Šta je novo?

Bezbednost u javnom prevozu

Baš je taj deo puta jako kritičan. Nažalost, česte su vesti o nesrećama na tom potezu.
 
Vozač kaže da nije video parkirani kamion, sve do poslednjeg momenta, e pa moje pitanje je kako na tom mestu nije video parkiran kamion?

Čist pravac, dan, pregledno... Kako u takvoj situaciji ne vidiš prepreku ispred sebe? Ne bi me čudilo da je bio na telefonu.
 
jutros ozbiljna saobracajna nesreca, maz na 551 I kamion. ima I mrtvih.
 


Ima poginulih
u svemu ovome, pored toga da nema vise zrtava, jedino pozitivno je sto bar RTS nece napisati "autobus GSPa" vec "autobus privatnog prevoznika"
 
Sad i ovo:
IMG_20240824_144326_626.jpg
 
Danas evidentirano bar 3 udesa sa busevima privatnih prevoznika....na Umci udes sa 1 poginulom osobom na liniji 551,zapaljen autobus na liniji 521 u Železniku,i još jedan lančani sudar u okolini Železnika sa 4 vozila,jedno od vozila je privatnik,ne znam koja linija je u pitanju....dakle više nego jezivo...i šta čovek vise da kaže....

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока
 
A šta ima da se govori tu kad znamo ko sve sedi za volanom kod privatnika. Polako, al sigurno stižu posledice rada po sistemu samo da se popune kadrovske rupe. Možda će s vremenom narod malo više da se udubi u razlike GSP-privatnici, jer ipak treba poštovati neke standarde pri prijemu vozača.
 
Pa ako se dokaže da je kriv, taman može na doživotnu s obzirom na godine života. Mislim ako je stvarno sve tačno, to da je koristio telefon i samo tako direktno udario u kamion pored puta, stvarno i zaslužuje doživotnu robiju. Ljudi smo, svi grešimo, al takve greške baš i nisu u kategoriji oprostivih, jer ipak je posledica velike bahatosti i bezobzirnosti.
 
3 godine za ubistvo?
Da jer kad neko nastrada u saobraćajci, to se ne smatra kao ubistvo, nego kao saobracajna nezgoda i kazne za to su od 2-12 godina zatvora. Gledanje u telefon dok voziš autobus pri takvoj brzini mi je neverovatno i nedopustivo, meni bude neprijatno i kad pogledam u sekund na telefon da promenim pesmu, a kamoli da gledam u isti i visim po drustvenim mrežama u sred vožnje. Nezgoda može da se desi i bez telefona, prosto ti nešto odvuče pažnju i u sekundi može nešto da se desi, a zato je i propisana brzina za vozila gradskog prevoza 50kmh, bas zbog ovakvih stvari gde bi nesreća bila mnogo manja, samo da je poštovao dozvoljenu brzinu.
 
Brzina je naravno izuzetno važna, al ako je suditi po dostupnim informacijama, za moj pojam ona ovde nije odigrala ključnu ulogu. Na ravnom putu, gde je preglednost dobra, ti ne vidiš kamion pored puta u sred belog dana, pa išao 50 ili 80km/h isti đavo, a razlika je u silini udarca naravno, ako već do njega dođe, kao i do dužine zaustavnog puta. Ovde je daleko veći problem bio u potpunom odsustvu pažnje, jer čovek izgleda uopšte nije gledao ispred sebe. Sudar ne bi izbegao po svemu sudeći i da je išao 50km/h, al bi posledice verovatno bile manje. Jednostavno je vozač bio odsutan u pravom smislu te reči, napravio neviđeni propust proste obzervacije saobraćaja oko sebe i izazvao udes.
 
Ovo je kod nas svakodnevnica i treba da se ozbiljnije sankcioniše.
@Kesha Bas zbog toga i pričam o brzini kao važnom faktoru, ogromna je razlika u silini udarca pri 50kmh i 80kmh i nije slučajno propisana takva brzina za vozila gradskog prevoza. Ja se uopšte nisam osećao sigurnim kad je jedan vozač gsp-a nagazio Ik 112 LE jedno 70-75 kmh na Smederevskom putu.
2D6FB103-1BF9-4EAF-A7C2-95296439979C.jpeg
 
Poslednja izmena:
A što je još gore da mu je neko skrenuo pažnju i naglas rekao da skloni telefon, ostali ljudi bi samo ćutali i razmišljali pa neka ga, šta fali...
Ja se sećam kad sam jednom ušao u 26 na okretnici u B. Jerkovića, i primetim tamo oko stadiona da nešto nije kako treba. Dodjem do vozača a on pijan, ne zna gde ide. Ulazio sam kod njega sa njegove strane šipke da ga nekako zaustavim jer je toliko lelujao i vozio tipa 20 na sat. Apsolutno niko nije stao iza mene, svi ćute i bleje. Bitno im je da se dovezu gde su krenuli.... Više puta sam uzviknuo da stane, i da zaustavi autobus, a svi tipa, ma neka ga, neka vozi.....
 
A pa to je standardno. Pisao sam ovde kako lik za volanom 25ice zamalo da samelje pešaka dok ovaj uredno prelazi ulicu na pešačkom, na zelenom. A ljudi se smeju njegovim dobacivanjima i ismevaju tog pešaka i druge, njima smešno.

I ono kad na nekom vozilu ne mogu da se zatvore vrata, ili vozač greškom zatvori druga a otvori jedna, i ljudi se ćutke voze tako, stoje na metar od otvora u vozilu u pokretu i niko ništa, svi kul. Što da dižu glas i uzbunu, "ima ko će".

To "ima ko će" i "ma šta te boli k... , samo opušteno" je životna filozofija kod mnogih. A posle se ti mnogi čude što je život ovde sve manje podnošljiv.
 
pa da bolje je da uključi kameru i snima otvorena vrata i da pošalje na neke instagram profile, nego prosto da vikne i ovaj zatvori..
 
Mislim da je @Bender Rodriguez spominjao nekog lika koji je snimao otvorena vrata u vožnji, a popizdeo kada je viknuo da zatvori vrata i vozač ih zatvorio, pa mu snimak propao.

Uzgred, nedavno sam prisustvovao situaciji gde je vozač krenuo sa otvorenim vratima. Neko je viknuo da su otvorena vrata. Vozač je odmah zatvorio vrata, zahvalio se i dodao da ga obavezno obaveste ako se ponovi.​
 
Vrh