Šta je novo?

BITCOIN kriptovaluta (?!)

Uvek je dno bilo oko 0.02-0.03 kroz btc/eth odnos i uvek eth više padne od btc-a dolarski. S obzirom da se ceo kripto svet bazirao na eth tj da je eth dao život kriptu i širokim masama on igra jako veliku ulogu u njegovom održavanju. Sada je malo teže jer se eth više ne kopa ali može se naslutiti da eth još uvek nije završio svoj pad tako da Ja još uvek nisam spreman da ulećem sa većom količinom. Ja se vodim ovim i nije savet kako da drugi rade.
 
напамет, без љутње... однос btc/eth је једнодимензионални. Макро фумдаментали за еквити, обвезнице су оно што вози све, а то је махом ЦБ са својом ликвидношћу... Крипто никада није доживео рестриктивније каматне стопе и ову дивљу инфлацију у својој краткој историји.

Слажем се са краткорочним погледом на кретање цене, с друге стране.

Иде на +20 000, вероватно и 21-22... А онда нови "smash"...

50% уштеђевине у нечему волатилном као крипто је храбро, ако не глупо у највећем bear-у у последњих пуно деценија.
 
Mislim da nema normalnih ljudi koji nisu profitirali, bukvalno u kojem god trenutku da si uzeo btc profitirao si.
Pogrešno misliš. Ako neko profitira neko drugi mora izgubiti. Ovde se radi o igri sa nultom sumom umanjenju za razne provizije...
 
ма чисто претпостављање без основа... наравно да је већина изгубила...тек ће изгубити... бајненс, тетер... када се плима повуче, видеће се ко је пливао го.. и то нису најјачи наравно... већ обични слепци који мисле да су много паметни јер су случајно без икаквог размевања тржишта успели да напумпају портфолије, и сад мисле да су паметнији од свих....bull и bear у крипту није исто, и сви очекују неки пивот као мала деца јер су навучени на копијум...а заправо је на све стране системски ризик који вришти од јесени, али не вреди када су људи надрогирани.

што је најгоре, много је лакше трговати криптом него еквитијем
 
iuma debila koji su i ovo verovali... stvarno... ljudi su besni...

o NFTiju da i ne pričam..

sve je shilling do iznemoglosti...

Kada ljudi budu počeli masovno da pričaju o tome kako mrze kripto i da neće nikad više paru staviti u isti, kako ga treba zabraniti itd.. e tad ću početi da mislim da je vreme da se diže dip

do tada, ovo je sve dečija igra

uostalom, nije nemoguće da i core institucije stoje iza mehura u kriptu kako bi st orili sentiment da je kripto neophodno regulisati i staviti pod dražavne šape... sjajan alibi, čak bi se većina gubitnika složila sa tim na kraju kao sjajnim rešenjem... sve to vozi sentiment.

zamisli da si verovao u nešto pre 5, 6 godina... i da se to ispostavilo kao sjajna stvar samo da bi neko došao i ukrao celu ideju i prodao je za još veće pare, a ujedno stekao brutalnu moć na tom delu fin tržišta
 
Svakako su državne kripto i digitalne valute budućnost.
 
pa koja je poenta onda cele ideje decentralizacije, odvajanje od centralnih banaka, sloboda narodu i ostale magluštine... koja je razlika digitalnog dolara koji već praktično postoji(mislim na FEDov) i tog nekog...
 
Apsolutno se slažem...pa oni i hoće regulaciju i okretanje masa njima. Sad što su ljudi držali kripto na menjačnicama, njihov problem. Uz to su malo i finansirali US dem.
 
Pogrešno misliš. Ako neko profitira neko drugi mora izgubiti. Ovde se radi o igri sa nultom sumom umanjenju za razne provizije...
Rekao sam normalnih, ne ovih što su uložili 1000e u neki shitcoin i čekali x1000 za mesec dana. Bar u mom okruženju niko izgubio nije, staviše... I meni je drago zbog toga. Mada razumem i ljude kojima nije.
ма чисто претпостављање без основа... наравно да је већина изгубила...тек ће изгубити... бајненс, тетер... када се плима повуче, видеће се ко је пливао го.. и то нису најјачи наравно... већ обични слепци који мисле да су много паметни јер су случајно без икаквог размевања тржишта успели да напумпају портфолије, и сад мисле да су паметнији од свих....bull и bear у крипту није исто, и сви очекују неки пивот као мала деца јер су навучени на копијум...а заправо је на све стране системски ризик који вришти од јесени, али не вреди када су људи надрогирани.

што је најгоре, много је лакше трговати криптом него еквитијем
Ne znam kako se kripto razlikuje od tvog kockanja? Kada neko kaže 50% sam u kriptu ne znači da je komplet u nekom coinu, sa druge strane možda više zaradjujem u bearu nego ti u bulu... ;) Sve u svemu nema potrebe za ljutnjom što nisi iskoristio da udješ i profitiraš, neko je lepo profitirao bio slepac ili ne. Opet, razumem tvoju ogorčenost jer je neko nabudžio portfolio sa ciframa o kojima možeš samo da sanjaš, ali ne vidim da neko ovde pljuje tvoje kockanje na berzi koje je slično volatilno sa još gorim porezima i provizijama i da naziva slepcima ljude koji se time bave sa nadom da nešto zarade(verovatno nikad). A ovce... ovaca će uvek biti. I ja sam ovca svaki put kada sednem u kafić i platim nešto 5x skuplje nego da popijem kod kuće. Ovce su svuda.
 
Što volim ove termine na srpsko engleskom bear pivot bul... hehehe

izgleda ide i blockFi u bankrot. A Salvador hoće još da kupuje (sic)

l u d i l o
 
Ne znam kako se kripto razlikuje od tvog kockanja? Kada neko kaže 50% sam u kriptu ne znači da je komplet u nekom coinu, sa druge strane možda više zaradjujem u bearu nego ti u bulu... ;) Sve u svemu nema potrebe za ljutnjom što nisi iskoristio da udješ i profitiraš, neko je lepo profitirao bio slepac ili ne. Opet, razumem tvoju ogorčenost jer je neko nabudžio portfolio sa ciframa o kojima možeš samo da sanjaš, ali ne vidim da neko ovde pljuje tvoje kockanje na berzi koje je slično volatilno sa još gorim porezima i provizijama i da naziva slepcima ljude koji se time bave sa nadom da nešto zarade(verovatno nikad). A ovce... ovaca će uvek biti. I ja sam ovca svaki put kada sednem u kafić i platim nešto 5x skuplje nego da popijem kod kuće. Ovce su svuda.
Zato što ne znaš zato i pišeš ovako kako pišeš.

Svaka čast ako si zaradio... Poenta je da je mnogo više onih koji nisu, bez obzira što se ti ne družiš s takvima.

Niko nije ogorčen, nemoj iz gordosti da pišeš, nema stvarno smisla, štaviše jadno je.

jedno pitanje, da li misliš da kripto vuče tržišta, ili ekviti? U kontekstu njihove korelacije...

Normalno da se više zarađuje u bearu, ali se više i gubi.

Ne znam ni zašto komentarišem ovaj polu-troll od posta.

Kako je ekviti slično volatilan? Je l stavljaš znak jednakosti između volatilnosti kripta i ekvitija?

Ne vidim da se ekviti berze rasprodaju kao kripto berze.

Toliko si loše razumeo moje postove da te molim da se vratiš par puta da ih pregledaš opet.
 
Eto. A ja kad sam govorio da je trgovanje (odnosno zarađivanje) na kriptovalutama isto što i (kompulsivno) kockanje, ljudi se durili. :D
Ljubomoran sam što nisam ušao ranije, rekoše mi. ''Pa ne, jer da hoću da se kockam, pre bih igrao loto ili ajnc u kazinu, gde bar imam mrvu predvidivosti'', odgovorih im.

Da ne znam ljude koji su imali jak stresove i turbulencije u životu zbog oscilacija na kockarskom tržištu kriptovaluta, i da nisam jedan period zbog posla morao da pratim to, pa i da poverujem da ima razlike između kockanja u kazinu i kockanja sa kriptovalutama. Ali em što sam, hteo ne hteo, bio primoran da ispratim te stvari (i to baš jednom 2018. kada je BTC posle više meseci stabilnosti PREKO NOĆI, ZA JEDAN SAT za 1.000$ skočio sa 7.540 na 8.540). Em što sam video na nekim ljudima, šta se dešava kada ih taman krene (sa drugim coinima) i gledaju kako im se bogatstvo polako ali sigurno uvećava i onda preko noći iz nekog nebuloznog razloga padne i poništi im sve.

Još tada sam rekao da je to isto što i kocka, i da očigledno nema nikakvog šablona i logike. I baš kao i u kockanju, 95% igara i slučajeva je namešteno i unapred određeno. Dobija samo onaj ko je dobar sa ''kućom'' ili ko ima dojavu. Ili onaj koga ubode onaj 1 u 1.000.000 pa izvuče jackpot. Isto je i ovde, obična kocka. U kojoj 99% ljudi pojma nema šta će sutra biti, a onih 1% koji imaju sigurno to ne dele s drugima i imaju moć da preko noći obaraju ili dižu cene, zavisno od interesa i klijenata koji im plate u pravim parama ili materijalnim vrednostima. I opet sam na sve to 100 puta dobijao odgovore kako je to samo moja ljubomora, i kako bih ja rado uskočio u tu kocku (a ja igrao u kazinu dvaput u životu po pola sata, u kladionici jednom 😄) ali se bojim, pa zato kritikujem. Ok. Znači onda sam isto tako ljubomoran na socijalne slučajeve koji vise po kladionicama i skaču od sreće kada jednom mesečno osvoje 3.000 na uloženih 30.000 i na penzose po Američkim kazinima koji isto tako dobiju jackpot jednom u 10 godina na ostavljenih 100.000$. Ok... 🤷‍♂️

I da, ljudi iznad su potpuno u pravu. Isto kao i u kocki - da bi Osoba A dobila pare, te pare su prvo morale da odu iz ruku osoba B, C, D... Ne kažem da je to protivzakonito, a što se etike i morala tiče, to je već tema za sebe (u koju neću sad da ulazim). Ali da li je to isto što i kocka? Da, apsolutno. I to je cela moja poenta od početka celog ovog ludila 2017.
 
Poslednja izmena:
Zato što ne znaš zato i pišeš ovako kako pišeš.

Svaka čast ako si zaradio... Poenta je da je mnogo više onih koji nisu, bez obzira što se ti ne družiš s takvima.

Niko nije ogorčen, nemoj iz gordosti da pišeš, nema stvarno smisla, štaviše jadno je.

jedno pitanje, da li misliš da kripto vuče tržišta, ili ekviti? U kontekstu njihove korelacije...

Normalno da se više zarađuje u bearu, ali se više i gubi.

Ne znam ni zašto komentarišem ovaj polu-troll od posta.

Kako je ekviti slično volatilan? Je l stavljaš znak jednakosti između volatilnosti kripta i ekvitija?

Ne vidim da se ekviti berze rasprodaju kao kripto berze.

Toliko si loše razumeo moje postove da te molim da se vratiš par puta da ih pregledaš opet.
Dobro je da ja ne znam, bitno je da bar neko zna pa zato piše po forumu obično pogrešne prognoze ;) Ne reče koliko te košta trgovanje akcijama na berzi? Moj post je bio čisto odgovor na tvoju gordost jer si (dopisati po potrebi) na ljude koji su zaradili preko kripta, jer su kako ti kažeš slepci, a ti tako pametan. Eto ti znaš da je mnogo više onih koji su izgubili. Imaš li neki dokaz da je mnogo više onih koji su izgubili od onih koji su dobili ili je to samo tvoja pusta želja? Nema potrebe za vredjanjem bilo koje strane, u tom kontekstu je bio moj post koji nisi razumeo ali vidim da profit/gubitak od kripta doživljavaš lično pa te je verujem pogodilo ali jadno je nazivati ljude slepcima. No dobro to je do vaspitanja. Samim tim što sve berze i sve coine stavljaš u isti koš govori da ne znaš o čemu pišeš. Nisi čuo za dotcom balon npr? Cene akcija ne znaju da variraju po nekoliko puta gore dole? Suludo je raspravljati se, drži se ti berze, mi neznalice ćemo kripta i svi srećni i nesrećni.

Em što sam video na nekim ljudima, šta se dešava kada ih taman krene (sa drugim coinima) i gledaju kako im se bogatstvo polako ali sigurno uvećava i onda preko noći padne, ne skroz, ali dovoljno da im ''poništi'' dobitak i ubije u pojam.
E takvih "gubitnika" znam dosta, koji su u jednom trenutku imali mnogo, pa su onda imali mnogo manje ali i dalje mnogo više od početnog uloga. A znam i ljude, konkretno koji su bliski meni, koje je to slomilo.
A ja kad sam govorio da je trgovanje (odnosno zarađivanje) na kriptovalutama isto što i (kompulsivno) kockanje, ljudi se durili.
Ne sećam se da je neko to poricao. Normalno da jeste kockanje. Kockanje je i trgovina akcijama (iliti ekviti kako neki vole da ih zovu). Kockanje je i pokretanje sopstenog biznisa. Mnogo ima kockanja u životu. Cilj je profitirati u nekom od njih.
 
Poslednja izmena:
Rekao sam normalnih, ne ovih što su uložili 1000e u neki shitcoin i čekali x1000 za mesec dana. Bar u mom okruženju niko izgubio nije, staviše... I meni je drago zbog toga. Mada razumem i ljude kojima nije.
Normalni ili ne, matematika kaže da nije moguće zaraditi sem na račun nekog drugog ulagača.
 
Ne znam ni zašto komentarišem ovaj polu-troll od posta.

Kako je ekviti slično volatilan? Je l stavljaš znak jednakosti između volatilnosti kripta i ekvitija?
Zaboravih da odgovorim na ovo. Cilj mog posta je bio malo da te pecne jer se baviš sličnim aktivnostima, možda čak i gorom aktivnošću kad se pogleda šta su ljudi sve gubili trgovinom akcijama, tako da davanje epiteta nema nekog smisla. Za mene je to znak jednakosti, kocka je kocka ma kako god mi to nazivali ali opravdanje kako je jedno ispravno, a drugo pogrešno je besmisleno. Svako odgovara za svoje postupke, a brze i lake zarade teško da ima. Ko je ušao da li u akcije ili u kripto sa mislima ubacim 100e i čekam x1000 za par meseci toga mi možda i nije žao ako izgubi. I tu se pravi kripto razlikuje od shitcoina.

Normalni ili ne, matematika kaže da nije moguće zaraditi sem na račun nekog drugog ulagača.
A gde je moguće zaraditi bez računa drugog ulagača? berza funkcioniše isto, stanodavci zaradjuju na tudjoj muci stanarinom, trgovci zaradjuju na velikim maržama, it na muci ljudi kojima je potreban njihov rad, proizvodnja zaradjuje na račun kupaca... Ajde proizvodnja je možda i najblaži oblik, ali generalno se sve svodi na slično.
 
Normalni ili ne, matematika kaže da nije moguće zaraditi sem na račun nekog drugog ulagača.

Da ako izuzmemo iz jednačine monetarnu ekspanziju. Sve to je i nastalo kao odgovor na 2008. i iskrivljeni kapitalizam gde se državnim intervencijama na račun svih nas nagrađuju i spašavaju oni koji bi trebalo da propadnu! Pa mi ovde u Srbiji indirektno plaćamo delić tog spašavanja i povećavamo njihovo blagostanje, ne samo poreski obveznici tamo! Na kraju kad se sve sabere, ljudi su ipak u realnom dobitku, o nominalnom da i ne pominjem. Dok imamo ovakvu monetarnu politiku koju imamo, a sva je prilika da će potrajati (moja procena bar još do kraja dekade dok inflacija ne obezvredi dugove) i dok su realne kamate debelo negativne, mislim da za long pozicije nema zime! Dakle ili to ili velika depresija, onda nije bitno da li kripto, nekretnine, berze...

Naravno, volatilno je i neregulisano (tako i treba da ostane), nema gašenja tržišta kad padne lupam 7% kao berze. Svako ko stavi više od 5% imovine u to npr, za mene je teški hazarder, a i ne zna baš šta radi, nego eto, gledao malo yt klipove.
 
Ne sećam se da je neko to poricao.
Ih, kako ne. Pa samo na ovoj temi je bilo XY slučajeva. Mislim da smo čak i ti i ja uživo morali da prođemo kroz par koraka gde ja tebi kažem kako to smatram kockom, onda ti meni kažeš kako ja to samo kažem jer sam ogorčen što nisam uleteo na vreme i postao bogataš, i onda mic po mic na kraju dođosmo do kompromisa i posle završismo s tom temom.

Ali ova tema na forumu je i dalje prepuna toga, a isto je i sa komentarima ljudi na medijskim portalima. Čim neko kaže da ovo ovako nije održivo, i da ovakve prakse i ponašanja uništavaju i ljude i sfere izvan kriptovaluta (pogotovu u ovoj seriji svetskih krizetina i nestašica), eto odmah kripto advokata da objasne kako je on samo ljubomoran i ogorčen pa piše svašta.
Cilj je profitirati u nekom od njih.
Ključna razlika je samo u tome kako neko profitira od toga. Što nas dovodi i do sledeće tačke:
A gde je moguće zaraditi bez računa drugog ulagača? berza funkcioniše isto, stanodavci zaradjuju na tudjoj muci stanarinom, trgovci zaradjuju na velikim maržama, it na muci ljudi kojima je potreban njihov rad, proizvodnja zaradjuje na račun kupaca... Ajde proizvodnja je možda i najblaži oblik, ali generalno se sve svodi na slično.
Razlika između profiterstva i biznisa je što u biznisu obe strane dobijaju nešto za nešto. Dok u slučaju profiterstva jedna strana dobija sve, ili uzima a druga ne dobija ništa ili joj se uzima sve. Zato se čak i u engleskom jeziku, jeziku kapitalizma i imperijalizma, ipak pravi razlika između reči ''biznis'' i ''profiterstvo''.

Postoji ogromna razlika između obavljanja posla gde obe strane dobijaju nešto i obavljanja nečasnih poslova gde neko dobija nešto za džabe, ili otima od drugog. I to se nikad neće promeniti i nikad se neće opovrgnuti, koliko god nas moderne kapitaljare ubeđivale da smo na kraju dana svi životinje na istom komadu kamena unapred osuđene da se međusobno iskomadaju i iskidaju oko parčeta mesa inače ćemo svi do jednog da pocrkamo. Čovečanstvo je sposobnije i pametnije od toga. I vreme je da i sazri u skladu sa time. Pogotovu imajući u vidu da ovakav kolektivni mentalitet, ovakve prakse i ovakva uređenja nisu održiva. Jer svakih 10 godina cela svetska ekonomija puca, i to uglavnom zbog pohlepe i hohštapleraja. Pukla je 2008, pukla je sada sa Kovidom i Festivalom debila u Ukrajini, i pući će opet za 10ak godina. Još dva ili tri takva pucanja i ceo svet kao društvo, kao kolektiv ljudi, odlazi u majčinu u velikom domino efektu. Ako kao kolektiv mislimo da preživimo to, moramo svi (opet, kao kolektiv) malo da sazrimo kao rasa. A prvi korak ka tome je da se makar prestane sa slušanjem raznih bitangi i praksama koje oni zagovaraju. Obustava davanja vrednostima bezvrednim stvarima bi bio drugi korak.
 
Poslednja izmena:
@Ljuba82 A Ja sam mišljenja da upravo to razmišljanje, ne više od 2%, 5% tera ljude koji imaju mali kapital da ulažu 100,200, 500e u neke shitine koje nestanu. Prošlo je vreme sitnih ulagača nažalost.

@Bender Rodriguez
Ne, mi smo pričali o it-u uglavnom, oko kripta smo pričali i složili se da je kocka imaš i postove na ovoj temi ali opet kocka koja ti ne uzima sve (btc nikad nije otišao na 0), svakako bolje od grickanja kašičice u kladionici. I opet omogućila mnogim našim ljudima dobru pasivnu dodatnu zaradu (mislim na rudarenje). I ne, nema opravdanja znaš ovo je biznis trte mrte, sve je isto. Biznis služi da profitiraš, nisi sigurno pokrenuo biznis da nekom drugom bude dobro. Biznis je upropastio mnoge. A za otimanje nije ni bilo priče i nema veze ni sa biznisom ni sa ulaganjem.
 
A to ok.

Bendere da se osvrnem još jednom na pljuvanje. Kripto advokata će uvek biti, kao što svuda ima raznih drvenih advokata. Ali i kripto pljuvača će uvek biti, uglavnom onih koji nikada nisu imali dodira sa istim. Ja sebe ne smatram ikakvim advokatom, ne videh da ovde neko deli pljuvačko razmišljanje, a da je imao dodira sa kriptom. Pa Ja bih prvi trebao da ga pljujem (a itekako pljujem), više puta mi likvidirali pozicije zbog ludačkih skokova/padova, orobili mi nalog na menjačnici jer sam se pravio pametan pa nisam dovoljno zaštitio i ostao sam bez više btc-a... Mogu da ga pljujem do sutra, ali moje pljuvanje nije isto što i pljuvanje takozvanih "nocoinera" iliti ljudi koji nikad nisu ulagali u nešto. Moje mišljenje je da je sve kocka, a imam iza sebe i par propalih biznisa. Sutra ti neko kaže "e ne saradjujemo više imam jeftiniju ponudu", a ti da bi konkurisao treba da radiš u minusu, pa to niko normalan ne bi, a to kaže i matematika. I eto, ode biznis, ode cela uštedjevina u roku od odmah. Kockao se i izgubio od drugih. Slažem se za davanje vrednosti bezvrednim stvarima, ali meni je bezvredno i zlato i dijamanti i pikasova slika, i stan "u krugu dvojke" i televizor... nita od toga se ne maže na leba, sve je subjektivno, a ljude pokreće glad za bezvrednim stvarima i profitom. Ja gledam da nekako plivam izmedju kako bih preživeo, nisam mišljenja da mogu promeniti svet, odrastao sam. Ulažem ono što sam spreman da izgubim i ima nekoliko izreka koje su mi se zalepile tokom godina.
the big money is not in the buying and selling, but in the waiting.
the time to buy is when there's blood in the streets, even if the blood is your own.
i poslednja meni najbitnija
In other words, if everyone agrees with your investment decision, it's probably not a good one.

Nijednu od ovih izreka nisu rekli kripto ulagači.
 
@mariks ...odakle da počnem... verovatno od mesta gde porediš kripto i ekviti kao da su u egalu... Niko ne kaže da se ne gube pare na stock exchange-u, niti iko kaže da se ne prave pare na crypto exchange-u... nisi ti ništa napisao da mene pecneš, već si se sam osetio prozvanim. Činjenica je da ljudi nemaju pojma zašto su uložili i zašto su uspeli da profitiraju...ali, u bull-u to nije ni bitno toliko jer price only go up... pa samo u ovom bearu si imao sto puta masovni compliance da je bilo dno na 10%, 15%, 20%, 25%, 30%... itd sve do 99%. To je slepilo o kome ja pričam. Melju glupe ljude i od dobre ideje čemu je kripto trebao da služi su napravili frenzi i ponzi na gigantskom nivou i piramidi da će isti ti ljudi koji su se drali kako su protiv regulacija, sada moliti da budu regulisani... čista masovna psihoza... to je poenta, a ne da li si ti konkretno profitirao, iskreno me boli uvo, čestitam 5i put, nisi jedini.

Onda dođe trenutak kada likvidnost presuši i nema šta da se jaše, a onda te melju dok ti pričaju kako je ovo samo još jedan dip za longovanje, kako ne može dalje...

Onda porede pad 2018 sa ovim, pa odnos btc/eth, i šta god drugo.
Uvek ima po pravilu više ljudi koji izgube nego što dobiju jer bi inače vrednost išla u beskonačnost i niko ne bi prodavao. Odakle mi dokaz? Je l' mi stvarno treba dokaz za tako nešto.

A, na volatilnim tržištima kao što je kripto, gde je za manje od godinu dana izgubio +75% vrednost uz rally-je i platoe, je gubitak bogatstva za neinformisane još veći...
Da bi izmerio šta je bolje ti treba mera rizika i povrata na rizik, tu je ekviti daleko ispred. Sad, ako misliš da svi mogu da postanu milioneri za 2 godine trading-a, onda nema o čemu da pričamo...

Inače biće trenutak kada ću početi da gomilam btc, to definitivno nije sada.

Znaš li da je crypto bouble najveći bouble u istoriji svih bouble-a koji se identifikuju kao finansijski,... je*******ene digitalne lale
dot com je mala beba, jeste izazvao recesiju, ali kratku i poprilično neprimetnu jer je industrijski sektor ostao solidan, pa i 2008 je super prošla s obzirom na to da su imali nisku inflaciju, tj deflaciju, pa su mogli da pumpaju svežu likvidnost i da spasu banke. Sada im jedino masan rat može pomoći. divlja inflacija je ogroman problem sa političke i društvene strane. Bukvalno kroji svetske politike. Ljudima je mnogo lakše manipulisati.

ATH vredosti nećemo dostići dugi, dugi, dugi niz godina. Sledi "fuckery" sa vrv nekoliko bear-ova. Navigacija posle 40 godina lagane likvidnosti se čini zarđalom za takav scenarijo.

Ali, ajde, videćemo.

Prošlo je vreme sitnih ulagača, sada neće ni biti ulagača. A, vratiće se kada im CNBC javi da je počeo novi bull, kao što su ih na -50% obavestili da je zvanično bear market kek
sprdaju se s ljudima, a ljudi pohlepe, ne one koju nosi zdrava ambicija, već pohlepa alla "leba bez motike" ih vozi kao blesave. Cena je samo odgovor na ponašanje ljudi na tržištu, "samo to treba čitati" i skupljati podatke i praviti svoju bazu podataka i sprovesti što više modela pre nego što se počne sa seizing-om u pozicije.
Ja sam definitivno na početku tog procesa, ali sam siguran da je pravi put.

Ne reče koliko te košta trgovanje akcijama na berzi?
Kako koliko me košta isto - koliko i kripto, 15% od profita.
Moj post je bio čisto odgovor na tvoju gordost jer si (dopisati po potrebi) na ljude koji su zaradili preko kripta, jer su kako ti kažeš slepci, a ti tako pametan.
Pa 99% ljudi ne zna zašto je kripto podivljao i zašto divlja... samo su vozili talas, a ne znaju od čega se talas sastoji... u tome su slepci... Super, profitirao si, imao si sreće... uvek treba sreće...

Koliko njih je jurilo btc na 100 000, doge na 1 000, eth na 20 000, cardano na 100

Trgovao sam i shitcoin-ima i btc-ijem... pratio sam i redit mnogo detaljnije prošle godine... sve sami shilling koji se obznanio u ovih 10ak meseci. E sada će svi da se zalete na short stranu, a upside risk je toliko nabrekao :(

Mariks opet si me pogrešno razumeo...
 
Ma, ja o tome pričam. Kakvi redditi, kakvi shilinzi, nft, defi i ostale piz..ije. To sve služi za šišanje. Nije kripto nft, defi i ostale shitine. Neko će profitirati, neko će igubiti. Ja ne bih smeo da kažem da je više onih koji su izgubili. Dovoljno je da 1000 manjih dobije, a jedna veća institucija izgubi, cena će pasti zbog te institucije ali će 1000 njih profitirati koliko toliko. Uostalom nebitno. Nisam se Ja našao prozvanim samo me nervira konstantno pljuvanje od ljudi koji nemaju dodira sa pomenutim ili ako neko nije zaradio pa pljuje one koje jesu. Sam odgovaraš za svoje postupke. Da sabiramo koliko ljudi je profitiralo u Srbiji kopajući eth poslednjih 6 godina?

Gledao sam i ja razne shitine koje skaču po x10 u danu ali nikada nisam smeo da udjem u to. Neka. Jedan od mojih najboljih drugova je završio na lekovima, skočile mu shitine enormno mnogo, do cifre o kojoj je on, a i ja, mogao samo da sanja i na žalost i pored mog insistiranja da odvadio bar deo nije to uradio jer je očekivao čuveno "JOŠ" i sada ima 10x manje ali opet 10x više od uloženog iako mnogi ne gledaju tako. Da, ima i onih koji pojma nemaju gde su uložili pa izvukli x100 ali opet ne bih mogao da ih nazivam slepcima. Neko ima sreće neko ne, ako su pametni biće zadovoljni, ako nisu uložiće opet u neki shit koji će im uzeti 90% zaradjenog.

Sećam se, 2018ta, čovek na moje oči uzima btc za oko 200k, cena btca oko 6k. Ja se mislim koja bu*ala, ko zna kad će btc ikada ponovo dostići 20k. Kad ono medjutim. Na moje oči čovek 2020te nije hteo da proda par hiljada eth-a kada je skočio na 500usd. Mislim se, koja bu.ala. Pre mesec dana čovek na moje oči ulazi u kripto za 210k. Više ne mislim ništa.

Kako koliko me košta isto - koliko i kripto, 15% od profita.
A broker?
 
Poslednja izmena:
Znaš li da je crypto bouble najveći bouble u istoriji svih bouble-a koji se identifikuju kao finansijski,... je*******ene digitalne lale
dot com je mala beba, jeste izazvao recesiju, ali kratku i poprilično neprimetnu jer je industrijski sektor ostao solidan, pa i 2008 je super prošla s obzirom na to da su imali nisku inflaciju, tj deflaciju, pa su mogli da pumpaju svežu likvidnost i da spasu banke.
Ne znam da je najveći balon, možda najduži ali najveći ne znam pogotovo što vrednost novca nije ista. No nebitno, cena BTC-a nema veze ni sa inflacijom ni sa mogućom recesijom dok je dot com imao direktne posledice. Dot com je možda mala beba gledajući sad ali tada nije. Isto kao i shitovi sada i tada si mogao da otvoriš firmu u garaži, da ne radiš ništa i da vrediš milione jer ceo svet ulaže u tebe kao novu nadu.

Koliko znam Elon je shilovao doge na 1$, ne na 1000. A kad smo kod njega kako se kretala cena teslinih akcija? Pa ceo tech je bio poludeo.
 
Ma, ja o tome pričam. Kakvi redditi, kakvi shilinzi, nft, defi i ostale piz..ije. To sve služi za šišanje. Nije kripto nft, defi i ostale shitine. Neko će profitirati, neko će igubiti. Ja ne bih smeo da kažem da je više onih koji su izgubili. Dovoljno je da 1000 manjih dobije, a jedna veća institucija izgubi, cena će pasti zbog te institucije ali će 1000 njih profitirati koliko toliko. Uostalom nebitno. Nisam se Ja našao prozvanim samo me nervira konstantno pljuvanje od ljudi koji nemaju dodira sa pomenutim ili ako neko nije zaradio pa pljuje one koje jesu. Sam odgovaraš za svoje postupke. Da sabiramo koliko ljudi je profitiralo u Srbiji kopajući eth poslednjih 6 godina?

Gledao sam i ja razne shitine koje skaču po x10 u danu ali nikada nisam smeo da udjem u to. Neka. Jedan od mojih najboljih drugova je završio na lekovima, skočile mu shitine enormno mnogo, do cifre o kojoj je on, a i ja, mogao samo da sanja i na žalost i pored mog insistiranja da odvadio bar deo nije to uradio jer je očekivao čuveno "JOŠ" i sada ima 10x manje ali opet 10x više od uloženog iako mnogi ne gledaju tako. Da, ima i onih koji pojma nemaju gde su uložili pa izvukli x100 ali opet ne bih mogao da ih nazivam slepcima. Neko ima sreće neko ne, ako su pametni biće zadovoljni, ako nisu uložiće opet u neki shit koji će im uzeti 90% zaradjenog.

Sećam se, 2018ta, čovek na moje oči uzima btc za oko 200k, cena btca oko 6k. Ja se mislim koja bu*ala, ko zna kad će btc ikada ponovo dostići 20k. Kad ono medjutim. Na moje oči čovek 2020te nije hteo da proda par hiljada eth-a kada je skočio na 500usd. Mislim se, koja bu.ala. Pre mesec dana čovek na moje oči ulazi u kripto za 210k. Više ne mislim ništa.
(y)(y)
ništa, samo commision za otvaranje/zatvaranje pozicije - 1 usd min, tj. 1% vrednosti transakcije max
Ne znam da je najveći balon, možda najduži ali najveći ne znam pogotovo što vrednost novca nije ista. No nebitno, cena BTC-a nema veze ni sa inflacijom ni sa mogućom recesijom dok je dot com imao direktne posledice. Dot com je možda mala beba gledajući sad ali tada nije. Isto kao i shitovi sada i tada si mogao da otvoriš firmu u garaži, da ne radiš ništa i da vrediš milione jer ceo svet ulaže u tebe kao novu nadu.

Koliko znam Elon je shilovao doge na 1$, ne na 1000. A kad smo kod njega kako se kretala cena teslinih akcija? Pa ceo tech je bio poludeo.
Jeste najveći balon jer, između ostalog, je na svakom ćošku leverage-ovan do iznemoglosti. Ogromna je piramidalna šema, pre svega jer nema regulatora.

Nema intrinsic value koji bi bio sidro, već je visoko špeulativno tržište.

Sećaš se priče kako je kripto luka za inflaciju kek
 
Ne znam, ja nisam "in it for the tehnology". Ja sam tu da izvučem pare. Po meni, kripto jeste mnogo toga dobrog doneo. Npr lako preneseš pare iz jedne zemlje u drugu, a da ne moraš plaćati masne provizije lopovskim bankama. Lako se njima trguje pa i neuki Toma može profitirati bez posrednika. Da, špekulativno je što donosi potencijal ogromne zarade ali i velikog gubitka. Kripto često ide i suprotno od tržišta pa se i zato kaže da je "lek protiv inflacije" ali to na kraju nije ni zlato. Kako ga više regulišu to je sve gore po kripto i to gubi smisao za ono za šta je osmišljen. Ne treba ni da ima regulatora. Ali upravo se i reguliše zbog tih koji pojma nemaju u šta su uložili ili gde su sačuvali novčiće pa onda kukaju kad im ukradu ili kad izgube pare. Ne bih se složio ni da je piramidalna šema jer još uvek nije došao dotle. Kao što rekoh BTC, koji je osnov kripta, nikada nije otišao na 0 i svako ko ga je u nekom trenutku kupio ako je bio dovoljno strpljiv profitirao je. Da li će sve propasti na kraju i biti još jedna piramidalna šema ostaje da se vidi. U kripto ne računam razne defi, bitconnect i ostale piramide kojih ima u svakom poslu gde vukovi namirišu ovce. Profit izvlačim odmah, u kojoj god investiciji, a višak profita ide dalje u investiranje pa šta god da pukne, kripto, akcije ili biznis šteta će biti minimalna. Još uvek se vodim mišljenjem da je bolje tako nego da uložim u nekretnine, ali to nije istina jer da sam milioner uložio bih svakako i u to. Diverzifikacija.
 
Vrh