Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Мислим да има ту и кретања на правцу Румунија-Босна.
 
Extra deluje, fino se uklopila u okruzenje.
Lepo je imati i malo modernije (u odnosu na ostale) eksponate kao sto je ovaj.
 
Зар системи ПВО не припадају Музеју ваздухопловства?
 
Да, али исти још увек није уредио поставку ПВО технике која чами иза ограде. Мислим да је овде Нева боље "легла" а и видеће је сигурно више туриста. У Музеју ваздухопловства би могли у будућности да изложе командну кабину батерије система Нева који је оборио Ф-117, чија је лансирна рампа постављена у Војном музеју. Иначе штета што још доста технике чами у Бубањ потоку а могло би бити изложено у музеју.
 
У оквиру активности којима се у Минстарству одбране и Војсци Србије обележава Дан сећања на страдале у НАТО агресији, 23. марта 2017. године, са почетком у 13.00 часова, Војни музеј Управе за традицију, стандард и ветеране организоваће свечаност постављања лансирне рампе 5П73 (ML 5P73) и ракета 5В27У/Д (MISSILE 5V27D/U) у екстеријеру Војног музеју на Калемегдану.
Наведена лансирна рампа и ракете припадају борбеном комплету ракетног система С-125М "НЕВА" (SAM-3 "SA-3 GOA"), којом је оборен авион „Ф-117“, у току НАТО агресије 1999. године.
Уврштавањем ових експоната у Збирку екстеријера Војног музеја одајемо почаст свим погинулим у одбрани отаџбине, а посебно онима који су своје животе изгубили у току НАТО агресије на Савезну Републику Југославију, како војницима тако и цивилима.

https://www.facebook.com/pg/vojnimuzej/ ... e_internal

Надам се да је овде "угурана" привремено, док се не музеј у Сурчину не доведе у ред и буде способан за уређење поставке ПВО.
У супротном, технике има толико да уколико би се овако постављала по тврђави, заузеће је целу (што би опет било неко решење, боље од Бубањ потока или круга ВА).

Ипак драго ми је када је видим овако поносну, једнога дана будуће генерације ће је гледати као што би ми, примера ради, Берићеву "Драву" или Љутовчев топ.




Узгред, својевремено је један HE 112, летевши из Немачке за Румунију, "пољубио" југословенско тло..



Штета што није остао код нас, био би леп експонат..
 
Možda su se ove rakete mogle malo izvući iz rova pa postaviti na neki širi plato. Inače, prostor tvrđave mi se sviđao kao lokacija za postavke ove vrste.
 
Mислим да музеј располаже само тим простором у рову и бедемом изнад где су старији топови.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=441675#p441675:28dzyzyk je napisao(la):
RioBL » Sre Mar 22, 2017 7:05 am[/url]":28dzyzyk]Možda su se ove rakete mogle malo izvući iz rova pa postaviti na neki širi plato. Inače, prostor tvrđave mi se sviđao kao lokacija za postavke ove vrste.
U potpunosti se slazem sa ovom idejom!
 
Po meni ovaj lanser bi trebao da bude izložen u Muzeju vazduhoplovstva, pored ostataka F-117 i opreme pilota.
Mnogo mi je drago što su ga sačuvali za Muzej.
 
A to sad izgleda ovako....



Ne izgleda mi da su najbolje pogodili rekonstrukciju :roll:
 
Није се ту ишло на реконструкцију већ је избетониран део за музеј. Само све ми се чини да ни тај пројекат није доведен до краја.
 
Pa ti sedi i plači.
Kula je rekonstruisna, pretvorena u muzej i otvorena za posetioce.
Ovaj bedem kao i celanjegova okolina su rušeni i obnavljani ko zna koliko puta, a ovo stepenište je bilo privremena improvizacija.
Uostalom, dokle se stiglo sa tom salom u betonskoj "kadi", da se ne frljamo sa poluinformacijama?
 
Meni su ovakve intervencije vrlo hrabre i mogu da deluju baš moćno; meni lično se baš sviđaju.

Skoro je bila neka galama oko rekonstrukcije tvrđave u Španiji, meni izgleda odlično. Nije baš ni fazon da se SVE tvrđave rekonstruišu verodostojno i sa korišćenjem istih materijala kojima su i originalno građene.
 
Relja fale stubovi i krov i nesto nema naznaka da ce se zavrsavati mada nisam bio skoro mozda se nesto promjenilo
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=443041#p443041:c1idnc8e je napisao(la):
regentstef » Tue Mar 28, 2017 10:15 pm[/url]":c1idnc8e]
Skoro je bila neka galama oko rekonstrukcije tvrđave u Španiji, meni izgleda odlično. Nije baš ni fazon da se SVE tvrđave rekonstruišu verodostojno i sa korišćenjem istih materijala kojima su i originalno građene.

Sa konstrukcijom kod kule Nebojsa nije problem samo materijal, vec i to sto su izgradnjom betonskog sarkofaga zatvorene stepenice koje su vodile na zid. Ako se pazljivije pogleda stara slika koju je okacio Vozd moze se vidjeti kolike su to bile stepenice. Da ne pominjem da bi rekonstrukcija vanjskog bedema i stepenica koje vode na njega bila narocito znacajna. Ovako, samo se pokazuje da taj vanjski bedem nije ni bitan.
 
Rio oti stepenica nije bilo ni traga kad su poceli radove a pitanje jesi ugao potrefio
 
Stepenice sigurno nisu originalno rešenje iz doba izgradnje bedema, jer ko će da pravi bedem sa stepenicama? To je rupa u ogradi onda.
A betonski sarkofag je koliko mi je poznato građen zbog zaštite muzeja od poplava koje su tu česte. i nisam siguran kakav je krov sarkofaga, tj. da sli je gore zemlja pa da ima razloga da se neko penje.
 
Kad smo kod stepenica, jel oni nameravaju ikada da dovedu ove stepenice u funkcionalno stanje?

image.jpg


Meni mladom je u patikama frka kad treba da se spustim niz njih, a mogu tek da mislim kako je drugim ljudima. Pogotovu kad je mokro. Zimi ne vredi pokušavati ni da se popneš koliko su nezgodne, a kamoli da siđeš.
 
Vrh