Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Ako bi išle preko nasipa, išle bi i preko pešačkih staza, a onda građani ne bi mogli slobodno da se šetaju po šetalištu. Ovo je samo jedno od objašnjenja.
 
Obzirom da aktivisti ne dozvoljavaju da se voda sprovode kroz nasip ja imam resenje a u duhu njihovog vidjenja buducnosti Beograda.
Da se izgradi Rimski akvadukt.
Iskustva imamo, pravili smo Terazije na nbg lepse i starije.
106.jpg
 
Kucerine izmedju reke i nasipa ,da se ja pitam, o trošku vlasnka bi uklonio.
Istina je da
Vodovodne cevi 20 cm tik ispod staze na vrhu nasipa, bItno ne ugrožavaju sam nasip.
Šta imamo ?
S jedne strane:
Bahatost divlje gradnje u zasticenom prostoru
a sa druge
Inacenje da im se zagorča tu život.
Avaj....
Davno rešeno
Sudar materijalnog i moralnog načela, završava se pobedom materijalnog načela... na žalost uvek bilo i bice
 
Cevi moraju dublje u zemlju da ne bi zimi ledile.
 
Оно што је најтужније што ће исти људи који сада бране овај трагикомичан покушај безочног кршења закона да кукају када мечка заигра пред њиховим вратима. Као станари БНВ када се жале што су изиграни а вољно су изабрали да финансирају уништавање Савског амфитеатра и ругали се свакоме ко се томе противи. Јер ипак је потребан одређени ниво интелигенције да се појми да "морал" и "право" нису само апстрактни идеали за досадне људе већ темељ иоле функционалног друштва. Без њих је свако потенцијална мета и на удару следећег кромањонца који се дочепа тољаге
 
Сплавови су наслеђе преласка из самоуправног социјализма у неко примитивно предузетништво када су се довијали какао да отворе кафану. Решење је пронађено да то буде на ничијој земљи јер нису могли да раде легално па су ушли у сиву зону. Остало је историје.
 
Splavovi su uplovili negde kada i narodnjaci kroz domaće filmove a neki od glumaca su bili viđeni splavari.
 
Сплавови су наслеђе преласка из самоуправног социјализма у неко примитивно предузетништво када су се довијали какао да отворе кафану. Решење је пронађено да то буде на ничијој земљи јер нису могли да раде легално па су ушли у сиву зону. Остало је историје.
Dobar rezime. Sećam se, početkom osamdesetih je postojalo doslovno par splavova na Adi, jedan od njih bio je "Aca Ford", gde je moglo da se ubudži 20 ljudi. To je bilo baš tako, nekako jedva legalno i skromno. Špriceri i pivo, pušenje, gitara i nekakve girice. Ubrzo, krajem osamdesetih bilo je 5-6 splavova, malo komotnijih, moglo je da se pojede nešto podgrejano i već tada su se noću tamo okupljali neki zaguljeni likovi. Na levoj obali Save ništa, koliko ja znam. Samo čiste vizure. :)
 
Dobar rezime. Sećam se, početkom osamdesetih je postojalo doslovno par splavova na Adi, jedan od njih bio je "Aca Ford", gde je moglo da se ubudži 20 ljudi. To je bilo baš tako, nekako jedva legalno i skromno. Špriceri i pivo, pušenje, gitara i nekakve girice. Ubrzo, krajem osamdesetih bilo je 5-6 splavova, malo komotnijih, moglo je da se pojede nešto podgrejano i već tada su se noću tamo okupljali neki zaguljeni likovi. Na levoj obali Save ništa, koliko ja znam. Samo čiste vizure. :)

Savski galeb, stari Pingvin, sigurno krajem 80-ih tamo, lično se sećam, možda i ranije, ne znam. Turbo ekspanzija kreće 90-ih.
 
Trebalo je to sve razjuriti kako se ne bi razmožavalo i otimalo zemljište i obalu. Sada je potrebno bukvalno osbolođenje javnog dobra.
 
Kopanje nasipa je krivično delo, ajde. Kopanje samo po sebi nije krivicno delo, urusavanje nasipa jeste. Jel se nasip urušio?
 
U principu nema krivičnog dela bez posledica (mada je i oštećen nasip posledica), ali je svakako bez dozvole i nelegalno. Znači - ne može. Teško to može da bude predmet diskusije.
 
Poslednja izmena:
Ajmo polako, ako se iskopa 40cm sirine rov i tu provuce npr vodovodna cev i onda zatrpa taj isti rov i nabije zemlja onim tabacem i posadi trava i ta cev ide do reke takodje kroz zemlju koja se posle zatrpa i nabije tabacem i posadi cvece ili muskatle preko i ta cev zavrsi na splavu kako je tu ugrozen nasip?
 
Ajmo polako, ako se iskopa 40cm sirine rov i tu provuce npr vodovodna cev i onda zatrpa taj isti rov i nabije zemlja onim tabacem i posadi trava i ta cev ide do reke takodje kroz zemlju koja se posle zatrpa i nabije tabacem i posadi cvece ili muskatle preko i ta cev zavrsi na splavu kako je tu ugrozen nasip?
Kada neki stručnjak imenom i prezimenom kaže da to može da se radi onda možemo da uđemo u diskusiju o tome.

Sa druge strane imamo stručnjake koji su rekli da to ne može.
 
Arahne wrote:
,, ... Nije moguće napraviti rimski akvadukt, pošto nam nedostaje znanje kako se pravi hidraulični malter... ,,

Savremeni adetivi su čudo
bazeni, fontane, marine čitave luke koje se danas grade su mnogo jače i stabilnije od objekata koj su radjeni rimskim hidrauličnim malterom.

Da li bi izgradnja visokog ,,rimskog,, akvadukta umirila strasti ?

Naravno da ne bi.
Pravdoljubivost, zavist, pakost su vrlo čvrsta motivacija.za istrajnost.
Jedno ,,zrtveno jagnje ,, umirice strasti ili neki veci dogadjaj koj ce pomeriti fokus javnosti na dr. stranu, i pod velom ,,zaborava,, završi ce posao.
 
Poslednja izmena:
Sa druge strane imamo stručnjake koji su rekli da to ne može.
Ako za tebe nije dovoljno ono što je rečeno u gornjem snimku, onda tu nema pomoći. Sve se svodi na laž i manipulaciju, svaka situacija se koristi za "rušenje vlasti", a nije bitno šta je istina.

Nego koji su to "stručnjaci" koji su rekli "da to ne može"? Stojčić je pozvao prave stručnjake da učestvuju u ovom projektu, pa neka dodju a ne da šire priču kako će da nasip da se sruši i Sava poplavi NBG (?!)
 
Arahne wrote:
,, ... Nije moguće napraviti rimski akvadukt, pošto nam nedostaje znanje kako se pravi hidraulični malter... ,,

Savremeni adetivi su čudo
bazeni, fontane, marine čitave luke koje se danas grade su mnogo jače i stabilnije od objekata koj su radjeni rimskim hidrauličnim malterom.
Malo u šali, a pomalo i ozbiljno sam mislio na malter koji je rađen na bazi kreča "opus caementitium". Znam za moderne betone. Jedino što su neke od ovih rimskih struktura prošle test vremena, više od 1700 godina postojanja. Trenutno se kod nas radi jedan projekat analize rimskih maltera sa različitih rimskih građevina u Srbiji, pa kad bude bio gotov, izvestiću o čvrstini (jedan od parametara koji se ispituje).
 
Ovo treba zakačiti na vrh svake strane ove teme, i stalno ponavljati



Nasip ne sme da se kopa i buši, ni "samo malo" ni "samo ovaj jedan put".
Splavovi, ovako kako je dr Šapić "zamislio", ne bi nikako smeli da se nalaze na ovakvom parčetu obale, uz ovakav nasip.

A koliko vidim, kominalna preduzeća su počela za zartpavanjem iskopanih rupa.
 
Vrh