Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Postoji tema za kompeks dvorova a takodje i tema o rekonstrukciji porusenih zgrada
 
@Reljo
Jeste u Berlinu moze ovde u beogradu ne moze zato sto si ti sagledao na tvoj nacin.

Naporan si ti sto kod tebe ne moze nista.
 
Naporan si jer daviš o istoj stvari na dve teme.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=521607#p521607:3npn4ad4 je napisao(la):
relja » 03 Мар 2018, 13:00[/url]":3npn4ad4]Svaki slučaj treba gledati zasebno.

Ovde "Schloss" znači "palata" a ne "zamak" i u pitanju je "gradska" zgrada, u gradskom tkivu, za koju znaju i izgled i dimenzije, "snimljena" je, i još uvek su živi ljudi koji je se sećaju...možda i oni koji su je srušili.
Usput, "rekonstruišu" je od betona. Ovo bi mogao da bude dobar uzor za npr. "Srpskog kralja" ili Viktorovićeve zgrade do "Moskve".

Schloss има више значења, и палата и замак и дворац, али није поента семантике. поента, они поново граде нешто срушено. то смо могли и ми, после Другог светског рата, да нам нису дошли комунисти за дворцем између Староф и Новог двора нпр.
 
+1 Johnny, upravo sam iznad dao primer tog dvorca izmedju starog i novog inace zvani Marsalat ali sad ce da se javi Relja da i tebi kaze da si dosadan sto si pomenuo marsalat posto on ne moze da ga smisli.
 
Ne, sad ću da ti objasnim koliko si u stvari neozbiljan:
"Maršalat" nije bio "dvorac".
Ali tebi je i ovako to svejedno.
 
Ali on kao treci objekat koji je zaokruzivao tu celinu je bio deo dvorskog kompleksa.

To je sad nebitno u ovoj raspravi, poenta je paralela sa Berlinom gde su nemci rekonstruisali dvorac/palatu/nazovi kako hoces od nule i ne razmisljaju da li ce to biti Skopje 2014, diznilend ili ne znam sta i ne opterecuju se time da li je to sruseno pre 5, 50 ili 500 godina. Ljudi obnavljaju njihovu kulturnu bastinu i potpuno su u pravu sto to rade bez kompleksa.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=521669#p521669:1nrycy4a je napisao(la):
spatiotecte » 03 Mar 2018 03:55 pm[/url]":1nrycy4a]Ali on kao treci objekat koji je zaokruzivao tu celinu je bio deo dvorskog kompleksa.

Što upravo znači da nije bio "dvorac", kako si ga tako lagano i lakomisleno proglasio zato što tebi tako trenutno odgovara. Bila je pomoćna zgrada, dozidana na zatečenoj prizemnoj zgradi i sa "nabuženom" fasadom da samo izgleda kao da se između dva dvora nalazi treći.. a nije bio dvorac nego jedna uska, zgrada sekundarne namene. I hronologija kompleksa dvorova koju je Vožd postavio na to temi, na kojoj je i mesto ovoj priči, lepo pokazuje koliko je sve to kratko trajalo, šta je sve bilo rušeno i pre i sposle, i šta je bila konačna zamisao posle rata. I to je sve deo istorije. Prihvati tu činjenicu.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=521669#p521669:1nrycy4a je napisao(la):
spatiotecte » 03 Mar 2018 03:55 pm[/url]":1nrycy4a]
To je sad nebitno u ovoj raspravi, poenta je paralela sa Berlinom gde su nemci rekonstruisali dvorac/palatu/nazovi kako hoces od nule i ne razmisljaju da li ce to biti Skopje 2014, diznilend ili ne znam sta i ne opterecuju se time da li je to sruseno pre 5, 50 ili 500 godina. Ljudi obnavljaju njihovu kulturnu bastinu i potpuno su u pravu sto to rade bez kompleksa.

I ja ne mogu da kažem išta loše protiv toga što oni rade.
Zašto? Zato što, po ko zna koji put ti ponavljam, svaki slučaj treba gledati zasebno. A za ovaj sam, ponoviću ti i to, napisao iznad:
"i u pitanju je "gradska" zgrada, u gradskom tkivu, za koju znaju i izgled i dimenzije, "snimljena" je, i još uvek su živi ljudi koji je se sećaju...možda i oni koji su je srušili.
Usput, "rekonstruišu" je od betona. Ovo bi mogao da bude dobar uzor za npr. "Srpskog kralja" ili Viktorovićeve zgrade do "Moskve"."
Beogradska tvrđava je druga priča, drugo mesto, drugi slučaj.
Nadam se da ćeš ovaj put moj post pročitati sa više razumevanja.
 
Obrisao sam dva neprimerena posta. Molim vas da se drzimo teme i da zadrzimo pristojan nivo obracanja ;)
 
:lool:
Neprimeren post koji ukazuje na to da postavljene fotografije nemaju veze sa Đumrukanom? Svašta.

Već bih skrenuo pažnju na nešto drugo, naime forum kao da postaje dečiji vrtić nezrelih ljudi koji, gubeći se u svojim igrarijama beže od realnosti, maštaju o Diznilendima i šarenim kućama od čokolade u cveću i zekama koji skakuću unaokolo.. Nismo videli odavno članove, od arhitekata do arheologa da predstavljaju svoje projekte, ozbiljne predloge.. Ako je ovo prvo nešto čemu težiš, zašto ne otvoriš dečju igraonicu?
 
Post je neprimeren zbog nacina na koji si se obratio sagovorniku ;)
 
Kula uz ,,Gazelu,,
samo ovo nije Kalemegdanska panorama
:sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=521822#p521822:18ymnzxf je napisao(la):
boca-ica » 04 Mar 2018 07:52 am[/url]":18ymnzxf]Kula uz ,,Gazelu,,
samo ovo nije Kalemegdanska panorama
:sesir:

Ovo je fotografisano sa vatrogasne osmatračnice na krovu Kapetan-Mišinog zdanja.
Vide se Sahat-kula i levo od nje tzv. "Pašin konak"

Pogledajte prilog 3

a desno džamija sultana Mahmuda.

Pogledajte prilog 2

I ovde se vide obe zgrade

Pogledajte prilog 1

Tzv. "Pašin konak" je prerađen do neprepoznatljivosti 1920-tih i srušen posle II svetkog rata, a džamija je srušena negde između predaje ključeva 1867. i 1887. godine (tako bar ja tumačim).

Sličan ugao tokom jedne od opsada na početku I svetskog rata.

 
... sa vatrogasne osmatračnice na krovu Kapetan-Mišinog zdanja.

Au... fala Relja + 1 :)
eto šta se dešava kad nas Miloš ovako ,,muči,, bez propratnog teksta :lol:
naravno +1 :) i za Miloša :D
 
Dzamija sultana Mahmuda je izgorela u pozaru pirotehnickih materijala za proslavu nove godine. Sasvim slucajno je izgorela. Srbima naravno ne bi nikad palo na pamet da unistavaju kulturno istorijske spomenike tudjih religija....
 
Nevene, treba biti oprezan kada se prave moralni sudovi o događajuma iz istorije, a pogotovo treba paziti da se ne koriste današnja moralna merila.
Ne zaboravi da su Turci bili osvajači, okupatori i vladajuća klasa i da je njihovo posupanje prema lokalnom hrišćansom stanovništvu u poslednjim decenijama vladavine i izazvalo ustanke, postepeno osamostavljivanje Srbije, a i njihovo iseljavanje u jednom trenutku.
Ne zaboravi, nisu rušene samo džamije, srušena je i na primer Stambol-kapija na kojoj su stajale glave nabijene na kolac - srpske glave.
Stvari treba posmatrati u širem kontekstu tog vremena.


Usput, bio sam u vojsci kada je zapaljena Bajrakli džamija 2014. i bilo me je sramota.
 
bila je vise ironija Relja....nije moralna osuda...sve se preplice u mom komentaru...
 
Karte na Balkanu su podeljenje, zna se gde koja religija zivi....buducim balkanskim generacijama ostaje samo da uziva i da se sokira nad divljim precima.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=521834#p521834:3utlartm je napisao(la):
boca-ica » Sun Mar 04, 2018 10:36 am[/url]":3utlartm]
... sa vatrogasne osmatračnice na krovu Kapetan-Mišinog zdanja.

Au... fala Relja + 1 :)
eto šta se dešava kad nas Miloš ovako ,,muči,, bez propratnog teksta :lol:
naravno +1 :) i za Miloša :D

Heh, lepo od tebe što mi upućuješ pohvalu, ali mala ispravka.. Moje ime nije Miloš. :)

Pretpostavio sam da svi forumaši imaju predznanje da prepoznaju poznatu fotografiju i lokaciju, te da nije potrebno detaljnije pojašnjenje, ali sam izgleda pogrešio forum.. :)
 
Vrh