Šta je novo?

Bezbednost u gradu i kriminal

biber-sprej-samoodbrana.jpg


Biber sprej, ili po naški, šatro, suzavac je legalno sredstvo koje se koristi kako bi se odbranili od nasilnika. Naglašavamo legalno da bi svi oni koji su sumnjali znali da ovo sredstvo smeju i mogu da koristi, odnosno nose i iskoriste kada imaju potrebu da se odbrane. Još jedna važna napomena. Biber sprej je vše nego bezbedan za korišćenje. Naravno, ne u svakoj situaciji.

Kada se koristi biber sprej?
Kao što smo rekli kada se nađemo u situaciji koju ne možemo da rešimo ni na koji drugi način a ugroženi smo od strane nasilinika. Naravno, napadači ne moraju biti smao ljudi već to mogu biti i psi lutalice, odnosno agresivni psi ili neke druge životinje.

Zašto baš ovo sredstvo?

Zato što nije vatreno oružje, odnosno ne koristimo ga da usmrtimo neko lice već privremeno onesposobimo i izađemo iz nepovoljne situacije za nas. I zato što sa njim možemo lakše da se odbranimo od onih koji nas fizički ugrožavaju,

Živimo u vremenu koje je našim roditeljima, pogotovo u Srbiji, teško objasniti. Nasilje, fizička tortura, otimačina, prevare, razne vrste krađa su postale svakodnevnica. I to ona u kojoj smo i sami aktivni učesnici. Otimanje tašnica, mobilnih telefona naših majki, sestara se događa i u ulazima zgrada gde stanuju, na stepeništu, na bilo kom mestu u gradu.


Biber sprej


Nekada su to bile skoro pa senzacionalističke vesti. Danas to više i nisu vesti. To su svakodnevne pojave.

I kao po nekom lošem scenariju, lečimo posledice. Neko se dosetio i ipak dozvolio da građani koji su potencijalne žrtve smeju da nose biber sprej pri sebi ne bi li se sa njim bar malo sigurnije osećali. Mada, bolje išts nego ništa. Više opreznosti neče da škodi, a možda nam baš nas ta bočica spasi ozleda, krađa i raznih drugih neprijatnosti.


U čemu se nosi biber sprej?
Fizičke karakteristike ovog proizvoda, a pre svega male dimenzije i mala težina, omogućuju da se ovo korisno sredstvo može nositi u raznim, pre svega ženskim torbicama, jer se ženske osobe najčešće i ugrožene. Čuvene pederuše mogu biti skrivene futrole i vaš faktor za lepši i sugurniji osećaj prilikom izlaska. Takođe, različtii vrste garderobe, džepovi, tašnice mogu biti mesta za skrivanje i nošenje vašeg malog tajnog oružja.

Naglašavamo da sva lica u našoj zemlji starija od 16 godina imaju pravo da nose ovo sredstvo za samodobranu.


Kako se koristi biber sprej?
Kada ste ugroženi, na napadača možete delovati ovim sprejom i sa udaljenosti do 2m. Nije potreban fizički kontakt ovog sredstva zaštite sa napadačem.
Česta su pitanja i nedoumice koliko je stvarno vreme dejstva ovog sredstva. Rekli bismo ako ste dovoljno uvežbani ono se meri sekundama. Nekoliko sekundi protekne do pravo dejstva što bi po prirodi stvari trebalo da u ogromnoj većini slučajave bude dovoljno da se odbranite.

Šta morate znati? Pa kako da ga koristite. Sreća po mnoge, on je napravljen tako da ne može sam od sebe da se aktivira i bezbedan je za nođenie. Ali, kada se ukaže potreba da ga koristite, onda treba da znate da taster mora biti pritsitnu sve vreme da bi gas iz nejga izlazio. I naravno, mora biti uperen u napadača. Inače nema dejstva. Ne brinite previše za napdača ili nasilnika. Ovo sredstvo koje se izbacuje na njega ne ostavlja trajne posledice, već treba samo privremeno da ga onesposobi.

Efekat dejstva ovog gasa može da traje i 10 do 15 minuta što bi trebalo da bude dovoljno da nađete izlaz iz te situacije.
 
Александар Вулин за „Политику“: Рат против мафије је почео, водиће се до краја нашег или њиховог.
 
Pomenuti AV je isto to pričao, kao JUL-ovac i pre 22 godine, tačnije 1998. godine.
 
Narod je oba puta poverovao i veruje i dalje.
 
Global Peace index je Srbiju svrstao na 79. poziciju a USA 148. pozicija.
Iskreno mislim da je ovo nepravedno. Prvo Srbija bi trebala da bude jos par mesta na
gore a USA definitivno u crvenom i to ovo tavno crveno :bash:

Bukvalno u samo zbog reputacije dobili 148. poziciju a po zasluzi nema sanse. Kradja.
Koja je to fora moras da nosis oruzije u prodavnicu a kao 148. pozicija. Ma vazi.


https://www.visionofhumanity.org/wp-con ... poster.pdf
 
Srbija je na 51.
A sto se tebe tice, napuni gepek sa jos igracki, imas jos mesta.
 
Da moja greska 51. mesto ispred Francuske koja je 66. sto je takodje za ocekivati.

Hvala sto brines. Spreman sam! Veceras bila pucnjava neka ovde kod mene ali imam pancir.
 
Što se primate toliko. Ja lično odavno ne verujem ničemu što vradovic piše, pa tako ni da ima Zastavu M70 i pancir. :wink:
Vidi se i na nekim slikama koje kači na različitim temama da imaju iste vodene žigove po ćoškovima tako da mi se pre čini da je on to zdipio od nekog sa neta pa predstavlja te slike kao svoje. Mislim razmislite - te živi u Los Anđelesu, te ima M70, te pancir, te je kupio stan u Beogradu na vodi... Sve nešto naj naj super giga... Znači šta mu to dođe, neki Srbin biznismen bogataš koji živi u Los Anđelesu i tamo ima svoju kolekciju oružja, a usput kupuje stanove u BnV zbog... zbog čega? Da bi mogao od rente u Srbiji da živi kao bog u Los Anđelesu? :lol:

Mislim, obratite pažnu na njegove postove kroz vreme. Videćete da pola toga što priča o sebi i svojim iskustvima zvuči besmisleno i izmišljeno.

No dobro, nema veze. Odlična fora Srbo! :laugh:
 
Evo samo primer koliko su gradovi katastrofa nesigurni u Americi.

Ubise Milana Locara iz cista mira na sred ulice.
Na zalost nije nosio pancir i nije imao oruzije kod sebe i to jos ni manje ni vise nego u Filadelfiji. Katastrofa.
https://news.yahoo.com/vigil-held-honor ... 29511.html

Uhapseni su jutros.

Prosto mi je neshvatljivo da ljudi ne vide koliko je Beograd siguran grad.

Saucesce.
 
Must have za sezonu jesen/zima - pancir i kalaš, preferirano iz Zastava US Arms.
 
Za to vreme...
Neko je na Kanarevom ispalio zolju na kafić, srećom zaboravili su da skinu osigurač. A pre nedelju, dve i bombu, na isti kafić... Ali dobro, sve to u toku noći, neka njihova interna prepucavanja :p
 
Ovo je vest iz NS. Ipak u Beogradu takodje ima opasnih ledenica koje se javljaju narocito kod nadzidjivanja zgrada.
"Četrdesetogodišnja G. V, kojoj je ledenica pala na glavu četvrtak u Novom Sadu, večeras je podlegla povredama. "
 
Београд: У пуцњави у Ресавској рањен мушкарац, сумња се да је мета био адвокат; Бачена бомба на кафић на Дорћолу, није било повређених
 
Bez brige, armija Vulinkapa je spremna da se momentalno obračuna sa kriminalom!
index.jpg
 
Ја сам уверен да ће сада да се покаже та капиталистичка држава Србија о којој стално слушам и да брзо казни оног који је оштетио приватну својину датог капиталисте
 
Dobro Kailane čoveče, jel mora svaki drugi post da se vrti oko nekog kapitalizma i komunizma?
 
Докле год се сваки пост (а поготово на тему екологије и урбанизма) буде тумачио кроз комунистичку пропаганду, мораће
 
Veselo ovih dana po Beogradu. Te bombica, te zoljica, te pucnjava na advokata... a sad i pucnjava maloletnih lerdija u parku. :bubanj:

Dvojica mladića ranjena u beogradskom parku, jedan napadač uhapšen, traga se za drugim

U Čuburskom parku u Beogradu došlo je večeras oko 22 časa do pucnjave u kojoj su povređena dvojica mladića, a jedan napadač je ekspresno uhapšen.
Policija intenzivno traga za drugim izvršiocem, saopštava MUP.

Prema navodima, jedan mladić (19) je upucan u stopaloi on je prevezen u Urgentni centar.
Drugi mladić (17) upucan je u butinu i prevezen je na Institut za majku i dete.

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1799826
 
Ne znam ko je Skole, može pojašnjenje, ovako drugarski van ovih novinarskih priča?
 
Vrh