Šta je novo?

Beton hala

Sledeća gej parada na beton hali. Scenografija suvišna :)
 
Evo 15 min minimum gledam oba projekta i razmisljam koji mi se dopada, nisam to odmah mogao da zakljucim.
Posle 15 min razmisljanja sam se odlucio za Japance. Presudilo je stavljanje mene na samo mesto. Zamislio sam sebe, i puno ljudi na jednom i drugom mestu, Kada zamislim mnogo ljudi u nasem projektu, meni to izgleda kao red za neku rasprodaju u TC, za Japanski koncept ne da se to ne moze kazati, taj prostor ispunjen ljudima je umetnicko delo. Takodje sam zamislio kako izgleda vidokruk, i sam koncept japanskog predloga gde prakticno imate vidikovce u mnogo nivoa, bez ikakvog pravila,(visestruko vise mesta da posmatrate najlepse ovog grada iz mnogo vise perspektiva) daje meni jos vecu impresiju samim projektom. Kod naseg resenja vidikovac je mnogo monotoniji i sam dozivljaj prostora ni priblizno slican Japanskom.
Bilo bi dobro da imamo jos kadrova oba resenja. Ne znam kako je moguce napraviti kompromis, rekao bih da je to nemoguce u ovom slucaju.
 
vucko":30u722qs je napisao(la):
Jos jedan glas za Japance jer je avangardan projekat za nas,a to nam treba,a ne ova pasarela sa nekim hipi sarenilom.

Valjalo bi videti projekat japanaca u vecem kvalitetu,ako moze nek neko to iskopa.
ma da BRE ! :kk:, evo +
 
jovanovm":25ufzsoo je napisao(la):
Ovo mi je mozda i najlepse resenje... svratite i pogledajte, obavezno!

http://www.re-a-c-t.org/projects/betonhala.php
I meni se vise svidja od ova prva dva jer je manje nametljivo. Mada mene i takvo nervira, jer je izgleda u pitanju poenta celog konkursa to da je neko naumio izgradnju lokala iza i iznad beton-hale. I sad to treba opravdati nekim sarenim lazama, ovo japansko pre svega NEMA SANSE da se izgradi u tom obliku.

Po meni bi bilo bolje samo srediti beton-halu, sto je vec i uradjeno, i napraviti stazu za pristup Kalemegdanu, ne onu megalomansku u domacem resenju od same obale do gore nego nesto sto premoscuje ulicu i onda lepo ulicom odes do dole. Diskretnije i umerenije jer po meni mesto tako nesto zahteva.
 
PS a prostor iza beton-hale definitivno srediti kad se ukloni pruga, do tada travnjak "leba ne jede"...
 
Slazem se sa Jovanovm da je react ponudio i po meni jedno od boljih ako ne i najbolje resenje.

Sta reci ovo za japance sem da smo mnogo pateticni :kafa:
 
zanimljivo je japansko resenje, mada moralo bi se pojednostaviti, preambiciozno je za podnozje tvrdjave
drugi prvonagradjeni je jednostavan, sluzi svrsi ali nema autenticnost, podseca na aviomost
ovaj treci koji ste postavili deluje vrlo zanimljivo,ne znam da li ste primetili kada se posmatra sa reke podseca na brod, turisticki slican onim kojima turisti vec dolaze u Beograd, to je posledica strukture same Beton hale i ciljane nadogradnje
 
Gde se dodriuje Zeksov projekat sa ovim,
i kako se to uklapa,
zbrkalo mi se sve :( može li neko kome je jasno da to da prikaže na mapi ako ne i u Peintu ? :)
 
gde je onaj zex-ov projekat? mada on je treitrao koliko se secam uzvodni deo prema mostu?
 
Resenje koje je jovanovm prikazao, nije mi jasno da li je onaj krov samo krov ili se po njemu moze i setati ? Takodje mi nije jasno kako se taj deo spaja sa Kalisem u kojoj tacki, ne vidim to na renderu. Nisam siguran da je drvece na tom renderu koje se pojavljuje na raznim mestima realno.
Takodje se ne vidi namena tog celog prostora u staklu, da li je to novi TC ili nesto trece ? Protiv sam joj jednom TC, ma kako god ga sklepali.

Vidim neki pisu da je Japansko resenje nerealno, odnosno da se ne moze izgraditi. Da li je moguce da je to istina, i da na konkurs mogu da se prijavi radovi koje je nemoguce tehnicki izvesti ?
 
hvala Boco, pokusao sam i sam da na najdem ali ne uspeh

u svakom slucaju ovo sto je Zex napravio je za svaki repspekt i zasluzuje sansu
 
jovanovm":1my960sj je napisao(la):
Ovo mi je mozda i najlepse resenje... svratite i pogledajte, obavezno!

http://www.re-a-c-t.org/projects/betonhala.php
Нисам сигуран да нам изнад бетон хале треба "стаклена хала" на истом потезу ,колико год она изгледала лепо.

Ево их још пар

142114_treca-nagrada-spanija_origh.jpg


142113_treca-nagrada-beograd_origh.jpg


142117_otkup_origh.jpg


142116_pohvala-sad_origh.jpg


142115_pohvala-italija_origh.jpg


Од ових што сам поставио најбоље ми је оно са друге слике.Ненаметљиво је а опет модерно и одлично комуницира са бетон халом.
 
@Delija, odličan nalaz, +!

@Konkurs uopšte

Sviđa mi se japansko rešenje, ali mislim da je relativno komplikovano za jedan trg, ima mnogo denivelacija itd itd... visinska razlika između središta i kraja vrtloga je velika, ima tu mnogo pokrivenih ćoškova koji bi ko zna kako bili održavani (Takvi "slepi" uglovi i ćoškovi su i u bogatim evropskim zemljama mini-deponije)... Mislim da bi ovo rešenje bilo bolje da je u formi trga sa manjom visinskom razlikom i sa reljefima vrtloga koji bi se spuštali ili slično. E da, i nekako su mi veze sa kališom mnogo tanke.

Domaće rešenje je dobro, jeste malo je klasično ali lepo vezuje kališ sa beton halom i donosi nam prvi rečni trg u BGD :)

Kada bi mogao da biram, uzeo bi slično rešenje kao Delija, skladno je skroz. Reactov predlog mi je čudan... mislim nije loš, ali deluje više ko nadogradnja BetH nego kao veza između Kališa i reke.
 
Delija":ej00dqt2 je napisao(la):
jovanovm":ej00dqt2 je napisao(la):
Ovo mi je mozda i najlepse resenje... svratite i pogledajte, obavezno!

http://www.re-a-c-t.org/projects/betonhala.php
Нисам сигуран да нам изнад бетон хале треба "стаклена хала" на истом потезу ,колико год она изгледала лепо.

Ево их још пар



http://www.blic.rs/data/images/2011-05-13/142113_treca-nagrada-beograd_origh.jpg

http://www.blic.rs/data/images/2011-05-13/142117_otkup_origh.jpg

http://www.blic.rs/data/images/2011-05-13/142116_pohvala-sad_origh.jpg



Од ових што сам поставио најбоље ми је оно са друге слике.Ненаметљиво је а опет модерно и одлично комуницира са бетон халом.
Ovo su resenja koje imaju neki smisao.

Ono japansko i nase resenje je u svojoj besmislenosti prosto ogavno. Potpuno van vremenski van prostorno za taj deo grada. Da je negde na NBG, mozda bas prekoputa kod muzeja savremene umetnosti, onda bi japansko resenje i nekako moglo. Ali pod Kalemegdanom to stvarno nema sta tu da trazi. A nase resenje ko zikina sarenica! O mostu ne treba ni pricati. Koliko tek to nema sta da trazi medju kalemegdanskim zidovima od cigala i kamena.
 
vucko":2l7bg70s je napisao(la):
Verovatno su zato i dali dve prve nagrade i pokusace da naprave kompromis izmedju njih.Ako se setimo ideja za petlju radnicka za novi most to je super ispalo.Nadam se da ce i ovde resenje biti manje avangarda i manje grand parada a vise zlatna sredina :vops:
dobicemo behaton spiralu :D

Domaci projekat je , kako reci, dosadan, kao i vecina ovih drugih. Volim lego kockice ali kao igracku, u maloj razmeri, a ne u obliku zgrada, a i most je na pogresnom mestu, preko reke treba da ide :cool:

Japanski projekat je pravi odgovor na ovaj konkurs: povrsni odgovor (dok ne vidimo ostatak dokumentacije) na povrsni program ali makar ima potencijal da postane ikona.
 
Meni jednostano nedostatak zelenila toliko upada u oci, a japansko resenje mi je veoma nefunkcionalno. Voleo bih da je Beograd grad pun avangardne arhitekture, ali mislim da na ovakvom mestu funkcionalnost treba da bude prioritet... Uostalom, objasnite mi kako bi se vi snašli na "japancu" bez putokaza?

Rešenje sa druge koju je postavio Delija je interesantan pristup (nenametljivosti), ali nisam siguran da bi tako lako trebalo propustiti priliku za nečim spektakularnim...

Uopšteno, sva rešenja su mi meh... u reactovom, btw, postoji mostić koji je prilično nenametljiv pa se teško primećuje...
 
У ком смислу нефункционално решење? На први поглед ми делује прилично функционално,барем судећи по тачкама које спаја.Волео бих да видимо попречни пресек или још боље изглед из нбг правца.Тада би доста тога било јасније.

Иначе,мени је само овај околиш "вртлога" дискутабилан.Превише ми стерилно делује.
 
jovanovm":wp2jsctm je napisao(la):
Meni jednostano nedostatak zelenila toliko upada u oci, a japansko resenje mi je veoma nefunkcionalno. Voleo bih da je Beograd grad pun avangardne arhitekture, ali mislim da na ovakvom mestu funkcionalnost treba da bude prioritet... Uostalom, objasnite mi kako bi se vi snašli na "japancu" bez putokaza?

Rešenje sa druge koju je postavio Delija je interesantan pristup (nenametljivosti), ali nisam siguran da bi tako lako trebalo propustiti priliku za nečim spektakularnim...

Uopšteno, sva rešenja su mi meh... u reactovom, btw, postoji mostić koji je prilično nenametljiv pa se teško primećuje...
:kk:

Slazem se. A kako i ocekivati nesto spektakularno ili cak i pristojno/dobro kad je na neki nacin privremeno jer ta pruga pre ili kasnije mora da ide. Gledam ova resenja gore i sva se manje ili vise bezuspesno nose sa zadatkom koji u osnovi nema smisla. Svidja nam se isto resenje jer je najmanje nametljivo i unosi najvise smisla u jedan promasen zadatak/projekat.

I dalje tvrdim da je bolje iza beton-hale ostaviti TRAVNJAK i eventualno nekim skromnijim zahvatom napraviti pasarelu preko ulice (znaci ne ove ogromne avio-stepenice/most u domacem resenju nego nesto velicine 1/4 toga ili cak i manje). Pa kad se resis pruge, onda to odradi, ali POSTENO.
 
Delija":3sgmbsxv je napisao(la):
У ком смислу нефункционално решење? На први поглед ми делује прилично функционално,барем судећи по тачкама које спаја.Волео бих да видимо попречни пресек или још боље изглед из нбг правца.Тада би доста тога било јасније.

Иначе,мени је само овај околиш "вртлога" дискутабилан.Превише ми стерилно делује.
Slazem se, za razliku od drugih resenja, Japansko se jedino spaja u vise razlicitih tacaka sa Kalisem. Ostala resenja su obicne pasarele ili padine.( padine i siroke pasarele mogu mozda vise ljudi da prihvate, ali da li je to potrebno ?)
Japnski rad mi je umetnicko delo u funkciji prostora.
I ja sam primetio tu sterilnost, odnosno sve je belo i bez nekih sadrzaja ( mozda neka veelika basta sa belim suncobranima). Minimalizim samih staza za koje nazalost neznam ni sirinu, visine na kojima se nalaze, kako uopste funkcionisu, da li se negde ukrstaju, ili je svaku put zaseban, kao neki lavirint ? Ne znam kako su zamislili ograde, a ni kako sve to stoji u vazduhu. Interesuje me debljina tih staza takodje.
Nekima se odmah nije dopao japanski projekat, priznajem ni meni se nije dopao na prvo gledanje, izgledao mi je kao cir na du**tu, ali
na drugo gledanje mi se vec vise dopao, sada sam se skoro zaljubio u projekat.
Od svih projekata on se najmanje oslanja na Kalis, samo u tankim tackma. Dopada mi se sto je projekat simbioza spustanja na Kalis, vidikovca i umetnickog dela. Nema drugih sadrzaja, cist minimalizam. U beloj boji mi sve to izgleda jos bolje. Dozivljavam to kao jednu umetnicku figuru na koju se moze doci i sa Kalisa, a sa nje stici i do reke. Prelaz iz srednjevekovne tvrdjave u avangardno umetnicko delo i spustanje na reku mi je samo plus.
Ne ruzi mi Kalis, zasebna je celina, ni ostali radovi nisu srednjevekovni, samo se trude da imitiraju srednji vek ili prirodu.
 
Bulevarac":2rlo0vrw je napisao(la):
Delija":2rlo0vrw je napisao(la):
У ком смислу нефункционално решење? На први поглед ми делује прилично функционално,барем судећи по тачкама које спаја.Волео бих да видимо попречни пресек или још боље изглед из нбг правца.Тада би доста тога било јасније.

Иначе,мени је само овај околиш "вртлога" дискутабилан.Превише ми стерилно делује.
Slazem se, za razliku od drugih resenja, Japansko se jedino spaja u vise razlicitih tacaka sa Kalisem. Ostala resenja su obicne pasarele ili padine.( padine i siroke pasarele mogu mozda vise ljudi da prihvate, ali da li je to potrebno ?)
Japnski rad mi je umetnicko delo u funkciji prostora.
I ja sam primetio tu sterilnost, odnosno sve je belo i bez nekih sadrzaja ( mozda neka veelika basta sa belim suncobranima). Minimalizim samih staza za koje nazalost neznam ni sirinu, visine na kojima se nalaze, kako uopste funkcionisu, da li se negde ukrstaju, ili je svaku put zaseban, kao neki lavirint ? Ne znam kako su zamislili ograde, a ni kako sve to stoji u vazduhu. Interesuje me debljina tih staza takodje.
Nekima se odmah nije dopao japanski projekat, priznajem ni meni se nije dopao na prvo gledanje, izgledao mi je kao cir na du**tu, ali
na drugo gledanje mi se vec vise dopao, sada sam se skoro zaljubio u projekat.
Od svih projekata on se najmanje oslanja na Kalis, samo u tankim tackma. Dopada mi se sto je projekat simbioza spustanja na Kalis, vidikovca i umetnickog dela. Nema drugih sadrzaja, cist minimalizam. U beloj boji mi sve to izgleda jos bolje. Dozivljavam to kao jednu metnicku figuru na koju se moze doci i sa Kalisa, a sa nje stici i do reke, Prelaz iz srednjevekovne tvrdjave u avangardno umetnicko delo i spustanje na reku mi je samo plus.
Ne ruzi mi Kalis, zasebna je celina, ni ostali radovi nisu srednjevekovni, samo se trude da imitiraju srednji vek ili prirodu.
Ja bih iskreno navise voleo da se naprave upravo samo te tanke pasarele da se sa Kalemegdana moze spustiti na ulicu , i prema beton-hali, i nista drugo. Ni to dogradjivanje beton-hale ni ta spirala pasarela iznad.

Mozda je neko namirisao prostor koji moze da se capi iza beton-hale, kad je slicno propalo na Terazijskoj padini. Reketasi ulaze u fazu kada je izgleda jasno da ce se kako-tako zemlja vracati starim vlasnicima, tako da ostaju ovakvi prostori, parkovi, delovi Novog Beograda gde ih neki stari vlasnik nece tuziti.
 
Bulevarac":20qaiy97 je napisao(la):
cist minimalizam.
ne bih se slozio. jedino sto vidim kao minimalizam u ovom projektu je njegova kasnija iskoriscenost. niti vidim penzose sa kalimegdana kako se spustaju na reku da bi valjda popili espreso u fridi niti ove iz fride kako sipce uzbrdo da bi gore odigrali partiju saha. eventualni argument da gore nema samo penzosa necu ni da komentarisem, taman i da svi krenu odozgo dole molim vas da mi objasnite sta je to sto ce ih dole privuci, da ne pitam sta je to sto ce ih naterati uzbrdo teretana i dva kafica dole i gologuzan sa macem i golobum gore? da bi ovakav projekat, koji je sam po sebi vrlo interesantan, opravdao svoje postojanje moralo bi da se uradi mnogo toga sto bi ljude navelo da ga koriste.. mora se ponuditi ljudima sadrzaj i gore na kalemegdanu i dole pored reke inace dobijamo jedan ogroman spomenik, nesto poput vecne vatre na uscu koja je mogla biti napravljena i u ostruznici, imala bi isti broj "korisnika" ili "posetilaca".. 5 do 10 dnevno. bez dodatnih sadrzaja jednino primereno i lokaciji i trenutnom ekonomskom stanju zemlje je OBICNA PASARELA, sa eventalno pokretnim stepenicama na najvecoj strmini. sve to uklopljeno u postojeci ambijent pa da sacekamo deceniju ili par vekova do trenutka kada cemo moci da ceo taj kraj sredimo kako treba.

a diljas bi mogao malo da se iskulira i recimo zaduzi nas sve time sto ce da iskrci one auto servise sa starog sajmista a ne pozajmljenim (krediti) mostovima, naucnim centrima i spiralama
 
JohnyBgood":1hve1o62 je napisao(la):
Ja bih iskreno navise voleo da se naprave upravo samo te tanke pasarele da se sa Kalemegdana moze spustiti na ulicu , i prema beton-hali, i nista drugo.
u jednoj recenici ono za sta je meni trebalo pola strane
 
Vrh