Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Vojni eksponati sto su bliži sadašnjosti to su brojniji
i imaju jednake specificne vrednosti kao i oni eksponati iz ranih perioda

Kalemegdan je suviše mali izložbeni prostor za sve sto treba sačuvati

Zato se i zalažem za iselenje vojnog muzeja sa Kalemegdana na ušče
gde bi se to prikazalo u dostojnoj, raznovrsnijoj, brojnijoj i adekvatnijoj postavci

Ovako sa prostorom em se muči i Kalemegdan em se muči i muzej ...
zarad tvrdih glava i tvrdjih stavova...

A i šta očekivati znaju samo da se brane, pa po inerciji brane se i od dobrih stvari :lol:
 
Искрено по Србији има толико разбацаних војних експоната по круговима касарна, полигонима, споменицима, а са друге стране музеј је постао теснији. Мислим да у ВМ треба задржати старе експонате попут артиљерије из разних епоха, као и тенкова и самохотки из епохе 2. светског рата и додати оно што фали из те епохе (самохотке М-18, М-36 и СУ-100 које војска има по две на Бубањ потоку, тенкове Шерман који нпр. има у Новом Саду, и исти заменити за Т-55 којих има у вишку охохо, самохотку СУ-76 која се налази на полигону у Крушевцу исто заменити за неки Т-55 из складишта), а за "модернију технику", тј. модерније наоружање ЈНА би ваљало направити издвојену поставку нпр. као што Вожд предлаже у касарни Васа Чарапић.
 
Šermana ima i u Bubanj potoku, tamo je premeštena sva stara tehnika koje ranije stajala u Kačarevu.
Ima i američkih poluguseničara, tenova Jackson i Hellcat, nemačkih topova...

Vojno utvrđenje na tom mestu postoji još od vremena kada je Isus Hrist hodao Galilejom i Judejom pa sve do 1950-tih.
Sam Muzej se nalazio na tvrđavi još od osnivanja. Ne vidim ijedno drugo mesto podesnije za Vojni muzej.

Što se tiče "velike" tehnike - novih eskponata iz druge polovine XX veka mislim da bi bilo bolje da budu izloženi u nekoj od kasarni na Banjici.
 
(Ova tri prva pasusa su detaljan opis i obrazloženje stava, pa koga mrzi da čita neka preskoči ovaj deo)

Meni ovaj naš Vojni muzej deluje vrlo dezorganizovano pa i traljavo. Ispred Stambol kapije prvo stoje Sovjetski tegljači iz perioda hladnog rata. Unutar zidina, sa leve strane topovi iz WW1 među koje je sad nakenterena Neva, opet jedna od ikona Hladnog rata. Dalje niz stazu, tenkovi i vozila iz doba WW2. A ugurana među njih su torpeda i pomorske sprave. Na ''desnoj'' strani (u odnosnu na most) opet imamo primerke iz WW2. Neki jarko zeleni, neki izbledeli, neki u maskirnim šemama, a neki sivi. I svi razvučeni preko ogromnog (protraćenog) prostora. Iza toga, velika rupa/odron u zidu. Dalje niz stazu, mešavina svega i svačega, pa se tako mogu naći torpedni čamac, vagon-sprava za uništavanje pruge i neki kanister ako se dobro sećam.

Ništa bolja situacija nije ni gore. Istina, ima jedan poveći red WW1 i starijih topova, ali pored ulaza još jedan vašar - malo brodski mitraljezi i flak topovi iz WW2, malo topovi iz proteklih vekova, malo metalna ploča koja je služila kao meta hladnoratovskim JNA T-55icama. I za kraj, kao šlag na tortu, izlupani i išarani Američki Humvee iz perioda posle završetka Hladnog rata (oni jesu uvedeni 80ih ali ovaj je iz 90ih, i po izgledu i po starosti).

Da stvar bude gora, mnoga oruđa su ili zapuštena ili polovična (fale im gusenice, gume, poklopci...) A staze su odavno propale i neodržavane. Toliko se brujalo po medijima sad kad je na godišnjicu skidanja F-117 postavljena Neva, sa sve političarima i funkcionerima. A opet se niko nije smilovao i napreg'o da barem sredi tih 5 prokletih metara njenog prilaza. Nego ostavili rasčupanu živu ogradu, razdrndanu kaldrmu, i most koji trune. A na njenom mestu nasuli pesak. I eto kao, to je staza. To je kobajagi uređen muzej.

(kraj opisa)

Za mene, to je vašar. Neko će sad možda reći da nisu bitne šare i raspored, ali to ne stoji. Ljudi idu u muzeje da uživaju u lepim prizorima. Što znači da to mora da izgleda na nivou u svakom smislu. Takođe, apsurdno je tek tako mešati oruđa iz 19.veka, WW1, WW2 i Hladnog rata. To ne bode oči samo vojnim poznavaocima, nego svima. Jer čak i osnovac zna da raketa nema šta da traži tik pored topa kog su vukli konji. A o stanju i održavanju da ne pričam.

Elem, VM treba najpre da uradi jednu analizu i plan za budućnost. Da se vidi šta bi moglo da se nabavi u budućnosti i kako sve to da se organizuje. Primera radi, šanse da se nabavi T-55 ili Praga su velike. Ali npr šansa da nabave M60 ili BTR80 je nešto manja. Stoga, oni prvo treba da procene kako će se otprilike širiti u budućnosti. I da onda u skladu sa time : 1) naprave novi raspored, koji će se estetski i tematski bolje uklapati 2) donesu odluku da li da rade na premeštanju na drugu lokaciju, ili da ipak ostanu ovde.

Savršeno mi je jasno da premeštanje i obnova iziskuju pare kojih je uvek malo. Ali planiranje i pažljivo upravljanje, odnosno biranje mesta za eksponate, ne traže pare. Druga stvar, na to treba gledati i kao na investiciju. Što bolji muzej, to više posetilaca, i samim tim više para. Istina, neće on nikad biti kao Moskovska Kubinka ili WW2 memorijalni park... ali svakako može i treba da bude bolji i privlačniji nego što je sad.

Za kraj kačim sliku Muzeja Artiljerije iz Sankt Petersburga, koji kao ovaj naš, takođe ima relativno malo prostora. Ali ga to ne sprečava da bude tako koncipiran da se sve uklapa i tako održavan da izgleda svetski. A onda to uporedite sa ovim našim pa sami prosudite. Istina, ovaj u SP ima jednu veliku pravougaonu površinu, a naš ima jednu ''traku''. Ali opet, i naš bi mogao da bude podjednako dobro organizovan i održavan kao i ovaj.



 
RioBL,

Већ постоји "спомен соба" Војске Републике Српске..
Pogledajte prilog 1
Тако да њено "прерастање" у војни музеј не би био толики проблем да постоји политичка воља, касарни по БЛ и околини има довољно, које би могле постати музеј и смештај за експонате из некадашњег ШЦ ОМЈ ЈНА.

Дошљак,

подржавам ту идеју, и сам сам имао слична размишљања, али под условом да се техника из времена WW2 и старија, повуче у просторије у самом бедему, да им се обезбеде адекватни услови за смештај и приказивање публици, а млађе има већ поприличан број и захтева већи простор, као што је поменута касарна са хангарима, као и могућност проширења и градње нових смештајних капацитета, по угледу на Кубинку.
 
Tenkovi i vozila oko muzeja se farbaju zavisno od sredstava to je 2 vozila godisnje nema para za vise
Ta vozila imaju pricu kao taj hamvi kod ulaza ili ta izbusena ploca pored ulaza
Prosle godine sredjena su dva vozila
Malo se vise upoznaj sa vojnim muzejom
 
Ипак, сама екстерна поставка нажалост и јесте мало хаотична, мада није то ништа што се не може поправити. Оно што највише фали по мени јесте боља презентација историје експоната поред којих људи само пролазе. Углавном ту су називи оруђа и напомене када су коришћени. Што се тиче бојења, отприлике се ишло да се оруђима врати аутентични изглед, из периода 2. светског рата, пре је све било у СМБ. Моје мишљење је да ту фале и ознаке на тенковима, танкетама и осталим оклопњацима, што да не, и наше и совјетске и немачке и италијанске. То је историја тих возила, без обзира да ли се некоме свиђале или не ознаке СС дивизија, црвене армије или партизана. Шта више сви би могли да буду заступљени по ознакам, имамо највише немачких тенкова, тенк из периода Краљевине Југославије, тенкове прве партизанске тенковске бригаде, италијанске и совјетске тенкове, као и наш први тенк из послератне производње (који је током параде где је презентован носио неке пароле које не би било за лоше вратити). Тиме би та средства постала атрактивнија за све посетиоце, и наше и стране. Мада по мени највише се треба порадити на обезбеђивању експоната, доста их је девастирано и испрљано смећем. Тврђава, музеј и војска би требали посебно да пораде на томе.
 
Upoznat sam sa tim muzejem. Barem sa tom spoljnom postavkom. I zato i kažem sve to. Izgleda kao vašar. Ne pričam samo o bojama vozila nego o celokupnom utisku. Da para nema, to mi je jasno. Ali ja nisam pričao samo o potezima koji iziskuju pare. Planiranje, raspoređivanje i elementarno održavanje ne iziskuju neka bog zna kakva ulaganja.

Eto npr ta izbušena ploča sa bojevog gađanja. Ako se dobro sećam natpisa, ona je iz 50ih, iz perioda JNA. I vezana je, jelte, za tenkove. Zašto je onda staviti u deo muzeja gde su WW1 oružja, i to artiljerija?
Što se tiče Hamvija, taj tu je poznat po tome što je zarobljen 1999. godine i što je time postao prvi u Srbiji. Pošto su oni JSO/PTJ (sadašnji SAJ-ovi) Hamviji zapravo dorađene civilne verzije, a ovaj je original vojni, i to Američki. Ok, interesantna priča, ali ne vidim to kao razlog da se ostavi da trune ovako i da bude išaran, pa i razlupan. Ako se dobro sećam, on je imao dve originalne rupe od metka. Ostala oštećenja su nastala otkako stoji tu. Da ironija bude veća, upravo razlog što se čuva u muzeju nije naveden na ploči. Odnosno, ne piše da je zarobljen 1999. Nego samo koji je tip vozila. Kao što reče Došljak.

Ako vojni muzej misli da bude posećivan, a i ako Grad namerava da Kalemegdan ostane reprezentativno obeležje Beograda, moraće pre ili kasnije da porade i na ovom problemu. Kao što rekoh, muzej se ne pravi tako što se nabaca sve što se nađe. Nego je potrebno povesti računa i o estetici i organizaciji.

P.S. Što se tiče finansiranja, evo kako bi VS mogla da obezbedi još koju paru. Proteklih godina, ZDPR je od VS uzeo nekoliko desetina T-55ica i Praga (uprkos pričama sa neta i kvazi-medija, ne, nisu sve T-55ice i Prage isečene i istopljene). Elem, ZDPR ih je sredio i prodao nekim afričkim zemljama. Najmanje što bi VS mogla da traži zauzvrat je da ZDPR sredi po jedno vozilo oba tipa i dopremi ga u postavku muzeja. To posebno treba da važi za oklopnjake, kamione i obična oruđa, koji se lakše seku i modifikuju nego tenkovi. Naravno ovo je sad offtopik i nešto o čemu odlučuju MO i VS. Ali kažem, nađu se sredstva. Nego nedostaje komunikacije i koordinacije.
 
Техници која би могла наћи места у данас спољној поставци, а сутра надам се унутрашњој, поред поменутих модела из Другог светског рата који се налазе у Б. потоку, или кругу ВА, треба додати и Хочкис из Ужица.

Тип А бих ставио у тај издвојени део поставке који се односи на период од завршетка Другог светског рата до данас, њиме би почињала нова епоха.

Неви је, као и другим средствима ПВО, како већ написах место у ваздухопловном музеју у Сурчину.
 
Na Ušcu ima onaj mornarilčki brod čija uvecana posada moze da se koristi i za patroliranje kroz muzejsku postavku eksponata
tako da moze biti štićena i sa te (adekvtne) strane a ne samo od komunalaca

Osim toga decije skakanje po eksponatima tenkova, topova, haubica i sl ne bilo naročito štetno čak sta više bi bilo jako korisno
da se medju isforsirane unisex igara frizera, pedikira i sl. ubace opet malo muških interesovanja i zanimanja za služenje vojnog roka

Taj prostor na Ušcu istoriski gledano
je oduvek i imao na sebi ratnu mašineriju te jeste i primereno mesto za postavku

Obogacen sadržaj Usča doprineo bi vecoj turističkoj poseti a samim tim i turističkoj ponudi Beograda

Sam Kalemegdan bi bio oslobodjen modernih vojnih sredstava koj su definitivno u sukobu sa nj. arhiktekturom pa i namenom
kao sto je i sam zoo vrt poguban po istoriski spomenik kakav je Kalemegdan

Kada ce Kalemegdan živi park spomenik prodisati je na nama
a kočničara i previše.....
 
Što se mene tiče, obe opcije su dobre. I da ostane na Kalemegdanu i da se preseli na Ušće. Odlučujući faktor treba da budu troškovi održavanja, fleksibilnost (VM bi kao institucija verovatno i u pravnom i u fizičkom smislu imao više ''prostora za manevrisanje'' na Ušću nego na Kalemegdanu koji je spomenik i jelte pun prepreka) i budući planovi za proširenje i organizaciju. Šta god da odaberu, podržavam. Samo nek se adekvatno sprovede u delo.


Usput, kad već ćaskamo o tome, stvari koje bih ja prve voleo da vidim u njegovoj postavci su T-55 i T-72 kao jedni od najpoznatijih simbola Hladnog rata. :) Ili još bolje, umesto T-72ke - M-84. I jednog dana M-60 i M-80 kao jedne od aduta naše nekadašnje vojne industrije.
 
Usput, kad već ćaskamo o tome, stvari koje bih ja prve voleo da vidim u njegovoj postavci su ...
ni S-300 ne bi bio loš da udje u postavku :lol:

Naravno sva ta prohujala naša dostignuca ne treba da se stidimo vec i treba da ih pokazemo
a to ne moguce i ne primerno na Kalemegdanu
 
Ушће је за опере, филхармоније, уметничке музеје..

Говорим о елементарном очувању експоната расутих по пољанама и хангарима по целој земљи. Понављам, потребно их је сакупити, средити и изложити у затвореном простору. Ради се о великој количини експоната наоружања и војне опреме копнене војске. Бар нека то буду хангари и просторије неке касарне која има опремљену радионицу, да их сачувамо за будуће генерације, које ће можда имати новца и памети и знати шта ће са њима.
 
,,Ушће је за опере, филхармоније, уметничке музеје,, .... frizere i pedikire
ama ... ne znam dal kroz istoriju ima krvavije zemlje od postanka i gde su se više koplja lomila

čemu stid i i skrivanje po rupama i prašnjavim hangarima pokazati i katapulte , drvene topove i S-300
a konzervatori nek rade svoj posao redovno pa ce postavka trajati bar još 5.000 god. :)
 
boca-ica,

Примера ради, примерци нво који су био у употреби у ЈА/ЈНА/ВСЦГ/ВС "заслужују" причу о себи, од идеје до употребе у нашим оружаним снагама. Нарочито они који су развијени и произведени у нас, јер спадају и у национално индустријско наслеђе. Не можеш их тек тако оставити на пољани да као некаква метална играчка служе за дечју игру.

Касарна "Васа Чарапић" поседује, поред уобичајених објеката за касарну, примера ради радионицу у којој је оклопна техника одржавана и у којој се експонати могу одржавати, или собни полигон и минијатурно стрелиште која се могу користити у музејске сврхе (као и већина касарни у којима су биле смештене оклопно - механизоване јединице).
 
Dobro, da se razumemo, nije to baš skrivanje. Nego jednostavno postoje muzeji sa otvorenim postavkama i oni sa zatvorenim. Jedna od dobrih strana ovih sa zatvorenim je što se eksponati lakše održavaju i zauzimaju manje prostora. I nema tu ništa loše. Pa evo Kubinka, najveći i najbogatiji tenkovski muzej na svetu, je takav. I to izgleda sasvim ok jer hale u kojima stoje eksponati zapravo i jesu bivše vojne hale, ili su to muzejske hale građene po uzoru na vojne. Tako da nedostatak zelenila, ukrasa i spomenika zamenjuje taj osećaj da se nalaziš u pravom vojnom objektu.

Tako da sve ima svoje. Kažem, meni je svejedno. Obe ideje su mi razumne. Neka odluče oni koji se pitaju i koji poznaju više detalja nego mi. Samo da na kraju ispadne lepo i reprezentativno.

Jedna opcija koju bih ja razmotrio je stavljanje novih primeraka ( + postojeća Neva i Hamvi) u onaj rov što ide od Stambol kapije, pa oko VM i izbija na vidikovac. Njegov donji deo je ionako pust i malo se koristi. A ima prostora. Jednog dana, kad, odnosno ako se ikad nabave T-55, T-72, M-60, BOV i slično novije naoružanje... ja bih poređao njih, Nevu i Hamvi i naplaćivao ulaz u taj donji deo rova (a gornji, gde su puškarnice, da ostane prohodan). Bila bi neka simbolična cena, čisto da se pokriju troškovi. A ovo između Stambol i Sahat kule da ostane besplatno. Mislim to je samo jedna od opcija. Kažem da ima više mogućnosti i da treba razmatrati sve. Al prvo plan. Bez njega džaba sve.

Uostalom, tako će verovatno i morati, jer postavljati T-55icu tešku 35 tona u onom tesnacu gde su postojeći eksponati ne samo da bi bilo teško i skupo, nego bi i oštetilo staze pa i drveni most (jer tegljač mora da izmanevriše po njemu da bi uopšte skrenuo i prišao mestima).
 
to su vec usko specifične zbirke koje mogu imati posebne izlozbene prostore kao vredani kolekcionarski eksponati

ovde govorimo o opstoj postavci vojnog muzeja na otvorenom kao sto je na Kalemegdanu opšta ali mala i neuslovna
koja treba da bude sto više sveobuhvatna a za takvo nešto namenjeno širokoj publici treba i širok lako dostupan prostor
a Ušce ispujava sve uslove

Da pojasnim sa primerom eksponata avijacije
na Ušću treba da se postave par aviona koj bi pokazivali priblizni hronološki razvoj naše ratne aviacije
a koga zanimaju detaljnije kolekcije
lepo se prošeta do postojeceg muzeja vazduhoplovstva do aerodroma Nikole Tesle pa uziva

tako isto moze i za sva orudja i oružija da se iskoriste predlozene (udaljenI) prostori za specifične kolekcije
naravno da bi to zavislo kolko para tolko i muzike

te ostale lokacije su ne uporedive sa svhom, namenom i dostupnošcu Ušča kao otvorena izlozbena postavka vojnog muzeja
koj mora kad-tad da se iseli sa Kalemegdana
:sesir:
 
(Nevezano za tvoj post, smatrajte ovo produžetkom mog prethodnog)

Rov oko, odnosno ispod zgrade Vojnog Muzeja ima mesta za još mnogo eksponata. A pritom je pristupačan za vučne vozove i lako bi se opremio a i održavao. Uz to, nije ''prometan''. Tako da bi pešaci mogli i dalje da koriste onaj gornji nivo kod puškarnica. Pa i da gledaju postavku, ali ne izbliza. A oni koji hoće baš da uđu i priđu, oni bi plaćali ulaz kod Stambol kapije i ovde na ovoj drugoj strani. Samo bi onda trebalo da se stavi neka kapija na ove stepenice što se vide gore na slici. Ili, da izložbeni prostor ne ide do Stambol kapije nego tu do drvenog mostića (tj. stepenica).
I naravno, onda bi trebalo da se nabave interesantni primerci koji bi privukli posetioce da uđu i plate.

Kažem, to je samo jedna od opcija. I naravno, ništa što se radi preko noći i za 5 banki. Ali eto dakle, ima mogućnosti i potencijala, bilo da se seli, bilo da ostane ovde. I bilo da bude zatvorenog ili otvorenog tipa. Samo treba dobro isplanirati.

A može i ovako. Crveni delovi bi se plaćali, dok bi ovaj oivičen žutom ostao javni odnosno slobodan za ulaz. Ili, da se plaća samo deo na vrhu zidina, ali da se onda uradi reorganizacija. Da se tu stave najinteresantniji i najvredniji primerci. A da sve ostalo bude javno.

image.jpg
 
Не постоји општа и неопшта, свака збирка музеја је јединствена, питање је само на који се начин институција односи према експонатима.

Уколико се жели распоредити комплетна збирка Војног музеја на простору Београдске тврђаве, онда се мора рачунати са тим да ни цела не би била довољна, а о неусловности да не говорим.
 
Не постоји општа и неопшта, збирка музеја је јединствена...
Pa sta ce mo sa ,,kosturom,, jedrilice izlozene na Kalemegdanu
ili sve sa Tesle da preselimo na Kalemegdan ili da ga prebacimo na Teslu ?

Naravno da postoje opšte i kolekcionarske postavke
a na Kalemegdanu ima više ne uklopljivih eksponata iz novije istorije
nego sto sam zivi muzej objekata tvrdjave datira

Ruzno je to na Kalemegdanu kao kad bi uklopio Helanke i opanke
a odmah tu Ušce zvrji prazno
 
Поменути експонат се више не налази у сталној поставци, али наравно јесте у фундусу музеја.

Фундус и његове збирке су једно, поставка је нешто друго, не можеш мешати те појмове.

Војни музеј поседује конкретне збирке, не постоје "опште" и "колекционарске"..

Збирку праисторије, антике и раног средњег века
Збирку западноевропског оружја и опреме до 19.века
Збирку балканског (занатско - оријенталног) и ваневропског оружја
Збирку фабричког оружја до 1918. године
Збирку одликовања
Збирку застава до 1918. године
Збирку одеће и униформи
Збирку застава од 1918. године
Збирку санитета
Збирку наоружања од 1945. године
Збирку уметничких дела
Збирку екстеријера
Збирку архивалија
Збирку фотографија и фото артефаката

Збирке су јединствене и недељиве на опште и неопште.


Зашто би са аеродрома "Никола Тесла" пребацивали било шта на Калемегдан?
 
Sad se setih da nema direktne veze između zgrade VM (gde je Hamvi) i onog najnižeg dela, odmah ispod njega. Tako da otpada ona ideja što sam kačio gore, jer je glupo da posetioci dvaput prolaze kroz ulaze da bi pristupili svim segmentima. Ali da VM nekako mora da se reorganizuje ili proširi, to stoji.
 
Postoji direktna veza i to stepenicama...
al greota je puniti Kalemegdan savremenom gvozdjurijom isto kao i prosirivati zoo vrt po njemu

i vojni muzej i zoo treba iseliti sa nj.
 
I onda napraviti hotel u zgradi muzeja kao sto su neki planirali
 
Vrh