Šta je novo?

Biciklistička i trotinet infrastruktura (staze, trake, signalizacija) i saveti za bezbednu vožnju

Мислим да би требало привући неког оператера са разрађеним пословањем у сегмету bike sharing, нпр. Donkey Republik. Чак бих био за то да се субвенционишу јер је добра реклама за град да се нађе на њиховој апликацији. Није то сад нешто што би се одразило на већи приход града али бих волео да код нас долазе туристи са таквим интересовањима.
 
Земун је све гори кад су у питању услови за бицилисте. Ту бициклистичка инфраструктура никад није постојала нити постоји најава да ће се нешто радити по том питању. Некад су бар Добановачка и Прегревица могле да се користе као коридори. Сад је Добановачка крцата непрописно паркираним аутомобилима а и прегревица је све гора и гора имајући у виду да се приватне куће претварају у зграде а то не прати никакво побољшање инфраструктуре
 
Sta je sa stazom oko kule u BGDNV? Da li je konacno otvorena za bicikliste?
 
Ne. Ako budem opet ovih dana vozio do tamo uslikaću.
Iz pravca Karađorđeve možeš samo preko bulevara VV i preko one nove okretnice buseva da se spustiš na stazu pored reke.
 
 
Bicikli će imati ugrađen IOT sistem (Internet of Things), GPS i postaviće nove standarde u pogledu bezbednosti sistemima poput foto verifikacije korišćenja kacige sa veštačkom inetligencijom koju je razvio interni tehnološki tim, a vožnja će moći da se plati i započne pomoću "Helbiz" aplikacije, saopštila je kompanija krajem marta.
save.png


 
Poslednja izmena:
Uvek nosim kacigu na biciklu. Ne pada mi na pamet da nosim kacigu koju je neko drugi nosio na glavi. Još manje da se slikam pre svake vožnje. Velika je greška što su ovo dali na 15 godina. Bez konkurencije, završiće se neslavno, a onda ćemo da plaćamo penale za prevremeni raskid.
 
Skineš nečiju sliku sa kacigom i kad ti traži sliku uploaduješ tu sliku....nema tog sistema koji srbin ne može zeznuti
 
Osim ako ne moraš da se slikaš iz njihove aplikacije kada uzimaš bicikl (bez mogućnosti izbora iz galerije).
Naravno da sistem uvek može da se zaobiđe, ali koliko ljudi će da se zeza sa tim, a koliko neće hteti ni da proba zbog te gluposti? Mislim da kacigu treba nositi, ne mislim da ljude treba terati na to. OK je da stimulišu ljude na to (popusti, nagrade...), ne da zahtevaju.
 

How to take your helmet selfie​

The process is easy and simple, and unlocking a scooter will just take these five steps

  1. Open the Helbiz app and find a scooter
  2. Scan the scooter’s QR code
  3. Take a selfie wearing the helmet
  4. Upload the image to your profile
  5. Wait for our AI to make sure you are wearing a helmet
Koliko vidim mora iz njihove aplikacije ali i to može se zaobiđe lako, tako što selfiraš tuđu sliku sa kacigom.
Jedino ako ovaj AI što pominju ne skenira baze sa slikama pa pronalazi duplikate i sl.
 
Ne verujem da će to biti obavezno kod nas, aplikacija se prilagođava zakonima i propisima zemlje u kojoj je, tako na primer u jednoj državi SAD-a mora da se slika vozačka dozvola da bi uopšte aplikacija mogla da se koristi.
 
Ja sam primetio da ovi dostavljači na bicikli niti staju na semafor kada je crveno svetlo (jedino ako baš baš moraju), niti prilikom skretanja pokazuju pravac kretanja rukom. Voze trotoarom, što je zabranjeno i nisam čuo da je neko zbog svega ovoga kažnjen (izuzev onog što je pre nekoliko meseci vozio po auto-putu). Imajući u vidu sve ovo, meni miriše da je vozač bisckla kriv.
Bukvalno mi je muka da kad god dođem na ovu temu, bilo kog meseca, bilo koje godine od kad postoji forum, uvek ću videti jedno novo "voze trotoarom, što je zabranjeno". Nije. Ne mogu više da objašnjavam.
 
Bukvalno mi je muka da kad god dođem na ovu temu, bilo kog meseca, bilo koje godine od kad postoji forum, uvek ću videti jedno novo "voze trotoarom, što je zabranjeno". Nije. Ne mogu više da objašnjavam.
Kažnjivo je i te kako.
Evo pa pročitaj pa onda slobodno idi objasni šta imaš pred Prekšajnim sudom
 

Prilozi

  • img_1_1650995290332.jpg
    img_1_1650995290332.jpg
    99,3 KB · Pregleda: 126
  • img_2_1650995296110.jpg
    img_2_1650995296110.jpg
    36 KB · Pregleda: 123
Definicija trotoara u zakonu o bezbednosti
21) trotoar je posebno uređen deo puta pored kolovoza namenjen prvenstveno za kretanje pešaka,
definicija pešačke staze
25) pešačka staza je put koji je namenjen isključivo za kretanje pešaka,
(bold moj), ovim je ocigledno da trotoari za razliku od pesackih staza nisu namenjeni iskljucivo za kretanje pesaka. Iako deluje kao sitna razlika, u pravu je ovo velika razlika.

Član 40 na koji se pozivaju, opet kaze (trotoar se ne pominje u njemu btw),
Za vožnju bicikla, gde ne postoji posebna staza, odnosno traka, sme da se koristi kolovoz u širini od najviše jedan metar od desne ivice kolovoza, osim na delu puta ispred raskrsnice ili drugog mesta na kome vozilo skreće ulevo, odnosno kada vrši preticanje ili obilaženje.
(bold moj), znaci SME, ne MORA, da je zabranjeno po trotoaru voziti, bilo bi jasno naznaceno da MORA kolovozom.

U zakonu postoje i posebne odredbe za specificnosti voznje bicikla u pesackoj zoni, tako se sigurno ne moze govoriti da zakon podrazumeva da se trotoarom bicikli ne voze.
 
Definicija trotoara u zakonu o bezbednosti

definicija pešačke staze

(bold moj), ovim je ocigledno da trotoari za razliku od pesackih staza nisu namenjeni iskljucivo za kretanje pesaka. Iako deluje kao sitna razlika, u pravu je ovo velika razlika.

Član 40 na koji se pozivaju, opet kaze (trotoar se ne pominje u njemu btw),

(bold moj), znaci SME, ne MORA, da je zabranjeno po trotoaru voziti, bilo bi jasno naznaceno da MORA kolovozom.

U zakonu postoje i posebne odredbe za specificnosti voznje bicikla u pesackoj zoni, tako se sigurno ne moze govoriti da zakon podrazumeva da se trotoarom bicikli ne voze.
Hvala za pojašnjenje, ja sam drvio o ovome trista puta. Bukvalno draft tumačenje negde da čuvam pa da izvlačim po potrebi.
 
"Parkiraj i bicikliraj" od danas i na Adi Ciganliji.
300 bajseva za odrasle i 100 za decu besplatno uz parking.
FB_IMG_1651008348209.jpg
FB_IMG_1651008345634.jpg
FB_IMG_1651008360044.jpg
FB_IMG_1651008356274.jpg
FB_IMG_1651008366534.jpg
FB_IMG_1651008363158.jpg
 
Predloži Gorančetu da ukine besmisleno potpisivanje ugovora prilikom preuzimanja bajsa. Tiket kojim se plaća parking je sasvim dovoljan (neka izdaju dodatni koji će služi za iznajmljivanje bajsa), a ne da se gubi par minuta dok radnik PS popuni ugovor.

Inače, ova ideja je sjajna i odlično je zamišljeno (osim tog potpisivanja ugovora)
 
Vrh