Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Konzervacija i restauriacija svih delova spoljnog lanca bedema beogradskog grada bi bila vrlo pozeljna, samo da ima sluha od gradskih oceva.

Stambol kapiju su kolko-tolko konzervirali i skidam kapu za to, samo je prezentacija kapije krajnje neprimetna, i ne znam da li iko od posetilaca uopste primecuje brazde u Trgu Republike?
Evo je stambol kapija na planu iz 1738.
unknown-6.png


Takodje da li imamo ikakve informacije o temisvarskoj kapiji koja bi trebalo da je pozicionirana kod podvoznjaka u Dubrovackoj ulici?
Podvoznjak se verovatno pravio 1934. kad i onaj drugi kod 25. Maja, pa su mozda tad pisali o nekim ostacima ako su ista nasli.
unknown-5.png


I jos jedna kapija: savska kapija kod danasnje beton hale je ili demolirana ili zatrpana, imamo li neke informacije u vezi sa njom?
unknown.png
 
Temišvarska kapija nije bila kod podvožnjaka nego malo dalje, sa druge strane pruge i Dunavske ulice. Precizno određivanje pozicija gde su se nalazile sve kapije spoljnog prstena odbrane grada (žute tačke) se može naći na slikama u mojoj poruci ovde

https://beobuild.rs/forum/viewtopic.php ... 36#p712236

Beograd-1738-8-Bivse-kapije-kao-fokusne-tacke-ulicne-mreze.jpg


Što se tiče Savskih kapija, ostatke spoljašnjeg dela Šabačke kapije i okolnih bedema smo lako mogli potražiti prilikom rekonstrukcije Karađorđeve ulice. Naravno da to opet nikome nije smelo da padne na pamet. Unutrašnji deo je otprilike tamo gde je nikla nova i naravno ilegalna kafanska bašta, pored parkinga, pa će valjda još biti prilike ako ikada krenu da rade onaj lift pored Velikih stepenica i novu Đumurkanu. A Petrovaradinska kapija je izgleda u tunelu Beton hale, ispod šina, u nivou početka tramvajske okretnice.

Savske varoske kapije.jpg

Tačne pozicije dva "kapijska" dela kompleksa Šabačke kapije.

Dve Sabacke kapije.jpg
 
@Zuma hvala na info!

Zanimljivo je sto znamo da su turci 1739. mahom unistili ove bedeme i kapije u spoljasnjem lancu bedema oko Beograda, ali izgleda da su u nekom perodu popravili neke kapije,jer npr. imamo crteze stambol kapije i jedan njen obnovljeni deo je odnet u zamak Hadersdorf od strane generalisma Laudona 1789 gde i danas stoji.

Da li su i ostale kapije bile obnovljene, ili su i one srusene 1866. kao i stambol kapija pod naredbom kneza Mihaila?
 
I da ne bi gusili temu o kalishu sa beogradskim spoljasnjim bedemima, evo jedna slika kapije Karla VI, iz Prvog svetskog rata:

unknown-7.png
 
Jedan Amerikanac koji putuje po svetu i voli stare tvrđave, posebno je fasciniran Beogradskom tvrđavom. Napravio je dve detaljne video reportaže o njoj

https://www.youtube.com/watch?v=41Gnw7jDV24
https://www.youtube.com/watch?v=zyYbq2Dv4zo

Juče je bio ponovo, i na svoje iznenađenje dobio besplatnu propusnicu za koncert pored Pobednika. Evo njegovog snimka verovatno dobrog dela jučerašnje priredbe i okolne atmosfere na tvrđavi. Lep koncert, pogledajte.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=aXIa-y3lABY[/youtube]
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=2ojq2Wam6HU[/youtube]
jedan off topic, nadam se da nećete zameriti :)
Ako mi je nešto drago, kad je Erdogan već pretvorio Aja Sofiju i Crkvu "Hora" u džamije, jeste da su Turci (odnosno opozicioni gradonačelnik Istanbula) ipak ove ostatke ostataka "Vizantijskih" građevina rešili da spasu. Gledao sam nedavno, palatu Vlahernu ili ono što je od Palate preživelo 20. vek su renovirali, a sada konzerviraju velike Teodosijeve zidine.
1200px-Palace_of_Porphyrogenitus_2007_016.jpg

487


Barem malo nekih lepih vesti iz Istanbula za mene:)
 
Meни су ови прозори мало нарушили аутентичност :(
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=862978#p862978:1ibpkax4 je napisao(la):
Дошљак » Сре Јул 07, 2021 8:47 pm[/url]":1ibpkax4]Meни су ови прозори мало нарушили аутентичност :(

bukoleon-sarayi.jpg

To na drugoj slici su mermerni okviri, kakvi su se tamo i nalazili, kao i ovde na ostatcima Bukelonske palate koji još stoje. A sami prozori po meni su veoma neutralni, možda nam je samo neobično sada da gledamo ovako, nakon svih ovih godina i vekova, kada je tu bila samo ruševina.

U svakom slučaju da se Igor ne bi ljutio,i sve pobrisao neću se više referirati na ovu temu, želeo sam prosto sa vama da podelim ove vesti, računam da je nekom stalo i za ovo nasleđe i informacije, pa ako nije čuo, eto da podelim:)
Svako dobro.
 
Није лоше видети решења која се примењују у свету :) Мислим да на relax делу форума има тема о археологији, можда и грешим.

Иначе морам да се пожалим на стање наше тврђаве, онај бетонирани део полуреконструкције Сава капије је оверен графитима :(

https://www.google.rs/maps/@44.8226303, ... 312!8i6656
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=859640#p859640:2fdg1ljv je napisao(la):
grand master » Uto Jun 22, 2021 2:13 pm[/url]":2fdg1ljv]@Zuma hvala na info!

Zanimljivo je sto znamo da su turci 1739. mahom unistili ove bedeme i kapije u spoljasnjem lancu bedema oko Beograda, ali izgleda da su u nekom perodu popravili neke kapije,jer npr. imamo crteze stambol kapije i jedan njen obnovljeni deo je odnet u zamak Hadersdorf od strane generalisma Laudona 1789 gde i danas stoji.

Da li su i ostale kapije bile obnovljene, ili su i one srusene 1866. kao i stambol kapija pod naredbom kneza Mihaila?

Samo su spoljna utvrdjenja bila srusena 1739.
Kapije su trajale do 1866.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863002#p863002:3it0o7d3 je napisao(la):
MC_ » 07 Jul 2021 09:21 pm[/url]":3it0o7d3]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=859640#p859640:3it0o7d3 je napisao(la):
grand master » Uto Jun 22, 2021 2:13 pm[/url]":3it0o7d3]@Zuma hvala na info!

Zanimljivo je sto znamo da su turci 1739. mahom unistili ove bedeme i kapije u spoljasnjem lancu bedema oko Beograda, ali izgleda da su u nekom perodu popravili neke kapije,jer npr. imamo crteze stambol kapije i jedan njen obnovljeni deo je odnet u zamak Hadersdorf od strane generalisma Laudona 1789 gde i danas stoji.

Da li su i ostale kapije bile obnovljene, ili su i one srusene 1866. kao i stambol kapija pod naredbom kneza Mihaila?

Samo su spoljna utvrdjenja bila srusena 1739.
Kapije su trajale do 1866.

Kapije su renovirane 1744., o tome svedoči i zapis (tarih) koji je stajao na Stambol kapiji. Tarih i ostale ukrase je skinuo Laudon tokom osvajanja grada 1789., i uz par drugih spomenika i bar jedno dete - robinju - odneo u Hadersdorf da gradi baštu u turskom stilu. Bašta se i dalje tamo nalazi.

Pisao sam o tome ovde: https://read.dukeupress.edu/history-of- ... m=fulltext

Evo i PDF za one koji nemaju pristup.

Slika delova beogradske Stambol kapije koji se nalaze u Hadersdorfu (predgrađe Beča):

jzn1CRz.jpg


Više fotki sa detaljima možete naći ovde: https://imgur.com/a/nQwrBKo

Inače natpis tariha (pesma čuvenog Nejlija) je preveo Mehmed Delić još 1939. O svemu tome je pisala Dr. Ljubinka Rajković u Godišnjaku grada Beograda ("Još jednom oko dva spomenika iz starog Beograda, GGB XX, 1973). U njenom članku se može naći i celokupni prevod tarih pesme i interesantna fotografija temelja Stambol kapije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=863029#p863029:2g22r9nq je napisao(la):
Ovo je fenomenalno. Najzad.

Kad sam pisao o tome koliko bi bilo korisno imati makar i rudimentarne 3D rekonstrukcije važnih delova starog Beograda, upravo sam mislio na nešto ovako, sa tim da je ovo još kvalitetnije urađeno od tog nužnog minimuma koji sam ja imao na umu, a koji bi za početak davao samo trase, opšte oblike bedema ili važnijih zgrada i razne precizne pozicije, ali bez tekstura i detaljnih rekonstrukcija. Nešto kao javna, vizuelna, "memorija grada". Jer, ne može se od naroda očekivati da masovnije stane u zaštitu starih vrednosti ako prvo ne može lako da vizuelizuje šta je sve ranije bilo na mestu gde se nekom tobože "veoma korisnom" novogradnjom zauvek gubi mogućnost rekonstrukcije. Apsolutno je nužno da običan narod to masovno može da VIDI, jer od prazne priče par eksperata i entuzijasta nema nikakve vajde. Da ne spominjem tobožnji "Zavod za zaštitu spomenika kulture". Ja sam maltene dobio žuljeve ovde pišući i crtajući koliko je "prelepi" Zahin kompleks ustvari štetan, još dok je bio samo najava projekta, i to projekta lepšeg od realizovanog. Naravno, nije bilo baš nikakve koristi od tolikog truda i svađanja. Isto kao i kod "Beograda na vodi". Jer ko ne bi želeo "da ukloni pacove i narkomane" ako u glavi ima samo sliku pacova i narkomana, i baš ništa drugo sem probranih i u suštini lažnih projektnih rendera koji izostavljaju i kontekst i sve što u projektu ne valja?

Međutim upravo je ovaj pristup informisanju javnosti, o svemu o čemu i Grad i investitor ćute, onaj pravi put da se takvi slučajevi više ne ponove. Evo njihovog filma i ovde:

Beograd - Istorija se menja
Beograd vekovni grad, Youtube

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=IkaKFDFY__0[/youtube]

Par slika iz filma. Pogledajte koliko bi upečatljivo delovala Dunavska strana tvrđave.

Beograd - Istorija se menja 01.jpg

Beograd - Istorija se menja 02.jpg

Beograd - Istorija se menja 03.jpg

Beograd - Istorija se menja 04.jpg
 
Sjajna prezentacija. Naravno da ovako u 3D deluje malo sterilno, ali smatram da je bazicna ideja ispravna.
Ono na sta treba pripaziti je da na racun ove celokupne zeljene forme ne dodje do preterivanja i devastacija nekih mikro ambijenta koji su tu srasli uz tvrdjavu.
Recimo, dogradjivanje gomile zidina, tamo gde ih nema ili jedva ima, moze biti probelmaticno, onda raskopavanje dela prostora zooloskog vrta, gde uopste nisu potrebne nekakve kolosalne intervencije, vec manje-vise moze da ostane kako jeste. Ne treba poseci nijedno stablo, sem ako bas bas ne moze drugacije itd.

O K-distriktu necu ni da govorim, jer mi stvara mucninu u stomaku.
 
Vern je jedan od priličnog broja stranaca koji su tokom epidemije korone otkrili Srbiju i Beograd privučeni činjenicom da je smo mi bili jedna od retkih zemalja otvorenih za strane državljane, i to još sa prilično liberalnim režimom mera, koji su se po dolasku toliko oduševili čitavim ambijentom i načinom života, da su rešili da ostanu. Njegov Youtub kanal se zove "Hey Vern Travels", a on sam je zaista izuzetno pozitivan lik. Među nizom zanimljivih priloga o Beogradu i Srbiji naročito se izdvajaju sledeća dva snimka. U želji da nauči nešto više o istoriji Beogradske tvrđave, Vern je negde iskopao prilično neobičnog i strastvenog vodiča koji zaista ume da priča :)

Iako su ovo nove informacije samo za strance, a ne za nas, svejedeno mi se veoma dopada istorija grada u ovoj interpretaciji. Vredi pogledati, pa posle možda i posleti na što više adresa u inostranstvo, pošto će ovakav pogled biti apsolutna novost za skoro sve izvan Srbije: Od Vinčanske kulture, preko Rimskih imperatora, Srpske države, pa do Kosova i Metohije, sa Nato bombardovanjem na kraju.

Went on an interesting Serbia history walk n talk

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=aOON9PL2Ejw[/youtube]

Back for another History Lesson about Serbia | Part Two

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=M2ZinN8ZxP8[/youtube]
 
Pošto je izgleda većina starih slika na Beobuildu nestala, a ovo je izgleda jedina kopija, evo ponovo moje serije slika posebno oblikovane i maštovite srušene stare kućice pored šetališta. Potiče iz vremena pre drugog svetskog rata, verovatno nekadašnjeg gradskog zelenila. I jedna nova.

Ovako izgleda sada.

IMG_3924r.JPG

A ovako je to izgledalo nekada, pre tobožnje "rekonstrukcije".

IMG_0277_1.JPG

IMG_0278_1.JPG

IMG_0279_1.JPG

IMG_0280_1.JPG

IMG_0281_1.JPG

IMG_0282_1.JPG

IMG_0283_1.JPG
 
Зашто је стала обнова те куће?

Ту би добро дошао кафић, евентуално с једноставном храном (колачи, сендвичи), с великом баштом, да могу посетиоци парка и туристи да седну и освеже се.

Таквих кафе-посластичарница има свуда где има туриста - у парковима, тврђавама, на терасама с видиковцима, у музејима, значајним галеријама, забавним парковима, ботаничким баштама, великим продавницама (на више спратова) ...
Последњи пут сам био у таквој у задњем врту дворца Долмабахче у Истанбулу, веома добро је дошла за предах између обиласка палате и харема.
 
Onog trenutka kada tvrđavu i Kalemegdan shvatimo kao zabavni park, ili kao bilo kakav "servisni prostor" za bilo kakve usluge, sem zaista elementarnih (WC, voda, klupe, zelenilo, poneka izložba slika ili performans, i tek veoma redak, dobro sakriven i vrlo mali kiosk) gotovo je sa prostorom kakav smo znali do sada. Kada komercijalizacija jednom uđe, više ne izlazi. Ne sa ovakvom vlašću, ovakvim političkim principima i ovakvom kulturom. Težnja za uzimanjem para od svake veće grupe ljudi koja ima običaj da skuplja bilo gde je isuviše velika, pa se tome više neće biti moguće suprostaviti. Park je park i ništa više. A ne dečije igralište ako to znači posebne sprave. I ne rekreacioni centar za odrasle ako to znači posebne sprave. Istorijska tvrđava je samo to. Prostor, bedemi, ambijent i vidik. A ne prostor za kafane. Sam prostor i ambijent tvrđave su već izrazito bogati sami po sebi, ne trebaju im nikakvi dodaci.
 
Париска улица, посебно део од Кнез Михајлове поред вртно уређене површине која је преко пута, је погодније место за такве садржаје, а коловоз који тренутно служи као паркинг би могао да уступи место столовима. Заиста је чудо, да то још увек није настало, с обзиром на то колики број људи пролази, поглед на Калемегдански врт и низ Париску на хоризонт са широким небом и лепом архитектуром 19. века.

Павиљон Мали замак би био погоднији за једну галерију уз коју би постојао и јавни тоалет, с обзиром да у том делу врта нема ни једног.
Галерија би могла да буде намењена излагању уметничких и документарних дела, фотографија, слика и цртежа који се баве вртовима Београда, Србије и света. То би била сасвим пригодна и занимљива намена и туристима, јер би била реткост, ако не и једина галерија такве врсте.

А рад на увећању свести о значају и вредности вртова нам је више него потребан, јер свакодневно имамо доказе почевши од самог Калемегдана до будућих у многоме спорних решења, који то показују.

ПС. Постоји још један стари павиљон, кућица близу стазе са тезгама, код улаза у врт из правца Кнез Михајлове. Та кућица, лепо обојена двобојна, нпр. у зелено са жутим детаљима, да би била уочљивија, је предодређена због свог положаја, за инфо садржаје са мапама, обавештењима о садржајима и догађајима на простору Калемегдана и Београда и сл.
 
Znaci, toliko mi je zao sto je srusena ova kucica na Kalemegdanu da vam ne mogu opisati. Kao da su moju rodjenu srusili.
Bila mi je kao iz "Ivice i Marice", autenticna na svoj nacin. Definitivno je na listi zlocina nad ovim gradom.
Cim se nesto razori iz temelja, to se vise ne moze nazvati rekonstrukcijom.
 
Ово је стварно греота и срамота. Где беше запело са "реконструкцијом"? Искрено боље да је нису дирали.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=868772#p868772:3n54l46w je napisao(la):
Drakche » Pon Avg 02, 2021 5:45 am[/url]":3n54l46w]Znaci, toliko mi je zao sto je srusena ova kucica na Kalemegdanu da vam ne mogu opisati. Kao da su moju rodjenu srusili.
Bila mi je kao iz "Ivice i Marice", autenticna na svoj nacin. Definitivno je na listi zlocina nad ovim gradom.
Cim se nesto razori iz temelja, to se vise ne moze nazvati rekonstrukcijom.


I ja sam je tako dozivljavao.
 
Polakomili su se da će baš na mestu gde se skuplja najviše ljudi napraviti kafanu pod firmom tobožnje "galerije sa komercijalnim uslugama". Isto kao što je kafana Savanova "privremeni promotivni štand" za Beograd na vodi. Pogotovo što bi ako se napravi Gonodola, to imalo još i dodatnu profitabilnost "kafane na autobuskoj stanici". U istoj je opasnosti svako mesto gde se iz bilo kog razloga može naći više ljudi. Uvek će se pojaviti politički dobro povezane osobe koje nešto baš svrbi da olakšaju novčanike toliko velikom skupu dokonih ovčica na jednom mestu.

Uzmite samo apsolutno fascinatni primer novog dela Zemunskog keja kod Šarana. Nastavak uređenja keja po prihvaćenom projektu je očigledno stopiran političkom odlukom jer se ništa ne dešava od davne 2007. godine! Znači neverovatnih 14 godina tobože postoje "privremene teškoće" da se nastavi sa usvojenim projektom koji bi novi kej vratio pešacima. Naravno da za to niko iz vlasti spregnute sa tajkunima nije zainteresovan jer je ovako bukvalno CEO novoizgrađeni prostor na gornjem nivou postao profitni centar, tj sasvim je bukvalno 100% prekriven kafanskim baštama i divljim parkingom za kafanske mušterije (sem 1,5 metra prolaza, pa i to samo na DELU keja). Plus što ceo taj ugostiteljski kompleks sada polako napreduje nizvodno, sa velikim montažnim kafanskim objektom i baštom na keju pored Kapetanije i ogradom koja seče šetalište, pa je zatim kafana Venecija svojim parkingom i X puta do sada proširenom baštom sada već potpuno blokirala čak i početak starog dela šetališta, a upravo se ovih dana pojavljuje i sasvim novi komercijalni centar kod stare Zemunske Električne centrale, tako što su njeni objekti na obali takođe pretvoreni u kafanu (umesto da budu deo industrijskog nasleđa grada). Pri svemu tome je vojna "Hidro baza" u nastavku prodata privatniku zajedno sa delom Beogradske rečne obale (!), pa će tek postati gigantski komercijalni centar direktno naspram Lida. Umesto spajanja šetališta sa onim delom kod hotela Jugoslavija seoski vašar u pripremi.

Ako se dakle TO može desiti sa čuvenim Zemunskim kejom i ostatkom Zemunske obale, nečim što je nesumnjivi biser ovog grada, može se desiti i sa Kalemegdanom, a rušenje ove zgrade (i "Dino park") su bili samo prvi koraci da se izvuče profit i iz užeg dela prostora Tvrđave. Dino park je u tome uspeo bez protivljenja (pljačka uvek počinje propagandnom pričom o "jadnoj dečici" kojoj ne možemo uskratiti "zabavu" pošto ispada da dečija zabava bez nečega što se može prodati tobože ne postoji), a ovo rušenje za sada nije uspelo. Ali samo privremno i samo zahvaljujući Arheološkom institutu koji je baš tu otvorio sondu i naravno našao sve i svašta. Zbog toga treba biti veoma oprezan sa pričom šta bi na prostoru Tvrđave i Kalemegdana trebalo biti.

Pogledajte video, beograd-kalemegdan-arheologija-nalaziste-singidunum

https://www.slobodnaevropa.org/a/beogra ... 11392.html
 
Mislim da ce za 10 godina Tvrdjava sigurno biti unistena komercijalnim sadrzajima.
Vecini stanovnika Srbije postojanje Tvrdjave nista ne znaci, oni tu dolaze zbog komercijalnih sadrzaja (luna park, zoo vrt, dino park itd).
Uskoro je tu i Gondola kao najvisi kulturni Sadrzaj koji se moze zamisliti u Srbiji.
 
Vrh