Ako misliš na blockchain tehnologiju, sama po sebi nije loša. Ali je strašno precenjena. Što rekoh ranije, ona je u suštini kao kada bi neko razvio ''neprobojni način čuvanja'' para ili dokumenata tako što bi sve iskopirao u 1.000.000 primeraka i poslao u skupe trezore-bunkere širom planete koji će biti međusobno povezani 24/7/365 i ždrati brda struje na alarme i mehanizme. A ''neprobojnost'' bi mu se ogledala u tome što kada bi jedan trezor bio obijen, nema veze jer ima još 999.999 kopija širom sveta. Vau. Pa sjajno je što ima još 999.999 kopija ali nije efikasno. Tu nema ni trunke efikasnosti, a od inovativnosti samo trunčica. Sa inženjerskog aspekta, nema tu ničeg revolucionarnog.
Nego je došlo takvo opičeno vreme da je drastično smanjen broj grupacija i kompanija koji bi da se bave istinski kompleksnim (pa i urgentnim) problemima. Nego bi svi nešto što može da se uzme već gotovo, malo unapredi ili izmeni, žestoko izreklamira, pokupe pare (bilo od prodaje bilo od patenata) i ništa preko toga. Znam da je to verovatno nepopularno mišljenje ali kako vreme teče, ja vidim sve više želje za tim instant i lakim izumima koji doprinose komforu i lakoći života (i to jeste lepo) ali sve manje pažnje i svesti o drugim urgentnim i bitnim problemima.
Uprkos strašnom marketingu blockchain nije ništa u svetu osetno izmenio od 2014. do danas. Kao što rekoh, uglavnom su to unapređenja postojećih unapređenja ili zamena rešenja A rešenjem B. Velikog proboja nema. I mislim da ga svakako neće biti ni ove decenije, jer nas čeka vreme globalne predatorske grabeži i otimačina za energijom. Da stvar bude gora, uporedo s time, dok se naftni lobi demolira, izranja
električarski lobi, kome je zacrtana agenda da do 2030. pola od 1.5 milijardi drumskih vozila na svetu prebaci na - struju. Odakle i gospoda iz elektro-lobija i zelene agende, i gospoda iz kripto/blockchain sveta, i vojno-industrijski kompleksi misle da izvuku toliku strujčinu... ne bih znao. Koliko vidim, neki od njih tripuju da hladna fuzija samo što nije. Ali koliko je meni poznato, do dana današnjeg, hladna fuzija je neostvariva, nešto poput Perpetuum mobile, fali joj samo jedan korak da sve proradi ali taj jedan korak je prosto neizvodljiv.
A priča o borbi protiv bankara, centralizacije i oligopola u kontekstu kriptovaluta prosto ne stoji. Dokle god sve zavisi od volje ili interesa par anonimnih moodonja i par istih berzi, koji drže lavovski deo, nema ništa od bilo kakve decentralizacije. Cela stvar u mnogo čemu podseća na banksterski sistem, odnosno grupacije koje iz anonimnosti (offshore firme ili
konglomerati za koje niko nije ni čuo a moćniji su od čitavih država) diriguju tržištem i izmišljaju pravila u hodu. Samo je sve presvučeno fensi pričom o blockchainu i ''nauci iza toga''.