Šta je novo?

Beogradske reke i priobalja

Došljak wrote:
,,... Треба дозволити само отворене угоститељске пловне објекте, пожељно бивше бродове и шлепове, а кутије без прозора могу да буду и на сувом... ''
💯 👍
Upravo tako
Pravi plovni objekti imaju hidrodinamična korita te strujanje vode je takvo da je zamuljavanje obale minimalno tj. za taj proces potrebno je mnogo više vremena
Nasuprot tome ,,kutije,, tj splavovi uplicuju i zamuljavaju obalu mnogo brže i u većoj količini
Naj drastičniji primer te devasticije je prvobitno mesto ,,Kolosa,, kod Brankovog mosta, po čijem uklanjanju i danas se vide ogromne naslage smrdljivom mulja.

Za radi provizijaštva vršljanje Bg kafedžija je ne zaustavljivo a najteže posledice su grube promene uništavanje obala tim štetnim ,,kutijama,, koje su ne vidljive pokrivene plaštom provizijaštva.

Jedna od novogodišnjih želja mi je i smanjenje mita i korupcije kako bi kolko tol'ko malo prodisali pa i naše rečne obale
😃
 
Evo vrlo prigodnog i prilično simboličnog događaja. Pošto su zbog korupcije onih koji bi to trebalo da zabrane, tobožnji "splavovi" veoma davno postali prave klasične zgrade ogromne površine, ponekad i na tri ili više spratova, onda su vlasnici očigledno zaključili da je prećutno sve dozvoljeno ako gradu donosi pare, pa da su samo reka i nebo iznad nje granica unosnog biznisa na obalama grada. Tako je čak i ogromni splav Fristajler za doček Nove Godine nekako uspeo da primi bitno više ljudi nego što bi i u tako veliku zgradu na reci smelo da stane. Pa je tačno na samu Novu Godinu i potonuo, zamalo zajedno sa ljudima u njemu, neposredno posle ovog svečanog i glasnog odbrojavanja sekundi.


A odmah posle svečanog trenutka i toliko lepih želja na jednom mestu, ispostavi se je tužna realnost obično ipak jača od njih:


pa zatim bes


Ali svejedno, neka trubači sviraju ...

 
Poslednja izmena:
Kako su nam kratko rekli ljudi koje smo zatekli ispred, trenutno se izbacuju jakne i garderoba, kako bi bar nešto bilo spaseno. Svakako je nebezbedno ući u unutrašnjost objekta, pošto je taj prostor gotovo uništen. Ljudi koji su ovde uzimaju stvari, ali mnoge nisu spašene.

- Bili smo sinoć normalno na splavu, uživali u dočeku i odjednom je krenula neka gužva - kaže za "Novosti" Stefan Radulović, koji je sa drugovima došao iz Lucerna da dočeka Novu godinu u Beogradu.

- Potom sam pomislio da neko puca, ali tad su se upalila svetla i krenula je opšta panika. Ljudi su bukvalno prelazili jedni preko drugih, peli se na binu, bojeći se da voda ne prodre još više. Meni ću patike bile skroz mokre. Na kraju sam, iako smo bili skoro na ulazu, otišao do WC kako bi se sklonio dok sve ne prođe. Nastao je pravi metež.

Kako kažu naši sagovornici, danas su došli ovde da pokupe jakne. Ipak, uspeli su da nađu samo jednu, koju je nosila drugarica.

- Za stolom je bilo nas šestoro - ističe on.

I prethodne noći, 30. januara, bili smo ovde, sve je bilo normalno. Sa namerom smo došli, pošto je pevao Relja Popović. Na kraju smo se svi nekako evakuisali. Na objektu bukvalno nije mogla "igla da padne", sve je bilo pretrpano ljudi. Jedva smo stajali, zbog toga se sve ovo i desilo - kaže Stefan.

Splav je trenutno potpuno nebezbedan, pa se čekaju ekipe koje će ga izvući iz vode.


304038_viber-image-2023-01-01-11-02-39-176_f.jpg
 
1 down, 299 to go. :)

Isto kao sa slučajem blokiranja vatrogasaca bahatim parkiranjem na Novom Beogradu, i za ovo mogu da kažem samo da je čudo da se i ranije nije desilo.

Inače potpuno se slažem sa @Дошљак i lično nikada nisam kapirao poentu odlaska na splav, čak ni kad si mlad. Da su barem jeftiniji od klubova na ''kopnu'' (jer plaćaju 5x manje namete) pa i da razumem. Ali opšte je poznato da se na splavove ide da se istroši što više, naslika što više i još se računa na to da će te kelneri opelješiti ako se dobro razvališ. Šta je tu privlačno i praktično, nikad neću razumeti. Ali dobro, ljudi od vajkada vole da ih prave budalama, pa što ne i ovo. A ne bi me čudilo i da uskoro postane hit i glavna tema među klinčadijom ko je bio lično na Fristajleru kad je potonuo, pa da se prepričavaju ratničke i lovačke priče kako je to nešto tako kul i tako ekskluzivno...
 
Evo sad videh naslov, nisam još ni stigao da pročitam tekst ali suštna je tu:

Dali i po 1.000 EVRA ZA DOČEK na "Fristajleru", a NAGURALI IH KAO SARDINE!​

fccc87b7b1fca8e2fc843c37374d289a.jpg
 
Hoce li opet viša sila kao krivac ovog izvedenog rečnog performansa završiti u nekom ćošku na 2 minuta stida ili ce moči odmah da nastavi sa izvođenjem svog repertoara na drugom ko-rečnom objektu.
🤣
 
1 down, 299 to go. :)

Isto kao sa slučajem blokiranja vatrogasaca bahatim parkiranjem na Novom Beogradu, i za ovo mogu da kažem samo da je čudo da se i ranije nije desilo.

Inače potpuno se slažem sa @Дошљак i lično nikada nisam kapirao poentu odlaska na splav, čak ni kad si mlad. Da su barem jeftiniji od klubova na ''kopnu'' (jer plaćaju 5x manje namete) pa i da razumem. Ali opšte je poznato da se na splavove ide da se istroši što više, naslika što više i još se računa na to da će te kelneri opelješiti ako se dobro razvališ. Šta je tu privlačno i praktično, nikad neću razumeti. Ali dobro, ljudi od vajkada vole da ih prave budalama, pa što ne i ovo. A ne bi me čudilo i da uskoro postane hit i glavna tema među klinčadijom ko je bio lično na Fristajleru kad je potonuo, pa da se prepričavaju ratničke i lovačke priče kako je to nešto tako kul i tako ekskluzivno...
Isao sam jer svi idu, ni meni to nije bilo jasno zasto mora da se ide na splavove. Peer pressure sto bi rekli Ameri. No sada sam stariji i malo mudriji pa me odavno nema tamo.
 
Dogadjaj je prigodan naciji i ovoj vlasti. Neko u Schengen a neko u potok.
 
Ovo sa trubačima koji rokaju dok splav tone je nadrealno. Titanik u Kuturicinoj reziji

Ima toga još:

OTIMANJE ZA JAKNE I BUNDE ISPRED "FRISTAJLERA" Prođu, usput pokupe garderobu koju su ljudi u panici ostavljali bežeći sa splava koji tone! (FOTO, VIDEO)

Ispred spalava "Fristajler" koji je juče do pola potonuo, a gosti u panici bežali spašavajući živu glavu, ovog pre podneva neverovatna scena - ljudi se otimaju o garderobu koju su sinoćni gosti lokala, bežeći od vode koja nadire, u panici, ostavljali za sobom!

Kako javlja naš reporter sa lica mesta, ispred splava dolaze sinoćni gosti, u potrazi za svojim jaknama i bundama, obućom i ostalim stvarima koje su imali, a među njima je i puno stranaca koji su ustali bez svih svojih dokumenata.

Međutim, kako gomila garderobe stoji napolju, jer se na splav i ne može ući s obzirom na to da je do pola u vodi, počeli su da se okupljaju i oni koji nikave veze sa sinoćnom proslavom nemaju i uzimaju jakne i budne koje nisu njihove.

Ljudi preturaju i po džepovima i uzimaju šta već nađu unutra, a mnogi odnose i garderobu.

Kako javlja naš repoter, dolaze i kažu da im treba bela jakna, ali onda uzimu i dve crne.

Drugi pričaju preko telefona pa govore da uzimaju i za drugarice i drugove.

Stariji ljudi prolaze pa se vraćaju i govore "da uzimaju za svoju decu", ali ni ne znaju kako jakna izgleda.

I osoblju splava su jakne ostale na splavu i ne mogu da dođu do njih.

Naš repoter javlja i da je nešto kasnije došla policija, koja sada čuva jakne, a od onih koji dolaze i tvrde da su to njihove stvari, traži dokaz da je to zaista tako.

Nakon haosa sa odnošenjem garderobe, sada je sve to preneto na drugi splav, odnosno više ne stoji na šetalištu.

 
Evo kako je to danas igledalo.

Poslednji ostaci garderobe iz prethodne poruke. Inače, mnogi su ostavši bez garderobe ostali i bez ključeva od stana ili dokumenata. U naročito su nezgodnoj situaciji stranci koji su ostali bez pasoša i dokumenata. Neki od njih večeras imaju avion, ali ne više i pasoš ili kartu. Sve je ostalo pod vodom ili je u nečijoj novoj garderobi.

IMG_2179.JPG


IMG_2159.JPG


IMG_2196.JPG


Ronioci pokušavaju da obezbede splav

IMG_2173.JPG


Koliko ja mogu da vidim sa obale, bitno veća tragedija je izbegnuta samo slučajno. Zbog samih splavova priobalje je zamuljeno, pa je dubina ispod bliže ivice Fristajlera bila samo oko 1,5 metar. Zato je deo splava ostao iznad vode. Međutim samo malo dalje dno reke naglo opada. Drugi ključni faktor je bio postojanje jake i krute veza sa obalom. Iako je metal na delovima strukture iskrivljen (desni deo donje slike), ovi specijalno napravljeni rešetkasti odbojnici (slika iza sledeće) su izdržali, pa je strukturalno bitno slabiji most do obale ostao ceo i na mestu.

IMG_2177.JPG



IMG_2175.JPG


Tako je u kritičnim trenucima opšte panike bio očuvan put za evakuaciju. U ovakvim situacijama ljudi umiru najviše zbog stampeda u kome jedni gaze preko drugih. Međutim ako trezveniji deo posetioca vidi da preživljavanje nije pitanje sekundi nego minuta, onda se oni uzdrže od trenutnog bežanja, pa puste da prvo izađu uspaničeni, oni koji tada nisu u stanju da racionalno razmišljaju. Tako se često izbegne ona najgora gužva kad jedni gaze preko drugih. Zbog toga su stradala dokumenta i jakne, ali ne i ljudi. Ili bar ne ovaj put.
 
Poslednja izmena:
U nekoj državi koja funkcioniše, sada bi se pokrenulo preispitivanje odgovornosti zbog potonuća splava.
Ali, sa druge strane, u državi koja funcioniše - u startu ne bi bilo moguće ni da ovakve šklopocije uopšte stoje na obali reke i da obavljaju ovu delatnost.

Mislim da su "nadležni" prezadovoljni što je splav potonuo tu gde je potonuo. a ne u vidnom polju sa terasa i prozora stanova u BNV, jer njih jedino to zanima.
 
U nekoj državi koja funkcioniše, sada bi se pokrenulo preispitivanje odgovornosti zbog potonuća splava.
Ali, sa druge strane, u državi koja funcioniše - u startu ne bi bilo moguće ni da ovakve šklopocije uopšte stoje na obali reke i da obavljaju ovu delatnost.

Mislim da su "nadležni" prezadovoljni što je splav potonuo tu gde je potonuo. a ne u vidnom polju sa terasa i prozora stanova u BNV, jer njih jedino to zanima.

Tako je. Da postoji neki red ovako ogromni objekti na vodi uopšte ne bi ni postojali, a čak i kad bi bili dozvoljni, bar bi postojali i jasni tehnički standardi njihove izgradnje i bezbednosti, koji bi se zatim redovno kontrolisali. Da li nekome OVO stvarno liči na "splavove"?

IMG_2156.JPG


IMG_2157.JPG


IMG_2158.JPG


Ne, ovo su klasične višespratne zgrade, koje čak formiraju i klasični, kompaktni poslovni niz zgrada, tj gradsku ulicu. To je postalo moguće uprkos nizu ranijih inicijativa da se obale regulišu, pošto se te inicijative uvek nekako "magično" razvodne i zatim nestanu. Što je jasan znak ne samo korupcije, nego i, zbog obima, vremena trajanja i raširenosti ove pojave, opšteg sistemskog pristupa vlasti da se što veći deo ranijeg javnog zemljišta komercijalizuje i, tamo gde je to moguće, na kraju proda. Reke jesu javne površine, pa time i tobože zaštićene, a ovako se indirektno izigrava zakon i one pretvaraju u građevinsko zemljište. I to je osnovni izvor svega ovoga.

Takav pristup je promenjen tek sada, ali ne zbog shvatanja da je apsurdno imati reku koja se ne vidi, ili namere da javno zemljište najzad počne da služi javnosti, nego zbog shvatanja da više para donosi izgradnja obale, tj maksimalno sužavanje širine javnog prostora na obali i masovna izgradnja ogromnih zgrada na tako, od javnih namena "oslobođenim" prostorima. Onda čitavo prizemlje takvih zgrada može postati jedna gigantska privatna kafana. Međutim pošto je cena kvadrata u prizemlju tako komercijalizovanih Beogradskih obala veća ako se reka uopšte vidi, onda su najzad rešili da "otkače" vlasnike splavova, a u svoje zaštitničko naručje prime vlasnike kafana na kopnu, a ne više one na vodi. Nije šija nego vrat. Ne menja se ideja šta ne obali treba da bude, i koji deo populacije od njih treba da ima najviše koristi, nego se samo menjaju vlasnici budućih biznisa, tj ideja kako odatle izvući najviše para.
 
Meni je najsmešnije što su sutradan dolazili roditelji po garderobu svoje dece.

Ha, pa moji roditleji nisu smeli da priđu blizu mesta gde sam izlazio, plus što nisu ni znali gde izlazimo. Pa blam bi mi pojeo da sam ih video ispred Akademije ili KST-a.
 
То је та наша сурова реалност. Нова божанства за клањање: деца (од 3 па до 40 година). Све за њих. Убио бих за дете! Украо! И тако даље...
Па што не би за дете и отишао и покупио гардеробу, кад се дете већ тако напатило.
 
Sad slušam Gangulu... kaže postoji regulativa za plutajuće i ploveće objekte, ali ne i za stojeće? Da li ovo krajnje glupavo objašnjenje najavljuje da niko neće biti odgovoran zbog gradonačelnikovog nakaradnog i glupavog tumačenja propisa?
 
Vrh