Šta je novo?

BEOVOZ - BG:VOZ - stanje i mogućnosti

Što se tiče druge linije BG Voza,nebi bilo loše ni da se uvede stajalište Košutnjak,na mestu stare železničke stanice Košutnjak. Tu već odavno postoji stanična zgrada i betonski peroni,ali im je neophodno generalno renoviranje,jer su u dosta oronulom stanju. Severni deo naselja Kanarevo Brdo gravitira toj stanici, u svakom slučaju je putem bolje povezano sa njom,nego Miljakovac sa rakovičkom stanicom, gde se baš pešice mora ići okolo-naokolo i zaobilaziti fabrika IMT Rakovica. Pod uslovom da se u dogledno vreme vrati takt linije Ovča-Resnik na po pola sata,na stanici Košutnjak bi sigurno bilo putnika. Ni razmak među stajalištima nije problem, mislim da su Kneževac i Kijevo jedno drugom bliži nego Rakovica i Košutnjak.
 
У плану је да ту буде станица, нзм када ће је правити и до када. Можеш то видети на сајту БГ метро и воза->Планови будућег развоја БГ:воза
 
Znam pouzdano da su stanovnici Košutnjaka, koje je inače bar bilo železničarsko naselje, pisali peticije pre dosta godina za vraćanje stanice ali su odbijeni.

Nešto slično se desilo i sa stanicom Kneževac, i ona je ukinuta, samo što je tamo stanična zgrada srušena dok su peroni i stajališta kasnije vraćeni pa se nalazi u redu vožnje dok je ovde zgrada ostala ali vozovi i dalje ne staju. Kada će i da li če, to verovatno niko ne zna.

Pisao sam ranije o neiskorišćenosti gradske železnice...
 
Ako sam dobro ispratio pisanja, stanica bi trebalo da se poruši, zato što se tu jednim delom trasira Bulevar patrijarha Pavla, pa da se nakon izgradnje bulevara ponovo gradi stanica.
 
Zaboga, ovi će sve živo srušiti, katastrofa. Uostalom, zašto bi im stanična zgrada sada smetala kada je Bulevar odmaknut od pruge?
 
Ne razumem, sa čime se proširuje? I do sada su bile dve trake između tramvaja, koji će sada biti u sredini, i stanice. Uostalom, novi Bulevar u tom delu kod stanice je gotov, odnosno sama raskrsnica, udaljenija je od stanice nego što je bila i nema apsolutno nikakvog dodira sa staničnom zgradom, pa me zato čudi za šta će smetati.
 
Stanica Košutnjak je jako stara građevina,mislim da neko u njoj i živi otkako se ne koristi za svoju svrhu,ispred zgrade su uvek parkirana kola i raširen veš. Mnoge napuštene stanice širom Srbije dele tu sudbinu, ali verovatno nije pod zaštitom kao spomenik kulture ako planiraju da je sruše. Osim Košutnjaka, trebalo bi revitalizovati i bivša stajališta Beovoza Pinosava i Ripanj Tunel, ali je njima preko potrebna temeljna rekonstrukcija i asfaltiranje saobraćajnica koje vode do njih: stajalište Pinosava je sa istoimenim selom povezano letnjim putem koji je tokom godina neupotrebe zarastao u korov,a do stajališta Ripanj Tunel mislim da postoji samo makadam.
 
Odavno mi je rečeno da Košutnjak nije u planu da bude revitalizovan, barem ne u dogledno vreme (dakle, nije nikada).
Slično stanje kao Košutnjak ima i stanična zgrada Rakovice, koja, pak, može da se sredi i vrati nameni.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=879808#p879808:2j4pys33 je napisao(la):
DzonTravolta » Pon Sep 13, 2021 3:09 pm[/url]":2j4pys33]Odavno mi je rečeno da Košutnjak nije u planu da bude revitalizovan, barem ne u dogledno vreme (dakle, nije nikada).
Slično stanje kao Košutnjak ima i stanična zgrada Rakovice, koja, pak, može da se sredi i vrati nameni.
Stanična zgrada u Rakovici se i danas koristi,tamo se nalazi mala čekaonica i šalter za kupovinu karata. Ne znam kada je taj objekat zadnji put renoviran,ali nije ni u približno ruiniranom stanju kao Košutnjak i Pinosava.
 
Mislim da je ovde problem nepostojanje podhodnika, tako da nije moguće bezbedno prelaziti prugu. A na 50m je i rasputinica
 
Za pravac iz Rakovice nije problem, ali šta kad siđe 50 putnika iz smera centra? Mislim da nije realno da voz posle rasputnice pređe u levi kolosek i njime vozi do Rakovice. A ako iskrca putnike u desnom koloseku, moraće da pređu preko šina ka Bulevaru. S obzirom na frekvenciju železničkog saobraćaja to nije bezbedno. U Kneževcu postoji pasarela.
 
I da, s obzirom da je sada Bulevar udaljen od pruge, možda ima šanse da naprave još kolosek na ovoj stanici...
 
S obzirom da je ovaj deo pruge sveže remontovan gotovo da ne postoji šansa nekih izmena sada i uvođenje novog koloseka.

U Kneževcu je pasarela napravljena tek nakon rušenja stanične zgrade u ukidanja rampe. Iskreno, ne znam koliko je to bila dobra ideja. Podznemni prolaz za početak zahteva manji broj stepenika za pešake.

Najbitnije je da ne postoji volja da se tu vrati stanica. Sve drugo su izgovori.
 
Da li je neko negde od nadležnih spomenuo ili nagovestio kako će ići takt Bg voza nakon što se ovaj Skadar od rekonstrukcije završi? Drugim rečima, da li imaju nameru da uvedu češće polaske na ove dve linije (ne daj bože da uvedu i treću)?
 
Има графички предлог реда вожње на теми о модернизацији железнице. Пробаћу да извучем БГ воз из њега.
 
Uskačem kao padobranac jer imam samo jedno praktično pitanje. Da li je ovaj red vožnje pouzdan i tačan? Treba sutra da odem do Bataje (sa NBG) i da se vratim, a ne bih da promašim neki polazak iz ovog reda vožnje

bg-voz-1-2-01.09.21.png
bg-voz-1-1-01.09.21.png
 
Mislim da je to to, ovi crveni polasci ne saobraćaju. Najbolje bi bilo da pogledaš red vožnje na sajtu Srbija Voza jer je tamo najtačniji, ukucaj samo tačan datum putovanja jer nekim danina ne saobraćaju neki vozovi
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880939#p880939:3d4wnjiy je napisao(la):
Дошљак » 17 Sep 2021 08:06 am[/url]":3d4wnjiy]Има графички предлог реда вожње на теми о модернизацији железнице. Пробаћу да извучем БГ воз из њега.

Ma ne moraš ti da izvlačiš, samo mi reci kada se otprilike postavilo, teško je listati 600+ strana :D.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881541#p881541:1a4qi7ka je napisao(la):
jelenabg » Ned Sep 19, 2021 10:44 am[/url]":1a4qi7ka]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880939#p880939:1a4qi7ka je napisao(la):
Дошљак » 17 Sep 2021 08:06 am[/url]":1a4qi7ka]Има графички предлог реда вожње на теми о модернизацији железнице. Пробаћу да извучем БГ воз из њега.

Ma ne moraš ti da izvlačiš, samo mi reci kada se otprilike postavilo, teško je listati 600+ strana :D.


Evo ovakvo je stanje od novog RV
Linija 1 (Batajnica-Ovča-Batajnica)
Takt od 15 minuta u špicu (6-9.30, 14-17.30), 30 minuta van špica
Prvi polasci u 6 ujutro, poslednji iz grada za Batajnicu u 22, a iz grada do Zemuna u 22.45
Linija 2 (Resnik-Ovča-Resnik)
Takt od 30 minuta u špicu + neki polasci do Beograd Centra i 60 minuta van špica
Linija 3 (Lazarevac-Ovča-Lazarevac)
8 polazaka na dan u smeru umesto dosadašnjih 7
Linija 4 (Beograd Centar-Mladenovac-Beograd Centar)
3 polaska u smery ostaje kao i do sad
Linija 5? (Zemun-Resnik-Zemun)
Uvodi se nova linija sa 4 polaska u smeru tokom špica
Recimo polasci iz Zemuna u 7, 10, 16.15, 16.45

Kompletan predlog reda vožnje možete naći na sajtu Infrastrukture železnice Srbije
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881541#p881541:2qy6sx9e je napisao(la):
jelenabg » Нед Сеп 19, 2021 9:44 am[/url]":2qy6sx9e]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880939#p880939:2qy6sx9e je napisao(la):
Дошљак » 17 Sep 2021 08:06 am[/url]":2qy6sx9e]Има графички предлог реда вожње на теми о модернизацији железнице. Пробаћу да извучем БГ воз из њега.

Ma ne moraš ti da izvlačiš, samo mi reci kada se otprilike postavilo, teško je listati 600+ strana :D.

Eво овде може да се скине зип фајл са пдф фајловима на којима су графички прикази реда вожње. На први поглед је сналажење тешко, а у ствари није, возови су представљени као линије које се крећу у координатном систему времена и станица :D

https://infrazs.rs/pristup-infrastruktu ... -2020-2-2/
 
To se inače naziva grafikon i koristi se za službenu upotrebu. Zato je nama "civilima" snalaženje malo teže.
 
Ok, mislim da sam provalila. Samo da proverim:

Screen-Shot-2021-09-19-at-13-17-12.png


Voz 8059 kreće iz Batajnice u 15:00 i stiže u Ovču u 15:45? A 8058 kreće iz Ovče u 15:14, a stiže u Bataju u 15:59? Malo je nezgodno provaliti tačno vreme za ove stanice između jer ima dosta brojeva, ali u principu se može videti poprilično tačno.
 
Vrh