ГЛАС ПРИРОДЕ
Higher intermediate
- Učlanjen(a)
- 08.08.2015.
- Poruke
- 988
- Pohvaljen
- 1.382
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777400#p777400:2p4us0kb je napisao(la):ГЛАС ПРИРОДЕ » Сре Сеп 23, 2020 10:44 pm[/url]":2p4us0kb][url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777300#p777300:2p4us0kb je napisao(la):zexland » Сре Сеп 23, 2020 4:40 pm[/url]":2p4us0kb]
Studentski park sa agavama i Phoenix canariensis palmama izmedju dva rata
Kalemegdan sa agavama i jukama izmedju dva rata
Pogledajte prilog 1
img]http://beobuild.rs/forum/download/file.php?id=102497[/img]
No Francuska je u pitanju a mi taj nivo svesti prema botanici i landcapeingu nikad necemo imati, koliko god bih ja to voleo.
У Београду имамо више вртова или делова врта који имају партерна решења распореда травњака и цветних леја у стилу класичних и француских вртова, али немамо садржаје, то јест распоред и врсте растиња који су у складу са тим стиловима ! А да то није увек било тако сведочи управо фотографија леје у врту на Студентском тргу из доба краљевине. Исте такве леје које су са тим издуженим правоугаоним обликом типичне за француски врт, могу да се и дан данас виде у многим париским вртовима, нпр. Луксембуршком, као и широм Француске и шире. Зашто је толико тешко да се таква решења примене у истом том врту на Студентском, Калемегдану, врту код Вука - који је изразито у француском стилу и подсећа на Луксембуршки врт у малом, Мањежу и у другим сличним вртовима ?
Што се палми на Калемегдану тиче, као и безброј пута до сада, почетна замисао је добра, али решење је спорно. Београд нема стотину партера са симетричним лејама у стилу геометризма поменутих француских вртова, па да се један пренамени у дрворедни травњак. Изгледа да се ради о истом рукопису којим је неко написао да врт на Студентском тргу који је одувек имао партерно решење блиско француском стилу, пренамени у истоимени стил, што је подразумевало сечу дрвећа - здравог, да би се уместо спорадичног дрвећа, засадила два реда платана ! А колико тај врт личи на француски, данас, свако може да провери и упореди, за почетак довољна је и слика врта, истог тог из доба краљевине која је изнад!
Najveci nerpijatelj joj je jak vetar koji smanjuje tmp recimo sa -10c do cak -17c (subj. osecaj) ukoliko su udari kosave zimi jaki.
Најзад и из тог разлога су могли да засаде палме са стране где има места довољно, види се и на сликама, а дрвеће у близини би штитило палме од удара ветра, док су на месту бивших цветних леја много изложеније ветровима.
Надајмо се да ће цвеће бити засађено бар у линији до стазе, поред палми, а места има и на челу леја.