Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Искрено на тврђави има дрвећа које би било вредно жртвовања зарад бољег истицања саме тврђаве.
Шта више можда би било паметно за у будуће осмислити трансформацију Калемегданског парка из класичног парка у стилизовани врт, па да се за почетк главна стаза која води од пешачког прелаза у наставку Кнез Михаилове прошири на две стазе и шири појас зеленила у стилу као код споменика Француској. То би захтевало уклањање десетине стабала за шта би ја сачекао биолошки оправдано време за то, измештање споменика уз стазу на обод, што би са новом широм стазом довело до њиховог бољег истицања, али и трајно уклањање са те стазе оних неугледних транге-франге тезги са сувенирима које бих ја изместио у Горњи град.
Kolega, to meni zvuči kao brutalno loša ideja. Stilizovani vrt, "višak estetskog", nije to za nas. Neka ostane gusto i zeleno. 🙂
 
Koliko je kosturnica duboka iznutra i koliko je ljudi tu sahranjeno?
 
Kolega, to meni zvuči kao brutalno loša ideja. Stilizovani vrt, "višak estetskog", nije to za nas. Neka ostane gusto i zeleno. 🙂
Не цео парк, већ само главна стаза у продужетку пешачке зоне. Ништа ново већ уређење какво већ имамо код споменика Француској.
 
Da, ukapirao sam, stvar je ukusa. Ne sumnjam da bi to bilo lepo rešenje, nego mi se momenat neodržavanja javio kao kontraefekat. Zatim i neposredni dodir sa Knezom i masom koja otuda nadire i gazi. A onda, uklanjanjem tog visokog i hladovitog drveća, otvorila bi se veća površina vrelog asfalta. Itd.

Da tezge treba da lete, i da se aleja može više kultivisati, za to sam.
 
Не би ту пуно стабала страдало, остао би хлад са стране, само би стаза била шира и поглед ка тврђави мало више отворен.
 
1967_350_064.jpg

 
Pa, kad već pričate o tome šta bi sve moglo, ima nešto još jednostavnije pošto ništa novo ne mora da se pravi. Sve je već gotovo, samo treba otvoriti vrata. Zašto za posetioce ne bi otvorili Jakšićevu kulu?

Odmah pored puta ka Sv. Petki, izgleda fantastrično, pravo oličenje romantičnih ideja o starim tvrđavama, vidik je izuzetan, a ima i drveni balkon.

I, pazite sad, dali su je kafani kao ostavu i podrum!

Od svih glupih poteza, a konkurencija je velika, ovaj je pri vrhu.

Jak%C5%A1i%C4%87eva_kula.jpg


Pogledajte prilog 175450

Pogledajte prilog 175451

Pogledajte prilog 175452

Pogledajte prilog 175441

Pogledajte prilog 175444

Pogledajte prilog 175443

Pogledajte prilog 175445

Pogledajte prilog 175446

Pogledajte prilog 175447

Pogledajte prilog 175448

Pogledajte prilog 175449
Приватне кафане, кафићи, клубови, спортски објекти треба да буду уклоњени. Предузеће Београдска тврђава треба онда да отвори одговарајуће локале као што на западу постоје у оквиру тврђава, музеја и слично…
 
Pošto je ponovo spomenut tunel ispod Kalemegdana, a više nema slika koje sam ranije slao, evo ih ponovo. Iz teme o Beton hali:

Ima ako se napravi automobilski tunel ispod Kalemegdana. To će pre ili kasnije ionako morati da urade zbog enormnog povećanja broja turista, kao i svih drugih posetioca pešačke, zabavne i rekrativne zone Knez Mihajlove, Kalemegdana, Tvrđave i priobalja. O tome smo ovde već nadugačko raspravljali, a uostalom to je predlagao još i Emilijan Joksimović. Tako bi i Pariska ulica od Francuske ambasade do Pedagoškog muzeja mogla postati pešačka zona (samo dostavna vozila ujutru), čime bi se pešačka zona Knez Mihajlove enormno produžila sve do obale Save. Onda bi se najzad mogao rekonstruisati i donji deo Beogradske tvrđave što bi drastično obogatilo privlačnost celog prostora i izuzetno doprinelo međunarodnoj percepciji važnosti Beograda u istoriji Evrope. A to bi onda samo zbog turista gradu donelo više para nego 100 K-Distrikta.

Ranije sam dosta pisao o tome. Poslaću ponovo slike u temu Beogradska tvrđava i park Kalemegdan pošto ih Beobuild redovno pojede.

Emilijan Joksimović o tunelu ("Grad" je tvrđava, "Varoš" je Varoš, a "Gvozdeni put" je železnica):

emilijan-joksimovic-objasnjenje-predlozi-jpg.116700

Tunel-ispod-Kalemegdana-2023-02-10.jpg


Tunel-ispod-Kalemegdana-visinski-profil.jpg


Izaz tunela ispod Kalemegdana na raskrsnicu sa Cara Dusana.jpg


Izlaz iz tunela ispod ulaza u zooloski vrt.jpg
 
Mozda tunelom se ,,otkriije,, i onaj izgubljen drugi bunar 👏
 
Одустали од кафића? Штета за кућицу мада је и она неаутентична.
 
Smanjuju zauzeće mogli su još bliže ogradu da stave i nadam se preko svega maskirani mrezu
 
Pohvalno je što su se najzad setili da malo srede ovo ruglo.

IMG_3800.JPG


Naravno, teško im je da baš potpuno i odjednom savladaju tako komplikovanu ideju.

IMG_3802.JPG


Ali recimo da će se i preostalo đubre ukloniti jednog dana.

Međutim zašto se zaustaviti na tome? Zašto dalje mora da postoji ova ružna ograda? Evo jednostavne ideje za privremeno rešenje:

Ova metalna konstrukcija izgleda relativno pristojno i kad bi se ofarbala u neku neupadljivu, maskirnu boju, ne bi se previše isticala na travnjaku. Takođe osnova predratne kućice je ostala. Onda je dovoljno malo srediti pod, pa se od ove konstrukcije može napraviti privremeno mesto za šahiste, zaklon od kiše ili nova muzička bina za ulične pevače. Tako bi, bez zidova bilo gde, manje upadala u oči nego sa ovom ogradom.

IMG_3804.JPG


IMG_3805.JPG


IMG_3819.JPG


IMG_3822.JPG
 
Ima valjda dve godine kako ovo rade, ako ne i vise .... Vidi li se kraj radova?
 
Vrh