ali taj jedan korak je prosto neizvodljiv.

A priča o borbi protiv bankara, centralizacije i oligopola u kontekstu kriptovaluta prosto ne stoji. Dokle god sve zavisi od volje ili interesa par anonimnih moodonja i par istih berzi, koji drže lavovski deo, nema ništa od bilo kakve decentralizacije. Cela stvar u mnogo čemu podseća na banksterski sistem, odnosno grupacije koje iz anonimnosti (offshore firme ili konglomerati za koje niko nije ni čuo a moćniji su od čitavih država) diriguju tržištem i izmišljaju pravila u hodu. Samo je sve presvučeno fensi pričom o blockchainu i ''nauci iza toga''.
 
Poslednja izmena:
Neko projektovano dno iz industrije je imedju $11,500 - $15,000
Moguce je da bude $15,000 zbog inflacije.

Po tome sledeci ATH je preko $100,000
 

 
Vrh