Šta je novo?

BITCOIN kriptovaluta (?!)

Kocka je kao i sve drugo u životu tj svaka investicija, niko nije ni tvrdio drugačije.
Ako uporedimo sa nekretninama u BG, meni to nije kocka već poprilično sigurna investicija. Manje od 1% bude prevareno za stan dok je 99% u plusu. Ovo se ne može reći za kripto.
Za 10g će sigurno biti cene nekretnina veće (stan, lokal, garažno mesto), a za 20g još veće. U najgorem slučaju novac se sačuva od inflacije.
E sad ti pominješ mining rigove, to je ok po meni iako se nikad ne bih bavio time niti znam kako je stanje danas sa tim. Ako si na tome zaradio najviše para nekako nije fer poređenje. Ono o čemu smo diskutovali je ulaganje para u kripto da bi zaradio pare, nije bio mining u priči.
Ali rekao si da ovo investiranje nije za svakoga i to je 100% tačno. Ja bih čak rekao da je za mali broj ljudi. Nekretnine kod nas su sigurica, "samo" je problem što dosta ljudi nema početni kapital da ulaže jer je skupo u startu.
 
Smesno je uporedjivati kocku s kriptom.
Ima smisla porediti s berzom i akcijama, i sta znaci biti broker.
Kako je kripto ne samo berzanski vec i rudarski posao, tezak je, samo za vredne i stalozene rudare, nije za lakome i alave.
 
E sad ti pominješ mining rigove, to je ok po meni iako se nikad ne bih bavio time niti znam kako je stanje danas sa tim. Ako si na tome zaradio najviše para nekako nije fer poređenje. Ono o čemu smo diskutovali je ulaganje para u kripto da bi zaradio pare, nije bio mining u priči.
Ja sam jos pre neke davne 2010. radio bas ozbiljno u it sektoru kao tehnicar, nekih 100-150 racunara sam odrzavao i softverski i hardverski (sto znaci da treba celog da ga rascupam i sastavim u slucaju kvara) i ja bih pre bio kompetetantan da odrzavam rigove ako treba za razliku od one zene sto je radila u policiji u Beogradu, rig drzala na terasi gde je pljustala kisa, nesto petljala s kablom od kucista (verovatno korodirao ili oguljen) i stradala na licu mesta.
Dve male cerke i muza ostavila.
Tako da, ima svakakvih koji rade jer ih je neko usput pricom navukao, a razumeju se u procedure odrzavanja racunara kao Marica u krivi.
Moguce da je toj porodici to bio izvor dodatnog prihoda, ali, to je takva improvizacija da cisto sumnjam da su kompetentni za fokusirano obavljanje tog posla.
 
Upravo. Svi bi neku zaradu ali niko da nači bar nešto osnovo ili da se bar raspita. I posle prevara... Inače kripto i jeste na foru berze i akcije samo što je i to opet neka kocka samo, kao što rekoh, drugačijeg tipa.

Ako uporedimo sa nekretninama u BG, meni to nije kocka već poprilično sigurna investicija. Manje od 1% bude prevareno za stan dok je 99% u plusu. Ovo se ne može reći za kripto.
Za 10g će sigurno biti cene nekretnina veće (stan, lokal, garažno mesto), a za 20g još veće. U najgorem slučaju novac se sačuva od inflacije.
Pa sad... Za stan ti treba minimum 100k i da čekaš 25 godina na povrat investicije i da se bakćeš sa stanarima. Sa druge strane ko ti garantuje da će cene biti veće? Pogledaj cene nekretnina 2008me i 2015te tako da nije baš svako u plusu. Onda možemo to isto reći i za kripto jer, ponoviću, SVAKO ko je bilo kada kupio neki normalan kripto je u plusu.

E sad ti pominješ mining rigove, to je ok po meni iako se nikad ne bih bavio time niti znam kako je stanje danas sa tim. Ako si na tome zaradio najviše para nekako nije fer poređenje. Ono o čemu smo diskutovali je ulaganje para u kripto da bi zaradio pare, nije bio mining u priči.
Kakve veze ima? I mining je deo kripta i investiranje u to je deo kripta, pa nisam investirao u proizvodnju hleba. Deo sam ulagao u opremu, deo u novčiće... zato sam i rekao da ceo taj koncept kripta ima veće značenje i da je velik pojam.
 
Nikakve veze sa Dafinom i Jezdom nema, procitaj, informisi se, pravila postoje, nisu nikakva prevarantska,
Ipak ima veze sa Dafinom i Jezdom, jer je kripto forma piramidalne šeme. Dokle god ulozi rastu sistem super funkcioniše, ali kada počnu da opaduju šema se urušava. Jedina je razlika što ljudi "veruju" u krpito i kada budu ošišani, pa se ponavlja ciklično u sve većem obimu.
Gde bi bio kraj Dafine i Jezde da su ljudi nastavali da ulažu u njihove banke i kada su ih opelješili?
 
BTC.jpg
 
Ipak ima veze sa Dafinom i Jezdom, jer je kripto forma piramidalne šeme. Dokle god ulozi rastu sistem super funkcioniše, ali kada počnu da opaduju šema se urušava. Jedina je razlika što ljudi "veruju" u krpito i kada budu ošišani, pa se ponavlja ciklično u sve većem obimu.
Gde bi bio kraj Dafine i Jezde da su ljudi nastavali da ulažu u njihove banke i kada su ih opelješili?
Tu negde. U svakom poslu ima rada dok pare ulaze u posao. Kad više ne ulaze firma propada. Onda je svaki posao piramidalna šema? Ti kad izdaš stan lepo ti je dok imaš kome da ga iznajmiš ali kad više ne bude bilo zakupca... sve je prevara.

A odakle dolazi novac zakupodavcima? Ili bilo kom poslu?
 
U svakom poslu ima rada dok pare ulaze u posao. Kad više ne ulaze firma propada. Onda je svaki posao piramidalna šema? Ti kad izdaš stan lepo ti je dok imaš kome da ga iznajmiš ali kad više ne bude bilo zakupca... sve je prevara.
Ti si ovo izbanalizovao do bizarnosti. Kad ne bude zakupaca, ostaje ti stan, možda ne generiše prihode, ali ima neku vrednost koja može da se valorizuje na tržištu. Šta ostaje investitoru u Bitcoin kad njegova cena bude 0? Ti se praviš da ne razumeš kako funkcioniše piramidalna šema.
 
A ti se praviš kao da je piramidalna šema iako nema dokaza tako da bih pre rekao da banalizujete vi. Šta ako sutra izbije rat i tvojih plaćenih 3k evra po m2 bude 0? Još jedna vrlina u Srba je da se u sve razumeju iako nemaju dodira ni sa čim, beton liga. Pokrenite neki posao da vidim kako ćete proći.
 
Pa ako bude rata on bude i prođe, ponovo cene postanu visoke i ti kao kupac sve to znaš unapred. Sa druge strane BTC padne bez ikakvih naznaka, sa sobom povuče sve ostale kriptovalute i ne znaš da li će ikad porasti.
 
Kada budu visoke, za 20-30-50 godina? Da li ćeš biti živ tada? Šta ako ti bomba raznese stan i ne ostane ti ništa?
 
Ne znam kakve su bile cene stanova 90ih u BG i NS, pretpostavljam da je potrebno 10-15 godina da se tržište oporavi i pričam samo za ta 2 grada zbog investicije. Šanse da BG ponovo bude bombardovan za vreme naših života su skoro nepostojeće jer su druga vremena danas. I ako se desi da stan bude raznet, nebitno kako, u tom slučaju jednostavno nisam imao sreće 🤷‍♂️
 
Ne znam kakve su bile cene stanova 90ih u BG i NS, pretpostavljam da je potrebno 10-15 godina da se tržište oporavi i pričam samo za ta 2 grada zbog investicije. Šanse da BG ponovo bude bombardovan za vreme naših života su skoro nepostojeće jer su druga vremena danas. I ako se desi da stan bude raznet, nebitno kako, u tom slučaju jednostavno nisam imao sreće 🤷‍♂️
Pa tako ti je i sa svim drugim investicijama. Ako propadne onda jbg, nisi imao sreće. Evo beki tj chatgpt je dao suštinsko objašnjenje.
 
IMG_20230929_171844.jpg

IMG_20230929_171857.jpg



Dakle, nije piramidalna šema, nije Dafina, nije prevara, a nije ni magično rešenje gde daš pare i ne radiš ništa i dođeš samo i pokupiš.

Nije ni kocka u smislu ruleta i sličnih ,,igara", ali jeste kocka u smislu da nije sto posto sigurno i da se izlažeš određenom riziku gde ne zavisi sve od tebe.

Tako da, bilo bi lepo podvući crtu i od sada čuti neku pametnu od ljudi koji se ovime bave, šta, kako, kad, kako ide... a ne voditi glupe rasprave koje se ne bi ni vodile da su se pojedinci dva minuta potrudili da izguglaju.

O prevarama pojedinaca je ok govoriti, ali o svemu kao prevari i ne bas.
 
Tako da, bilo bi lepo podvući crtu i od sada čuti neku pametnu od ljudi koji se ovime bave, šta, kako, kad, kako ide...
Slažem se, mene briga da li sam ja u pravu ili nisam, nemam ništa od toga sem malo zadovoljstva. Samo želim da znam šta je istina, onako kako zapravo jeste.

Izguglao sam da su FTX korisnici ostali bez 8 milijardi $ ukupno. 100+ miliona $ je otišlo na neku političku kampanju.
Kako bih ja mogao da izbegnem sve ove prevare ako bih hteo da investiram u kripto? (konkretno BTC)
Gde da se uloži, gde da se pokupi novac?
 
Pogledajte prilog 174798
Pogledajte prilog 174799


Dakle, nije piramidalna šema, nije Dafina, nije prevara, a nije ni magično rešenje gde daš pare i ne radiš ništa i dođeš samo i pokupiš.
A koji je dokaz da nije piramidalna šema? Mislim da je jedina razlika u odnosu na Dafinu, sto u kriptu ima na milione Dafina. Tj korist od širenja ove piramidalne šeme nema samo onaj jedan na vrhu, već svi ulagači pa ga svi zdušno i reklamirate ...
 
Nema niti jedan relevantan izvor za takvu tvrdnju...
 
IMG_20230929_200038.jpg
IMG_20230929_200050.jpg







IMG_20230929_195500.jpg


Verujem da su piramidalne seme svuda ilegalne, a kripto valute su bas nekako u svim razvijenim zemljama dozvoljene, odnosno njihove vlade su odlucile da nisu piramidalne seme, a u svim banana drzavama su bas nekako zabranjene.

Eto, da obradimo samo tačku broj jedan.
 
Lol i jedan Herbalife je legalan u mnogim zemljama pa ceo svet zna da je piramidalna šema.
 
Није крипто превара сам по себи, него нова ствар у којој је најлакше да се превеслају људи, баш зато што је и нова.
Ја сам лично престао да се играм са тиме јер уместо да њиме купујем ствари и користим га као новац почеле су саме криптовалујте да буду производ, а ја не желим да доприносим том late state capitalism тренду окретања пара лево-десно без стварања вредности.
 
Vrh