Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Nama treba oduzeti ovu tvrđavu i Kalemegdan...dati je nekoj drugoj zemlji..protektorat..na upravljanje bilo šta.
 
Није проблем у "нама" већ у трулом јавном сектору без икаквог надзора и контроле. Запослени у јавном сектору могу да раде дословно шта хоће а да не раде још више без икаквих последица. Ама баш икаквих. Ниједан бирократа никада није ударен по џепу а камоли трајно најурен из јавног сектора због кршења закона или лошег рада. У најгорем случају, ако је баш велика главуџа и избије велики скандал може да буде "премештен" на неку другу измишљену функцију са истом или већом платом.

Чак и ово мало што функционише функционише на основу савести и доброг кућног васпитања и то се систематично кажњава од стране несавесних и неваспитаних. И ником ништа. Раји је само битно да ништа не падне у власништво грађана. Само да држава буде што већа, што богатија, што већу контролу и надзор да има. Срби могу да поцркају гладни и боси само да се служба не дира.

Зашто бих ја, да сам запослен у неком заводу ризиковао једини извор прихода супротстављајући се политичарима за које народ гласа ако нико неће препознати моју жртву а још мање ме подржати? Још ћу испасти бу****. Што бих одолевао миту ако ћу за то још да будем кажњен док ће мој колега који прими мито и "легализује" кућу на згради за то да буде унапређен?

Још је ова нација и одлична какав је тумор од система води деценијама
 
Била је једна жена, сад нисам сигуран да ли баш у ЈКП Београдска тврђава или у Градском заводу за заштиту споменика, мислим пре у ЈКП, која се пуно натезала са Ђоковићима, Звездом, Партизаном и покојним Вуком Бојовићем у намери да заштити тврђаву. Мислим да је била стручњак, да ли историчар уметности или нешто слично, жена из материје и спремна да се бори. Логично због тога је смењена. Ми данас не знамо ни ко је наследио Вука Бојовића у Зоо врту нпр. Ево скоро сам сасвим случајно сазнао да је седиште ЈКП Београдска тврђава на Теразијама. Што значи да директор тог ЈКП вероватно ретко и прође поред тврђаве, што говори довољно о недомаћинском односу.
 
Naravno da narod nije kriv, to je turisticko mesto. Da smo normalna zemlja, bilo bi sve puno turista sa svih strana sveta koji bi sigurno ostavili veci haos iza sebe nego sto mi ostavljamo. Ali to se ide iza njih i redovno cisti i odrzava.
 

Први „Belgrade Youth Fest” у августу на Калемегдану


Манифестација „Belgrade Youth Fest”, намењена младима, у организацији Канцеларије за младе Града Београда и удружења „Србија је ZED – Zworld” биће одржана 11. и 12. августа у Доњем граду на Калемегдану поводом обележавања Међународног дана младих. Како је најављено на данашњој конференцији за новинаре, улаз на концерте и сви фестивалски програми биће бесплатни.

Садржај ће бити подељен на зоне, „youth stage” – бина и „youth village” – едукативно-забавни програм у десет тематских целина осмишљених у складу са Националном стратегијом за младе Републике Србије, док ће се у оквиру пројекта „youth stars” представити млади таленти, певачи и играчи, најбољи на недавно одржаном конкурсу.

Главне звезде фестивала су Наташа Беквалац, која ће одржати концерт 11. августа, те Саша Ковачевић и група „Хјурикејн”, који ће наступати 12. августа.

На конференцији за новинаре говорили су Никола Лазић, директор „Belgrade Youth Fest”, Милица Папић, директорка Канцеларије за младе Града Београда, и Настасја Поповић, директорка „Youth stage”, као и музичари који ће одржати концерте: Наташа Беквалац, Саша Ковачевић и чланице групе „Хјурикејн”.

Милица Папић је изразила велико задовољство што Канцеларија за младе има прилику да учествује у организацији овакве манифестације, која је значајна не само за младе у Београду већ и у Србији. Никола Лазић је навео да је фестивал посвећен младима јединствен и у региону, те да се организатор постарао да задовољи њихове критеријуме. Извођачи и представници организатора позвали су на крају младе да дођу на манифестацију и уживају у концертима и бројним другим садржајима.

Тематске зоне које ће бити постављене на Калемегдану током трајања фестивала биће: Еко, ИТ, Међугенерацијска, Култура и традиција, Спорт, Здравље, Безбедност, Забава, Chill, Млади и Туризам.

 
Nataša Bekvalac i Saša Kovačević za mlade? Mislim, u poređenju sa tim šta mladi zaista slušaju, oni su bolji, iako promašeni.

Zašto je naziv na engleskom "Belgrade youth fest" kada je ovo namenjeno domaćoj omladini? Pri tom, ja nisam ćiriličar, ne smatram da ceo svet treba da priča srpski, ali zaista da vidim razlog za engleski naziv domaćeg događaja za domaću publiku (a da engleski nije u samom fokusu događaja).
 
Maj 1992
20230715_133558.jpg
 
Još malo o parkingu koji je napravljen, a sada se rekonstruiše i prekopava tačno NA bedemu i revelinu Beogradske tvrđave.

 
Pogledajte prilog 169466
Zna li se gdje su elementi carske klupe zavrsili
Branko Bogdanović je obradio i ovaj objekat u svojoj knjizi "Veliki rat zapisano u kamenu".
Namerno kažem objekat, pošto i u vreme Kraljevine Jugoslavije nije proglašen zaštićenim spomeniikom i kako je vreme prolazilo deo po deo je bio uništavan i odnošen.
Tokom okupacije u II svetskom ratu tu su se slikali nemački vojnici za uspomenu, a 1944 je održana i jedna Vermahtova ceremonija.
B. Bogdanović ne navodi kada je tačno uklonjena klupa ("pedestih tokom uređenja parka") niti gde su završili uklonjeni elementi.

Pošto se baš u tom delu parka nalazi onaj famozni bunker sa svetskom atrakcijom od dva vojna kanistra za pijaću vodu :) , ja pretpostavljam da su klupa i ograda konačno uklonjeni nakon rezolucije IB a zbog kopanja za taj bunker. Evo npr fotografije oficira Jugoslovenske Armije, po uniformama i šapkama - očigledno nastale posle rata.

originalslika_FOTOGRAFIJA-VOJNIKA-IZ-1951-GODINE-148195457.jpg


Ja se ne bih iznenadio ako bi jednog dana na nekom drugom mestu prepoznali bar delove ograde od belog mermera.
 
Zavod ke očigledno sklonio i elemente same klupe negdje više nisu iza zgrade zavoda
 
Branko Bogdanović je obradio i ovaj objekat u svojoj knjizi "Veliki rat zapisano u kamenu".
Namerno kažem objekat, pošto i u vreme Kraljevine Jugoslavije nije proglašen zaštićenim spomeniikom i kako je vreme prolazilo deo po deo je bio uništavan i odnošen.
Tokom okupacije u II svetskom ratu tu su se slikali nemački vojnici za uspomenu, a 1944 je održana i jedna Vermahtova ceremonija.
B. Bogdanović ne navodi kada je tačno uklonjena klupa ("pedestih tokom uređenja parka") niti gde su završili uklonjeni elementi.

Pošto se baš u tom delu parka nalazi onaj famozni bunker sa svetskom atrakcijom od dva vojna kanistra za pijaću vodu :) , ja pretpostavljam da su klupa i ograda konačno uklonjeni nakon rezolucije IB a zbog kopanja za taj bunker. Evo npr fotografije oficira Jugoslovenske Armije, po uniformama i šapkama - očigledno nastale posle rata.

Pogledajte prilog 169483

Ja se ne bih iznenadio ako bi jednog dana na nekom drugom mestu prepoznali bar delove ograde od belog mermera.
S leva nadesno: Rajan Gozling, Dmitrij Šostakovič, Džordž V. Buš
 
Тврђава













Култ заласка сунца на Тврђави:



Овакво кварење зидина неретко започну неуки пењачи уз њих чепркањем малтера и вађењем мањег камења ради бољег ослонца:


Зиндан-капија,






 
Poslednja izmena:
Da na zidinama levo pre Despotove kapije ih često viđam da se penju, verovatno je tu i ovo oštećenje koje si slikao.
 
Usce 2 deluje prazno sa tvrdjave, da li je moguce da prostor jos nije izdat?
 
Изгледа као да је уклоњен због проласка моторних возила.
 
Vrh