Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Zato ja stalno ponavljam da svaki primer treba posmatrati zasebno.
Naša tvrđava ima toliko slojeva koji su se na kraju izmešali, da je bolje napraviti dobar muzej i sve prikazati u njemu, nego po ko zna koji put prepravljati istoriju i to čak bez pouzdanih informacija. Nije ovo Smederevo, Golubac, Maglič, ovo je jedinstveno mesto.

Ja sam već ranije pisao: voleo bih da u Gornjem gradu postoji obeležje na kojem bi bile navedene sve poznate bitke na ovom mestu sve do 1999., kao ko je sve osvajao i gubio tvrđavu. Mislim da ni u samom Beogradu ne postoji svest o značaju ovog mesta.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=767992#p767992:1ir1jlgb je napisao(la):
relja » 21 Avg 2020 11:33 am[/url]":1ir1jlgb]
Šta mi zapravo hoćemo od ove tvrđave?

Pitanje za milion dolara. Smatram da tvrdjavu ne treba previse opterecivati njenom istorijom i time koji je sloj ciji, barem ne prepotencirati, kao da je to nesto mnogo bitno za istaci. Na kraju dana, najveci utisak ostavlja ono sto se vidi prostim okom.
To znaci, ciscenje, odrzavanje, rekonstrukcije, pa tek onda mozemo razmisljati o tome sta bi moglo jos da se nadene tvrdjavi, kao trag naseg doba.
 
svidja mi se pravac tvog razmisljanja
+ 1 :)
Bgd i sam Kalemegdan žive
a život se sastoji u neprekidnoj umerenoj metamorfozi
 
Једно запажање, не постоји путоказ са тврђаве на пасарелу, знак стоји тек испред саме пасареле.
 
И боље што нема. Само он фали на тврђави.
 
U četvrtak je, nažalost, umro Marko Popović. Neka počiva u miru.
 
Hvala mu za sve i neka mu je laka zemlja.
 
Ove godine smo izgubili troje ljudi koji su ostavili nemerljiv trag u istraživanjima Singidunuma i Beogradske tvrđave, dr Marka Popovića, Dragoljuba Bojovića i prof. dr. Miroslavu Mirković.
 
_20200831_205159.JPG
 
Počinje snimanje Nečiste krvi ovih dana na Tvrđavi. Film će se zvati Hadžijino zvono.
 
Vise bih se radovao da pocinje neka nova rekonstrukcija, nego sto pocinje snimanje serije ili filma, ali avaj...

Nema veze, bice makar para za statiste, ako ni za sta drugo :wink:
 
Било би јако добро када би изместили гробове с бистама истакнутих комуниста другде, рецимо на Гробље ослободилаца Београда, и вратили скулптуру која је некада била на том месту.

Под у целости обновљеног дрвеног моста испред Сат-капије није у много бољем стању него што је био стари.
 
I Kršinićeva skulptura koja se pre toga nalazila na ovom mestu je simbolizovala "bratstvo i jedinstvo" pre nego što su komunisti to tako formulisali.
Ja mislim da te grobnice ne treba dirati. One su produkt svog vremena a mi treba da se pomirimo sa istorijom - da se desila tako kako se desila i da je sagledavamo i trezveno ali i u kontekstu tog vremena...
Na kraju krajeva i ove grobnice nas opominju koliko su stvari u životu - prolazne, i kako ideali i velike ideje ispare kao da nikada nisu ni postojali.
 
Bajdvej, kako su umrli:
Đuru Đakovića su žandari ubili sa leđa u policijski isceniranom bekstvu preko granice - klasična policijska likvidacija protivnika režima. To je bila velika afera koja je uzdrmala državu, velika bruka Kraljevine Jugoslavije.
Ivo Lola Ribar je poginuo zbog izdaje u vrhu KP Hrvatske. Veliko je pitanje kakva bi država bila posleratna Jugoslavija da on i drugi komunisti sa univerziteta nisu izginuli... a većinom su ginuli zbog - izdaje.
Ivan Milutinović je pogino prilikom oslobađaja Beograda, od nemačke mine na Dunavu.
Moša Pijade... jes umro mator u Parizu posle rata... ali makar je sačuvao štamparska ćirilična slova "ПОЛИТИКА" tokom austorugarske okupacije...
 
pa i Tucovica su skoro iskopali sa Slavije?
Milutinovic je poginuo 23. oktobra 1944 dok je putovao ka Beogradu iz Zrejanina tj Moskve na slepu negde oko Visnjice. (nije ucestvovao u borbama za oslobadjanje Beograda)
 
Da, ali Milutinović je poginuo od položene mine...

Primer Tucovića ja ne bih mešao sa ovim: ovo je njemu sada bila peta ili šesta sahrana. Ni kružni tok nije isto kao počast da zato što si pao za "svetlu budućnost" budeš položen suncem okupanu terasu sa predivnim pogledom, na tvrđavi koja je simbol osvojene slobode i koja postoji maltene 2 hiljade godina.... i onda taj svet nestane u trenu posle samo 45 godina. Lekcija iz istorije iz koje može da se izvuče pouka, zar ne?
 
Greota što ovu terasu nisu popločali kamenom, ali zato automobili u 27. Marta moraju da budu na granitu jer su tako navikli.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771806#p771806:26dntv13 je napisao(la):
tzoran1 » 04 Sep 2020 12:44 am[/url]":26dntv13]jeste samo su i oni na Kalemegdan stigli posle par sahrana osim M Pijade.
Pouku nismo jos naucili.
Da, stim sto u to vreme (1947.) nije postojalo neko posebno groblje, mauzolej, po Beogradu su u parkovima i na Trgu još uvek stajali grobovi poginulih oktobra 1944. Ovakvih grobnica ima po svim većim gradovima Jugoslavije.
Imam negde fotografije sprovoda od Novog groblja do tvrđave, bio veliki ešalon vojske, mnogo naroda se skupilo... a i izgled tadašnjeg Beograda i crte lica ljudi onog vremena su veoma upečatljivi.
Da su to trebali da rade - mislim da ne, ali ih razumem, i to je sada već deo istorije.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771834#p771834:7atvp5lf je napisao(la):
Biciklistkinja » 04 Sep 2020 09:27 am[/url]":7atvp5lf]Greota što ovu terasu nisu popločali kamenom, ali zato automobili u 27. Marta moraju da budu na granitu jer su tako navikli.

Na mnogo mesta po gradu se postavljaju kamene ploče koje će vrlo brzo da utonu i da popucaju pod težinom vozila koja povremeno tu ipak moraju da prođu i prosto zbog fušerskog rada i atmosferskih voda. Sakloni me Bože od njihovog "postarevanja" Beograda.
 
Još malo slika radova na Kalemegdanu, ovog puta s druge strane, kod Zindan kapija:

Kalemegdan_2020-09-04_01.jpg

Ovo je trebalo da bude završeno u julu:

Kalemegdan_2020-09-04_02.jpg

Kalemegdan_2020-09-04_03.jpg

Kalemegdan_2020-09-04_04.jpg
 
Vrh