Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704504#p704504:79zhh6u9 je napisao(la):
MC_ » 03 Feb 2020 11:33 am[/url]":79zhh6u9]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=704360#p704360:79zhh6u9 je napisao(la):
relja » Ned Feb 02, 2020 8:44 pm[/url]":79zhh6u9]A zašto ne povedu istragu zbog zauzeća obale, postvljanja ovih "kaveza" na klupe, izazivanja opšte opasnosti, faslifikovanja isprava, što samo njegova vozila mogu da nemetano voze po šetalištu u svako doba dana, itd, itd...?

Ogromna je popularnost splavova kod nase urbane populacije.

Ja sam mislio konkretno na vlasnika Cunamija, sve navedeno se odnosi na njega, ne na ostale splavove oko njegovih.
Ostali imaju kakve takve dozvole, oni poštuju propise o buci, o ulasku vozilima na šetalište, oni svoju robu i smeće guraju kolicima, rukama...njihovi gosti u 99% slučajeva nisu problematični, oni zapošljavaju radnike. Vlasni Cunamija ima neke debele veze kada se samo njemu ovo toleriše.
Da ne bude da podržavam ovaj opšti haos, samo konstatujem...
 
Na drugom kraju Savskog keja, između Brankovog mosta i ušća, niklo je još jedno čudovište pored Kopernikusa (i ovaj drugi ima Kopernikus u imenu). Em što je ogroman (3 sprata), em što ne znam da li ima 3 metra razmaka.
 
Ovaj koprnikus može komotno da ima SNS u imenu.
A Cunami je poseban kriminal.
 
astrodule":jpk8qbq4 je napisao(la):
Na drugom kraju Savskog keja, između Brankovog mosta i ušća, niklo je još jedno čudovište pored Kopernikusa (i ovaj drugi ima Kopernikus u imenu). Em što je ogroman (3 sprata), em što ne znam da li ima 3 metra razmaka.
Da to drži ovaj vlasnik KCN što "kupio" O2 i Prvu... Ima i lift...

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
s-l1600.jpg
 
Borivoje Stevanović, "Topčiderska reka" (1926)
 

Prilozi

  • Borivoje Stevanovic, Topciderska reka (1926).jpg
    Borivoje Stevanovic, Topciderska reka (1926).jpg
    45,4 KB · Pregleda: 4.687
Ušće Save i Dunav na NBG strani.

Idealno za čišćenje
 

Prilozi

  • manje-IMG_0082.jpg
    manje-IMG_0082.jpg
    73 KB · Pregleda: 4.554
  • manje-IMG_0093.jpg
    manje-IMG_0093.jpg
    124 KB · Pregleda: 4.542
Jedna dobra vest i mudar potez nadležnih:

Расписана јавна набавка за изградњу ледоломца

Брод би требало да има двојаку намену – зими да ломи наслаге леда од мађарске границе до Београда, а остатак године служиће у операцијама бочног тегљења пловних објеката

Републичка дирекција за воде при Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде расписала је јавну набавку за градњу брода посебне намене, односно ледоломца, потврдио је јуче Бранислав Недимовић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Уговор, како је навео, могао би да буде завршен крајем маја или почетком јуна, а Србија би ледоломац, ако буде све по плану, могла да добије наредне године.

Прошле године била је расписана јавна набавка, подсетио је Недимовић, али су потребна средства премашивала постојећи фонд одређен за изградњу ледоломца. Ове године у буџету је опредељено више новца тако да су се стекли услови и да се успешно приведе овај тендер.

Ледоломац би требало да има двојаку намену, преноси еКапија, а јавља Танјуг – зими да ломи наслаге леда од мађарске границе до Београда, а остатак године служиће у операцијама бочног тегљења других пловних објеката.

Ледоломац дужине 40 и ширине девет метара пројектован је као једнопалубни, двопропелерни с фиксним крилима и балансним кормилима, са машинским простором у средњем делу.

Како се наводи у документацији, брод би требало да плови око 10 дана без допуњавања резерви горива, уља и воде са седам до максимално 10 људи на њему.

Предвиђено је да брод опслужује стална посада, да има смештај за седам чланова посаде и три госта. Планирано је да стамбене, друштвене и службене просторије буду опремљене системима за климатизацију и грејање.

Надзор над градњом брода обављаће Управа за утврђивање способности бродова за пловидбу, орган управе у саставу Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Србије.

Пројектну документацију су израдиле фирме „Albatros design” из Новог Сада и „Numeric marine” са Новог Београда. Рок за достављање понуда је 15. април до 10 сати, а јавно отварање понуда је 15 минута касније.

Пресудна 2017. година

Потреба за набавком ледоломца појавила се 2017. године када је 588 километара „српског” Дунава месец дана било оковано ледом. Тада су реку бранили мађарски ледоломци и „Гребен”, наше једино половило овог типа у власништву „Електропривреде Србије”.

Тада је процењено да је неопходна набавка ледоломаца и да би Србији била потребна бар два (мада се спомињало и шест) мултифункционална пловила. Надлежни су се ипак одлучили за изградњу ледоломца, а не за набавку, па је у буџету за 2018. годину обезбеђено 300 милиона динара.

Понуде са тржишта биле су веће од тада опредељених средстава тако да је та јавна набавка пропала. Прошле године су опредељена већа средства због чега су се стекли услови да се поново распише тендер за изградњу ледоломца.

Србија је, иначе, некада имала још два тегљача-ледоломца – „Чакор” и „Вучево”. Они су приватизовани 2011. године и од тада су „мртви” за реку.

http://www.politika.rs/scc/clanak/44881 ... -ledolomca
 
Nije naznačeno, neki vele Kotež, Krnjača... Možda će neko ovde da prepozna. Dotle predlažem univerzalni naslov "Bilo gde u Srbiji". :(
 
Од данас са Старог савског моста. На гурачу пише "Грахово". :)
gt8S5Su.jpg

vYk4MVX.jpg

rgl1tnf.jpg

yUVJysr.jpg
 
Da su pojedini političari napisali doktorat na temu „Kako uništiti obale jedne reke“, sigurno ne bi bilo nikakve sumnje u njegovu autentičnost.

 
narod obozava te splavove, klinci samo pricaju o njima
 
Ja kao jedan od mladjih ovde mogu da kazem da ima i dosta onih koji ne vole to. Jedan sam od tih i tako nesto me ne privlaci. Prihvatljivo je ponekad izaci na neki rodjendan alli mnogo lepsih mesta ima koje omladina ne vidi jer nema zelju. To je popularno ali ne znaci da je dobro. Mozda bih i ja bio takav da ne setam po gradu i gledam sta ima zanimljivo.
 
Ti šetaš - ti si opasan remetilački faktor medju mladima ;)
Kad čujem da neko retko napušta svoj Blok do punoletstva - stomak mi se prevrne.
 
Vrh