Šta je novo?

BEOVOZ - BG:VOZ - stanje i mogućnosti

Нови чвор није ни грађен средствима Града.
Железница је новим чвором решила проблеме који су се тицали ње и који ЈЕСУ постојали а у новом чвору је створено место и за градску и приградску железницу.
Ни недавна реконструкција колосека и реконструкција/изградња станица/стајалишта од Батајнице до Прокопа које користи и БГ воз нису ни делом финансирани из буџета Града већ је све рађено из кредита. Републички ниво.
Чак су и гарнитуре које БГ воз користи гарнитуре које су набавиле ЈЖ а не Град Београд.
Пошто не постоји довољно јак аргумент зашто би република и ЈЖ поред градње новог финансирале и стари чвор једино логично решење је да о шинским системима на територији града које би користила само градска железница брине и да их финансира Град.
У граду неостварених планова - нереално за очекивати.
Не постоји аргумент, посебно не онај бирократски који може оправдати расипништво градњом потпуно новог железничког чвора и чупањем постојећег.

Са разлогом се то нигде у свету није десило осим овде.
 
На крају, после толико деценија радова и стагнације, имамо силне паре улупане у нови чвор, и слаб ефекат истог.
 
Iz serijala JRT 'Železnica uništava gradsko tkivo', epizoda: 'Oko pruge kvadratni metar samo 16.000 novih evara':

Paris_RER_C_crosses_the_Seine_on_Pont_Rouelle.jpg
 
На крају, после толико деценија радова и стагнације, имамо силне паре улупане у нови чвор, и слаб ефекат истог.
Слаб ефекат за железницу јер су осим нове пруге, пруге до Ваљева и пруге до Вршца остале пруге за избегавање.
Није до чвора већ до пруга којима се до чвора долази, које су у време изградње чвора била сасвим пристојне а у међувремену постале ово што су данас.
Слаб ефекат за градску железницу јер
- Недостају гарнитуре, главни проблем су гарнитуре.
- Град није заинтересован за градску железницу и шинске системе генерално
Није до чвора већ до Града.

Град из свог буџета кроз ауспухе аутобуса годишње сагори десетине и стотине милиона евра.
Зашто не искорени културу шверцовања у градском превозу?
Зашто не купи гарнитуре за БГ воз?
Зашто не организује јавни превоз и саобраћај у граду генерално на начин да јавни превоз и постојећи шински системи имају приоритет?
Зашто макар и симболично не учествује у решавању проблема висине перона?
Не мора чак ни то.
Зашто макар не среди онај Чернобиљ од улаза у Вуков споменик?
Навео сам горе пример ЖС Земун који је само један од примера.
Град "не може" да се носи са "колосалним инжењерским вишемилионским подухватом" изградње аутобуске окретнице и минималном корекцијом трасе 4 постојеће линије градског превоза али би зато бринуо и унапређивао стари чвор и друге градске шинске системе?
 
Poslednja izmena:
Знам.
А све и да постоји 2+2 улица сви ти нови аутомобили завршиће у 2+2 улицама које су и сада преоптерећене.
Хтедоше неки поодавно да граде на макишком пољу али...зона водоизворишта.
Било је форумаша који су сугерисали да железница не покрива исток града, и да треба направити Грочански крак БГ:ВОЗ. Али логичке поставке градње система заснованих на стандардној државној железници су:
1) Максимално користити правце већ изграђених пруга. На периферији око изграђених пруга формирати нова насеља, болничке центре, универзитете, стадионе, сајмишта везана за одређене железничке станице.
2) На периферији ако постоји неки важни садржај, врло је ретко исплативо правити већу и скупљу деоницу. Рецимо, за БГ аеродром са 7.000.000 путника, или око 20.000 дневно најисплативије је патрљак железнице везати са Сурчин теретна, уз реконструкцију теретне обилазнице.
3) Ако постоји проблем са капацитетом, загушеношћу или потенцијалном загушеношћу која утиче на квалитет, по приоритету се улаже новац у места где се може побољшати на површинској прузи без мостова, естакада, или још скупље и компликованије тунела.
4) Баш скупе деонице у милионском граду су по правилу најисплативије тамо где се већ разграната мрежа на деоници од свега неколико километара увлачи у центар. Односно, централни железнички тунел до нојстрожег центра са подземним станицама је у милионском граду исплатив, чак и ако се до тада железнице нису много приближиле центру. Конкретно, у Београду централни тунел са подземном станицом Трг републике. Једини ризик таквог пројекта је маћехински однос према железници, а са Дахијама никада нисмо имали маћехинскији однос према железници.

Конкретно за Миријево, запад Звездаре и Гроцку, не спадају ни у једну од поменуте 4 категорије, а чак и за метро, против најскупље подземне градње оправданости смета средња густина насељености/изграђености. Ако би постојале улице 2+2, макар би било могуће правити систем заснован на жутим тракама и трамвајским баштицама, имати поуздан превоз 20 km/h, и имати некакав "transit oriented development". Од брзог превоза, ту би играла регионална лака железница, која би од Аутокоманде до Петље Ласта (СМТ) ишла правцем аутопута/мотопута, па уз СМТ дошла до Калуђерице са потенцијалним даљим продужењем ка Болечу. Експропријација само за ширење БКА до Калуђерице и СМТ може бити оправдана ако и само ако се ту смисли индукована градња, при чему СМТ треба одмах плаирати од Мотопута до Миријева са 3+3 за кола и 1+1 за јавни превоз.
Да, нарочито је "емпатична" била пруга због које је срушена цела страна Карађорђеве од Александровог моста до Војводе Бојовића и бедеми Београдске тврђаве у Доњем граду да би се повезале фабрике у власништву тадашњег градоначелника и осталих индустријалаца са ГЖст.
Како сами немати ни националистичко, ни социјалистичко, ни либерално капиталистичко, ни било које државотворно политичко опредељење, вероватно вам је било чудно када вам неко иоле политички профилисан за железницу каже Четврта армија. До градње обалоутврде, Карађорђева није ни постојала, а до доласка железнице као предуслова економско-урбаног развоја, ни град није постојао него главно село/паланка/насеље мањих димензија од центра било ког савременог великог града. Односно, у Карађорђевој је рушена новоградња за потребе Четврте армије. Индустријска револуција је променила технику и ратовања и одбране, тако да је колосек јача одбрамбена база од камене зидине. Већ тада, одбрана се заснивала на прузи, коришћењем водених баријера, тешким бетонским објектима и развијеном подземном инфраструктуром. Чак и у 21.веку у време дронова, две најјаче војне организације света, Русија и НАТО огромна средства за одбрану сада улажу у Четврту армију, конкретно, Рејлбалтика и северни прилаз Криму преко Доњецке, Запорошке и Херсонске области. Конкретно, железничка стратегија се у Првом светском рату показала као победоносна, како за одбрану Београда, тако и у Колубарској бици, где су многобројнији Аустријанци навучени на фронт везан за систем Лајковачких пруга.

Оперативна обала, а то значи обала са спојем бродова, железницем складишта и индустрије је тада имала искључив значај. Али и до данас је најразвијенији део Немачке Рајнска зона, а рецимо у Русији, скоро сви милионски градови везани за неку велику пловну реку. Дахијски је тренд потпуног остојања Београда и без оперативне и одбрамбене обале.

Везано за саме зидине, нека свест о историјско-културној вредности наслеђа се појавила тек у 20.веку, па су чак и у другој половини 20.века чак и у Западној Европи страдали многе историјски важне зграде. У сва 4 највећа града Холандије од 13 станица у којима стају Интерсити возови, само 2 су историјске! Остало, разлупали историјску зграду, али ако је неко и покушавао да укине возове и колосеке послали су га у лудницу највероватније! При томе је од тих 13 само Аеродром Амстердам подземна. Разговарао сам о прузи на Калемегдану са археолозима, и сложили су се да остане под условом скидања са самих зидина.
Стари чвор и ранжирне су настале на том месту у време у коме је Београд имао неколико десетина хиљада становника, када су на том простору биле мочваре и Граница са АУ. и што би ти рекао празна пољана. Зашто је нису пројектовали на Теразијама? Јер шта је то, само четири колосека.
Шта је то Савски амфитеатар? То је гребен на 10-15 минута пешке од Железничке станице Београд са падином ка истој, и све оно што је настало захваљујући пешачкој доступности истој, и што Београд чини не само градом, него престоницом и метрополом: највећи део универзитета, министарства, републичке институције, већина амбасада, Генералштаб, Влада Србије, најстарији и најпознатији хотели, туристички центар, музеји, елитне средње школе... Зашто би у том тренутку имало смисла у сиромашној безжелезничкој земљи у мало важнијем и не превеликом селу рушити куће, када ће ионако да се центар формира око станице? Дунавски амфитетар нема ни приближно толики значај престонице и метрополе, што је евентуална грешка, да се пролазни чвор није формирао одмах са станицом Дунавски амфитеатар. Уосталом, у ППППН за Београд на води је поменуто деградација са елементима фавелизације старог центра. Логично са укидањем Железничке станице.
Имамо ситуацију у којој је нови чвор једини који постоји и потребу да се заврши обилазница, изгради метро и приградски метро. Могу ли капацитети данашњег чвора задовољити потребе приградског метроа и уколико не могу, на који начин планирати и развијати инфраструктуру за те потребе..
Хајде да прво уклонимо пола инфраструктуре на најважнијем делу, па ћемо да видимо, можда ће нам оних пола што остане бити мало, можда неће. Богатија друштва су са разлогом богатија зато што не одузимају од онога што им је корисно и практично.
 
Širenje Beovoza za Lazarevac i Požarevac je bilo za vreme 2000-tih. Čini mi se 2004 je napravljen prvo Beovoz Nova Pazova-Umčari sa 4 para polazaka (dva do Zemuna). Pa je bilo Mala Krsna, preusmeravanje na Pančevo, i na kraju Požarevac. Ali pruga je bila očajna. Sećam se 2006 mi je brat bio u vojsci u Požarevcu, već tada su napravili nelogični red vožnje koji mnogima nije odgovarao.

Taj model je optimalan i po tokovima putnika, i po kapacitetima jednokolosečne pruge. Na jednokolosečnoj magistralnoj pruzi u dobrom tehničkom stanju se može planirati 20 pari putničkih vozova, a to je 1 voz na sat sa po dva voza u par najopterećenijih sati. Po tokovima putnika, van vršnih sati nemamo dovoljno putnika do Lazarevca i Požarevca za pun voz na svakih sat. Približno pola vozova bi trebalo da staje na svim stajalištima, a približno pola da bude ubrzano, i da u skoro svim važi beogradska mesečna karta.

Kako bi tehnički optimalan model sa intervalom sat vremena bio ekonomski održiv, potrebno je ozbiljna promena tarifnog sistema usmerena na zatvoreni sistem naplate na železničkom podsistemu. Tada Srbija-voz ima zagarantovano potpuno pokrivanje troškova na delu prevoznog puta od Beograda do Lazarevca za vozove do Valjeva i dalje. Sa šverc-plus sistemom već sada imamo autobuske linije po 60 kilometara gde se rad naplaćuje po kilometru, a od one manjine karata koje se naplate. Ovo znači i da od Beograda do Lazarevca ulazi beogradski kontrolor koji hoda po vozu zajedno sa kondukterom, a sve stanice osim nekih manjih seoskih su sa kontrolom pristupa, i nekim sistemom za kupovinu karata na mestu. Ako putnik ima kartu recimo, Valjevo-Beograd, beogradski kontrolor je učitava, i Srbija vozu se smanjuju prihodi za razliku cene učitane karte. U skoro svakom mestu se prodaja karata može vršiti preko bilo koje STR, kioska, benzinske pumpe ili sličnog lokala u blizini tako da skoro celi dan svakodnevno nema izgovora da nisi mogao unapred kupiti kartu. Odnosno, mogućnost kupovine kod konduktera Srbija voza tek kako izuzetak. Ima tu još detalja, a Srbija ima ljudi sa stručno-mentalnim kapacitetom da tarifni sistem osmisle do kraja.

Lazarevački pravac:
Lazarevački pravacRelacijaVrsta vozaMladenovački pravacrelacijavrsta vozaUmčarski pravacrelacijavrsta voza
5:00Beograd - Valjevoregio sve stanice4:10Zemun-RipanjBG:VOZ4:10Beograd-UmčariBG:VOZ
6:00Beograd- Prijepoljeubrzan do Valjeva5:10Zemun - V.Planaregio sve stanice5:00Beograd-Požarevacregio sve stanice
6:50BG- VA- ČA- KLJBrzi6:00BGD - Nišubrzani do V.Plane7:00Beograd-Zaječarubrzani do Pož.
7:00Beograd - Valjevoregio sve stanice6:10
Zemun-Ripanj
BG:VOZ7:10Beograd-UmčariBG:VOZ
8:00Beograd - Užiceubrzan do Valjeva7:10Zemun - V.Planaregio sve stanice8:30Beograd-Požarevacregio sve stanice
9:00Beograd - Valjevoregio sve stanice8:00BGD - Nišubrzani do V.Plane10:10Beograd-UmčariBG:VOZ
10:00Beograd - Barbrzi8:10
Zemun-Ripanj
BG:VOZ11:40Beograd-Požarevacregio sve stanice
11:00Beograd - Valjevoregio sve stanice9:10Zemun - V.Planaregio sve stanice13:10Beograd-UmčariBG:VOZ
12:00Beograd- Prijepoljeubrzan do Valjeva10:00BGD - Nišubrzani do V.Plane14:40Beograd-Požarevacregio sve stanice
13:30Beograd - Valjevoregio sve stanice10:10
Zemun-Ripanj
BG:VOZ16:00Beograd-Zaječarubrzani do Pož.
14:00Beograd - Barbrzi11:10Zemun - V.Planaregio sve stanice16:10Beograd-UmčariBG:VOZ
14:30BG-VA-ČA-KLJubrzan do Valjeva12:00BGD - Nišubrzani do V.Plane17:40Beograd-Požarevacregio sve stanice
15:30Beograd - Valjevoregio sve stanice12:10
Zemun-Ripanj
BG:VOZ19:10Beograd-UmčariBG:VOZ
16:30Beograd- Užiceregio sve stanice13:30Zemun - V.Planaregio sve stanice20:40Beograd-Požarevacregio sve stanice
17:20BGD - PrijepoljeBrzi14:20BGD - Nišubrzani do V.Plane
17:30Beograd - Valjevoregio sve stanice14:30
Zemun-Ripanj
BG:VOZ
18:30BG - VA - ČA - KLJbrzi15:30Zemun - V.Planaregio sve stanice
19:30Beograd - Valjevoregio sve stanice16:20BGD - Nišubrzani do V.Plane
20:30Beograd - Užiceregio sve stanice16:30
Zemun-Ripanj
BG:VOZ
17:30Zemun - V.Planaregio sve stanice
18:20BGD-Nišubrzani do V.Plane
18:30
Zemun-Ripanj
BG:VOZ
19:30Zemun - V.Planaregio sve stanice
20:20BGD-Jagodinaubrzani do V.Plane
20:30
Zemun-Ripanj
BG:VOZ
21:30Zemun - V.Planaregio sve stanice
Ubrzani ka Valjevo staju u Rakovici, Barajevo centar, Stepojevac (ukr.), Veliki Crljeni, Lazarevac, Lajkovac, Valjevo.
Ubrzani ka Velikoj plani staju u Rakovici, Ripnju, Sopot/Đurinci (ukr.), Mladenovac, Smederevska Palanka,
Za Požarevac samo Rakovica i Krsna.
Interesantno ali imam dva komentara:
1. Smedereva uopšte nema, iako se PO-SD moraju da posmatraju kao urbana celina. To utiče na broj vozova i sinhronizaciju reda voznje urbanih vozova PO-SD sa regionalnim Beograd - M.Krsna (Pozarevac)
2. Broj polazaka vozov je relativno mali. Trenutno dnevno ima 25 autobuskih polazaka za Po i isto toliko za SD, što je nekih 625 putnika iz PO i otprilike toliko iz SD, bez podata o onima koji ste auto za prevoz na posao za BG.
Inače voz je u ovom slučaju relevantan zbog najvećih cena bus prevoza u Srbiji po km
 
Конкретно за Миријево, запад Звездаре и Гроцку, не спадају ни у једну од поменуте 4 категорије, а чак и за метро, против најскупље подземне градње оправданости смета средња густина насељености/изграђености. Ако би постојале улице 2+2, макар би било могуће правити систем заснован на жутим тракама и трамвајским баштицама, имати поуздан превоз 20 km/h, и имати некакав "transit oriented development". Од брзог превоза, ту би играла регионална лака железница, која би од Аутокоманде до Петље Ласта (СМТ) ишла правцем аутопута/мотопута, па уз СМТ дошла до Калуђерице са потенцијалним даљим продужењем ка Болечу. Експропријација само за ширење БКА до Калуђерице и СМТ може бити оправдана ако и само ако се ту смисли индукована градња, при чему СМТ треба одмах плаирати од Мотопута до Миријева са 3+3 за кола и 1+1 за јавни превоз.
Слажем се са свиме што је написано.
Мој коментар везано за метро дошао је уз ограду "ако се метро уопште икада буде и градио" и у светлу тога што је за прву линију планирано да покрије Миријево.
Не у светлу тога да мислим да се метро мора/хоће градити и покрити Миријево.
Апсолутно сам ЗА жуте траке као и за то да свако ново и проширење и изградња мора бити у профилу 3+3 од чега би две траке биле жуте или 2+2+ трамвајски коридор тамо где је то оправдано и изводљиво.
АЛИ... жуте траке сакате се чак и тамо где већ постоје а проширења и нове саобраћајнице изводе се углавном као 2+2 и на то се чека деценијама јер се од ескпропријације бежи као ђаво од тамјана а трамвајска мрежа је последњи пут проширена пре 40 година.
 
Poslednja izmena:
Слаб ефекат за железницу јер су осим нове пруге, пруге до Ваљева и пруге до Вршца остале пруге за избегавање.
Није до чвора већ до пруга којима се до чвора долази, које су у време изградње чвора била сасвим пристојне а у међувремену постале ово што су данас.
Слаб ефекат за градску железницу јер
- Недостају гарнитуре, главни проблем су гарнитуре.
- Град није заинтересован за градску железницу и шинске системе генерално
Није до чвора већ до Града.

Град из свог буџета кроз ауспухе аутобуса годишње сагори десетине и стотине милиона евра.
Зашто не искорени културу шверцовања у градском превозу?
Зашто не купи гарнитуре за БГ воз?
Зашто не организује јавни превоз и саобраћај у граду генерално на начин да јавни превоз и постојећи шински системи имају приоритет?
Зашто макар и симболично не учествује у решавању проблема висине перона?
Не мора чак ни то.
Зашто макар не среди онај Чернобиљ од улаза у Вуков споменик?
Навео сам горе пример ЖС Земун који је само један од примера.
Град "не може" да се носи са "колосалним инжењерским вишемилионским подухватом" изградње аутобуске окретнице и минималном корекцијом трасе 4 постојеће линије градског превоза али би зато бринуо и унапређивао стари чвор и друге градске шинске системе?
Опет, слаб је ефекат на сам град и за градске потребе. Истина доста је ту крив град због игнорисања и недовршености, али је и железница могла да прође нпр. уз аутопут и да буде кориснија за грађане.
 
Железница на НБГ и сада пролази поред пословних комплекса у којима ради велики број људи (то што већина долази својим аутомобилом а не градским превозом је до "нашег" наопаког схаватања да је градски превоз за сиротињу која нема ауто), уз планирану даљу изградњу уз пругу и са измештањем БАС-а у блок 42 пруга на НБГ је најбоље искоришћена деоница у читавом чвору.
Са друге стране Саве није могла да прође уз бивши ауто-пут јер...
- Мостарска петља
- БИП
- Аутокомадна
- Стотине објеката које би краци збрисали са лица земље и већи трошкови изградње да се ишло на варијанту станице на Аутокоманди.
 
To nam se posrećilo. Mimo planova, Centralni biznis distrikt nam je nikao uz prugu - da zahvalimo samo toliko omrznutom investitorskom urbanizmu i nikome drugom. U špicu, svaki BG voz prevozi stotine zaposlenih iz poslovnih zgrada na Novom Beogradu. Ali to je sad limit - više vozova ka Karađorđevom parku i Vukovom spomeniku u bližoj budućnosti nećemo moći da pošaljemo.
 
Постоји више потенцијалних решења и комбинација истих како би се и појачао такт и направило места.
И на прузи и у возу.
- БГ воз је сваки воз у БГ чвору 🙂
Ван чвора се тарифира по тарифама СВ, у чвору се третира као градски превоз а Град дотира СВ.
- Чвор као пропусни чвор.
Уместо возова Нови Сад - Београд, Шид - Београд, будућих Панчево - Пазова, Јагодина - Београд, линије Нови Сад - Панчево, или Нови Сад - Јагодина, Шид - Панчево, Панчево - Ваљево итд.
Могу у будућности да спајају и БГ возове и регио возове у синхроне и извуку Карађорђев парк преко АП.
 
Тачно.
Поједини би могли да стају.
И/или чвор као пролазни чвор за опет поједине поласке чиме се ослобађа место за БГ воз.
 
Pa ne možeš da teraš međugradske vozove da staju na svakom sokaku. To je kao kad bi autobus Niš-Beograd terao da vozi lokalnim putevima i staje na svako stajalište gde staju i svi lokalni.

Istina, po mom iskustvu, Regio vozovi ka južnoj okolini Beograda sada nisu nešto mnogo brži od BG voza (ne žalim se, samo konstatujem). Ali tek sa stajanjem na svakom ćošku, bili bi još sporiji.


Za revitalizaciju Beovoza neophodne su velike nabavke garnitura, obuka kadrova i obnavljanje infrastrukture uz gradnju dodatnih koloseka ako zatreba. Bila je priča o tome sa Rusima ali su pičvajz u Ukrajini i insistiranje zapada da, ako su oni, i svako drugi mora da bude protiv Rusije - to minirali. Ali to ne znači da treba stati s time i odustati, nego da treba tražiti nove alternative i partnere.

Ima i para za to, ili bi se našle, nego se trenutno traće na fudbal, stadione, krpljenje EPSa koji uništiše ponavljači, i slične druge gluposti koje nam ne trebaju ali se provlače.
 
Не можеш их натерати али то стајање ни за путнике не би било лоше.
На банатском правцу регио свакако стаје и код моста и код Вука и код Карађорђевог парка што је и логично.
Према југу поред Раковице и Ресника постоје два стајалишта, као и од Батајнице до Прокопа.
То је само једно од могућих решења.
Наравно да је потребно.
Гарнитуре су највећи проблем а са пругом до Сурчина и завршетком нишке пруге биће неопходна 4 колосека на сремској страни на било којој деоници.
Проблем је и ред вожње, ред вожње може да се прилагоди тако да се капацитет пруге боље искористи.
 
Poslednja izmena:
Rizično je produžiti neke vozove iz Novog Sada za Beograd do Jagodine dok se ne izgradi pouzdanija infrastruktura, svako kašnjenje se odrazi i na novoj pruzi, primer je voz za Užice Novi Sad, koji je npr. u petak kasnio 90 minuta.
 
Постоји више потенцијалних решења и комбинација истих како би се и појачао такт и направило места.
И на прузи и у возу.
- БГ воз је сваки воз у БГ чвору 🙂
Ван чвора се тарифира по тарифама СВ, у чвору се третира као градски превоз а Град дотира СВ.
- Чвор као пропусни чвор.
Ni to nam ne vredi dok ne sredimo stanicu Vukov spomenik... A onda bismo morali da sve regio vozove dupliramo, tj. da kupimo još vozova. A verovatno i da osposobimo stanicu Karaburma.

To onda može na srednji rok, na kratak ne. Pa se tako i surčinski voz pominje od Prokopa, što je besmislica prvog reda.
 
Interesantno ali imam dva komentara:
1. Smedereva uopšte nema, iako se PO-SD moraju da posmatraju kao urbana celina. To utiče na broj vozova i sinhronizaciju reda voznje urbanih vozova PO-SD sa regionalnim Beograd - M.Krsna (Pozarevac)
2. Broj polazaka vozov je relativno mali. Trenutno dnevno ima 25 autobuskih polazaka za Po i isto toliko za SD, što je nekih 625 putnika iz PO i otprilike toliko iz SD, bez podata o onima koji ste auto za prevoz na posao za BG.
Inače voz je u ovom slučaju relevantan zbog najvećih cena bus prevoza u Srbiji po km
За Пожаревац је, макар за минималну варијанту, ситуација доста простија. За сада ту нема великих насеља попут Младеновца, Лазаревца, тако да неколико добро планираних полазака Београд-Пожаревац решава ствар у првој фази. Грубо:
ПожаревацБеоградБеоградПожаревац
4:306:303:005:00
5:307:308:0010:00
10:3012:3011:0013:00
13:3015:3014:0016:00
16:3018:3016:0018:00
18:3020:3019:0021:00
21:3023:3021:0023:00
Везано за "воз са градском маркицом", у првој фази са може дозволити да са месечном картом за воз месечна за ГСП буде по некој симболичној цени, али морате контроли показати обе, уколико је месечна унутар Београдског округа. Неки озбиљнији пројекти су у "много ако" димензији или све или ништа. Овако некако:
под 0, промена закона тако да се ППППН, просторни план подручја посебне намене, може искористити за градњу индустријских зона за преко 200 хектара. Како зона пруге има и аутопут, перспектива индустријског парка је не само између Бубањ Потока и Врчина, него и рецимо, Умчари или Мали Пожаревац. Откупити земљу и формирати индустријску зону.
под 1, Делимично други колосек са "пеглањем" трасе, деонице Бели Поток-Врчин за почетак са перспективом потпуно двоколосечне пруге.
под 2, Тријангла код Мале Крсне за непосредни прилазак Смедереву.
под 3, Укључити већи број гарнитура, формирати циљне стандарде: рецимо интервал 2 сата за Пожаревац и Смедерево, са појачањем на сваких сат у вршним сатима радним даном, за време манифестација и слично. Тарифна интеграција, при чему су возови за Смедерево и Пожаревац убрзани. То значи да до Врчина и Умчара већ постоје неки баш приградски возови, и приградски и регионални возови омогућују некакву обједињену услугу.

Наравно да то подразумева да у централом делу чвора имамо северно од Раковице 2 колосека на Дедињски тунел и 2 ка центру Београда преко Топчидера и Сајма.
Regio vozovi i BG voz ne dele iste stanice. BG voz staje svuda gde prođe. Regio ne.
У Холандији и "Спринтер", и "Интерсити" и "Стоптрејн" су у истом тарифном систему у затвореном систему наплате (очитаваш карту и на уласку у систем и на изласку из система). Главна станица има 4 поласка интерсити на сат и 4 спринтер, а међустанице по 4 спринтер на двоколосечној прузи (на пример, негде може бити више, негде мање). Све се то плаћа са чип кард ("бус плус") на националном нивоу. Систем није директно примењив за нас, али јесте у идеји и концепцији у коју би био укључен само Београд + Панчево и Пазове.

Систем би се заснивао на следећем:
1) Физички затворен систем наплате, који ограђеним станицама са контролисаним улазом и излазом покрива преко 90% путника. Зашто не 100%? Ако немамо то у Лесковцу Колубарском са проређеним редом вожње, баш ће се неко ломити да одатле преседа за Лазаревац. Можда по неко колима.
2) На улазу (улазима) станица мора да буде човек/обезбеђење/редар. Није у питању само прескакање турникета и вандализам него и решавање питања код којих је дошао путник из Јагодине у Младеновац са возном картом Јагодина-Младеновац у формату који апарати не препознају, или са таквом картом путник иде из Младеновца за Јагодину. 3) У систем су укључени само регио и БГ:ВОЗ. Интерсити са резервацијом седишта, за њега путници могу да поменутом лицу покажу карту, или да карта има бар код, или кјуар код који апарати могу да очитају. Како да Србијавоз наплати превоз градско-приградских путника? Један од метода је да кондуктер очитава карте, и да Србијавоз за сваку очитану карту добије уговорену своту новца. Други метод су периодична контролна бројања путника у присуству и представнике Дирекције за јавни превоз и Србијавоза. Трећи метод је везан за аутоматско бројање путника на уласку и изласку у возове... односно, уз организациону подршку са стране Града, Србијавозу тај систем може бити исплатив. Зато што је много путника који или избегавају регио, или се у истом шверцују пар станица, Србијавозу ни пребијене паре.
4) Усклађени ред вожње. Већ сам у старим постовима спомињао. На примеру Лазаревца би било:
БГ:ВОЗ Лазаревац:
Стајалишта: Нови Београд-Галерија-Сајам-Раковица-Ресник-Бела река-Ненадовац-Барајево укрсница-Барајево центар-Божидаревац-Велики Борак-Лесковац колубарски-Степојевац-Велики Црљени-Завод-Лазаревац: 4:20, 6:20, 8:20, 10:20, 12:20, 14:20, (15:10), 16:20,(17:10), 18:20, 20:20, 22:20. (само радним даном).
Регио за Ваљево и Ужице: Нови Београд-Галерија-Сајам-Раковица-Барајево центар-Степојевац-Лазаревац-Лајковац итд.:
5:30, 7:30, 9:30, 11:30, 13:30, 15:30, 17:30, 19:30, 21:30.
Тако главни приградски терминали и преседачке тачке имају интервал сат времена са умереним оптерећењем једноколосечне пруге за мешовит саобраћај. Код двоколосечних правимо бољи интервал слеђења.

Питање је само (не)писмености локалне самоуправе за нешто што није тешко ни проблематично са стране техничких наука.
 
Железница на НБГ и сада пролази поред пословних комплекса у којима ради велики број људи (то што већина долази својим аутомобилом а не градским превозом је до "нашег" наопаког схаватања да је градски превоз за сиротињу која нема ауто), уз планирану даљу изградњу уз пругу и са измештањем БАС-а у блок 42 пруга на НБГ је најбоље искоришћена деоница у читавом чвору.
Са друге стране Саве није могла да прође уз бивши ауто-пут јер...
- Мостарска петља
- БИП
- Аутокомадна
- Стотине објеката које би краци збрисали са лица земље и већи трошкови изградње да се ишло на варијанту станице на Аутокоманди.
Онда, када је грађена, то је била тешка периферија, и дуго су околни блокови били пустош и бувљак. Да је пруга урађена северно од аутопута, са станицама Сава центар, Арена и Студентски град, имали би смо далеко бољи ефекат искоришћености железнице.
 
Онда, када је грађена, то је била тешка периферија, и дуго су околни блокови били пустош и бувљак. Да је пруга урађена северно од аутопута, са станицама Сава центар, Арена и Студентски град, имали би смо далеко бољи ефекат искоришћености железнице.
Када су грађени нови чвор и станица у НС пруга је такође измештена а ЖС се својевремено налазила буквално на ливади, на самом ободу тадашег града.
Данас то није тако.
Некада се ствари ни не раде према тренутним потребама већ према плановима за будућност и из практичних разлога.
Хипотетички, да је пруга ишла северно од бившег АП нови железички мост морао би бити изграђен северно од Газеле и морао би бити "виши" од старог (који је представљао и представља проблем за пловидбу).
То значи да не остаје ни близу довољно места да се колосеци са моста "спусте" до коте старе ЖС а поготово не да зароне под земљу јер би у случају унапређења старог чвора стара ЖС морала да постане подземна пропусна станица (уместо чеоне надземне)
Да је прокопан тунел од старе ЖС до панчевачког моста добила би се подземна станица у самом центру града (ништа јефтинија од Вуковог споменика јер би се налазила на још већој дубини) али зато Прокоп, Карађорђев парк и Вуков споменик не би постојали.
 
Poslednja izmena:
Како сами немати ни националистичко, ни социјалистичко, ни либерално капиталистичко, ни било које државотворно политичко опредељење, вероватно вам је било чудно када вам неко иоле политички профилисан за железницу каже Четврта армија. До градње обалоутврде, Карађорђева није ни постојала, а до доласка железнице као предуслова економско-урбаног развоја, ни град није постојао него главно село/паланка/насеље мањих димензија од центра било ког савременог великог града. Односно, у Карађорђевој је рушена новоградња за потребе Четврте армије. Индустријска револуција је променила технику и ратовања и одбране, тако да је колосек јача одбрамбена база од камене зидине. Већ тада, одбрана се заснивала на прузи, коришћењем водених баријера, тешким бетонским објектима и развијеном подземном инфраструктуром. Чак и у 21.веку у време дронова, две најјаче војне организације света, Русија и НАТО огромна средства за одбрану сада улажу у Четврту армију, конкретно, Рејлбалтика и северни прилаз Криму преко Доњецке, Запорошке и Херсонске области. Конкретно, железничка стратегија се у Првом светском рату показала као победоносна, како за одбрану Београда, тако и у Колубарској бици, где су многобројнији Аустријанци навучени на фронт везан за систем Лајковачких пруга.

Оперативна обала, а то значи обала са спојем бродова, железницем складишта и индустрије је тада имала искључив значај. Али и до данас је најразвијенији део Немачке Рајнска зона, а рецимо у Русији, скоро сви милионски градови везани за неку велику пловну реку. Дахијски је тренд потпуног остојања Београда и без оперативне и одбрамбене обале.

Везано за саме зидине, нека свест о историјско-културној вредности наслеђа се појавила тек у 20.веку, па су чак и у другој половини 20.века чак и у Западној Европи страдали многе историјски важне зграде. У сва 4 највећа града Холандије од 13 станица у којима стају Интерсити возови, само 2 су историјске! Остало, разлупали историјску зграду, али ако је неко и покушавао да укине возове и колосеке послали су га у лудницу највероватније! При томе је од тих 13 само Аеродром Амстердам подземна. Разговарао сам о прузи на Калемегдану са археолозима, и сложили су се да остане под условом скидања са самих зидина.

Шта је то Савски амфитеатар? То је гребен на 10-15 минута пешке од Железничке станице Београд са падином ка истој, и све оно што је настало захваљујући пешачкој доступности истој, и што Београд чини не само градом, него престоницом и метрополом: највећи део универзитета, министарства, републичке институције, већина амбасада, Генералштаб, Влада Србије, најстарији и најпознатији хотели, туристички центар, музеји, елитне средње школе... Зашто би у том тренутку имало смисла у сиромашној безжелезничкој земљи у мало важнијем и не превеликом селу рушити куће, када ће ионако да се центар формира око станице? Дунавски амфитетар нема ни приближно толики значај престонице и метрополе, што је евентуална грешка, да се пролазни чвор није формирао одмах са станицом Дунавски амфитеатар. Уосталом, у ППППН за Београд на води је поменуто деградација са елементима фавелизације старог центра. Логично са укидањем Железничке станице.

Хајде да прво уклонимо пола инфраструктуре на најважнијем делу, па ћемо да видимо, можда ће нам оних пола што остане бити мало, можда неће. Богатија друштва су са разлогом богатија зато што не одузимају од онога што им је корисно и практично.

Откуда ти знаш које је моје политичко опредељење?

Наравно да је Карађорђева постојала пре изградње железничке пруге на месту парне стране, ако мени не верујеш, ено ти збирка фотографија Јеремије Станојевића.

254884_69997226_170858_151721001550874_2664975_o.jpg
254884_76360611_170770_151723261550648_7202109_o.jpg
254884_80030855_Screenshot (1009).png
254884_152778164_126788428_1104163573347608_3095974997902342848_n.jpg



Сложили су се да остане, али да се скине са самих зидина? А где је место за проширење.. Па практично цео Калемегдан чине зидине, улица и пруга су их већ оштетиле.

Железничка станица никада није била центар Београда, одувек је то био потез Калемегдан - Трг Републике - Теразије.

Административне зграде државе су у Немањиној грађене због сасвим одређених околности у Милошево доба, тј. довољно далеко од османских топова и војске у граду.

Као што и написах, ослобађањем СА од железничке инфраструктуре, ранжирне и осталог, створене су претпоставке за изградњу културног центра ове земље, а и шире, што се нажалост није десило. Томе је наравно требао да буде предуслов завршетак, или проширење новог чвора и изградња метроа и приградског метроа.

Вечито крпљење нечега не значи и ефикасно и економично решење.
 
У 19. и почетком 20. века готово све железничке станице налазе се на ободима тадашњих насеља.
Једноставно је - локације станица не бирају се на основу близине центра града већ их одређују трасе пруга.
У међувремену нека насеља развијала су се интензивиније, нека мање интензивно.
Нека насеља ширила су се преко пруге и пруга се у центру нашла захваљујући томе а нека не.
У случају Београда 19. века стара ЖС је такође поред тога што се налази на самом ободу града уједно и у пограничном подручју.
Није станица изграђена на месту на коме је изграђена зато што су ту токови људи постојали већ су токови људи на том месту настали зато што је станица ту изграђена.
Локација није изабрана већ изнуђена јер је у то време то било једино могуће решење.
Град се прилагођавао станици а не станица граду.
Није станица изгађена на локацији на којој је изграђена зато што је Немањина својевремено била најлепша и најшира градска улица већ је то постала након што је станица изграђена.
 
Када су грађени нови чвор и станица у НС пруга је такође измештена а ЖС се својевремено налазила буквално на ливади, на самом ободу тадашег града.
Данас то није тако.
Некада се ствари ни не раде према тренутним потребама већ према плановима за будућност и из практичних разлога.
Хипотетички, да је пруга ишла северно од бившег АП нови железички мост морао би бити изграђен северно од Газеле и морао би бити "виши" од старог (који је представљао и представља проблем за пловидбу).
То значи да не остаје ни близу довољно места да се колосеци са моста "спусте" до коте старе ЖС а поготово не да зароне под земљу јер би у случају унапређења старог чвора стара ЖС морала да постане подземна пропусна станица (уместо чеоне надземне)
Да је прокопан тунел од старе ЖС до панчевачког моста добила би се подземна станица у самом центру града (ништа јефтинија од Вуковог споменика јер би се налазила на још већој дубини) али зато Прокоп, Карађорђев парк и Вуков споменик не би постојали.
Пруга би од новог железничког моста узводно од Газеле могла да настави на естакади ка железничкој станици, и да даље прођу денивелисано и Карађорђеву и Гаврила Принципа и урони у Теразијски гребен више у односу на ниво Савског амфитеатра, али плиће у односу на ниво Теразијског платоа, па да станица на тргу буду плитки ископ и даље дуж 29. новембра до скретања ка Дунав станици.
Град би се целокупно боље развијао и саобраћајно да је осовина Земун-Студењак-Арена-Сава центар//Раковица-Сајам//-бивша Главна железничка станица-Трг републике (плићи Вуков споменик са више колосека и перона)-бивша Дунав станица-Панчевачки мост него данашња осовина Прокоп-Карађорђев-Вук-Панчевац.
 
Град се прилагођавао станици а не станица граду.
Није станица изгађена на локацији на којој је изграђена зато што је Немањина својевремено била најлепша и најшира градска улица већ је то постала након што је станица изграђена.
Razmisljam,gde bi je ti tada izgradio s obzirom da je bilo porstora koliko hoces. Boldovano,danas je to mnogo vise izrazeno.
 
Пруга би од новог железничког моста узводно од Газеле могла да настави на естакади ка железничкој станици, и да даље прођу денивелисано и Карађорђеву и Гаврила Принципа и урони у Теразијски гребен више у односу на ниво Савског амфитеатра, али плиће у односу на ниво Теразијског платоа, па да станица на тргу буду плитки ископ и даље дуж 29. новембра до скретања ка Дунав станици.
Град би се целокупно боље развијао и саобраћајно да је осовина Земун-Студењак-Арена-Сава центар//Раковица-Сајам//-бивша Главна железничка станица-Трг републике (плићи Вуков споменик са више колосека и перона)-бивша Дунав станица-Панчевачки мост него данашња осовина Прокоп-Карађорђев-Вук-Панчевац.
Такво решење подразумева рушење као и подизање на естакаде и колосека према Топчидеру.
Уместо подземне, нова станица на стубовима која би морала бити померена западно у односу на стару ЖС чиме се поставља питање функционалности и саме старе станичне зграде.
Проблематично због неопходног обимног рушења како са десне тако и са леве обале Саве (насеље старо сајмиште) и заузећа грађевинског земљишта естакадама и тријанглом као и формирањам појаса.
Такође, ту станица у случају увођења градске железнице не би могли да користе сви међуградски возови јер се неопходном променом смера смањује капацитет чвора.
Главна ЖС практично би морала да се нађе на НБГ.
(Дискутабилно решење пошто је и недавно измештање БАС-а на НБГ неповољно за путнике са југа и истока земље)
 
Poslednja izmena:
Vrh