Ove zidine gornjeg grada deluju malo monotono. Njihovo nadzidavanje je bilo cista funkcija, bez ikakvog estetskog elementa.
Mozda bi to moglo da se ucini zanimljivijim, bez prevelikih intervencija koje bi na bilo koji nacin oskrnavile istorijski spomenik.
Ево нешто детаљније на ту тему.
Postavljalo se pitanje o stepenu očuvanosti srednjovekovnih zidina i mogućnostima obnove i njihove prezentacije. Pošto odgovor na to nije jednostavan, odgovoriću kroz više poruka..
1.
Severoistočni bedem Gornjeg Grada
Odmah po povratku u zemlju i po preuzimanju grada 1403. /1404. godine, despot Stefan je započeo radove na pretvaranju Beograda u prestonicu despotovine Srbije. Prvi radovi su bili na utvrđivanju velike površine pored zamka, koja dugo nije bila deo neke utvrđene celine, a koja je postala Gornji Grad, opasan širokim rovom.
Severoistočni bedem je dužine oko 200 m, zamišljen kao dvojni bedem sa tri kule, otvorene prema unutrašnjosti da u slučaju pada ne bi bile od koristi neprijatelju. Drugi bedem je zamišljen kao niži bedem, προτείχισμα, sa skrivenim putem za kretanje branilaca, sa 5 bastaja i lučnom eskarpom koja je štitila od kamenja iz katapulta (utvrđenja su napravljena za borbu hladnim oružjem, vatreno oružje još nije bilo ušlo u širu upotrebu).
Ovaj bedem je ostao u nepromenjenom obliku do 1683. godine (naravno, bilo je oštećenja 1440./1456./1521. godine ali su ona sva sanirana.)
Tada počinje Bečki ili Veliki rat. Turci 1683. god. nisu osvojili Beč ali nisu ni Austrijanci naredne Budim. Ipak, dve godine kasnije uspevaju, Budim pada i ratni vihor se posle više od 160 godina ponovo približava Beogradu..
Kada je bila rekonstrukcija ovog bedema?
Popović određuje taj period od 1683-1688. godine.. Turci su srušili sve kule do nivoa šetne staze i tim materijalom popunili skriveni put između dva bedema. Tako su dobili jači bedem debljine od 4-5,5 metara a srednjovekovna eskarpa - lučno podnožje bedema - je ostala.. Mene je dugo bunila sudbina kule IX jer su sve ostale kule bile srušene a ona se u planovima često drugačije označavala i uredno je stajala na gravirama koje prikazuju osvajanje Beograda 1688, godine, pa čak i 1717. godine! Ipak, kasnije sam pronašao fotografije iz 1913. god., gde je ona srušena kao i sve druge kule Gornjeg Grada..
(na ovom linku možete naći kratku istoriju razaranja srednjovekovnog Beograda, jedna od mojih prvih poruka na forumu - koga zanima malo više -
viewtopic.php?p=524019#p524019 )
fotografija sa foruma, postavio @Vožd
Pogledajte prilog 100543
U 20. veku, ovaj bedem je do 60-ih bio u jako lošem stanju, kada je temeljno rekonstruisan.
Mogućnosti za rekonstrukciju
Ovo se odnosi na kule XI, X, IX (danas opservatorija) i mala kula VIII, od koje je išao bedem ka Istočnoj kapiji
Rekonstrukcijom bi se bedem vratio u prethodno stanje, pre 1683. godine, što važi i za malu kulu VIII sa susednog Severozapadnog bedema a koja se može smatrati delom ove celine, zbog veze sa kulom IX (dvojni bedem).
Iako i sam Popović kaže da je turska rekonstrukcija
degradirala bedem, on ostaje pri tome da se bedem ne može menjati... Obnovom pre desetak godine je čak ovaj turski umetak obnovljen a na njemu su uklesane krenelacije (zupci) i otvori strelnica od zamišljenog dvojnog bedema - potpuni apsurd!
Jako je teško složiti se sa takvim pristupom jer je jasno da je bedem unazađen/degradiran a da postoje svi elementi za njegovu obnovu, osim možda za mašikulu nad Despotovom kapijom. Ukoliko je kasnija faza degradirala objekat moguće je pristupiti njenom uklanjanju ali ta odluka, ipak, uvek zavisi onog ko je sprovodi rekonstrukciju.. Obnova navedenih kula i bedema, uz obnovu pokretnih mostova, ne bi ugrozila druge celine a ovaj deo bi neuporedivo lepše izgledao i imao bi pravu srednjovekovnu atmosferu. Jedino pitanje je kula IX, danas opservatorija, da li joj vratiti originalni oblik ili zadržati sadašnji, kao pogrešno rekonstruisanu zatvorenu kulu (verovatno bi većina bila za to da se zadrži ovakva kakva je, kao mali Muzej astronomije).
Rekonstrukcije Severoistočnog bedema, arh. Vladan Zdravković (2004. i ranije)
Pogledajte prilog 100540
2. most ispred Despotove kapije, pogled iz rova
Pogledajte prilog 100539
Pogledajte prilog 100538Pogledajte prilog 100542