Šta je novo?

Beton hala

@ razgradjevinar bas zanimljivo predavanje!
 
beton-hala.jpg


Ima li neko rendere tog projekta Beton Hale iz 1980tih od strane Srbijaprojekta?
 
drago mi je da se mnogima svideo link ali ja sam ga samo preneo iz druge teme i svi treba da zahvalimo kolegi Orionu koji ga je tamo postavio.
 
Heinz":1j8yobic je napisao(la):
A čemu će da služi ceo kompleks ako ne može do njega da se dođe, tj, da se parkira blizu?
:kk: doza realnosti. Svet u kome nema automobila nego ljudi mogu da dolebde do svog odredista bi sigurno bio bolji od sveta u kome zivimo. Ali sta da radimo kad ne zivimo u tom idealnom svetu? U medjuvremenu ljudima, ako hoces da ti dodju, treba osigurati parking. Ko je tamo bio pre i video tu ludnicu, ovaj parking je mala cena da se priobalje sredi i da to sve na nesto lici. Nije idealno ali zasto u ocekivanju neke magicne podzemne garaze, za koju i tako nema ni para ni uslova (izmestanje sina), ne obezbediti da jedan deo grada sa ogromnim potencijalom ZIVNE.
 
[video]http://www.youtube.com/watch?v=nmx_MCSToZM[/video]

Videh sad na SSC!
 
142120_prva-nagrada-japan_f.jpg


Прво место на конкурсу деле наши и Јапанци.Ово горе је наравно јапански пројекат.
 
a ovo je naravno srpski projekat:

9ick95.jpg


buduci da sam plitki pozer, i da me je lako kupiti estetskim trikovima, glasam za Japance :)

Evo teksta sa sajta grada, cisto da se razjasne neke stvari posto se u pojedinim medijima pojavila info da je japanski projekat vec otpisan:

Петак, 13. мaj 2011.

Представљени првонаграђени радови за пројекат повезивања Калемегданског парка са савским приобаљем

У холу Скупштине града данас су представљени првонаграђени радови за идејно решење пројекта Центра на води код „Бетон хале”, који треба да повеже Калемегдански парк са Савским приобаљем.

Градоначелник Београда Драган Ђилас истакао је да је идеја да се помоћу предлога истакнутих архитеката дође до најбољег решења како спојити реку са Београдском трврђавом.

Он је, у присуству председника Скупштине града Београда Александра Антића, подсетио да ће изградњом моста Земун–Борча и пресељењем аутобуске станице на Нови Београд бити потпуно уклоњен камионски и аутобуски саобраћај из Карађорђеве улице и тог дела града,.

–Такође, идеја је да се од Париске улице направи плато који ће спојити Кнез Михаилову и околне улице са Калемегданом, а да саобраћај буде спроведен испод земље, на задовољство шетача. Мислим да за неколико годинa нећемо моћи да препознамо тај део града – најавио је градоначелник.

Градски архитекта Дејан Васовић истакао је да је на међународни конкурс пристигло 135 радова из свих делова света, од којих је стручни жири једногласно одлучио да прогласи две прве награде, две треће и две почасне награде.

Према његовим речима, до краја године очекује се израда плана, после чега се може очекивати изградња тог простора, који може бити према једном од понуђених првонаграђених решења или њихова симбиоза. Како је истакао, теоретски је могуће и неко треће решење, у зависности од тога шта може да се усклади са захтевним саобраћајним и инфраструктурним условима.

Председник жирија професор Дарко Радовић истакао је да су сви награђени радови изузетно функционални и да сваки на посебан начин спаја ове две значајне градске целине.

Жири је, као је навео, претходних дана заседао у саставу: Роберто Симон, професор архитектуре у Бразилу, Јосиф Асибиљо, дугогодишњи градски архитекта града Барселоне, Курт Пухингер, директор планирања града Беча, као и градоначелник Београда Драган Ђилас и директорка Завода за заштиту споменика културе града Београда Милица Грозданић.
izvor Grad Beograd
 
Jos jedan glas za Japance jer je avangardan projekat za nas,a to nam treba,a ne ova pasarela sa nekim hipi sarenilom.

Valjalo bi videti projekat japanaca u vecem kvalitetu,ako moze nek neko to iskopa.
 
josh jedan glas za japance, barem zbog toga sto me zbunjuje ovaj izbor 2 prva reshenja
 
Два победничка решења постоје само на папиру .Ако се ово икада буде реализовало Јапанци ће извисити.Превише је то компликовано решенје за нас.Лакше је спровести у дело ово шарено нивелисање падине са б. халом.У осталом,колико се ту може разнобојног бехатона уградити... :rolleyes: А ни ова коса греда није претерано захтевна.
 
behaton? kako sam glup, ja se ponadao da su sarenilo cvece i trava :D

nije lose ni ovo domace resenje, ali je samo to - "nije lose"... Sa novim projektima na atraktivnim lokacijama BG treba da gradi prepoznatljiv identitet u svetu i Japanci su sansa za to.
 
Ovako je rekao ovaj nas gradski arhitekta " Imamo jedan projekat na koji smo navikli i jedan kome tezimo i na koji zelimo da se naviknemo"
 
О5 ћу да будем антипротиван, али мислим да нечем тако модерном није место подно Калемегдана. На Новом Београду би савршено легло, а овде би боље легао домаћи пројекат, наравно, без оне Гранд параде.
 
Verovatno su zato i dali dve prve nagrade i pokusace da naprave kompromis izmedju njih.Ako se setimo ideja za petlju radnicka za novi most to je super ispalo.Nadam se da ce i ovde resenje biti manje avangarda i manje grand parada a vise zlatna sredina :vops:
 
Bice veoma tesko napraviti kvalitetan "kompromis" izmedju 2, ovoliko razlicita, projekta. Japanski deluje gotovo sci-fi, dok je nash do pola podgrejana, sharena postmoderna.
 
Wile E. Coyote":2mtx3zq8 je napisao(la):
О5 ћу да будем антипротиван, али мислим да нечем тако модерном није место подно Калемегдана. На Новом Београду би савршено легло, а овде би боље легао домаћи пројекат, наравно, без оне Гранд параде.
Баш му је место подно Калиша! ;) У осталом,имаш сличан концепт на 50м одатле у виду реконструкције Небојшине куле и видели смо колико је то добро испало.

А овоме свакако није место на Новом Београду пошто би с обзиром на рељеф имали овако нешто:

the-simpsons-escalator-to-nowhere.jpg


:D
 
Wile E. Coyote":dt7h5i64 je napisao(la):
О5 ћу да будем антипротиван, али мислим да нечем тако модерном није место подно Калемегдана. На Новом Београду би савршено легло, а овде би боље легао домаћи пројекат, наравно, без оне Гранд параде.
:kk: Slazem se, deluje interesantno i smelo samo mu nije mesto TU. Kao sto sam drugde pisao, zahvaljujuci istoriji, Beograd je haotican, sa denivelisanim kucama koje izgledaju kao babini zubi, slepim ulicicama itd. Njemu treba REDA i postovanja onoga sto oznacava kakvu-takvu urbanu matricu koju su nasi prethodnici osmislili i naznacili ali ih je istorija (ili neostvareni san o izmestanju pruge) sprecila da realizuju.

To je PRE SVEGA slucaj cele Karadjordjeve u kojoj ima mnogo kuceraka koji se mogu zameniti necim sto bi bolje leglo, ali ipak LEGLO izmedju tih lepih zgrada koje naznacuju jednu lepu tradicionalnu urbanu matricu. Za razliku od sredjenijih gradova koji su suvise "pod konac" a u kojima se, posto su u bogatijim i naprednijim zemljama, kreiraju novi arhitektonski pravci, mi jednostavno nemamo taj problem. Njima razigravanje prija, tako da je jedno kad se u Pariz udene jedan ultra-moderan kompleks da razbija monotoniju jer oni imaju kilometre i kilometre sredjenih ulica iz proslih vekova sa konstantnom spratnoscu, a druga je stvar dodavanje haosa Beogradu ciji stari deo vapi za bar malo tradicionalne urbane monotonije koje ima i na pretek drugde. A i bogatiji i sredjeniji se trude da ne natrdoce ovako nest ispod samog Tower of London ili ona dva ostrca u centru Pariza.

Jednostavno, ovde tvrdjava privlaci dovoljno pogleda sa druge strane i ovo be bilo vizuelna katastrofa. Pomerite tako nesto dalje, na prostor izmedju zeleznicke stanice i reke, ovde suvise konkurise tvrdjavi. A ovde popunite par rupa, poplocajte trg, i ulicu, udenite neku fontanu ili spomenik, sve su to stvari koje bi bile lep komplement Kalemegdanu, pogotovo kad tuda covek cirkulise, a ne bi mu oduzimale pri pogledu sa mosta ili od Muzeja savremene umetnosti nego bi bio lep i ocekivan prelaz tvrdjava-grad. Ja bi iskreno da ostane beton-hala takva kakva je samo okrecena i renovirana nego da se pravi ova skalamerija iznad. Pa kad ode pruga videti kako dodatno poboljsati taj prostor ali projektima na skali koja odgovara tom okruzenju.

Nesto ovako smelije se moze umetnuti i u novobeogradske blokove, ili ga izgraditi tamo gde nema nista (mesto tipa Ade Huje? Fascinira me da se bavimo mislju umetanja OVOGA ispod samog Kalemegdana a natezemo se oko jedne ***ne vertikale u Novom Beogradu, koja bi valjda narusila NJEGA?! U stvari bi tako nesto bas trebalo Novom Beogradu a nikako ne bi islo ovde, ali mi nekako nepogresivim instinktom idemo upravo kontra :rolleyes:
 
Uaaa :notok: ....Gde je tu Zeksova vetrenjača i sve ono što smo zajedno pomogli Zeksu da uobliči da nam bude po meri i volji :)
 
JohnyBgood":3kb1c49m je napisao(la):
Fascinira me da se bavimo mislju umetanja OVOGA ispod samog Kalemegdana a natezemo se oko jedne ***ne vertikale u Novom Beogradu, koja bi valjda narusila NJEGA?! U stvari bi tako nesto bas trebalo Novom Beogradu a nikako ne bi islo ovde, ali mi nekako nepogresivim instinktom idemo upravo kontra :rolleyes:
sve sto si napisao, ali ovo narocito
 
Nisam zastupnik uvodjenja monotonije, niti me interesuje tako nesto (plakao bih da je Beograd kao Cikago [boc boc] ;)).. ali mislim da je domace resenje lepse... jedini problem (naravno) je taj sareni nedostatak zelenila.. da su tu ljuljnuli neku zelenu povrsinu umestu rainbow sitija, bilo bi super... :)

Neke stepenice, malo rekonstrukcije... sta bese sa Djumrukanom, mosa?
 
Kakva je ovo ograda u nasem resenju, izgleda mi jadno, nije mi jasno da li ima onu zicu za kokosinjce, staklo ili se slobodno pada dole ?
Ima li jos rendera oba resenja ?
 
Vrh