Šta je novo?

BITCOIN kriptovaluta (?!)

Ako si uložio u kripto i u minusu si ali i dalje imaš neku vrednost po meni najbolje ti je da se pomiriš sa tim da si prevaren i naučiš nešto iz ovog. Neće vrednost rasti, hajp je prošao, ljudi su ostali bez para a pojedinci i dalje veruju da će zaraditi jer ne mogu da prihvate da je prevara i onda jelte brane kripto.
Meni ta tvoja definicija zvuči kao klasično kukanje likova koji su propustili šansu da ulože u kripto i zarade, pa sad na sva usta plaču kako je prevara :) Bukvalno kao da čitam nekog 2011te kako nam priča kako je hajp prošao jer btc više nikada neće biti 15$, a on plače jer nije kupio na 1$. Možda i neće ali to niko od nas ne zna. Rekao bih da je tvoja konstatacija u rangu ljudi koji viču "balon" "puca" "preskupo" na cene nekretnina u Beogradu od 2016te jer em ne ulažu u ono što pričaju em im je krivo kada vide da je neko uložio i zaradio.
Uporedio sam sa kladionicom u smislu koliko je ljudi od iste u minusu.
Nije kao i svako drugo ulaganje. Kad investiraš u stan onda znaš šta si kupio i imaš korist od stana (možeš živeti u njemu) a kad kupiš kripto to je isto kao da si maglu kupio.
Pa, i jeste više kocka, kao i sve u životu. I kada pokreneš posao i kada kupiš zlato koje ti realno ne treba i kada kupiš stan (u kom ne živiš) pa mu padne vrednost i kada kupiš akcije... Što se pre pomiriš da si propustio šansu da zaradiš to ćeš pre razmisliti da svoj novac usmeriš u neko drugo ulaganje, nebitno koje, pa zaradio ili izgubio šta ti Bog da. Naravno tu je i slamarica, možda ne dočekaš da je potrošiš ali će možda imati ko. Od kukanja nema mnogo koristi. Kao što taj neko ko je u minusu (od nas ovde koliko nas je nema nikoga) treba da prihvati da je prevaren tako i ti trebaš da prihvatiš da si propustio priliku za zaradu.
Glavna prevara kod kripta je priča o zaradi pošto se radi o klasičnoj igri sa nultom sumom. Ili jednostavnije samo novac koji uđe u kripto može i da izađe iz njega. Znači moze se zaraditi samo na drugim ulagačima tj neko mora izgubiti da bi drugi dobio...
Naravno. Kao i svaki drugi proizvod. Kako ćeš ti zaraditi ako tvoj proizvod niko ne želi da kupi? A ako neko već hoće da kupi zašto mu naplaćuješ više nego što te je koštalo i tako varaš ljude? Koja je upotrebna vrednost dijamanata s obzirom da se uveliko gaje u laboratoriji? Koja je upotrebna vrednost "umetničkih" slika s obzirom da nam je neko rekao da vrede, a većini su mrlje na platnu?

Generalno sa takvim razmišljanjem smo tu gde jesmo. Znamo samo za ulaganje u beton i ništa drugo. Investiciono se ne pomeramo sa mrtve tačke. I posle se žalimo na cene nekretnina... Naravno, kada se pojavi nešto novo i popularno to vuče sa sobom odredjene prevarante kojima prosipaju priču o x10000 za mesec dana, a naivni ljudi veruju u to i posle kukaju.
 
Poslednja izmena:
Meni ta tvoja definicija zvuči kao klasično kukanje likova koji su propustili šansu da ulože u kripto i zarade, pa sad na sva usta plaču kako je prevara :)
Znao sam da je kasno čim se počelo svugde reklamirati ali opet i da nije kasno ne bih uložio nikad u takve stvari ni dinara.
Rekao bih da je tvoja konstatacija u rangu ljudi koji viču "balon" "puca" "preskupo" na cene nekretnina u Beogradu od 2016te jer em ne ulažu u ono što pričaju em im je krivo kada vide da je neko uložio i zaradio.
Paa nije baš za poređenje, tim ljudima treba nekretnina za život ali nisu u finansijskoj mogućnosti da kupe stan pa se nadaju padu a ono sve skuplje i skuplje..teška situacija. A kripto sa druge strane može doneti sitne pare koje neće nikom život promeniti tako da nema razloga da ikom bude krivo.
Pa, i jeste više kocka, kao i sve u životu. I kada pokreneš posao i kada kupiš zlato koje ti realno ne treba i kada kupiš stan (u kom ne živiš) pa mu padne vrednost i kada kupiš akcije... Što se pre pomiriš da si propustio šansu da zaradiš to ćeš pre razmisliti da svoj novac usmeriš u neko drugo ulaganje, nebitno koje, pa zaradio ili izgubio šta ti Bog da. Naravno tu je i slamarica, možda ne dočekaš da je potrošiš ali će možda imati ko. Od kukanja nema mnogo koristi.
Nekad sam isto tako razmišljao kao u šta da uložim i na kraju stvarno ispade da nema ništa pametno sem nekretnina. Biznis je baš rizičan ako nisi uz vlast pogotovo u BG a maglu poput kripta, akcija pa čak i zlata ne želim da spominjem.
Generalno sa takvim razmišljanjem smo tu gde jesmo. Znamo samo za ulaganje u beton i ništa drugo. Investiciono se ne pomeramo sa mrtve tačke. I posle se žalimo na cene nekretnina... Naravno, kada se pojavi nešto novo i popularno to vuče sa sobom odredjene prevarante kojima prosipaju priču o x10000 za mesec dana, a naivni ljudi veruju u to i posle kukaju.
Možda zato što ništa drugo sem betona nema smisla i jedino se tu zaradi neki novac? To "nešto novo i popularno" je uvek prevara. Ciljna grupa su ljudi koji nisu u dobroj finansijskoj situaciji i osobe koje veruju da se može brzo zaraditi neki novac. Nakon kripta će se pojaviti nešto novo na internetu uz dobru priču i opet će ljudi da nasednu.
 
Mnogo kontradiktornih konstatacija u koje neću da ulazim, već se vidi sve u pisanju :) Reći ću samo ovo, znam dosta ljudi kojima je zarada od kripta život promenila no to je nebitno jer i ne treba svako da ulaže u njega, a u beton ulažu ljudi koji nemaju intelektualnih sposobnosti da zarade drugim investicionim ulaganjem (mogu npr ulagati i u svoje znanje) pa svojom investicionom nekretninom varaju ljude ne prijavljivajući njihov boravak na mesto izdavanja(uskraćujući im prava zakonom zagarantovana), zaradjivajući na njihovoj muci jer nemaju za stan i varanjem radom na crno ne plaćajući porez. Tu je takodje uskraćivanje (otimanje) životnog prostora ljudima kojima treba prostor za život kupovinom investicionih nekretnina jer eto neko ne zna u šta drugo da uloži sem u beton. Sve može da se posmatra i jednim i drugim očima. Sve je kocka i sve je "prevara".
 
Glavna prevara kod kripta je priča o zaradi pošto se radi o klasičnoj igri sa nultom sumom. Ili jednostavnije samo novac koji uđe u kripto može i da izađe iz njega. Znači moze se zaraditi samo na drugim ulagačima tj neko mora izgubiti da bi drugi dobio...
Ali zasto je to prevara?

Da se razumemo, ja ni karticu ne koristim, kamoli kripto, sve odmah dizem i drzim u kesu, ne branim iz licnih razloga.

U pitanju je oblik ulaganja sa jasno definisanim pravilima, mozda u Americi je dignuto na visi nivo nekim nerealnim obecanjima, ali ne zivimo u Americi i ne primecujem nikakvu agresivnu kripto kampanju u Srbiji.

Ne loze seljake koji ne znaju ni da upale komp na kripto, kladim se da su svi koji poseduju izuzetno tehnoloski pismeni i znaju pravila igre.

Pojedini jutjuberi i slicni loze raju i vrse prevaru, ok, ali ne vidim i dalje zasto su kriptovalute prevara.
 
Zašto bežiš iz diskusije? Slobodno napiši šta je kontradiktorno. Forum služi da se diskutuje i iznose mišljenja, nema veze ako se ne slažemo. I napiši koje su zarade u pitanju i koliko je uloženo para (pretpostavljam u bitkoin). Pod "zarada" ne mislim na virtuelnu zaradu i imaginarnu vrednost već povraćen pravi novac.
 
Ne bežim nigde nego ne volim besmislene diskusije formiranjem mišljenja na osnovu lične frustracije. Kontradiktorno je to šta zagovaraš (prevara ali sam propustio zaradu ne ulaganjem na vreme). Zarade su fine od nekoliko desetina hiljada do nekoliko miliona povraćenog pravog novca kako ti kažeš, a sve to sa "simboličnim" ulaganjem. Kažem simboličnim jer nekome je 1000e preveliki novac, a nekome 100k nije ništa. E sad to što neko misli da će sa 100e zaraditi milion tu nema pomoći, on može da viče prevara do sutra. Sećam se jednog lika koji je kupio jednu grafičku da rudari kripto. Čim mu je zarada pala ispod 200e pa ispod 100e počeo je da kuka kako je sve to prevara jer je on očekivao da će sa tom jednom karton zaradjivati 200e do kraja života.

Ali kada smo već tu, Beki je lepo postavio pitanje. Zašto je to prevara? Šta ga čini prevarom? Prevaranti koji postoje svuda nisu definicija nekog ulaganja, neko ko ima minus nije definicija prevare i tog ulaganja jer je time apsolutno sve prevara. Ako kupiš mleko u prodavnici za 150din, a ono je sutra na akciji 110din i to je prevara. Kog marketinga? Gde se na vestima moglo čuti "uložite u kripto"? To što pojedini više veruju "influenserima" nego razumu je opet problem druge prirode. Ceo taj "social networking" je prevara i magla.
 
Moj stav da je kripto prevara je bio formiran čim sam čuo za to kao i odluka da neću dinara uložiti.
Napisao si da znaš dosta ljudi kojima je kripto promenio život i onda napišeš da su zarade od 10k do nekoliko miliona. Skroz nedefinisano. Meni ovo izgleda kao da si čuo na internetu da je nekome kripto promenio život, poverovao u te prazne priče i ispisao ovde. Mene zanima da li lično znaš nekog ko je uspeo da zaradi nešto i o kolikoj zaradi je reč.
Najbolje pogledajte klip što sam poslao o tome zašto je kripto prevara. Lepo i detaljno je objašnjeno.
 
A Ja ti lepo napisao da LIČNO znam ljude koji su uzeli te zarade. Najbolje sada da ti pišem imena i koju zaradu su uzeli. Izmedju ostalog sam i sam medju njima, ali ti cifru neću reći. Ti ako hoćeš veruj, ako nećeš i nemoraš.

Tvoje shvatanje je da je prevara (jer si se kasno odlučio) i to je to. Ti si pročitao na internetu da je prevara i poveroao u prazne priče. Niko ti ne može promeniti stav, samo reci "to je moje lično mišljenje". Jer po tvojim "argumentima" i tržište smartphone-a je prevara - proguglaj nophone ili još bolje nophone air koji i danas može da se kupi, pa zatim propale modele telefona koji nikad nisu ni hteli da ubace na tržište ali su navlačili investitore. Pogledaj "umetnička dela" sa prodajom praznog prostora, dakle dobiješ ništa, a daš bubreg... Ima primera svuda i u svemu ne mogu ti baš sve sažvakati. Samim tim što si neinformisan o tome samo potvrdjuje da smo (i da ćemo nadalje biti, nažalost) beton liga što se tiče investiranja. A i kad neko uloži u nekretninu potpuno zanemaruje činjenicu da se opet svodi na zaradi od tudje muke.

:sesir:
 
Složićemo se da se ne slažemo.
Moguće da su zaradili oni što su povukli pare na vreme a takvih je malo. Lično sam protiv kockanja tako da ne bih nikad "investirao" pare u nešto virtuelno i da očekujem nešto od ništa.
Ja sam znao da je prevara od starta a godinu dana kasnije su se pojavili klipovi na yt koji su potvrdili moje sumnje u kripto. Teško mi je bilo poverovati da eto tek tako možeš investirati i zaraditi novac jer odakle bi taj novac došao i zašto bi neko bio tako dobar da "poklanja" novac.
Niko ti ne može promeniti stav, samo reci "to je moje lično mišljenje".
I jeste moje lično mišljenje.

Ti slobodno investiraj gde god želiš jer su tvoje pare i tvoj život. Ja sam samo podelio svoje stavove i način razmišljanja.
 
Čekaj, ti očekuješ da daš pare u nešto, da se ni ne raspitaš, da ništa ni ne radiš, ni ne pratiš, ni ne budeš pametan kada treba, ne sačekaš pravi trenutak...

Mislio si da samo svi daju pare i svi konstantno zarađuju?

A, pa onda jeste prevara. Pu, prokleti bili.
 
Pa zato je i veliki broj ljudi ulagao, očekivali brz i lak keš i na kraju ostali bez istog. Kad ulažeš u nešto onda očekuješ zaradu, zar ne? Inače ako uložiš u nešto i nemaš nikakav uticaj na ishod onda je to čista kocka a znamo koliko kockari imaju koristi od iste.
Juče sam pogledao klip o FTX prevari, da li možeš da mi objasniš kako su to ljudi ostali bez para za 72h? Kako je neko mogao da bude pametan i predvidi taj pad? Kako da znaju kad je pravi trenutak? Fora je što apsolutno niko ništa ne zna već se samo prave da znaju.
Pre par dana je neko napisao ovde da je zaradio 800e samo zato što je video da su prevaranti počeli da reklamiraju kripto, lik je imao kritičko razmišljanje i povukao pare na vreme inače bi i on ostao bez para.
 
Moguće da su zaradili oni što su povukli pare na vreme a takvih je malo.
Kako znaš da ih je malo kad nisi u tome? Zapravo ne znaš ni jednog ko je u minusu, a ni u plusu. Opet tvoje lično projektovanje.

Teško mi je bilo poverovati da eto tek tako možeš investirati i zaraditi novac jer odakle bi taj novac došao i zašto bi neko bio tako dobar da "poklanja" novac.
Niko ti ne poklanja novac. Njega zaradjuješ svojim "radom" kao i sve drugo. Nije to prevara sa nekretninama gde kupiš stan i čekaš nekog mučenika da mu oguliš kožu.

Ja sam znao da je prevara od starta a godinu dana kasnije su se pojavili klipovi na yt koji su potvrdili moje sumnje u kripto.
Verovanje jutub klipovima umesto zdravog razuma. Crna strana medalje na kvadrat. Verujem da ako na nekom klipu kažu da skočiš u bunar jer je dobra zarada ti bi skočio? Svako ko je zaradio ne hvali se javno time i ima razloga za to. A kad vidiš na jutubu, instagramu, tiktoku ili šta već kako se neko hvali kako je izvukao milione i priča ti gde da uložiš Ja odmah znam šta je, dok mnogi ljudi koji veruju klipovima ne znaju.

Pa zato je i veliki broj ljudi ulagao, očekivali brz i lak keš i na kraju ostali bez istog.
Gledali jutub klipove? Evo reci ti meni gde da uložim da zaradim pare?.

Kad ulažeš u nešto onda očekuješ zaradu, zar ne?
Naravno da ne. Možeš ti da očekuješ, a da li će zarade biti to niko ne zna, a malo zavisi i od toga koliko si alav i inteligentan.

Juče sam pogledao klip o FTX prevari, da li možeš da mi objasniš kako su to ljudi ostali bez para za 72h? Kako je neko mogao da bude pametan i predvidi taj pad? Kako da znaju kad je pravi trenutak? Fora je što apsolutno niko ništa ne zna već se samo prave da znaju.
Eto, sam si rekao da niko ne zna. FTX nije jedina menjačnica koja je pala. Vole ljudi shitove i brzu lovu, pa kad love više nema onda kuku lele. Inače FTX je počeo da vraća pare tj osiguravajuća kuća, kao i svaka koja proglasi bankrot i koja je zvanična.

Pre par dana je neko napisao ovde da je zaradio 800e samo zato što je video da su prevaranti počeli da reklamiraju kripto
Eto, sad znaš jednog koji je zaradio i koji nije čekao da tih 800e bude 80000e.
 
I da si kod Dafine i Jezde izvukao novac na vreme ne bi ti delovalo kao prevara. Mnogi su tada puno zaradili na nenormalnim kamatama za kratko vreme.

Ne kažem da je kripto prevara ili nije.. ne znam mnogo o tome.. sem da je mnogima olakšala plaćanje na darknetu.. a tamo su ponude i mogućnost zarade tek primamljive al se nisam usudio da ih testiram..
 
Zapravo ne znaš ni jednog ko je u minusu, a ni u plusu.
Znam lično 8 osoba koje su bacile pare na kripto. U šta su tačno ulagali ja ne znam niti me je interesovalo ali su ulagali kada je hajp bio. A za plus ne znam nikog lično što ne znači da negde neko nije zaradio neki sitniš.
Njega zaradjuješ svojim "radom" kao i sve drugo.
Koji je to rad?
Verovanje jutub klipovima umesto zdravog razuma. Crna strana medalje na kvadrat. Verujem da ako na nekom klipu kažu da skočiš u bunar jer je dobra zarada ti bi skočio?
Vidim da nisi pogledao 2 klipa što sam postavio.
Gledali jutub klipove? Evo reci ti meni gde da uložim da zaradim pare?.
Bilo je preko yt, razni influenseri su promovisali kripto i ko zna gde još, izbegavao sam kripto sadržaj maksimalno. Mene ako pitaš samo nekretnine kao što sam već rekao ili ništa. Kao da svi moraju negde da ulože. Većina ljudi nisu nigde ulagali pa šta im fali?
FTX nije jedina menjačnica koja je pala.
Znam da nisu oni jedini prevaranti, ima ih još mnogo. Ljudi su jednostavno pokrali novac od naivnih što su investirali.
Naravno da ne. Možeš ti da očekuješ, a da li će zarade biti to niko ne zna, a malo zavisi i od toga koliko si alav i inteligentan.
Au pa ti si izmanipulisan do te mere da kada izgubiš novac da se ne buniš uopšte. Kao što rekoh, braniš kripto, ne možeš da prihvatiš da si investirao u maglu, ego ti ne dozvoljava da prihvatiš realno stanje. Svaka kriptovaluta je imala jako brz pad i to ti nije ni malo sumnjivo. 🤦‍♂️
 
I da si kod Dafine i Jezde izvukao novac na vreme ne bi ti delovalo kao prevara. Mnogi su tada puno zaradili na nenormalnim kamatama za kratko vreme.
To je to onda. Sličan princip ali ne vredi kada neki nisu svesni koliki broj ljudi je izgubio pare na kriptu.
 
Znam lično 8 osoba koje su bacile pare na kripto. U šta su tačno ulagali ja ne znam niti me je interesovalo ali su ulagali kada je hajp bio. A za plus ne znam nikog lično što ne znači da negde neko nije zaradio neki sitniš.
Opet lične projekcije. Bacili pare ili u minusu ili nešto drugo i na šta bacili pare. I opet taj sitniš (blago tebi kad ti je sve sitniš), pa onda su te osobe koje znaš izgubili sitniš pa šta se onda bune :)

Koji je to rad?
Inteligentni rad, koji je dostupan jako malom broju ljudi.

Vidim da nisi pogledao 2 klipa što sam postavio.
Ne pratim maglu zvanu "infuenSERI". Samo potvrdjuje činjenicu da ljudi nemaju veze sa zdravim razumom pa mora neko da im kaže da li je žumance bjelo ili belo. I onda im je krivo kada skoče u bunar.

Mene ako pitaš samo nekretnine kao što sam već rekao ili ništa.
Dakle zarada na tudjoj muci.

Znam da nisu oni jedini prevaranti, ima ih još mnogo. Ljudi su jednostavno pokrali novac od naivnih što su investirali.
Nema ih mnogo, na prste jedne ruke i to su sami ljudi krivi jer hoće x1000
izbegavao sam kripto sadržaj maksimalno.
Toliko si ga izbegavao da si shvatio da je kasno za ulaganje i da si propustio zaradu pa sad pljuješ na sva usta iako nemaš veze sa pomenutim :D

Au pa ti si izmanipulisan do te mere da kada izgubiš novac da se ne buniš uopšte. Kao što rekoh, braniš kripto, ne možeš da prihvatiš da si investirao u maglu, ego ti ne dozvoljava da prihvatiš realno stanje. Svaka kriptovaluta je imala jako brz pad i to ti nije ni malo sumnjivo.
Takodje rečenica koja se kosi sa zdravim razumom i odbijanje prihvatanja realnosti jer ne može da ti dodje do mozda da je neko zaradio. Ne, nisam izgubio, naprotiv. A i ne branim kripto, branim pojam "prevara" od ljudi koji veze nemaju sa investiranjem generalno ali su ljuti na druge koji su zaradili pa pokušavaju svoj bol da sakriju pričajući nešto o čemu pojma nemaju. Neka je i magla, ali je magla koja postoji već 15tak godina i koja je omogućila svima zaradu ko je bio pametan.
ali ne vredi kada neki nisu svesni koliki broj ljudi je izgubio pare na kriptu.
Koji je to broj. Stalno se frljaš sa tim izrazom ali nikako da nam kažeš koji je to broj. Koliko ljudi je izgubilo, a koliko dobilo?
 
Opet lične projekcije. Bacili pare ili u minusu ili nešto drugo i na šta bacili pare. I opet taj sitniš (blago tebi kad ti je sve sitniš), pa onda su te osobe koje znaš izgubili sitniš pa šta se onda bune
Većina jeste uložila sitniš (50-100e) i naravno da im se nije dopalo to što su ispali glupi i prevareni ali su ostavili ego po strani i priznali sebi da su uložili u maglu. Ipak je lakše prevariti čoveka nego ga ubediti da je prevaren.
Inteligentni rad, koji je dostupan jako malom broju ljudi.
Prosvetli nas.
Ne pratim maglu zvanu "infuenSERI". Samo potvrdjuje činjenicu da ljudi nemaju veze sa zdravim razumom pa mora neko da im kaže da li je žumance bjelo ili belo. I onda im je krivo kada skoče u bunar.
Odakle ti da je on influenser? Zašto ga diskreditujes odmah u startu? Zašto je tako teško pogledati njegov klip, boli istina? Lik razotkriva prevare. Coffeezilla je još 1 interesantan kanal.
Toliko si ga izbegavao da si shvatio da je kasno za ulaganje i da si propustio zaradu pa sad pljuješ na sva usta iako nemaš veze sa pomenutim
Nisam kockar, kockare žalim. Da sam propustio 10k Eur bilo bi mi žao ali u realnosti ne bih zaradio ni 1k Eur a to mi ne znači ništa, to su 1-2 BG plate.
Takodje rečenica koja se kosi sa zdravim razumom i odbijanje prihvatanja realnosti jer ne može da ti dodje do mozda da je neko zaradio. Ne, nisam izgubio, naprotiv. A i ne branim kripto, branim pojam "prevara" od ljudi koji veze nemaju sa investiranjem generalno ali su ljuti na druge koji su zaradili pa pokušavaju svoj bol da sakriju pričajući nešto o čemu pojma nemaju. Neka je i magla, ali je magla koja postoji već 15tak godina i koja je omogućila svima zaradu ko je bio pametan.
Izvini Voren Bafet, nisam te prepoznao. Da li mogu saznati koliko si para zaradio do sada (čistih). Verujem da nisi ni 500 Eur zaradio, još kada bi samo uračunao uloženo vreme za istraživanje o kriptu ne bi ti se dopalo nikako. Kripto sekta će da nastavi da brani kripto, to mi je jasno, samo nije lepo od tebe da braniš prevarante i da braniš nešto što je namešteno od starta. Ima ljudi koji su zaradili od kladionice kao i od kripta ali ti zanemaruješ sve one koji su izgubili i nazivaš ih glupim. Ovo je isto kao da braniš kladionicu.
Koji je to broj. Stalno se frljaš sa tim izrazom ali nikako da nam kažeš koji je to broj. Koliko ljudi je izgubilo, a koliko dobilo?
I mene zanima tačan broj ali je procentualno veliki.
 
Većina jeste uložila sitniš (50-100e) i naravno da im se nije dopalo to što su ispali glupi i prevareni ali su ostavili ego po strani i priznali sebi da su uložili u maglu.
Jbg, uložili 50e, a očekivali 50000 :) takvi i treba da izgube. Rekao sam već na temu magla. Ali oni su bar skupili hrabrost da ulože i sada imaju pravo da pričaju prevara. Bolje što imaju iskustvo više nego da su te pare bacili na cigare ili alkohol.
Nemoguće je jer to zahteva bar malo koncetracije i razumevanja.
Odakle ti da je on influenser? Zašto ga diskreditujes odmah u startu? Zašto je tako teško pogledati njegov klip, boli istina?
Rekoh ti već da ne gledam klipove za razliku od klinaca kojima treba objašnjenje zašto je 2+2 = 5. I od tog klipa je neko zaradio lupajući gluposti na jutubu. Ne živim na jutubu, kanalima i mrežama.
Nisam kockar, kockare žalim. Da sam propustio 10k Eur bilo bi mi žao ali u realnosti ne bih zaradio ni 1k Eur a to mi ne znači ništa, to su 1-2 BG plate.
Znači žališ jer ne znaš koliko bi zaradio :) pošteno, sledeći put skupi hrabrosti.
Izvini Voren Bafet, nisam te prepoznao. Da li mogu saznati koliko si para zaradio do sada (čistih). Verujem da nisi ni 500 Eur zaradio, još kada bi samo uračunao uloženo vreme za istraživanje o kriptu ne bi ti se dopalo nikako.
Smehotres :) Da nećeš možda i broj računa da tim dam :D Žao mi je što nisi zaradio tj što si propustio da zaradiš ali sreća prati hrabre i inteligentne. Nisam Bafet, niti sebe smatram nekim stručnjakom (sem u svojoj oblasti) ali mi je smešno kad neko sebe predstavlja stručnjakom na temi o kojoj ništa ne zna. Kao što rekoh ljudi koji zaradjuju u stvarnosti ne idu okolo i ne hvale se svojom zaradom. O jutjuberima, influenserima neću ni da govorim.
Kripto sekta će da nastavi da brani kripto, to mi je jasno, samo nije lepo od tebe da braniš prevarante i da braniš nešto što je namešteno od starta.
Ja već nekoliko puta pokušavam da ti objasnim da ne branim kripto ali vidim da je bezuspešno jer odbijaš razum. Štaviše i odvraćam ljude od njega jer nije za svakog. Daj neki dokaz da je prevara i da je namešteno. Bukvalno svako, ali svako (i opet svako) ko je u nekom trenutku kupio kripto je do sada zaradio, osim ako nije kupio neke shitove ili scam coine očekivajući x1000, a oni otišli na 0 (retki). Ili uložio 50e i prodao čim mu je vrednost pala na 40e. Dok ne prodaš nisi ni izgubio ni zaradio.
I mene zanima tačan broj ali je procentualno veliki.
Dakle ni ti ne znaš broj ali znaš procenat :) I matematika nam ide od ruke. Odmah da ti kažem nemoj da ulažeš u kripto, izgubićeš. Sam si rekao, ako je suviše dobro da bi bilo istinito (neko ti poklanja pare) verovatno je prevara, sa druge strane ti znaš samo ljude koji su izgubili što znači da ti niko ne poklanja pare.

Kripto jednostavno nije za svakoga, kao i svako drugo ulaganje koje zahteva malo znanja i truda, a i psihičke izdržljivosti(pogotovo). Možemo da ga volimo ili nevolimo ali je tu već 15 godina i za sada nema dokaza ni da je sledeće zlato ni da je prevara. Tehnologija ostaje iza, pa su se tako i posle dotcom balona izrodile firme koje i dan danas postoje i posluju uspešno. No treba razlikovati žito od kukolja. Ljudi vole brzu zaradu, alavi su i često nepromišljeni, a neki slušaju druge više nego sebe. Kripto je veliki pojam i ne odnosi se samo na shitove, ima tu i majninga, trejdinga... Bez svojeg "Ja" svako ulaganje je osudjeno na propast.

I da si kod Dafine i Jezde izvukao novac na vreme ne bi ti delovalo kao prevara.
JiD je bio državni projekat koji je trajao dve godine, tada lakoveran narod i još veća inflacija učinili su svoje. Ovo je sve samo ne državni projekat, a opet priznat u većini zemalja i regulisan.
 
Poslednja izmena:
Da li onda možeš da podeliš neke informacije sa nama pošto si u plusu i tebe treba slušati?
Voleo bih da znam u šta si uložio, kada i koliko i da vidimo tu zaradu kolika god da je. Pokaži nam na svom primeru kako si zaradio. Niko ti ne traži broj računa.
Onaj lik što je zaradio 800e nam je rekao kada je povukao i koliki je bio profit. Oko 100e je uložio.
 
Nigde nisam rekao da mene treba slušati, opet izvlačiš svoje zaključke. Ne delim finansijske savete niti savetujem ljude da rade kao Ja. Svako treba da razmisli za sebe. Ja sam u "kriptu" od 2014te godine dok mnogi od Vas nisu ni čuli za to, a kamoli znali šta je, ulagao sam u mnoge novčice, najviše BTC i ETH, majnovao, kupovao, prodavao. Bilo je i drugih naravno, bio sam i pokraden (mojom greškom jer sam ostavio nezaštićen nalog), dobijao, gubio... Tačnu cifru koliko sam uložio ne bih znao da ti kažem jer ne znam šta smatraš ulogom, da li samo ono početno ulaganje ili i ulaganje od zarade, a ne mogu da ti kažem ni koliko sam dobio iz drugih razloga, uglavnom su obe cifre za moj pojam velike, ali sreća jedna je veoma veća od druge. Drugi razlog je što je to ulaganje i potencijalni gubitak/dobitak konstantno, mnogo se menja na dnevnom nivou i izvući konkretne cifre bi značilo postavljanje excell spreadsheeta od više godina što ne želim da radim (ako ne razumeš šta da ti radim). Nisam od onih koji su kupili tad, prodali tad i to je to jer kao što rekoh uskoro punim deceniju, malo je nepojmivo za one koji su čuli za kripto 2020te.

No, kao što rekoh to je moj primer i ne treba svako da ga sledi. Imam druge parametre koje podrazumevaju odvajanje dela zarade u fiat tako da nikad nisam 100% u kriptu što mnogi ne praktikuju. Ne volim shitcoine koji obećavaju x10000 zaradu, ne volim neproverene menjačnice, ne volim neproverene priče. Imam svoj sistem i držim se njega iako nekada znači manji dobitak ali isto tako znači i manji gubitak.
 
Okej ovo je skroz drugačije od onog što sam mislio prvo. To što si uložio davno je skroz druga priča i ti si i dalje u plusu za razliku od ovih koji su ulagali tokom hajpa. Konkretno smatram prevarom kripto od 2020 jer su tu mnogi pukli pošto su hteli da se brzo obogate (a ko to ne želi).
Nije mi jasno kako gledaš na taj novac u kriptu? Da li ga trošiš uopšte? Da li ti samo stoji i čekaš nekad u budućnosti ako bude bilo ponovo hajpa da uzmeš i napustiš sve?
Što se uloga tiče zanima me početni ulog. To je ono što možeš da izgubiš i da odes u minus.
 
Inače, postoje po meni dve vrste gubitka i nekoliko shvatanja istog:

uložio si 100e, vrednost je 120e, vrednost pada na 70e, prodaješ. Izbubio si 30e
uložio si 100e, vrednost je 120e, vrednost pada na 70e, prodaješ. Izgubio si 50e

hajmo sada da povećamo cifre
uložio si 100e, vrednost je 300e, vrednost pada na 50e, prodaješ. Izgubio si 50e
uložio si 100e, vrednost je 300e, vrednost pada na 50e, prodaješ. Izgubio si 250e
uložio si 100e, vrednost je 800e, vrednost pada na 500e, prodaješ. Izgubio si 300e
uložio si 100e, vrednost je 800e, vrednost pada na 500e, prodaješ. Dobio si 400e

Kada se cifre još povećaju dolazi do pucanja slabijih ličnosti. Zato sam istakao da je jako važna psihička izdržljivost jer neki završe i na lekovima(istina) iako u stvarnosti nisu izgubili, čak su i u velikom plusu u odnosu na početni ulog. No svako drugačije gleda na stvari.

Konkretno smatram prevarom kripto od 2020 jer su tu mnogi pukli pošto su hteli da se brzo obogate (a ko to ne želi).
Ne možeš tako da gledaš na stvari. Kripto je onda prevara i 2017te i 2013te i 2011te... Hajp je postojao sve te godine samo što nije dolazio do istih ljudi. Hajde sada ti meni kaži da li su ti ljudi u pravu, koji žele da se brzo obogate? Pa evo Ja bih prvi ali to tako nekad ne ide. Svi bi "leba bez motike". I 2008me su stanovi koštali fino da bi 2014 koštali skoro duplo manje, onda su i nekretnine prevara, a evo sada vrede mnogo više. To što je "neko puko" jer je hteo na brzinu(recimo par meseci) da se obogati sa 100e nije definicija prevare već nerealnih očekivanja, nepromišljenosti i alavosti.

Nije mi jasno kako gledaš na taj novac u kriptu? Da li ga trošiš uopšte? Da li ti samo stoji i čekaš nekad u budućnosti ako bude bilo ponovo hajpa da uzmeš i napustiš sve?
Naravno da ga trošim. Kao što rekoh uvek sam delom u fiatu (novac na nalogu ili u ruci), a delom u kriptu. Prodajem i kupujem kripto u zavisnosti od moje očekivane cene. Nekad prodam skuplje (zaradim) nekad prodam jeftinije (izgubim), zato se ne bakćem sa neproverenim menjačnicama. Da li ću napustiti? Ne verujem, recimo ovako, i da u sledećem hajpu zaradim milion uvek ću deo ostaviti za dalja ulaganja pa kako bude. U "biznisu" sam već 15 godina i stalno ulažem negde, kripto je samo dodatak. Nemam odgovor na pitanje da li bih se penzionisao negde i zaboravio na sve, telo kaže da ali mozak zna da bude zadrt.

Što se uloga tiče zanima me početni ulog. To je ono što možeš da izgubiš i da odes u minus.
3000e početnog uloga do 2016te godine. Posle je bilo samo ulaganje od zarade. Da odem u minus ne mogu nikako jer je potrošeno mnogo više od zarade nego što je bio ulog.
 
Poslednja izmena:
Aman covece, sve i da je Mariks u minusu, ne znaci da je kripto prevara.

Konstantno na licnim primerima izvlacis zakljucak da je sve prevara.

Neka je kocka, nije prevara.

Cuj, bitkoin je porastao pa je zato prevara, a pre toga nije bio prevara 🤣

Sad je ceo taj sistem prevara jer su neki pojedinci hteli brzo da se obogate.

Nikakve veze sa Dafinom i Jezdom nema, procitaj, informisi se, pravila postoje, nisu nikakva prevarantska, osim ako bas ne gledas najgoreg jutjub idiota koji ce ih predstaviti tako, ulozi ako ti se ulaze, rudari ako ti se rudari, ako ne, niko te ni na koji nacin ne prisiljava i toeto.
 
uložio si 100e, vrednost je 120e, vrednost pada na 70e, prodaješ. Izbubio si 30e
uložio si 100e, vrednost je 120e, vrednost pada na 70e, prodaješ. Izgubio si 50e
Po meni gubitak je 30e. Ako nisam u ruci držao tih 120e onda kao da ih nisam ni imao.
Zato sam istakao da je jako važna psihička izdržljivost jer neki završe i na lekovima(istina)
Ovo mogu da potvrdim.
Konstantno na licnim primerima izvlacis zakljucak da je sve prevara.
Da ali tih primera je baš mnogo. Ne možeš a da ne posumnjaš u celu priču.
Neka je kocka, nije prevara.
Okej može i tako.

@mariks Pošto si dugo u tome da li je po tebi vredelo uložiti toliki trud i vreme za sav taj novac koji si potrošio na sebe? Ili bi radije radio neki part-time posao kao izvor dodatne zarade umesto svega ovog?
 
Nijedan part-time ni full-time posao mi ne bi doneo ovoliku zaradu koliko je kripto. Oduzelo mi je mnogo vremena(ne toliko na "instraživanja" o novčićima koliko održavanje rigova) ali se isplatilo i opet bih ponovio. Sada zbog posla ne mogu baš da se posvetim toliko kriptu ali i dalje pratim koliko toliko.

Okej može i tako.
Kocka je kao i sve drugo u životu tj svaka investicija, niko nije ni tvrdio drugačije. Ono što je razlikuje od klasične kocke je to što uvek imaš neku vrednost, na klasičnoj kocki izgubiš sav ulog, ovde padne vrednost ali ti ostane deo uloga koji možeš uzeti nazad ili reinvestirati. Zato nije nimalo jednostavno koliko se čini.
 
Vrh