Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Po meni su kasarne i džamija bile vredni objekti, koji su govorili nešto o strukturi ta dva carstva koja su te objekte i gradila. Da ne spominjemo restauraciju amama koji bi bio hit najmanje kao i Rudaš u Budimpešti.

Meni ovo uopšte nisu beznačajni objekti, Beč je napravio fenomenalan Museumsquartier od sličnih:
bgd-kalis.jpg


63ae5c7f8ed5a99e21a0a5a17a5a9168.jpg
 
O tome govorim. Sve dok rat nije dosao u Beograd, Donji grad je imao dosta sadrzaja.
Postoji jedna fotografija, koji nigde vise ne mogu da pronadjem, na kojoj se to jasno vidi.
 
Има снимак чини ми се спровођења заробљених Бугара у доњем граду где се виде објекти, или беше нека војна свечаност са Краљем Петром првим.
 
Malo mi smesno kukanje i zal za tim sto nam neko pre nekoliko stotina godina nije napravio grad kojim bi se danas dicili. Ko nas sprecava da ga danas napravimo?
 
Данас то не би било адекватно. У суштини, већ имамо два примера како би то изгледало - Деспот сити, тј. историјски фалсификат ала Станишићи/Каменград и нажалост реално стање у зони тврђаве, К дистрикт који је деградирао амбијент тврђаве као ништа до сад.
 
Генерално, Београд је у периоду када се већина градова у Европи највише развила и попримила карактере какве имају данас, био веома запостављен и касније доживео и велики степен деградације урбаног ткива. Мислим да људи жале за тим. Ја се лично дичим Београдом какав јесте, посебно тврђавом. Жао ми је објеката који су уништени и срушени у 20. веку и мислим да би њих имало смисла обновити, посебно објекте тврђаве - зидине, капије и куле.
 
Zali se na predhodnim stranicama da smo mogli da budemo kao Prag da su se istorijske okolnosti drugacije odigrale vekovima unazad. Na ovom konkretnom mestu, imamo prelepu tvrdjavu koju treba cuvati i obnavljati i park sa ogromnim potencijalom, koji treba da bude jos veci i sredjeniji. Mi niti cuvamo, niti sredjujemo, niti obnavljamo vec gradimo nekakve nabrekle rukobe poput K-Distrikta.

Moglo bi sve da bude i vise nego dobro i bez kukanja za tim sto je unisteno. Zamisli sredjenu do maksimuma tvrdjavu i park, zamisli centar sa besprekornim fasadama, trotarima, zelenilom... Zamisli lepe nove i inovativne zgrade koje popunjavaju prazan prostor gde treba ili na mestima ruznih, uglavnom komunjarskih zgrada...

To je neki pocetak, cela opstina Stari Grad moze da bude fascinantno i prelepo mesto i bez nekakvih katedrala i cuda koje su Austrijanci trebali da izgrade za nas da bi mi sad bili kao Prag. Za neke, ne mnoge, objekte iz 20.veka se slazem da bi se mogli obnoviti.

Ne vidim razlog zasto ceo Dorcol, na primer, ne bi mogao da izgleda kao na slici ispod sa sadasnjim objektima koje imamo.

1.-Keep-things-minimal_Banyoles-%C2%A9-Adri%C3%A0-Goula-1.jpg
 
Имамо потенцијал који није довољно искоришћен, то је истина. Само тврђава има да се сређује на пуно места. Ја бих био задовољан да се обнови источно подграђе са зидинама и комплексом иточне капије, да се обнови Карлова капија са зидинама дуж ње, и да се очисте сви графити, и уклоне модерне аљкавштине попут разних каблова развлачених као жица за веш и клима уређаја где год их има.
За обнову касарни срушених у 20. веку мислим да смета булевар.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880037#p880037:3o2ghtvn je napisao(la):
Beki » Uto Sep 14, 2021 4:42 pm[/url]":3o2ghtvn]Malo mi smesno kukanje i zal za tim sto nam neko pre nekoliko stotina godina nije napravio grad kojim bi se danas dicili. Ko nas sprecava da ga danas napravimo?

Napravili smo mi pre nekoliko stotina godina mnogo gradova kojim bi se danas dicili i nijedan ne bi bio manje lep od Dubrovnika. Jel ti palo na pamet mozda da su svi sruseni (uglavnom od Turaka, ali i mnogih drugih "civilizovanih" naroda)?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880124#p880124:1wnna806 je napisao(la):
Beki » Uto Sep 14, 2021 8:19 pm[/url]":1wnna806]Zali se na predhodnim stranicama da smo mogli da budemo kao Prag da su se istorijske okolnosti drugacije odigrale vekovima unazad. Na ovom konkretnom mestu, imamo prelepu tvrdjavu koju treba cuvati i obnavljati i park sa ogromnim potencijalom, koji treba da bude jos veci i sredjeniji. Mi niti cuvamo, niti sredjujemo, niti obnavljamo vec gradimo nekakve nabrekle rukobe poput K-Distrikta.

Moglo bi sve da bude i vise nego dobro i bez kukanja za tim sto je unisteno. Zamisli sredjenu do maksimuma tvrdjavu i park, zamisli centar sa besprekornim fasadama, trotarima, zelenilom... Zamisli lepe nove i inovativne zgrade koje popunjavaju prazan prostor gde treba ili na mestima ruznih, uglavnom komunjarskih zgrada...

To je neki pocetak, cela opstina Stari Grad moze da bude fascinantno i prelepo mesto i bez nekakvih katedrala i cuda koje su Austrijanci trebali da izgrade za nas da bi mi sad bili kao Prag. Za neke, ne mnoge, objekte iz 20.veka se slazem da bi se mogli obnoviti.

Ne vidim razlog zasto ceo Dorcol, na primer, ne bi mogao da izgleda kao na slici ispod sa sadasnjim objektima koje imamo.

1.-Keep-things-minimal_Banyoles-%C2%A9-Adri%C3%A0-Goula-1.jpg

Ja kada sam nekoliko puta napisao ovde da BG ima potencijala da bude lepsi od Budimpeste, mene pojedinci naprave ludim. To je zato sto oni ne vide kako ce grad biti lep kada se sve bude sredilo. Apsolutno si u pravu za Dorcol, kada se bude sredio, bice lepsi od mnogih evropskih gradova. Uporedi samo KV kakav je bio ranije, a kako izgleda sa sredjenim fasadama.
Nego mene mnogo vise brinu ovi sto bi i dalje da obnavljaju austrijske kasarne na Kalemegdanu (izvinjavam se pojedincima ukoliko kasarne ne pripadaju Kalemegdanu nego su 73 metra udaljene), ali su protiv obnove Despotovog zamka.
 
Питање је колико имамо прецизне планове Деспотовог замка, као и какве остатке. За касарне имамо планове и темеље.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=880146#p880146:43q7hu0e je napisao(la):
Дошљак » 14 Sep 2021 07:56 pm[/url]":43q7hu0e]Питање је колико имамо прецизне планове Деспотовог замка, као и какве остатке. За касарне имамо планове и темеље.

Nemojte da ovo cuje Vucic, trazice od Erdogana donaciju za obnovu zamka.
 
Па већ је имао у плану Деспот сити у доњем граду.
 
Neverovatno koliko su Austrijanci ulozili u izgradnju tvrdjave, pocetkom 18. veka. Koliko cigli je moralo biti ispeceno i doneto.
I sve to jos dobro stoji.
Uporedimo ga sa nedavnim "popravkama" i "rekonstrukcijama" recimo Despotove kapije.
 
Негде 50их. То је стара опсерваторија пошто је у војном музеју био војногеографски институт.
 
Rušenje ove opservatorije je još jedan u nizu urbicida komunističkih vlasti.
 
Nema veze da li je vlast komunisticka ili neka druga, oduvek se rusilo.
 
Истина, имамо као највећи историјски губитак рушење Жрнова.
 
Bolje da se fokusiraju na obnovu i očuvanja starih zdanja, fotografija ne može da nanese štetu kulturnim dobrima
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=884206#p884206:170oxges je napisao(la):
spatiotecte » Mon Sep 27, 2021 9:08 pm[/url]":170oxges]Rušenje ove opservatorije je još jedan u nizu urbicida komunističkih vlasti.

Da deluje kao zanimljiv objekat i dobro je legao na ovoj lokaciji na ćošku, ne vidim jedan normalan razlog zašto je morao da se ruši. Nisam ni znao da je uopšte postojao do ove slike iznad.
 
Vrh