Šta je novo?

Beogradski Sajam

Pa mislim da nisu problem toliko hale ako se izuzmu tri vredne koliko šta sa ostalim prostorom. Sajamska delatnost bila ona ovde ili u Surčinu je polako već prošlost a tek će biti prevaziđena.
 
Dosao si do zaključka da objektima tu nije mjesto kako
Da su ružni sta ne funkcionalni hala 1 zaštićena a 2 i 3 pa i 4 su pojam arhitekture za ono sta ce da naprave u surcinu od montažnih objekata arhitekture bez
Plus ce da izgrade bežične zgrade koje su takodje arhitekture bez
Odakle 12 milijardi evra
@vradovic
 
Pa mislim da nisu problem toliko hale ako se izuzmu tri vredne koliko šta sa ostalim prostorom. Sajamska delatnost bila ona ovde ili u Surčinu je polako već prošlost a tek će biti prevaziđena.
Uh, tu se ne bih nimalo složio. Sajmovi su jak biznis, u Austriji se daju milioni evra za učešće na sajmovima za posao. Da ne spominjem i velike sajmove elektronike, tehnike, gejming industrije. U regionu nema ništa takvog, a Beograd bi bio idealan centar. Samo nema nikog pametnog da odradi taj posao. Ali sajmovi su itekako ozbiljna stvar i industrija sama za sebe.
 
U dvadesetprvom veku, kada svi pričaju o održivosti i obnovljivosti, zar ne bi bila bolja ideja održati taj Ekspo na prostoru sadašnjeg sajma? Svakako ima prostora ili može da se nađe u okolini Sajma za paviljone učesnika. To je više u skladu sa vremenom u kome živimo, nego na ledini praviti nešto od nule, što će biti napušteno odmah nakon kraja manifestacije.

Ali kao i uvek treba da se čita između redova. Predsedinku se otelo da pomene da kod prostora za ekspo mogu da se premeštaju igrade novi sadržaji. Rekao je Hipodrom. I onda kada se povežu stvari dobije se Sajam + NISovo skladište i šećerana + Hipodrom, i eto produžetka za Beograd na vodi.
 
Uh, tu se ne bih nimalo složio. Sajmovi su jak biznis, u Austriji se daju milioni evra za učešće na sajmovima za posao. Da ne spominjem i velike sajmove elektronike, tehnike, gejming industrije. U regionu nema ništa takvog, a Beograd bi bio idealan centar. Samo nema nikog pametnog da odradi taj posao. Ali sajmovi su itekako ozbiljna stvar i industrija sama za sebe.
Većinu tih manifestacija imamo ali su slabo posećene a sve je lošija situacija sa posetom na sajmovima elektronike i tehnike u EU (IFA u Berlinu sve manje izlagača i posetilaca, CEBIT više ne postoji, MWC utanjio). Ono što valja od sajmova tj da nije propalo je u Aziji i USA.
 
Pa sve kompletno cela struktura i objekti gde im nije mesto. Plus ruzno izgleda zesce.
Ja ne prodajem da bi meni bilo vazno cena osim toga moji interesi licni treba da se ostave po strani. Vazno je da nam grad bude uredjen i sredjen. Konacno je neko zasukao rukave i sve stra treba da radimo je da aplaudiramo ako vec ne mozemo da pomognemo. Svaka im cast za ovo treba skinuti kapu.

Ludilo kakav preporod drzave!
Друже, ништа лично али ти немаш укуса нити осећај за функционалност .
Него хајде да те питам баш, како ћеш ти као станар месне заједнице Београд на води да стигнеш на ЕХПО 2027 у Сурчин?
 
Funkcionalnost da stavis takve objekte tik pored reke i da se niko nije setio da ih odrzava decenijama? Svi koji su protiv rusenja sajma su verovatno isti oni koji su govorili da je to "samo maketa". Prakticno ljudi bez ideje i bez ikakve vizije. Sa takvima je tesko polemisati jer je slicna situacija kao i sa ravnozemljasima.

Stici cu verovatno kolima na zalost. Osim ako ne bude metro dotle sto bi bio mega uspeh.

Iskreno sam odusevljen sa pokusajima vlasti u Srbiji da uradi nesto dobro i za trud im dajem ogromnu ocenu.
Najveci nedostatak u Srbiji su zapravo ljudi i protivnici svakog moguce projekta koji bukvalno zele "da Srbija stane" i to je ono sto mi zaista smeta.
 
@vradovic
Па за то неодржавање је крива власт, нпр. и данашња која се десет година није сетила да одржава своју имовину. То неодржавање је намерно, да би се причало о змијама и пацовима.
Каква је визија гурања станова ту на реку? погрешна, визија неуких људи попут лажног доктора Малог Синише.

Значи теби ће бити ок да возиш до ЕХПО 2027 колима једно пола сата до Сурчина?
Метро видиш није у плану до ЕХПО 2027, Макишко поље, Рупчине, Вилине воде и мали Лесковац су очигледно већи приоритет од новог сајмишта.
Стари сајам ту у Војводе Мишића је већи приоритет за метро него нови ЕХПО 2027 и национални стадион.
Теби је то ок визија? Ок планирање? Разумно?
Да ли ће теби као станару месне заједнице Београд на води више интересовати кретања ка Миријеву, Макишу, Рупчинама, Вилиним водама, луци Београд, малом Лесковцу, или ка новом модерном светском сајму?
Да ли мислиш да је паметније да станови који се издају у месној заједници Београд на води треба да имају јаку саобраћајну везу са ЕХПО 2027 који треба да привуче стотине хиљада туриста, или са Макишким пољем, Рупчинама, Белим водама, Вилиним водама, малим Лесковцем, Миријевом?

Да ли мислиш да је сваки пројекат добар само ради пројекта или да мора да буде и функционалн и рационалан?
 
Funkcionalnost da stavis takve objekte tik pored reke i da se niko nije setio da ih odrzava decenijama? Svi koji su protiv rusenja sajma su verovatno isti oni koji su govorili da je to "samo maketa". Prakticno ljudi bez ideje i bez ikakve vizije. Sa takvima je tesko polemisati jer je slicna situacija kao i sa ravnozemljasima.

Stici cu verovatno kolima na zalost. Osim ako ne bude metro dotle sto bi bio mega uspeh.

Iskreno sam odusevljen sa pokusajima vlasti u Srbiji da uradi nesto dobro i za trud im dajem ogromnu ocenu.
Najveci nedostatak u Srbiji su zapravo ljudi i protivnici svakog moguce projekta koji bukvalno zele "da Srbija stane" i to je ono sto mi zaista smeta.
Disu naši novci? Šta imamo od izmeštanja sajma? Jel prodato zemljište ili država gradi?

Evo, nek daju za bolnice da se deca ne leče sms porukama i sve ok.

Ako se zemljište prodaje, di su novci? Ako se ne prodaje već država gradi, di su novci?
 
Kako se stvara mišljenje javnog mnjenja o nekom objektu, kompleksu ili prostoru? Pusti se da ga zub vremena dobrano nagrize i onda se samo pusti priča o rekonstrukciji ili rušenju, na šta se većina složi kao jedinom mogućem rešenju.​
 
Evo ja ne gotivim sajam i mislim da treba da se izmesti ali apslutno sam protiv gradnje stanova. Prostor treba da se iskoristi za javne objekte, neki zabavni park, akvarijum (pomenuti), muzej ovoga ili onoga, eventualno poslovne zgrade. Jezivo je to sa stanogradnjom. Ajde par nekih ultralux zgrada ok, ali ove skalamerije po bnv, jeftinjare su grozne.
 
Evo ja ne gotivim sajam i mislim da treba da se izmesti ali apslutno sam protiv gradnje stanova. Prostor treba da se iskoristi za javne objekte, neki zabavni park, akvarijum (pomenuti), muzej ovoga ili onoga, eventualno poslovne zgrade. Jezivo je to sa stanogradnjom. Ajde par nekih ultralux zgrada ok, ali ove skalamerije po bnv, jeftinjare su grozne.
Поштујем став, само мислиш ли да је боље да се Сајам прави у њивама иза Сурчина?
 
Naravno da ne. Bolje i da ostane nego tamo da se pravi, bukvalno je najgora moguća lokacija.
 
Moram da vas obavestim sledecu stvar:

U ovom trenutku nista nije zapecaceno niti postoji konkretni projekat od strane nadleznih osim onog masterplana koji ste videli na prezentaciji i koji je uradjen na brzinu od strane irskog arhitektonskog biroa kao i onaj 3D sa tockom sto ste videli odnosno one slike koje je okacio @boca-ica i hvala mu na brzoj reakciji da snimi te rendere pre nego sto su ih irci izbrisali.

Sta god se bude desilo u buducnosti vezano za podrucje sajma od strane nedleznih i sta god budu preduzeli od odluka bilo da su katastrofalne po grad ako rese da sruse hale 2 i 3 i ako krenu da prave zgrade od po 20-30 spratova na sta nazalost ukazuju oni njihovi renderi ili se ipak dozovu pameti pa urade nesto normalno (u sta sumnjam kako je krenulo), uvek ce postojati alternativni projekat koji ako se svi dogovorimo da ga uradimo onako kako vecina nas zeli, mozemo da iznesemo u javnost i prikazemo kao projekat koji je izabran od strane obicnih ljudi kao sto smo mi i kao neka vrsta koncezusa.
Da se razumemo bice jako tesko da se svi usaglasimo ovde vezano za sta treba da se konkretno predlozi kao alternativa i kao neki kompromis koji ima ekonomsku, socijalnu i ekolosku realnost kao i za urbanizam arhitekturu, transport, zelenilo itd jer su ukusi, ocekivanja, zelje itd svakako drugaciji ali dobro mozemo da razmenjujemo misljenje sta bi to bilo dobro da se uradi, mozda i da se glasa pa da vidimo sta je moguce unaprediti, ubaciti, poboljsati, svakako vase misljenje mi je bitno i moze da pomogne.

U ovom trenutku i dalje ne mogu da prikazem sta sam uradio do sada jer postoje i dalje odredjene prilike da dodje do raznih preokreta jer postoji vise interesnih grupa i vise ljudi je ukljuceno i pregovara u ovom projektu.

U svakom slucaju dobra stvar je sto imamo odredjeno vreme da razmislimo i napravimo neku strategiju sta bi bilo pametno da se predlozi.
Zasto imamo vremena? Zato sto trenutno imamo od prilike 8 do 12 meseci prednosti u odnosu na Irski/SNS/BnV projekat koji je na samom pocetku a da oni dodju do nivoa na koji je projekat koji sam ja uradio do sad im treba od prilike toliko vremena jer ja sam poceo mnogo ranije da radim na tome nego oni.

Sto znaci da mi toliko imamo vremena da jos vise unapredimo ovo sto sam uradio do sad i to ce nam pomoci da narpavimo kriticnu masu, okupimo ljude iz struke oko nas i kvalitetom, podizanjem svesti u javnosti ponudimo neku alternativu koja bi mogla biti uzeta u obzir od strane nadleznih sto je i u nasem i u njiihovom interesu.

Do sada je samo jedna osoba imala priliku da vidi moj projekat a to je @Igor jer ga smatram najmerodavnijim tj najobjektivnijom osobom ovde na forumu sto je dokazao sto puta u svojoj dugugodisnjoj moderaciji i nepristrasnoscu. On moze slobodno da vam prenese svoje utiske.
 
Poslednja izmena:
Funkcionalnost da stavis takve objekte tik pored reke i da se niko nije setio da ih odrzava decenijama? Svi koji su protiv rusenja sajma su verovatno isti oni koji su govorili da je to "samo maketa". Prakticno ljudi bez ideje i bez ikakve vizije. Sa takvima je tesko polemisati jer je slicna situacija kao i sa ravnozemljasima.

Stici cu verovatno kolima na zalost. Osim ako ne bude metro dotle sto bi bio mega uspeh.

Iskreno sam odusevljen sa pokusajima vlasti u Srbiji da uradi nesto dobro i za trud im dajem ogromnu ocenu.
Najveci nedostatak u Srbiji su zapravo ljudi i protivnici svakog moguce projekta koji bukvalno zele "da Srbija stane" i to je ono sto mi zaista smeta.

odvratno
 
По питању рендера приучени досадашњим искуством са БНВ1 знамо да су они само план узурпације земљишта, а изведба ће бити далеко гора и ружнија него што можемо да замислимо у овом тренутку.

Само давање предлога за неки другачији пројекат, значило би саучествовати у чисто криминалној радњи пљачке државне имовине.
 
Moram da vas obavestim sledecu stvar:

U ovom trenutku nista nije zapecaceno niti postoji konkretni projekat od strane nadleznih osim onog masterplana koji ste videli na prezentaciji i koji je uradjen na brzinu od strane irskog arhitektonskog biroa kao i onaj 3D sa tockom sto ste videli odnosno one slike koje je okacio @boca-ica i hvala mu na brzoj reakciji da snimi te rendere pre nego sto su ih irci izbrisali.

Sta god se bude desilo u buducnosti vezano za podrucje sajma od strane nedleznih i sta god budu preduzeli od odluka bilo da su katastrofalne po grad ako rese da sruse hale 2 i 3 i ako krenu da prave zgrade od po 20-30 spratova na sta nazalost ukazuju oni njihovi renderi ili se ipak dozovu pameti pa urade nesto normalno (u sta sumnjam kako je krenulo), uvek ce postojati alternativni projekat koji ako se svi dogovorimo da ga uradimo onako kako vecina nas zeli, mozemo da iznesemo u javnost i prikazemo kao projekat koji je izabran od strane obicnih ljudi kao sto smo mi i kao neka vrsta koncezusa.
Da se razumemo bice jako tesko da se svi usaglasimo ovde vezano za sta treba da se konkretno predlozi kao alternativa i kao neki kompromis koji ima ekonomsku, socijalnu i ekolosku realnost kao i za urbanizam arhitekturu, transport, zelenilo itd jer su ukusi, ocekivanja, zelje itd svakako drugaciji ali dobro mozemo da razmenjujemo misljenje sta bi to bilo dobro da se uradi, mozda i da se glasa pa da vidimo sta je moguce unaprediti, ubaciti, poboljsati, svakako vase misljenje mi je bitno i moze da pomogne.

U ovom trenutku i dalje ne mogu da prikazem sta sam uradio do sada jer postoje i dalje odredjene prilike da dodje do raznih preokreta jer postoji vise interesnih grupa i vise ljudi je ukljuceno i pregovara u ovom projektu.

U svakom slucaju dobra stvar je sto imamo odredjeno vreme da razmislimo i napravimo neku strategiju sta bi bilo pametno da se predlozi.
Zasto imamo vremena? Zato sto trenutno imamo od prilike 8 do 12 meseci prednosti u odnosu na Irski/SNS/BnV projekat koji je na samom pocetku a da oni dodju do nivoa na koji je projekat koji sam ja uradio do sad im treba od prilike toliko vremena jer ja sam poceo mnogo ranije da radim na tome nego oni.

Sto znaci da mi toliko imamo vremena da jos vise unapredimo ovo sto sam uradio do sad i to ce nam pomoci da narpavimo kriticnu masu, okupimo ljude iz struke oko nas i kvalitetom, podizanjem svesti u javnosti ponudimo neku alternativu koja bi mogla biti uzeta u obzir od strane nadleznih sto je i u nasem i u njiihovom interesu.

Do sada je samo jedna osoba imala priliku da vidi moj projekat a to je @Igor jer ga smatram najmerodavnijim tj najobjektivnijom osobom ovde na forumu sto je do dokazao sto puta u svojoj dugugodisnjoj moderaciji i nepristrasnoscu.
Podržaću tvoj projekat samo ako dodaš točak...
 
@spatiotecte ako na bilo koji način mogu da pomognem, ja se javljam da pomognem i učestvujem. Imam osnovno znanje modelingovanja u 3ds Max-u, pa ako zatreba. Ali i za bilo šta drugo stojim na raspolaganju.
 
Hvala na ponudi, uzeće se ubzir ako zatreba. :)

Postoji vec ceo model u 3D područja sajma sa halama, ulicama, parkovima, zgradama, železničkom stanicom itd.
 
Iz časopisa Arhitektura urbanizam, broj 14, Beograd 1962
sajam1.png
sajam2.png
sajam3.png
sajam4.png
sajam5.png
sajam6.png
sajam7.png
 
Gledajuci ove stare slike nekako sticem utisak da su urbanisti vec tada pravili nepromisljene projekte koje su trajno ostetile urbano tkivo. Recimo na slikama iznad je sajam lepo legao na obalu medjutim zgrade iza sajma, uz bulevar, su svojim gabaritima zaklonile Senjacko brdo i vec tada napravile betonski zid umesto da su kaskadno gradili.
 
Мислим да се ту ишло намерно на заклањање вила по Сењаку, плус лакше насељавање великог броја радника УДБЕ на Сењак у ову огромну зграду лево. Мада ту се осликава и континуитет са уличним фронтом започетим пре рата са зградом БИГЗ, предратно државном штампаријом.
Али стоји да су урбанисти били непромишљени, први пример за то је олако одбацивање старих пруга за Земун и Обреновац, које су лако могле да постану градска железница, затим трпање оних безличних стамбених зграда по Дорћолу, Сарајевској, око Студентског трга, па оне послератне накарадне надоградње у Дечанској и сл.
 
Vrh