Šta je novo?

Beskućnici i gradska sirotinja

Калуђерица је настала још пре ратова. Њен највећи скок популације је настао у периоду од 70их до краја 80их. Алтина је урбанистички релативно уређено насеље и за Калуђерицу је пример урбанизма и планирања. Већи проблем су дивљања са надоградњама од најстрожег центра до Карабурме и блокова која су започета 90их.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902403#p902403:9jhy4ui5 je napisao(la):
Дошљак » Pet Nov 26, 2021 1:55 pm[/url]":9jhy4ui5]Сећам се једном, ишао сам са девојком у улици Краља Милутина када је наишао фини старији господин који је културно испричао како има болесног сина и треба да му купи лек и да му фали само 450 динара. Дао сам му 500 и рекао уреду је. Након месец дана чекао сам друга код Франша, и видео истог човека који се правио луд док је пролазио поред мене. Убрзо сам се нашао са другаром који је испричао идентичну причу о човеку којем сам ја раније да 500 динара, и кад сам му испричао своје искуство са истим човеком, друг ме је питао да ли је он бу**** пошто помаже свакоме ко од њега помоћ затражи?
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902346#p902346:9jhy4ui5 je napisao(la):
mariks » Pet Nov 26, 2021 10:08 am[/url]":9jhy4ui5]
Bila neka ciganka kod Lidla i svaki put kada je vidim ja joj ili dam neki dinar ili nešto iz marketa mada ona uvek hoće pare neće hranu. Uvek kada me vidi juri do mene i sada joj više ne dajem. Pitam je ja zašto ne radi nigde ako joj novac treba kaže nema nigde posla. Ja joj rekoh evo dodji naćiću ti ja da čistiš negde. Kaže "a ne mogu, mene stopala bole" :) Od tada joj više ne dajem ni dinar.
Da, to su baš te sorte.

Al opušteno, ispao sam i ja naivan par puta. Mislim da je svako.
Kad sam imao oko 20ak godina, na mestu starog Savskog trga (gde su bili BAS i GŽS) neki sredovečni čovek me pita za 300 dinara i kaže mu da mu treba da se vrati do Zaječara. Ja dao, jer nisam do tada čuo ništa tako, tu je pored BAS i reko možda čoveku zaista treba. Posle mi kažu ljudi ma to ti je bre fora. Reko dobro, da znam za ubuduće. I par godina kasnije kad sam prolazio istim trgom, pita me isto ali neki drugi tip. Reko ''jeste jeste...'' i odmahnem rukom.

A imao sam još takoreći - sramniju situaciju. Negde pri kraju srednje škole ili na početku faksa sedim sa ortacima negde, mislim da smo jeli nešto, i dolazi nam klinka koja drži natpis da je gluvonema i traži pare. Od nas petorice, nas četvorica se nađemo u malo neprijatnoj situaciji i kažemo kao da nemamo (ili je možda neko i dao nešto, ne mogu da se setim). Peti lik, s kojim sam ja uvek bio najdalji i najhladniji jer je umeo da glumi snoba je otera ali bez agresije, mislim da joj je samo odmahnuo. Ja se tu začudim, reko jbt kakav si to... Svega par meseci kasnije, vidim istu tu klinkuru kako hoda ulicom sa nekim mlađim bratom i nešto se dovikuju, a onda prilaze (unose se) ljudima i pitaju hoće li da kupe mali buketić cveća. Reko vidi bogte Mićko bio u pravu što otkači malo kretenče. :D I tu sam naučio još jednu lekciju i još jedan tip situacija.


A tu su i oni Egipćani što kao čiste cipele. Pa te zaustave i kažu ''može jedno pitanje?'' Pa pitaju jel imaš cigaru. Ako imaš - super, ti si faca, daj ruku vamo da ti zahvalim. Ako nemaš - super, ti si faca, daj ruku vamo da te pohvalim. Onda te uvuku u foru ajde kao da ti očiste cipele (izbrljaju malo četkom i to je to). I posle bude ''200 dinara''. U zadnjih 15 godina, XY puta sam ih viđao i gledao kako (time) u momentu iznerviraju mnoge ljude koji im pokažu ljubaznost a neki bi ih čak i odgurnuli kada bi im ovi (Egipćani) stegli ruku i čekali da dobiju pare.


Tužna stvar je što takve pojave, takva stvorenja, erodiraju dobrotu i velikodušnost kod ljudi, odnosno čine da neko ko bi po defaultu pomogao svakome u svakoj situaciji, postane ogorčen, ili samo stegnut i strog, i smanji poverenje i pomaganje ljudima. I naravno, čine da sutra kada nekome zaista treba pomoć (recimo, zaista nekome zafali da se vrati u rodni grad jer je spucao sve na preglede ovde), on će izvisiti zbog takvih protuva.

No dobro, mislim nije to ništa novo. Tako je od pamtiveka. Samo reko eto da prenesem i svoja iskustva i zapažanja. :)
 
Jedan mi je kod Terazijske terase tako dobro uglancao kožne patike da sam nakon godinu dve tražio da li je još uvek tamo ali verovatno menja lokacije ukoliko je uopšte još u Beogradu.
 
Ostavio sam čast sto dinara preko. Nije bilo fora i fazona sa njegove strane, deluje mi kao da zna šta radi.
 
Povezivati broj beskucnika u nekom gradu sa nedostatkom gradnje je besmislica.
Bekucnici nisu tu zato sto nemaju novca da kupe stan. Oni imaju 0 prihoda. Nikad anece kupovati stan i ne razmisljaju o tome.
Broj socijalnih sklonista nece se povecati sa bumom izgradnje, naprotiv.
Neregulisano, neoliberalno drustvo daleko je nepravednije i stvara veci broj beskucnika.

Oni se muvaju po gradovima jer po gradovima ima mnogo ljudi, prodavnica, djubreta.
Drugi razlog je sto po gradovima ima vise razpadnutih klanova/porodica. Utopljeni u masu, nije ih sramota, nikome ne pripadaju.

Zanimljiva pojava su dnevni beskucnici. Ljudikojiimaju neki smestaj, ali dolaze d apiju i druze se sa ostalim beskusnicima, kuci samo spavaju.
To nisu pravi beskucnici nego ljudi kojima smeta gradjanski nacin zivota.
Ima ih oko pijaca, zicaju za pice i to ne kriju.
 
Mislim da mnogo mesate profesi0onalne prosjake i beskucnike.
Profesionalno prosenje je vrsta zanata.
Ovi prvi vrlo cesto imaju prebivaliste.
 
Е и мени је једном чистач очистио ципеле са истом причом, тражи цигару па ако немаш пита да ли би дао да имаш и онда као очисти из захвалности па тражи паре. :D

Истина мешамо професионалне просјаке. Прави бескућници, ако просе, углавном просе за алкохол. Хране се или по народним кухињама или по смећу нажалост.

Улични живот има разне појаве и феномене у најнижим социјалним слојевима. Углавном повезаних са психосоцијалним поремећајима. Нису ретки они бескућници што са собом вуку џакове смећа и кампују по парковима и дечијим игралиштима. Мислим да све те људе треба институциално збринути.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902463#p902463:3e93xhgc je napisao(la):
Igor » Pet Nov 26, 2021 4:45 pm[/url]":3e93xhgc]Ostavio sam čast sto dinara preko. Nije bilo fora i fazona sa njegove strane deluje mi kao da zna šta radi.
Aaaa pa znači bilo je ovo prvo, da mu se istinski zahvališ. :D Znači dobro je uradio posao.

Verujem da nije bio član pomenute grupe Egipćana. Oni uvek idu u trojci, aljkavi su i prevrtljivi. Par puta su mi se nakenterili i ispod zgrade pa arlaukali (zato što sede na suprotnim stranama ulice pa se dovikuju preko kolovoza) pa sam ih rasterivao i terao da idu u Knez. Od tada ih uglavnom tamo i viđam.
Jedan, čini mi se i najinteligentniji od sve trojice, je uvežbao glas i akcenat da zvuči kao... em kako da kažem... paaa da ne zvuči kako je ranije zvučao i kako zvuče druga dvojica kolega. Eto, nadam se da je jasno. :lol: Tačno se vidi kako ubija svoj stari akcenat i produbljuje glas kad kaže ''MoUže cigaUra?'' :lol:
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902466#p902466:3e93xhgc je napisao(la):
MC_ » Pet Nov 26, 2021 4:48 pm[/url]":3e93xhgc]Mislim da mnogo mesate profesi0onalne prosjake i beskucnike.
Profesionalno prosenje je vrsta zanata.
Ovi prvi vrlo cesto imaju prebivaliste.
Ne mešamo već naprotiv, ukazujemo na razlike između njih. I kako ih prepoznati.

Ispod onog posta gde sam opisao iskustva sa ''Zaječarcem'' i Egipćanima što čiste cipele, baš sam hteo da napišem da je moja neka procena da ovde većina beskućnika ne želi da prosi već skupljaju stvari i snalaze se kako znaju i umeju. Od onih koji prose, a kojima istinski trebaju pare, to se nekako vidi. To su npr onaj čiča kod Albanije što ima natpis ''ja sam gladan'' i samo sedi, ne mrači ljude, ne dobacuje, prosto ne pokušava da DOKAŽE da mu zaista trebaju pare.

Beše tu i jedan deda koga mi mnogo bilo žao, što je prosio 2019. i 2020. ispred Bioskopa Zvezda. Isto se vidi, pruži on ruku ali ne mrači ljude. Čak nije mogao ni da govori, jedva i ruku držao. Davao sam mu kad god bih prošao, ali ne baš često jer tuda uglavnom proletim u prevozu. Više ga ne viđam, ko zna šta bi s njim. Jednom ga neki Egipćani junior gnjavili i čikali. Brabonjčići mali.

Ali sve u svemu, ko ima malo iskustva i percepcije, može da prepozna one koji prose jer im stvarno treba i one koji to rade jer su lenji i odvratni ljudi.
Kažem, ti kojima zaista treba obično se ne upinju da ti nabiju na nos i dokažu da im treba. Zato što njima treba 500 dinara dnevno (po 20 dinara od 25 ljudi). Dok ovi što su varalački otpadi imaju dnevne ''kvote'' koje hoće da ispune jer ih voza pohlepa. Pa onda jure, e daj ti, eeee daj i ti, eee ajde i ti...
Prve vodi misao ''jel sam skupio za leba danas'' a druge vodi misao ''koliko još imam do kvote'' (da ne kažem dnevnice, pošto to nije rad)
 
Zanimljiva pojava su dnevni beskucnici. Ljudikojiimaju neki smestaj, ali dolaze d apiju i druze se sa ostalim beskusnicima, kuci samo spavaju.
To nisu pravi beskucnici nego ljudi kojima smeta gradjanski nacin zivota.

Znači rešenje je da idu na selo pa ništa neće da im smeta? Ne pričaj nebuloze, to su lenštine.
 
Promače mi taj njegov biser.

Sad mi je jasno zašto je otvorio temu. Voli on tako da sve pokuša da poveže sa životom u gradu i zlim Beograđanima. Onim od kojih nikako da se distancira više...

Postalo mi je sumnjivo još kad je počeo temu sa ''da li smo premalo solidarni'' i ''da li smo pomalo svi krivi?''
 
Pa možda je i on beskućnik jer i njemu smeta gradski način života?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902511#p902511:2rveosc4 je napisao(la):
mariks » Pet Nov 26, 2021 6:09 pm[/url]":2rveosc4]
Zanimljiva pojava su dnevni beskucnici. Ljudikojiimaju neki smestaj, ali dolaze d apiju i druze se sa ostalim beskusnicima, kuci samo spavaju.
To nisu pravi beskucnici nego ljudi kojima smeta gradjanski nacin zivota.

Znači rešenje je da idu na selo pa ništa neće da im smeta? Ne pričaj nebuloze, to su lenštine.

Ne. Oni vise nisu sposobni da rade.

Prave beskucnike ces prepoznati po velikim noktima i narocito kozi koja je tamna, otecene i debela.
 
Temu sam zapoceo da bih sa vama podelio svoje poznavanje ove populacije i ukazao na njihov (delimicno prinudni) alternativni nacin zivota koji mnogiam smeta.
Osnovno pitanje koje uvek imam kad ih vidim je "u kom procentu su sami krivi?"

recimo jedna pripadnik gradske sirotinje (na soc pomoci) koji ima prebivaliste mi kaze da zbog skupoce ove godine ne moze da kupi ugalj. Potpuno je miran, ja bih se uspanicio da budem bez grejanja. Kaze da ce sada da trazi bacen namestaj i daske i da lozi to. Neki drugi ljudi u slicnoj situaciji ce mu mozda pomoci.

Ono sto me fasciniralo je njegova skoro nezainteresovanost za sopstvenu situaciju.

Izgleda, da kada ljudi vide da nikoga vise ne zanimaju, da niko vise ne obraca paznju na njih (nisu lepi, mladi, bogati, urbani, itd, sta vec ljudi vide) ni oni vise sebe ne zanimaju. Postoji dubok ponor u njima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902515#p902515:2bjg9cyx je napisao(la):
mariks » Pet Nov 26, 2021 6:19 pm[/url]":2bjg9cyx]Pa možda je i on beskućnik jer i njemu smeta gradski način života?

ne gradski, nego "gradjanski".
 
Bora.... :)

Pogledaj dom svoj, anđele,
I skini paučinu s očiju,
Videćeš prizore potresne,
Videćeš nesrećne i bolesne,
Videćeš čemer, smrt i jad.
Pogledaj stado, anđele,
Sve sami bogalji i prosjaci,
Slepi tumaraju u gomili,
Svima su kičmu polomili,
Od tebe očekuju spas.
Pogledaj bagru, anđele,
Njihova duša je prokleta,
Svima su stavili amove, *
Sebi sagradili hramove,
Ruke im ogrezle u krv.
Podigni mač svoj, anđele,
Seti se krstaških ratova,
Seti se preklanih vratova,
Kad dođes Bogu na istinu,
Nek ti u duši vlada mir.
Usliši molitve, anđele,
Dabogda pocrkali dušmani
Pa budi anđeo osvete,
Neka na svojoj koži osete,
šta znači beda, strah i bol.
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902531#p902531:14ptbbt8 je napisao(la):
MC_ » Pet Nov 26, 2021 7:44 pm[/url]":14ptbbt8]
Osnovno pitanje koje uvek imam kad ih vidim je "u kom procentu su sami krivi?"
Zavisi od osobe do osobe. I ima na desetine hiljada beskucnika sa desetinama hiljada razloga zasto su bez doma. Tu nema jednog univerzalnog odgovora, tu je svaki slucaj za sebe.
A ima i slucaja gde niko ni ne mora da bude kriv. Krive su okolnosti.
Izgleda, da kada ljudi vide da nikoga vise ne zanimaju, da niko vise ne obraca paznju na njih (nisu lepi, mladi, bogati, urbani, itd, sta vec ljudi vide) ni oni vise sebe ne zanimaju. Postoji dubok ponor u njima.
Da, naravno.

Samo bez tih gluposti sto si naveo u zagradi, implicirajuci valjda da svi ljudi na svetu gledaju i cene samo te osobine (mlad, lep, urban) i da je neko beskucnik jer vise nije mlad, lep, urban i bogat.



Ne moz' ti bez svoje mizantropske opterecenosti gradom i ljudima u gradu pa da ga j...
 
Izgleda, da kada ljudi vide da nikoga vise ne zanimaju, da niko vise ne obraca paznju na njih (nisu lepi, mladi, bogati, urbani, itd, sta vec ljudi vide) ni oni vise sebe ne zanimaju. Postoji dubok ponor u njima.

Pravo je pitanje zašto nešto ne urade povodom toga? Zašto ne zaradi za ugalj? Sam si rekao, ne dotiče ga. Ne zanima ga ni da radi, ni da doprinosi društvu... Zašto bih onda Ja brinuo o tome da li on ima ugalj? Ti ako si zabrinut ti kupi čoveku ugalj. Recimo da li znaš da su zimi zatvori prepuni i da ljudi spavaju po podu jer nema mesta? Dodju ljudi malo da se ogreju i pojedu zatvorsku hranu preko zime.
 
Neki beskucnici rade upravo to, cine manja kriv. dela da bi zimi zavrsili u zatvoru ili na posmatranju.

Ja sam samo hteo da kazem da te ljude ne dotice ni sopstvena situacija u nekom misaonom smislu.
Naravno da im smeta hladnoca ili glad, ali horizont dogadjaja, ono dokle planiraju je kratko i dopire mozda do sled. dana.
Tupost je ono sto ih cesto karakterise.

A kada postanu zivotinjski ugrozeni tu je i agresivnost, lukavstva, snalazenja.
Cesto jedan klosar ukrade drugom cebe ili pokrivac. Mnogi imaju manije gonjenja i opsesivno se plase kradje, ma koliko to cudno zvucalo. jer to malo sto imaju mnogo im znaci.

Ono sto treba za pocetak uraditi je povecati socijalnu pomoc jer je smesno mala. (9000 din)

Treba imati u vidu da su mnogi beskucnici ljudi koji su prevareni od strane kapitalista (poslodavaca) i sad imaju preko 65 godina, a penzija im nije uplacivana. Mnogi imaju i dokaze da su radili ali fali im 10-15 godina penzije, a onaj ko ima manje od 15 godina uplacenog staza ne dobija nista.

Tu naravno ima i ljudi koji su u mladosti razmisljali "lako cemo". Mnogi se ljudi zezaju kroz zivot, preuzimaju ogromne rizike itd.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902564#p902564:188f722m je napisao(la):
MC_ » Pet Nov 26, 2021 11:09 pm[/url]":188f722m]
Tu naravno ima i ljudi koji su u mladosti razmisljali "lako cemo". Mnogi se ljudi zezaju kroz zivot, preuzimaju ogromne rizike itd.
Da, kao Cvrčak i mrav… koja je poenta ove teme ako nisi pokrenuo neku konkretnu akciju?
 
Sve tri grupe
;gradska sirotinja, klošari i prosjaci vremenom razviju ,,instikt,, za prepoznavanje od koga može se dobiti novac.Kao polugu imaju par rečenica koje rade ,,posao,, ,,specijalci ,, koriste: note, mimimike, odevenje, lični izgled .....

Njihova logika i matematika nama je vrlo teško shvatljiva . Često se svodi na
,,Ti imaš pare zato daj mi,,
Očekuvane visine ,,dara,, su vrlo visoke
te nije ni čudo što i kad dobiju po nešto ne moguce je videti trunku zadovoljstva na nj. licu.. Svi smo mi i dalje krivci zbog nj. stanja ma kolko dali
( i za bolna stopala )

Zašto dajemo ?
Odgovor se krije u postupku stavljanja para na ikonu (i ako pored ima kutija sa natpisom za pomoc hramu)..Bog i sveci su ne telesna bica i njima novac nije potreban sa ikone.
:sesir:
 
Сећам се једном када сам чекао пријатеље на БАСу, једна ромкиња је тражила паре, дао сам јој 10 динара у новчићу што ју је баш револтирало.
А суседна главна железничка је била склониште за бескућнике ноћу, сећам се десетине њих што су спавали у шалтер сали увече.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902599#p902599:2uiobs2v je napisao(la):
TheGray » Sub Nov 27, 2021 2:26 am[/url]":2uiobs2v]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902564#p902564:2uiobs2v je napisao(la):
MC_ » Pet Nov 26, 2021 11:09 pm[/url]":2uiobs2v]
Tu naravno ima i ljudi koji su u mladosti razmisljali "lako cemo". Mnogi se ljudi zezaju kroz zivot, preuzimaju ogromne rizike itd.
Da, kao Cvrčak i mrav… koja je poenta ove teme ako nisi pokrenuo neku konkretnu akciju?
upoznati ljude sa svetom beskucnika, skrenuti paznju na njih

Na donjim slikama vidite kako izgledaju kreveti beskucnika u samom centru Beograda.
Dok jedni 50m dalje ispijuju kapucina, drugi spavaju ovde.
Spava se pod nebom, u slucaju kise stavi se najlon ili nesto drugo.



 

Prilozi

  • k1.jpg
    k1.jpg
    264,5 KB · Pregleda: 320
  • k2.jpg
    k2.jpg
    302,1 KB · Pregleda: 322
Na donjim slikama vidite kako izgledaju kreveti beskucnika u samom centru Beograda.
Na BBu postoji poduži spisak napuštenih objekata koj uvek mogu poslužiti kao privremeno sklonište nekome,
Zašto onda kao na sličicama spavati u centru grada ? Ima li to direktne veze sa udaljenošcu navedene kafe ?
8)
 
Malo koji dan naletim na ljude koji leže na klupama ili na betonu sa gomilom stvari. Ne mogu da ne vidim paralelu sa rastom standarda, svim tim novogradnjama, cenom kvadrata u BnV i drugde. Takva pojava ni ne čudi, iz prostog razloga što danas niko nikog ne gleda osim sebe. Oni gramzivi se svim silama trude da uzmu sve više, tako da ostatak baš i nema mnogo izbora. Ili postaju kapitalističko roblje (jeftina radna snaga/minimalac) ili socijalni slučajevi radili ili ne radili, bili zaposleni ili ne, imali smeštaj i kapital ili ne. Imamo dobrostojeće i sve ostale, uključujući i nesrećne bez krova nad glavom.

Zajedničko za tu većinu svakako jeste ustupanje dostojanstva ekonomiji, preduzetnicima, bitnim figurama i državnim institucijama. Treba se zapitati kakvi su to ljudi koji okreću leđa većini, kakvi smo mi što okrećemo leđa onima bez krova nad glavom i na kraju krajeva zašto sami sebi okrećemo leđa? Većina gleda prvo sopstveni interes, počev od najbogatijih što je isplivalo na površinu i za vreme pandemije. Bogati gledaju kako da zarade, siromašni zaposleni kako da ne odu na biro (posebno podstanari), nezaposleni kako da se zaposle, a beskućnici kako da prežive hladnu noć. U takvom surovom svetu zasnovanom na večitom suparništvu gde većina živi od danas za sutra mora biti pobednika i gubitnika, međutim ukoliko samo jedan deo stanovništva pogleda drugog čoveka u oči, postavi se u njegovu kožu može se pronaći neko rešenje te nekontrolisane nejednakosti.

Na kraju krajeva kada pogledamo šta radimo sa planetom, bližnjima i sebi samima zarad ličnog interesa ni ne zaslužujemo više.

Zapravo nikad nismo imali veći disbalans bogatih i siromašnih, kako na svetskom nivou, tako i regionalno (uključujući i našu zemlju). Sa jedne strane ko je bio bogat sada je još bogatiji, sa druge ko je bio na ivici pao je. Očito je ova pojava postala vidljivija i kod nas, što će se vremenom samo pogoršati ukoliko se nešto konkretno ne preduzme. Konkretno rešenje ćemo pronaći samo ukoliko se okrenemo jedni drugima. U suprotnom ostaćemo na izgovorima bez rešenja. Rešenje postoji. Dokle god budemo svaljivali krivicu na drugoga biće i nejednakosti.

Pominjao sam već jeftine stanove u istim zgradama. To je samo jedan način "držanja leđa" ugroženima. Za one na ivici treba pronaći drugo rešenje u vidu "osiguranja" od ekstremnog siromaštva. Doprinos bi mogao biti utrošen na smeštaj i osnovni prihod, a najveći finansijeri bi svakako bili ujedno i oni najbogatiji. Drugi način je uvođenje osnovnog prihoda svim nezaposlenim licima, uz dodatke zaposlenima sa niskim primanjima u određenoj zoni (radi sprečavanja gentrifikacije). Ako te poslodavac "otkači" prema izmenjenom ustavu mogao bi da bude kažnjen porezom koji bi išao u budžet za osnovni prihod. Suprotno tome, za svako novo radno mesto dobijao bi državne povlastice.

Sve se svodi na ljudskost i volju.
 
Vrh