Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

Nema svako talenat da se snadje na tv da kaze sta i kako treba pogotovo sko je prvi put pred kamerama
 
samo se nadam da ce duze da izdrzi bez grafita, vrsenja nuzde po coskovima i sl.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=497551#p497551:1boeeuu1 je napisao(la):
direktor » 02 Dec 2017 03:41 am[/url]":1boeeuu1]Nema svako talenat da se snadje na tv da kaze sta i kako treba pogotovo sko je prvi put pred kamerama

Директоре, то се учи као и многе ствари у животу. Таленат је мање битан, али свакако је део посла којим се бави. Зато се и чудим да особа, попут дотичне, може бити на функцији директора.
Завод који се наводно бави заштитом, могао би прво да прође своје листе па онда да прича да ли раде или не свој посао, а не да прича о стварима о којима очигледно нема појма.
 
Prvo, ona je osoba koja ima iskustvo u zaštiti od pola godine (od kada je direktor zavoda), drugo ja mislim da se savršeno snašla na televiziji i izbegla konkretno pitanje šta se dešava kada nastanu problemi u zaštiti, pošto je žena političar. Zbog toga je i izabrana da ne talasa i pegla tamo gde nastanu problemi.....
 
I meni se čini da se dobro snašla na TV. Stručnost joj nije za komentarisanje, naročito deo o pronađenim potpuno novim zidinama koje će promeniti istoriju.
 
Taj deo bi morala da zna tj. da je prvi deo kastruma koji je otkriven sz bedem (1943. kopao nemački arheolog Unverzagt) pošto je po obrazovanju istoričar, ali ne mogu da kažem da sam toliko očekivao od nje......Kako je da je, taj projekat je ceo završen, meni je drago da ona česma kao česma lepo izgleda, bedem je tu istrčao pa imam još jednu poziciju Singidunuma koja se vidi, ali je poražavajuć trend da je diletantizam preovldao i da pogrešni kriterijumi sada vladaju na tvrđavi. I pogrešni materijali....
 
Moze objasnjenje oko diletantizma pogresnih kriterijuma koji vladaju i pogresnih matrijala ...
Koliko tu ima sujete i nepotizma i naravno drugacijih strucnih pogleda na neki problem i ne slaganja
 
Mozes da je tumacis kako ti lakse ali primjetih da toga bas ima a da je u nekim strukama bas izrazeno
Veoma rijetko sam cuo da npr 5 arhitekata hvali svog 6 kolegu bez zamjerki i bezerzerna podrska veoma rijetko
 
Ukoliko misliš da u mom komentaru ima sujete, nepotizma ili drugačijeg stručnog mišljenja, prvo moram da ti kažem da nisam arhitekta. Da jesam uključen direktno u istraživanja Beogradske tvrđave, jesam.
Ne kritikujem način na koji je konzervirana sama česma pošto je to uspešno urađeno.
Držim se samo svog iskustva baziranog na onome što sam video kao primere dobre i loše prezentacije spomeničkog nasleđa, onoga što sam učio kao parametre kojih se treba držati u prezentaciji i kada je u pitanju Beogradska tvrđava naučnog skupa posvećenog problemu tvrđave i njene budućnosti održanog u SANU 1988. godine.
Projekat o kojem naglabamo na 121. strani je primer kada se pretera sa modernim elementima i strukturama (novoizgrađena staza sa parapetnim zidovima za pridržavanje, ograde od kortena) koji svojom formom i pozicijama preuzimaju vizuelni primat i remete doživljaj objekata koji su svrha prezentacije.
Priznajem da nije lako prezentovati česmu koja je pozicionirana niže od većine struktura na Gornjem gradu zajedno sa rimskim bedemom koji je viši od nje.
Problem sa kriterijumima nastaje u trenutku kada neko ko nema dovoljno iskustva u projektovanju novih rešenja na BT ne zna da se ovo ne sme raditi, tj. da nema opravdanja u pravljenju staze zarad bildovanja cene projekta, da nema opravdanja za korišćenje kortena zato što se on koristi negde u svetu za prezentaciju spomenika kulture, da nema opravdanja za neudubljivanje u suštinu Beogradske tvrđave koja iz generacije u generaciju trpi pogrešna rešenja gubeći svoju suštinu. Nju trenutno spasava samo to što je ogromna (preko 60 hektara) i što, koliko god se trudili da je prilagode sebi razni diletanti, još uvek ne mogu da je savladaju. Brine me da dolaze vremena kada joj dolaze glavi, pasarela, žičara, srednjevekovni grad na vodi u Donjem gradu.....
 
To sam i ja pokušavao da objasnim, jer je na istorijskom spomeniku arheološka struka STARIJA od arhitektonske. Dakle estetika mora da bude sekundarna i nenametljiva. A naročito da se ne pravda tobož funkcionalnim potrebama
 
Стим што су ове интервенције наметљиве онима који желе да им буду наметљиве, је су против.

Ето, мени нису наметљиве. Наротив. Савршено су избалансиране са локацијом на којој се налазе.

Ствар перцепције.
 
Arusenje objekta za rad stro rekonstrukcije u kafanu za koji se i jedan i drugi zavod prave blesavi
Sreca pa se despotov grad vise ne pominje nadam se da od izcare nece biti nista
Sto struka nije ustala protiv pasarele nije digla glas a svima smeta
Zar nemislis da je vrime za novi skup 1988 bila je davno
Kazes da je cema nezgodna za prezentaciju ne dopada ti se uradjeno
Kako je moglo biti drugacije ili da je sve cekalo bolje vrijeme
Jel oni u zavodu nemaju arheologe
 
Da li ce na red ikada doci ove kule da se obnove ima ih

Do njegoseve kule

https://www.google.rs/maps/@44.8269...4!1svjiXA5WyIlrjqr9hD3c9dg!2e0!7i13312!8i6656

ili ovde dve

https://www.google.rs/maps/@44.8261459,20.4493423,70m/data=!3m1!1e3

ili ova pored topolivnice

https://www.google.rs/maps/@44.8267222,20.4488505,70m/data=!3m1!1e3

i u izmedju pobednika i Mracne kapije takodje ima temelj kule, a gornji grad ima takodje dosta kula koje su se stopile sa zidom koje bi valjalo obnoviti sa sve vencima, cak mislim da zavod za zastitu spomenika poseduje projekte obnove po kojima su se obnavljale kule i deo oko Ruznicine crkve, mislim da bi bio pun pogodak da se obnove ove kule jer bi dale novu panoramu starog dela grada grada. nekako mi je ovako ogoljeno plus imati ovoliko drveca na gornjem i donjem delu grada je zlocin prema nasledju koji se nalazi ispod povrsine zemlje koje korenje drveca razgradjuje, lomi i steti. jedino mi je uredu da drvece bude posadjeno van gornjeg i donjeg grada u parku izmedju gornjeg grada i centra.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=497700#p497700:ce1fq424 je napisao(la):
direktor » 03 Dec 2017 12:16 am[/url]":ce1fq424]Arusenje objekta za rad stro rekonstrukcije u kafanu za koji se i jedan i drugi zavod prave blesavi
Sreca pa se despotov grad vise ne pominje nadam se da od izcare nece biti nista
Sto struka nije ustala protiv pasarele nije digla glas a svima smeta
Zar nemislis da je vrime za novi skup 1988 bila je davno
Kazes da je cema nezgodna za prezentaciju ne dopada ti se uradjeno
Kako je moglo biti drugacije ili da je sve cekalo bolje vrijeme
Jel oni u zavodu nemaju arheologe
U vezi sa VK stopirana je izgradnja, treba da krenu iskopavanja.
Na osnovu mojih saznanja biće žičare, ali je možda pomerena pozicija instalacije sa samog platoa nešto niže, za sada nije jasno.
Koliko znam "struka" može da se diže koliko hoće - političko/ekonomski interesi ne zarezuju struku.
Mislim da bi bio koristan jedan takav skup.
Kažem upravo suprotno, da mi se dopada kako je izvedena konzervacija same česme. Jasno sam to naveo.
Moglo je drugačije tako što bi staza bila staza bez bočnih zidova, bez tone izlivenog betona, bez ograda od kortena, sa stepeništem sa unutrašnje strane SZ bedema.
Imaju bivšu direktorku koja se vratila na svoje staro mesto arheologa.
 
Odgovor kartmenubg:
U Donjem gradu je prioritet obnova kapije Karla VI. Ceo SI bedem DG je konzerviran, a da se radi anastiloza ne bi to baš bilo tako jednostavno zato što bi morao da se diže i bedem, ne samo kule. A to bi bio ogroman poduhvat. Od 2010. je drastično smanjeno finansiranje radova na tvrđavi. Važnije pitanje je zbog čega bi to neko radio?
 
A zna li se koliko ubere para jp bg tvrdjava i koliko se ulozi u bilo kakve radove rekao bih skoro nista
Mislim da se ne zna koliko koji zakupac placa zakup
Cak i opstina stari grad ubir nesto sto mi nelogicno
 
Ma i po komentarima na tripadvisoru stranci hvale tvrdjavu i poglede, ali im u oči upada i prljavština. Prvo to mora hitno da se popravi. Nema novih radova, održavanje slabo..prošle godine je tvrdjavi dodeljena na upravu i Tašmajdanska pećina-ništa se ni na tome ne radi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=497675#p497675:mzal2sca je napisao(la):
Arahne » 02 Dec 2017 07:55 pm[/url]":mzal2sca]Ukoliko misliš da u mom komentaru ima sujete, nepotizma ili drugačijeg stručnog mišljenja, prvo moram da ti kažem da nisam arhitekta. Da jesam uključen direktno u istraživanja Beogradske tvrđave, jesam.

Ne kritikujem način na koji je konzervirana sama česma pošto je to uspešno urađeno. Držim se samo svog iskustva baziranog na onome što sam video kao primere dobre i loše prezentacije spomeničkog nasleđa, onoga što sam učio kao parametre kojih se treba držati u prezentaciji i kada je u pitanju Beogradska tvrđava naučnog skupa posvećenog problemu tvrđave i njene budućnosti održanog u SANU 1988. godine.

Projekat o kojem naglabamo na 121. strani je primer kada se pretera sa modernim elementima i strukturama (novoizgrađena staza sa parapetnim zidovima za pridržavanje, ograde od kortena) koji svojom formom i pozicijama preuzimaju vizuelni primat i remete doživljaj objekata koji su svrha prezentacije.

Priznajem da nije lako prezentovati česmu koja je pozicionirana niže od većine struktura na Gornjem gradu zajedno sa rimskim bedemom koji je viši od nje.

Problem sa kriterijumima nastaje u trenutku kada neko ko nema dovoljno iskustva u projektovanju novih rešenja na BT ne zna da se ovo ne sme raditi, tj. da nema opravdanja u pravljenju staze zarad bildovanja cene projekta, da nema opravdanja za korišćenje kortena zato što se on koristi negde u svetu za prezentaciju spomenika kulture, da nema opravdanja za neudubljivanje u suštinu Beogradske tvrđave koja iz generacije u generaciju trpi pogrešna rešenja gubeći svoju suštinu. Nju trenutno spasava samo to što je ogromna (preko 60 hektara) i što, koliko god se trudili da je prilagode sebi razni diletanti, još uvek ne mogu da je savladaju. Brine me da dolaze vremena kada joj dolaze glavi, pasarela, žičara, srednjevekovni grad na vodi u Donjem gradu.....
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=497747#p497747:mzal2sca je napisao(la):
Arahne » 03 Dec 2017 10:11 am[/url]":mzal2sca]
Kažem upravo suprotno, da mi se dopada kako je izvedena konzervacija same česme. Jasno sam to naveo.
Moglo je drugačije tako što bi staza bila staza bez bočnih zidova, bez tone izlivenog betona, bez ograda od kortena, sa stepeništem sa unutrašnje strane SZ bedema.
Drago mi je da je neko sa više iskustva i stručnog znanja potvrdio bukvalno sve moje primedbe redom. Nažalost bile su bolno očigledne svakome ko ozbiljno shvata značaj tvrđeve, smisao njene zašitite i osnovnu logiku prezentacije ovako kompleksnih objekata.
 
Bilo bi bolje bez žičare na ovakvom mestu, ali ako već mora, apsolutno bi se morala pomeriti recimo na mesto označeno sa X. Apsurdno je da od svih mesta žičara bude baš u nastavku staze kojom se dolazi na Savsko šetalište, takoreći na "glavnom trgu" i na posebno uobličenom polukružnom vidikovcu, odakle se prvi put može videti grad. Taj koji ju je baš tu postavio verovatno ima posebnih problema ...

 
Kamenolom na Tašu je ogroman. To tamo može da profunkcioniše samo ukoliko bude korišćeno. Ja bih tamo napravio veliki noćni klub. Prostor izgleda neverovatno.....
 
Pa klub je bio 90 tih to nisam ocekivao da jedan arheolog predlozi od recimo rekonstrukcije lerovog staba i muzeja okupacije njemacke u 2 rata npr
 
Ma nikako klub, imamo ih dosta. Ta pećina je potencijal za nešto mnoooogo bolje.
 
Pretpostavljam da niste videli ceo prostor koji se prostire od Televizije do Starine Novaka......Zamišljam najveći podzemni klub u Evropi sa npr 10 različitih celina. Ponavljam, ogroman je i različit prostor......
 
Vrh