Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

@Drakche
Maa mislim cela stvar mi je bitna i presudna taman koliko i jel sam u ulici Narodnog fronta ili Kraljice Natalije... Ništa mi ne znači ni jedno ni drugo, sem što kad se menja ime, moram da menjam i celu mapu grada u glavi. Samo zato što bi jedni da se igraju lektora a drugi da na račun imena ulica isteruju svoje političke igrarije i glumataju rodoljube...

@Relja
Ma neće mene niko ispravljati. Može samo da mi ukaže na grešku, a na meni je hoću li je usvojiti i korigovati.

Taj stav sam doneo oko 2016. kada sam sticajem okolnosti morao da provedem neko vreme sa ljudima koji se bave pravopisom i naučio da je do pre svega par godina bilo Mali Mokri lug, a sada je Mali mokri lug, zato što je u međuvremenu negde tamo, nekim dokumentom, MML i zvanično postao deo urbanog Beograda.
I da se očekuje od svakog Srbina da administrativno za svaki kutak grada ili zemlje, koji nosi više od jednog naziva u imenu,zna jel to zvaničan naziv ili ne i da u skladu sa time ''diže'' ili ''spušta'' slova u ispisivanju tog naziva. Ma kako da ne.

Tada sam shvatio da kao što u Korona epidemiji postoje ljudi koji koriste situaciju da pumpaju sebi karijere i titule, tako postoje i ljudi u srpskoj književnosti i jeziku, koji rade iste papazjanije.

Ne mogu rečima da ti opišem koliko me boli briga da li je Mali mokri lug ili Mali Mokri lug. Pišem kako se setim u momentu. I 99,99% ljudi zna na šta mislim i ne razmišlja o slovu. Isto važi i za Kalemegdan. I za Narodnog fronta. I za Despota Stefana.

Bavljenje glupostima i trivijalnostima ostavljam dokonima i karijeristima. To samo više govori o njima, kada u moru nekih drugih problema, sporova i uništavanja srpskog jezika, nemaju pametnija posla nego da seciraju jel Mali Mokri ili Mali mokri, i jel Kalemegdan ili Beogradska tvrđava.

Ovo je školski primer kako srpski književnici i lektori ne vide šumu problema od jednog drveta za koje su zapeli i ne puštaju ga.
 
Kaži pošteno da te mrzi da govoriš "Beogradska tvrđava" jer ti je predugačko i prekomplikovano i da trvdoglavo insistiraš zato što ti je prosto lakše da kažeš "Kalemegdan" umesto toga jer si samo lenj i prihvataš netačan naziv zbog linije manjeg otpora... :)
 
Mrzi me i boli me briga da govorim ''Beogradska tvrđava''. To ostavljam dokoličarima i slepčinama koji u moru problema u srpskom jeziku, kulturu i književnosti, se hvataju za trivijalštine u nadi da će da ispadnu face i poguraju sebi propale karijere. Eto. :)


Znam ja da svaka nacija i svako vreme mora da ima svoje dokoličare i mlatioce prazne slame. To je razumljivo i očekivano.
Samo... postaje malo otrcano kada se pažnja fokusira na suvu koricu drveta ispred a ignoriše šumski požar u pozadini.
No dobro. Na kraju svega, neće presuditi i odrediti dalji tok stvari jedna mala grupica ljudi, nego ceo narod. I biće i govoriće se onako kako govori narod. Svidelo se to nekome ili ne.
 
Lepo. Samo nastavi da varterno i tvrdoglavo braniš pogrešan naziv kulturnog dobra, možda ćeš shvatiti da si zbog toga i ti sam deo tog "mora problema".
 
Nemoj ti da se na mene ljutiš. Nisam ti ja ništa kriv što si ti povazdan nervozan.
 
Nisam ni ja tebi kriv što ste nesposobni, lenji i metiljavi da se bavite realnim problemima pa dr.... ljude oko trivijalnosti.
Koje se pritom menjaju svakih par godina, jer mora' da se grade karijere i titule...
 
Sad ja kao treba da se spustim na tvoj nivo... čoveče, zapitaj se šta radiš i zašto to radiš.
Došao si na internet forum da se svađaš, da ljude tvrdoglavo ubeđuješ da neispravno - ispravno, vređaš, etiketiraš, provociraš...
 
Naravno da ne treba da se spuštaš na moj nivo, pa ne sme takva moralna i intelektualna gromada da se prlja raspravljajući se sa nama seljačinama.

Ja znam da ti, za razliku od mene, nisi došao na forum da se svađaš nego da na temi o Kalemegdanu fanatično ispravljaš ljude da posle decenija govorenja jednog, sada govore drugo, samo zato što tebe i ekipu dokoličara žulja. I to je super. Svaka čast. Jes da bi možda imalo više smisla kada biste se hvatali za goruće probleme. Jes da bi imalo više smisla kada biste prestali da svakih par godina namećete nove besmislene nazive. Jes da bi imalo više smisla kada biste i sami pisali ćirilicom i time čuvali ''kulturna dobra i njihove nazive''. Jes da bi imalo najviše smisla kada biste se takvom žestinom i istrajnošću borili i protiv blesavih menjanja imena ulica sa dolaskom svake nove vlasti, jer se kulturna dobra valjda čuvaju istrajnošću i nepromenjivošću, a ne neurotičnim menjanjima svakih par godina. Ali dobro, ja razumem da niko nije savršen pa ni vi. I da moraju da se grade karijere, titule i taj osećaj mesijanstva i važnosti.

Zato ti rekoh ranije - pusti ti nas, nemoj da se takva moralna i intelektualna gromada blati i prlja raspravama sa nama nižim kastama. Vidiš da nema vajde od toga. Bolje probaj na nekom drugom mestu sa nekim boljim narodom.
 
Pod jedan - vidi naziv teme na kojoj braniš svoj stav :)
Pod dva - mislim da si me sa pomešao sa nekim drugim, eventualno nekim iz neke društvenjačke branše... ali neka, priznajem da čak pomalo i godi kada dolazi od čovaka sa argumentima "Mrzi me i boli me briga da govorim ''Beogradska tvrđava'' i "I biće i govoriće se onako kako govori narod. Svidelo se to nekome ili ne." :)
Pod tri - niko tebi nije napisao da si seljačina, to si sam rekao za sebe i za razliku od ove teme tu bar možeš da tvrdiš da znaš o čemu pričaš.
 
Jaka stvar, naziv teme nije zvaničan dokument niti odraz narodnog govora. Mogu i ja da odem na Youtube i napravim klip na temu ''Naselje Lipovica'' pa to neće promeniti realno stanje stvari i šumu pretvoriti u naselje. I stanovnici obižnjih naselja bi me gledali isto kao što ja tebe gledam sada.

Drago mi je da ti godi, ja znam da svi dokoličari vole kada dobiju taj osećaj važnosti i mesijanstva. Iako nikad ništa ne menjau, niti ih iko zarezuje 5% u njihovim idealima, ali nema veze... njima je lepo i to je jedino što je bitno. :D

Ma opušteno, znam ja da ti i mene i mnoge druge smatraš seljačinama, pa to se vidi i iz tvojih postova. Ja sam samo nazvao stvari pravim imenom i javno ih izrekao. Nešto što vi dokoličari i mlatioci prazne slame nikako da naučite.
 
Треба правити разлику између тврђаве као објекта и Калемегдана као парка. Људи је у свакодневном говору лакше да кажу хајмо на Калемегдан, као што сви кажу хајде да се нађемо код коња уместо да кажу на Тргу реоублике или код споменика Кнеза Михаила. Може се рећи да је то и лењост.
 
Izi tajgers :)

Jasno je šta je ispravan naziv a da li će neko to poštovati u svakoj prilici ili ne je stvar izbora. Ključno je da se pravilan naziv koristi pre svega u medijima, publikacijama i sl. uostalom pre par godina smo ispravili upravo naziv ove teme.
 
Ne, greška, do danas sam mislio da si cool tip, ali sam mi je jasno da sam te bio pogrešno procenio... meni bar nije problem da priznam kada znam da nisam u pravu.
 
Razliku može da pravi ko želi, ali nametanje drugima neka zaboravi. Prave NEKI ljudi razliku i između Mali mokri lug i Mali Mokri Lug. Pa to ne znači da u praksi iko to zarezuje.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877098#p877098:3m0cl8pu je napisao(la):
relja » Pet Sep 03, 2021 2:00 pm[/url]":3m0cl8pu]meni bar nije problem da priznam kada znam da nisam u pravu.
Ma znam, video sam više puta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877095#p877095:1f07gg2i je napisao(la):
Igor » 03 Sep 2021 01:59 pm[/url]":1f07gg2i]Izi tajgers :)

Jasno je šta je ispravan naziv a da li će neko to poštovati u svakoj prilici ili ne je stvar izbora. Ključno je da se pravilan naziv koristi pre svega u medijima, publikacijama i sl. uostalom pre par godina smo ispravili upravo naziv ove teme.

Džaba si ti ispravljao kada ljudi tvrdoglavo guraju stav da to nije tako.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877095#p877095:3qi2z751 je napisao(la):
Igor » 03 Sep 2021 13:59[/url]":3qi2z751]Izi tajgers :)

Jasno je šta je ispravan naziv a da li će neko to poštovati u svakoj prilici ili ne je stvar izbora. Ključno je da se pravilan naziv koristi pre svega u medijima, publikacijama i sl. uostalom pre par godina smo ispravili upravo naziv ove teme.
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877030#p877030:3qi2z751 je napisao(la):
Bender Rodriguez » 03 Sep 2021 12:13[/url]":3qi2z751]Više od 30 godina živim na jedan blok od Kalemegdana i ne sećam se da je iko ikada, bilo među narodom bilo u javnosti, dizao frku i pravio nauku jel ovde Kalemegdan a onde Beogradska tvrđava... nego je sve skupa zvano Kalemegdan. I fala bogu, mislim da će tako ostati zauvek.
Samo da dodam da se neki nazivi, poznatiji kao kolikvijalizmi, upotrebljavaju među narodom decenijama, iako mnogi korisnici istih znaju i zvanične nazive. Plus što su neki od tih kolokvijalizama postali i zvanični nazivi.
 
Dabome.

Može država i ''struka'' da zove nešto kako god želi, ali narod i praksa su ti koji na kraju odlučuju. Možda će da ostane nametanje i obaveza da se u pravnom govoru i dokumentima kaže jedno, ali to je to, van toga, na ulici i u govoru, ljudi će koristiti ono što je prirodnije.

I ništa od ovoga ne bi bio problem da se nadležni i stručni bave realnim problemima. Nego ljudi uviđaju da dok se svakih par godina revidiraju trivijalnosti, drugi aspekti jezika i kulture se srozavaju a o tome retko ko priča a još ređe da se bavi.

Ono majmunisanje, da li je Mali Mokri Lug ili Mali mokri lug, i je li Savski venac ili Savski Venac... to sam samo kod nas video. Osim par dokoličara iz ''struke'' i sveta književnosti, ja nisam upoznao nikoga kom je bitno jel MML ili Mml. Niti vidim kako bi to igde bilo bitno.

Ali ne bi bio toliki problem da se to jednom usvoji, pa stoji. Nego se jasno sećam kako mi žena pričala 2016, kako je do skora (tada) bilo ispravno Mali Mokri Lug, a sad će da bude ispravno Mali mokri lug jer je u međuvremenu odlučeno da ''ono što je deo, naselje grada, se piše velikim prvim i ostalim malim slovima''. Aha, baš super definisano. Što je deo grada... Znači neko ko živi u npr Velikom selu treba sad da proverava u Katastru i Opštini jel on deo gradskog tkiva ili samo na površini Okruga... I jel živi u pravom selu, ili samo u naselju koje se tako zove... A čak i da neko bude toliko nenormalan da ode i pita to, tamo će ga pogledati kao debila.


Ovde konkretno to nije slučaj, sa Kalemegdanom i Beogradskom tvrđavom. Ali je takođe odraz tog slepila i dvostrukih standarda koje ''struka'' i pojedinci oko nje primenjuju. Tebra, ako ljudi decenijama govore jedno, onda ih ostavi da govre i dalje. Ne pričamo ovde o nečemu što traje 5-10 godina, kao npr upliv tzv. Srblish-a u društvo, pa da je nova pojava koja je pritom i problematična. Pričamo o nečemu što traje i opstaje decenijama. I onda dođu dokoličari pa ga mere jel park ili tvrđava, jel MML deo grada ili prigradsko naselje... a ne vide i ne reaguju za mnogo veće i gore probleme.
 
Jel su ti ovi Srblishi oni što ubacuju engleske reči po iskrivljenom srpskom izgovoru tamo gde ne postoji potreba za time?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877062#p877062:3g8wedos je napisao(la):
relja » Пет Сеп 03, 2021 1:09 pm[/url]":3g8wedos]
", ovo nije "ćirilica ili latinica"...

Баш је то одличан пример накнадно усвојене југословенске комунистичке пропаганде и политике да су оба писма у српском језику потребна и равноправна, иако је истина да је латиница планирано и систематски наметана, а наша азбука исто тако потиснута.

Но, кад се одгаје генерације у тој лажи и превари, она постане нова, опште усвојена и успостављена "истина" коју они здушно бране. То није случај само с језиком, већ и с демократијом, политичким и државним системом, правима грађана, и другим.

Извињавам се што сам искористио прилику да укажем на ово, али мени, који се дуго бавим тиме, често запара уши када људи говоре о култури, традицији и вредностима, а сам избор писма их ставља на другу страну од тога, или, бар, на другу страну од српске културе, традиције и вредности, у њиховом најбољем виду.

Друго, у другој половини прошлог века наметнуто писмо се може упоредити с дивљим урбанизмом и архитектуром у ткиву града. Но, навикли смо и на једно и на друго, већина не примећује ништа необично јер је то стварност у којој су одрасли, па нам, све су прилике, ваља живети с тим тешко излечивим искривљењем од нормалног.
Као што рекох, то важи и за схватање демократије, права и општег реда у друштву и држави, у чему смо у односу на европску цивилизацију у дебелом заостатку од истог времена када су нам плански направили неред у језику и култури.
 
Hvala na doprinosu temi "Beogradska tvrđava i park Kalemegdan".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=876695#p876695:6o8f6vf4 je napisao(la):
relja » 02 Sep 2021 07:32 am[/url]":6o8f6vf4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=876405#p876405:6o8f6vf4 je napisao(la):
johnny_s » 01 Sep 2021 01:29 am[/url]":6o8f6vf4]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=876386#p876386:6o8f6vf4 je napisao(la):
Marc23 » 31 Aug 2021 10:19 pm[/url]":6o8f6vf4]Da li iko odrzava Kalemegdan?

Ne
To bi bio kratak i tačan odgovor. Što se tiče tog fantomskog preduzeća koje uzima pare za one tezge i objekte i prećutno aminuje striptiz na kostima branioca Beograda, oni su nedostupni i ne reaguju ni za manje probleme, a kamoli za suštinske. Sve se kao nema para, a gde idu pare od gorenavedenog?
I jedan primer njihovih aktivnosti na "održavanju":
Postavili su osvetljenje, jer je to, jelte, bitnije od popravljanja zidova koji će da se uruše i, ne daj bože, dodatnih istraživanja, a pri tom to osvetljenje nikad nije potpuno radilo, a sad radi još manje. Sede u foteljama na Terazijama i uzimaju pare.


Prvo, što kaže Zvezdarka i ja ću da ponovim - treba razlikovati Beogradsku tvrđavu i Kalemegdan (park ispred tvrđave) :)

A drugo, i na ovoj temi pratimo rekosntrukcije... dakle, čisto radi objektivnosti, nešto se ipak radi, ne može se reći da se ne radi... ali to nije ni blizu onoga kako bi trebalo da bude. I bilo je i boljih perioda, npr kada je EU (ako se ne varam) finansirala obnovu bedema na savskoj padini. To su bili ozbiljni radovi, i onda je to stalo.
Na kraju krajeva, sve se svodi na politiku. Dokle god su na vlasti jagnjičari i prasičari koji srbuju muralima, tetovažama i četničkim pesmama ispod šatora dok istovremeno zadužuju Srbiju da bi subevncionisali strane kompanije, kultura će biti u zapećku.

Prvo, hvala na napomeni, mislim da se post na koji sam odgovorio odnosio na Tvrđavu, ali svakako je korisno skrenuti pažnju na pravo značenje Kalemegdana.

Drugo, radi objektivnosti, to što se radi je nedovoljno, loše prioritizovano i nekvalitetno izvedeno. Na primer, Sahat kapija je jedno 10 godina čekala rekonstrukciju, koja je na kraju izvedena aljkavo i nestručno, Karlova kapija još čeka rekonstrukciju, zidovi, čak i oni iz doba Despota, se urušavaju, Mitropoliji ne može da se priđe, prolazi (oni koje nisu već zatvorili) su puni smeća i fekalija... Mogao bih ovako u nedogled.
Sa druge strane, JP "Beogradska tvrđava", nadležno i za Kalemegdan i za Tvrđavu, uzima pare od tezgi, kafića, restorana, ruši onu kućicu u parku, seče drveće za gondolu, ugrađuje neispravno osvetljenje, dozvoljava žurke na kosturnici i rušenje rimske statue u Barutani.
Radi objektivnosti.
 
Radi objektivnosti :) , pa ja sam ovde na forumu prvi obavestio o sramoti na kosturnici... i naveo još jedan primer na prethodnoj strani...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=877191#p877191:1rveq2rt je napisao(la):
relja » 03 Sep 2021 03:56 pm[/url]":1rveq2rt]Radi objektivnosti :) , pa ja sam ovde na forumu prvi obavestio o sramoti na kosturnici... i naveo još jedan primer na prethodnoj strani...
Izvini što sam možda bio previše oštar, ali neodržavanje Tvrđave mi posebno ide na živce, naročito što od svih JP sa kojima sam imao ikakav kontakt, ovi su jedini koji nikad nisu ni prstom mrdnuli. Potpuni bahati lezilebovići koji uništavaju nešto što je tu već stotinama (a nešto i hiljadama) godina.
Tako da, izvini još jednom, moje nerviranje nije imalo nikakve veze sa tobom.
 
Vrh