Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Problematika je kompleksa. Svako ima svoje omiljeno mesto. Jeste Gusar bio super za ljude slične meni, ali isto tako je i Cunami nekome super, ili Kota 70.

Na žalost, verujem da je veći broj ljubitelja ovih drugih. I koji sad treba da ostanu?

Slažemo se da treba da bude barem 5 puta zauzeće obale, ali opet ostaju tržišni uslovi za preostale i realno, Gusar teško može da izdrži bitku sa jačim igračima.
 
Meni bar ovo uopšte nije stvar ličnog ukusa - ako imamo pravila, moraju da važe za sve i tačka.
Moj komentar se odnosio na koncept koji smo imali prilike da vidimo samo u par poslednjih lepih dana, pred ovo rušenje - sad prvi put, i nikad više.
Mene je podsetilo na sedenje uveče pored Ljubljanice, samo je ovde bilo bez stolova, samo stolice pored klupa.

Ovde sada ostaju samo tzv "dilerski" splavovi, ove predimenzionisane kutije... mogu da pretpostavim da će upravo oni da izbace stolice na šetalište, kada se dan produži i kada dođe lepo vreme.

Ali ova demonstracija sile, sa rotacijama, i to zbog pitomog porodičnog mesta sa niskim cenama... bedna predstava. Gde su kada motorciklisti i Audiji voze po šetalištu?
 
То место је било популарно међу "старом гардом" и људима који живе у близини а који су Шапићу трн у оку јер су се противили бушењу насипа зарад сплавова који су магично "добили лицитацију" па је узео да се свети. Зато и јесте цео концепт лицитације кретенски, само се оставља простор да власт намешта локације себи и својим кумовима а склања конкуренцију.

Да је ово место склоњено у пакету са свим осталим сплавовима на кеју било би до поштовања правила, већина осталих турбо сплавова су и даље ту али је овај специфично склоњен јер је "комшијски"
 
s-l1600 (2).jpg

 
Kao da jure Džordža.
Jednog lepog dana uoči nove godine sam poslednji put tamo popio kafu, videlo se da očekuju uklanjanje.
Samo, kako su uklonjeni obližnji splavovi i oslobođen pogled na Savu, Gusar je pređao stolice duž betonskih klupa na samoj obali, ljudi su sedeli i uživali u reci, deca trčala okolo, niko nije nikome smetao, sunčano i vedro, prijatna muzika, opušteni ljudi koji uživaju, izgledalo je kao da je oduvek tako trebalo da bude, da je to model po kojem bi moglo za malo para (ali i malo profita) da se uredi ova obala.
Možda baš zato je dovedena ovilika "državna sila" zbog najmanjeg ugostiteljskog objekta na Savi.

Da, ali realno taj Gusar se raspadao, to više nije ličilo ni na šta. Koliko para, toliko i muzike. Više od pola tih splavova su sklepotine, koje je pregazilo vreme.
Nadam se samo da neće sada, pošto ih uklone, da nakrcaju još veće "fancy" splavove.
 
Да, али Шапићев циљ није био да ослободи обалу сплавова, који су визуелно као скупина ругло, били нови, фенси, стари и олупине, већ да ослободи простор за своје батице и доминантну позицију мање конкуренције.
 
Мислим или се надам да дугорочно гледано секу себи грану на којој седе. Пошто ће остати само набрекли дилерски сплавови иоле нормалан свет ту неће долазити и добиће ситуацију мале баре са много крупних крокодила. А ту зградетине на води коштају баш много само да остану у плутајућем стању. "Посао" ће им постати неодржив јер сваком том "фенси-крими" концепту неопходна је нека врста валидације од стране нормалног света. Наводни бг се гребе о саму локацију поред реке и приче о културним објектима на рендерима, бетон хала би била нарко вотер фронт да нема швапских пензионерских крузера да то мало прикрију, врачарска новоградња и њени резиденти спирају грехе погледом на Храм, К Дистрикт на Калиш и Ушће а Силиконска Долина се углавила између историјског центра са једне и београдске мангупарије са друге, дорћолске стране... Е, овде уклањају тај слој који би их могао прикрити и учинити лакшим за сварити.
 
Poslednja izmena:

Zakupac kafića „Gusar“: Po zakonu ovakve radnje ne mogu da se vrše pre 7h


Jutros oko 4.30h ponovo je pokušano rušenje kafića "Gusar" na Savskom keju. Zakupac ovog objekta Goran Pepić kaže da "nisu dobili ništa od naloga".

Prema Pepićevim rečima, „policija nije ta koja treba da da nalog, nego ljudi iz Gradske inspekcije i firme MIP gradnja“.

„Koja radi sve na keju, uklanjanje plovila, što Gusar – nije. Nismo dobili ništa od tih naloga, izneli smo neka svoja pitanja koja su nas posavetovali pravnici, dobili odgovore, ali niko nije ponudio, meni ili nekom od nas, nije prikazan bilo kakav papair sa njihove strane“, kaže.

Priča da su se sa bagerom pojavili u 4.15h, a da su oko pola 6 svi bili tu sa Gradskom inspekcijom.

„Član 194. Zakona o upravnom postupku, naglašeno je da ne mogu ovakve radnje da se vrše pre 7h. Mi nemamo gradsku vladu, i sad je ovo tehnička, a ovo je ključan projekat beogradski, pa oni po Ustavu, kako sam ja čuo, nemaju pravo da izvode ključne projekte, osim nekih tehničkih stvari“, ističe.

Prema njegovim rečima, „pravnici kažu da Sonja Božović i kompletna Komunalna inspekcija zloupotrebljavaju svoje ovlašćenje“.

„Jer je njima Ministarstvo saobraćaja prenelo nadležnost samo nad splavovima, a Gusar nije splav, Gusar je sojenica. Božović bi, kažu, trebalo to da zna. Moraju da pošalju Građevinsku inspekciju da donese rešenje o rušenju i da se uđe u novi upravni postupak, gde moraju da se ispoštuju sve njegove faze i pravo na žalbu“, kaže Pepić.

 
Ovi iz N1 napraviše celu aferu od rušenja Gusara :)
 
Mogu da se žale koliko god hoće, ali stvarno ih sve treba pomeriti!
Inače sam baš razočaran brzinom uklanjanja splavova.
Očekivao sam da će to ići mnogo brže!
 
Проблем је што ће досадашњи бућкуриш сплавова заменити разређен скуп само фенси сплавова. На фенси сплавове се долази колима. Обичан комшилук ређе иде на скупље сплавове. То је последица што је на тендеру за нова места главни критеријум био ко плати више.
 
Mogu da se žale koliko god hoće, ali stvarno ih sve treba pomeriti!
Inače sam baš razočaran brzinom uklanjanja splavova.
Očekivao sam da će to ići mnogo brže!
Очигледно је да нема ни знања а ни техничких ни људских ресурса за брже и безбедније уклањање сплавова. Веротавно су им проблем и финансије. На крају, изгледа да не постоји ни добро припремљена локација за премештање уклоњених сплавова, него како се снађу.

Прошао недавно поред Фристајелра. После оног несрећног покушаја да се сплав извади из воде, изгледа су увидели да не могу/не знају како да га извуку. Остаће ту до даљњег.

Немамо ми струку која ће да реши овај проблем како треба.
 
Pa sve to kao da su dogovarali posao u nekoj kafani dok su jeli pečenje!
E aj da sredimo taj kej.
Ajde.
Kako ćemo šta treba?
Nemam pojma, ali ajde da radimo nešto kako bi nas masa koja ne glasa za nas, zavolela i rekla da smo nešto dobro uradili.
I onda krenu, pa shvate da su se zaj*** i onda ne mogu nazad, a struku nisu ni konsultovali, a ne znaju ni koga pitati! Možda Mika Milojkin koji je onomad radio na brodu zna!😂
I onda sve stoji bezveze.
Mene i sadašnje stanje nervira!
Kao da prave autoput, a zaboravili su da urade exproprijaciju zemljišta.
Ovako su se samo obrukali i dali povod da ih prozivaju!
Ako do kraja godine uklone sve splavove to bi bio uspeh, ali mislim da je to nemoguća misija za ove pametnjakoviće.
 
Зимовник у Другом рату, види се стари железнички мост, падобранска кула сајмишта, торањ Саборне цркве..
 
Ode i ova sklepotina.


GHgkyLqWcAAodMo.jpg


Za neupućene, radi se o objektu koji je podignut na ovoj terasi sa koje se prostupalo pontonu za pristajanje rečnog prevoza. Lokacija - okretnica u Nehruovoj, između bloka 44 i 45.

DYUEaB1WsAAYnja.jpg


Na pontonu je jedno vreme radila improvizovana scena "Teatar na Savi", a srušena zgradica je služila kao ugostiteljski objekat.
Baš me zanima da li je narušena statika ove konzolne ploče.
Pod hitno mora da se ponovo postavi ova ograda.
 
 
Vrh