Šta je novo?

Beogradski izbori (očekivanja, planovi, ideje)

То би баш било бизарно узимајући у обзир да су уопште дошли у ситуацију да ризикују губитак Београда због Весића
 
Vratimo se temi ;)

Kao što sam u prvom postu napisao malo konkretnije o očekivanjima, planovima idejama. @Kailan je u svom prvom postu napravio odličan spisak koga možemo dopunjavati.
 
Ваљало би да видимо неки предлог за систематско решавање проблема нехигијенских насеља и дивљих депонија. Има их на десетине широм Београда.
 
Vesica ne otpisyjte. Slicno Zorani M. on je vazan asset jednog od nasih kolonizatora.

Inace, voleo bih uvodjenje sistema par nepar u Beogradu.

Danas sam prosao Savskom ulicom prema sajmu.
Sa desne strane se nalazi grupa izuzetno ruznih zgrada i jedna u izgradnji koja lici na falus. Voleo bih da se to porusi.
 
Наравно да Весо неће бити отписан, напредоваће по узору на Малог.
 
Упустити се у проблем решавања енергетске неефикасности старих зграда, енергија која се баци у блоковима је огромна.

Проблем је у томешто постојеће стање одгобара и власти и становницима блокова, власт не би много да таласа а становници немају интерес да штеде енергију јер је не плаћају по утрошку.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: 10k
Ваљало би да видимо неки предлог за систематско решавање проблема нехигијенских насеља и дивљих депонија. Има их на десетине широм Београда.

Apsolutno!

Ovo sam i ja baš hteo da napišem, a da dodam generalno higijenu grada. Živim blizu Zvezdarske šume i pakao je od đubreta po svim zelenim površinama. Em nam je kultura bacanja otpadaka gde im je mesto nepostojeća, em kanti nema ni za lek (prvi primer u mom kraju, gde je ironicno i ceo pogon JKP Zvezdara), em se gardske službe iz godine u godinu sve manje bave čišćenjem.

Ekologija ne počinje i ne završava se Jadrom, Borom, Rio Tintom, već upravo u ovakvim situacijama, pa ako Zeleni nešto ne urade oko toga, onda je još samo jedna potvrda forme umesto funkcije.
 
Svakim danom iznova ja ne mogu da verujem kolika nam je ruina grad.
Mi nemamo jednu jedinu celinu/ulicu uradjenu kako treba od pocetka do kraja. Makar bila dugacka 30 metara, to ne POSTOJI

Nemam ocekivanja da ikad moze biti bolje jer ko god dodje na vlast ako ne odmah onda posle godinu dve krene stopama prethodnika.
Samo lopovluk/korupcija/nepotizam.
Pa Vucic kaze vracace se ljudi, a kao ne zna da ne beze kvalifikovani ljudi odavde zbog para nego zbog trulog sistema koji se nikad nece promeniti
Vratice se oni koji se ne snadju jedino
Licno, nadam se i radim na tome da ne budem deo ove gnusne price jos dugo, smucilo mi se

Ja mislim da cu najverovatnije da emigriram po drugi put, ako psycho ne izgubi barem Beograd.
 
Ваљало би да видимо неки предлог за систематско решавање проблема нехигијенских насеља и дивљих депонија. Има их на десетине широм Београда.
Sistematsko…zvuči kao konačno
 
Па да, не смемо да дозволимо да по граду постоје дивље депоније, било мање било веће. А нехигијенска насеља су испод сваког нивоа достојанства. Потребан нам је систем који ће да интегрише и едукује становнике тих насеља у друштво и законски систем наше државе.
 
Ma koji sistem…Rešiće to sve narodne patrole
 
Баш решавају... Треба да поред права постоје и обавезе и ограничења. Не сме да се спаљује смеће на Чукарици и тако угрожава здравље становника. Не смеју деца да просе по улици и избегавају школе. Такви проблеми морају да имају системски приступ и државних органа и невладиног сектора. И једнима и другима је данас лакше да окрећу главу пред проблемима и глуме хуманост.
 
Samo da ne pobrkamo lončiće ovde - 3. aprila su izbori samo za skupštinu Grada Beograda, izbori za skupštine Opština ne, tako da je lokalni rezultat na Čukarici ili Vračaru nebitan.
A što se tiče prioriteta, mislim da ne treba biti suviše ambiciozan - mislim da postojeća vlast nema interes, a potencijalna nova vlast nema kapacitete - za velike socijalne zahvate, humanioje življenje u gradu, i tsl, prema tome, realan prioritet može biti samo infrastruktura, infrastrutura, i infrastruktura - a to je, pored puke rekonstrukcije i izgradnje saobraćajnica, zadatak da svako domaćinstvo na teritoriji Grada ima vodovod, gasovod, kišnu i fekalnu kanalizaciju.
 
Poslednja izmena:
Evo da ja probam da bacim na papir, nešto je započeto ali bi svakako trebalo da se nastavi.
1. Spuštanje Beograda na reke - nastaviti sređivanje setališta od Beograda na vodi do Ade Ciganlije i od Beoton hale do Marine Dorćol i dalje ka Adi Huji. Takođe Zemunski kej nastaviti sa radovima i upeglati oko starog Sajmišta i kej kod blokova. Oterati splavove sa 25. maja a oko Brankovog uvesti unifikaciju gabarita i izgleda.
2. Metro - Nastavak izgradnje metroa.
3. Fasade - Nastaviti sređivanje fasada, poseban prioritet da bude Knez Mihajlova a onda širiti dalje. Akcenat na predratnim zgradama.
4. Pešačke zone - Nastaviti širenje u delu oko Studentskog trga, Nušičeva, Kralja Petra dovršiti oko Rajićeve...
5. Infrastruktura - Raditi na zameni asfalta, kaldrma u staro jezgro grada i jednosmerne ulice. Širiti ulice gde god može (Makenzijeva, Partizanac, Borča ka Pupinovom mostu...)
6. Kanalizacija - Leva obala dunava zaslužuje poseban tretman, dati Borči status opštine.
7. Privatni investitori - Privlačiti velike igrače i strane kompanije da grade (primer deo oko Airporta). Izraelci su se pokazali kao ozbiljni igrači.
8. Ekologija - Uvesti nove eko linije, bici staze i bici reta stanice. Rekonstrukcija parkova i izgradnja novih.
9. Obilaznica - oko Beograda, krenuti istočni deo ka Karaburmi i Mirijevu što pre.
10. Prokop - Povezati ga sa centrom grada i sa ostalim delovima, obavezno eko autobusima.
11. Opera - Izgraditi konačno.
12. Aerodrom - povezati brzim vozom.
13. Nacionalni stadion - Izgraditi stadion na novom autoputu Miloš Veliki i krenuti u komercijalizaciju tog dela Beograda ka Surčinu.
14. Ada Huja - Mega projekat, krenuti u projaaket kao u Savskom Amfiteatru.
15. Tramvaji - Zameniti stare katice ili kako se već zovu Simensovim iz Kragujevca.
16. Novi most i tunel - Napraviti novi funkcionalni i tunel kod picinog parka do Dunav stanice.

Evo za početak pa neka svako doda šta mu padne na pamet...
 
4. Pešačke zone - Nastaviti širenje u delu oko Studentskog trga, Nušičeva, Kralja Petra dovršiti oko Rajićeve...
Ne može pešačka zona preko Studentskog trga zato što pravac Trg Republike - Kalemegdan mora da ima neki vid kolovoza. Za javni prevoz, hitne službe, dostavu, komunalce... Takođe ne može pešačka zona oko Rajićeve jer izlaz iz nje izbija na Kralja Petra. Može samo da se malo preuredi KP da se ulična mesta rezervišu samo za stanare (uz nadoknadu, naravno).
5. Infrastruktura - Raditi na zameni asfalta, kaldrma u staro jezgro grada i jednosmerne ulice
Beograd nije za kaldrmu, sem na pojedinim manjim deonicama. Nema ovde ko da postavlja ni da održava kaldrmu. Drugo, bučna je u božju mater i neudobna za vožnju

Evo kako izgleda kaldrma ispred izlaza iz Rajićeve, već je počela da se raspada:
Kaldrma.jpg
Manite se kaldrme.
Ali sa ostalim iz stavke 5 se slažem.
8. Ekologija - Uvesti nove eko linije
Eko linije ništa ne rešavaju ekološki. Problem ekologije u Beogradu (što se ulica tiče) je u 900.000 automobila sa po jedno ili dvoje ljudi unutra. Ne u 700 autobusa na dizel koji voze do 100 i 160 ljudi.
 
Poslednja izmena:
Ова калдрма је крш пошто је лоше враћена.
 
Svaka kaldrma u Beogradu mlađa od 30,40 godina je krš.Prosto, nema ko to više ni da postavlja (kako treba) a ni da održava.
I uz to je besmislena, jer utisku ulice doprinosi taman koliko, ne znam, jedna lepa slika na zidu u celom stanu koji je oronuo i raspadnut... Ako neko želi da ulepšava i humanizuje Beogradske ulice, ima 100 drugih i prečih načina da to uradi nego da svuda razbija asfalt da bi postavio kaldrme koje će brundati istog časa a raspasti se i razbijati atuomobile i gume posle 6 meseci (kad počnu kocke da se izvaljuju i kotrljaju pod točkovima, što sam lično gledao i čuo nekoliko puta).

Ja lično ne vidim da je ovo išta lepše i romantičnije
kaldrmetina.jpg

od ovoga...
asfalt.jpg
 
Poslednja izmena:
1. Spuštanje Beograda na reke - Prvo ispitati ugovore BNV, a zatim srušiti Savanovu i proširirti to šetališta. U budućnosti spojiti sve sa Ada Hujom i Adom.
2. Metro - Promeniti sadašnju preglupu trasu metroa i vratiti prethodnu. Kupiti niskopodne kompozicije i iskoristiti dosadašnje linije beovoza. Otvoriti postojeći tunel do Karaburme.
3. Fasade - Nastaviti sređivanje fasada i zaustaviti sadašnje rušenje predratnih vila.
4. Pešačke zone - Zaustaviti širenje pešačkih zona i fokusirati se na biciklističke staze i pravljenje trotoara.
5. Infrastruktura - Ispitati ko je do danas radio renoviranje ulica po tri godine, kazniti ih i ubaciti novac u fond za proširenje parkova. Ispitati koje su ulice na periferiji navodno sređivane, a da ništa nije urađeno i kazniti nadležne i oduzeti im imovinu.
6. Kanalizacija - Konačno uraditi kanalizaciju i prečišćivače otpadnih voda. Doneti uredbu o strožim kaznama za investitore koji grade zgrade sa septičkim jamama.
7. Privatni investitori - Ispitati rad svih privatnih investitora i doneti uredbu o zabrani izgradnje zgrada bez spoljnog i unutrašnjeg parkinga.
8. Ekologija - Uvesti nove eko linije, bici staze i bici reta stanice. Rekonstrukcija parkova i izgradnja novih. Plus staviti kontejnere za reciklažu svugde. Uposliti partijaše iz komunalne policije da idu i kažnjavaju mentole čiji su psi izasrali pola grada.
9. Obilaznica - oko Beograda, krenuti istočni deo ka Karaburmi i Mirijevu što pre. OK.
10. Prokop - Vratiti glavnu železničku u centar a na prokopu konačno napraviti zgradu a potom sve ostalo.
11. Opera - Potpuno neisplativo. Ko hoće da sluša operu može i danas u narodnom pozorištu.
12. Aerodrom - povezati brzim vozom. (slažem se)
13. Nacionalni stadion - Potpuna nebuloza od projekta. Stopirati što pre.
14. Ada Huja - Prvo krenuti od čišćenja smeća duž obale a zatim proširenje i produženje pešačkih i biciklističkih staza. Takođe, srušiti ilegalne kuće na samoj obali u tom potezu.
15. Tramvaji - Uvesti nove linije tamo gde za to ima prostora. Recimo Višnjička ulica.
16. Novi most i tunel - Renovirati postojeći tramvajski most i napraviti biciklističko pešački između njega i gazele.
 
Kaldrma oko Proleća u Cara Lazara je ispala vrhunski, proširenje Kralja Petra sam milsio na deo ka Sabornoj crkvi ono parče od 30m do Čubrine.
Idemo dalje...

17. Garaža - u Pop Lukinoj i zatvoriti Kosančić za saobraćaj.
18. Spuštanje - sa Kosančića na Savi.
19. Đumurkana
20. Brankov most - Sređivanje
21. Ofk Beograd - Kompletna rekonstrukcija stadiona i pratećih objekata. Srušiti ovu ruinu sada, napraviti manji stadion i halu za atletiku.
22. Krunska ulica - Zaštiti ulicu zakonom.
 
Ako opozicija pobedi na BG izborima, imace veliki problem zbog opstrukcija ljudi iz vladajuce partije na svim nivoima, tako da nece imati tu moc, ni sredstava da uradi nesto kapitalnije sa ovih lista zelja.
 
Kada opozicija pobedi na izborima u Beogradu, to će biti početak kraja ove mafije.
Naravno da će biti opstrukcija ali to će ih samo još više ogoliti pred narodom.
Ne vidim zašto bi to ikog obeshrabrilo da glasa.
Nakon pobede nekoliko meseci ne treba ni započinjati nikakve projekte,
nego samo češljati štetne ugovore i hapsiti korumpirane službenike.
 
Ako opozicija pobedi na BG izborima, imace veliki problem zbog opstrukcija ljudi iz vladajuce partije na svim nivoima, tako da nece imati tu moc, ni sredstava da uradi nesto kapitalnije sa ovih lista zelja.

Ovo je velika istina.

U slučaju pobede opozicije na nivou grada, spremite se za težak rovovski rat između lokalnih i nacionalnih vlasti, koji će se prelamati preko leđa građana. Čeka nas par godina mrcvarenja grada i raspadanja infrastrukture kako bi aktuelna vlast dokazala da opozicija nije u stanju da ga vodi...
 

@Bezaninac

Mogu da zamislim da bi bilo sabotiranja u nekim najsitnijim delovanjima novih gradskih vlasti. U svemu sto ima puno smisla, tipa uvodjenje kanalizacije i popravke pod razno, naprednjaci ne bi dozvolili novima da budu bolji od njih. Mozda ce biti mnogo gore nego sto je sada, bas zbog tih rovova, ali to je kod nas izgleda cena koja se placa da bi se pormenila vlast.
 
Питање је колико механизама републичка власт има да гуши градску. Можда катастар и реоубличке инспекције.
 
Vrh