http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=14&status=jedna&vest=100224&datum=2007-02-22
Nauka ide pod kiriju
D. KLjAJIĆ, 22. februar 2007
Članovi Astronomskog društva "Ruđer Bošković", koje od svog osnivanja 1934. godine važi za jedno od najstarijih u Evropi, već nekoliko meseci traje agonija zbog najave gradskih vlasti da bi novo ruho beogradske Tvrđave činio i renovirani Planetrijum. Četvoro stalno zaposlenih, 30 volonetera i oko 700 ljubitelja astronomije, koliko ih danas ima pod okriljem ovog društva, ne bi bilo toliko zabrinuto da nadležni iz JP "Beogradska tvrđava" u svom predlogu za rekonstrukciju Planetarijuma, uz obaveznu mesečnu naplatu nisu naveli i korišćenje ovog prostora za neke druge aktivnosti.
Astronomsko društvo "Ruđer Bošković" je na Narodnoj opservatoriji i Planetarijumu u 2006. godini ostvarilo više od 30.000 poseta. Najviše ih je bilo besplatnih, a cena za posete u grupi je 100 dinara po osobi. Mr Nataša Stanić, direktor Planetarijuma kaže da se nada će sredstvima grada Plentarijum biti renoviran ove godine, a da li će ga koristiti još neko osim društva "Ruđer Bošković" - ne zna.
- Nemam ni programskih aktivnosti,ni zvanične dokumentcije (predlog u pismenoj formi) šta bi neki drugi korisnik radio - kaže Nataša Stanić, podsećajući da s u Planetarijumu, koji postoji 37 godina, nalazi projekcioni polusferni ekran, jedinstven u svetu.
- Pitanje je da li je celishodno jednu namenski adaptiranu zgradu koristiti za bilo šta drugo, jer je ona i namenjena za projekcije zvezdanog neba.
Ljilja Obradović, direktor JP "Beogradska tvrđava" pak, zastupa stav gradske vlade i kaže da si posle nekoliko "strpljivih razgovora" sa rukovodstvom Planetrijuma i dalje - na početku.
- Predložili smo da mi brinemo o Planetarijumu, a da nam se za uzvrat, ustupe njegove prostorije za dnevne sadržaje (video projekcije, izložbe, 3D animacije) i da određenim danima i u određeno vreme, taj prostor koriste malo oni, malo mi.
Prva dama Tvrđave ne krije da bi Društvo "Ruđer Bošković", registrovano kao udruženje građana, moralo da plaća naknadu za ovo "parče Kalemegdana" (oko 60 kvadratnih metara), kako bi ga uvrstili u bilo kakvu rekonstrukciju. Po njenim rečima "ističu svi rokovi za rešavanje ovog slučaja.
- Kruže priče da smo hteli zaposlene u Planetarijumu da izbacimo. Da smo zaista želeli, to bismo uradili odavno. Ne želimo da imamo neregulisane odnose. Mi smo javno preduzeće i samo radimo svoj posao.
CENA
Iako se o ceni zakupnine manipulisalo sa brojkom od oko 140.000 dinara, gradska vlada ne saopštava sumu o kojoj se radi, već samo "olakšicu" po kojoj bi, kao ostale ustanove kulture, i Društvo "Ruđer Bošković" za Planetarijum plaćalo pola cene.