Šta je novo?

Beogradska tvrđava i park Kalemegdan

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475534#p475534:1sant49e je napisao(la):
Zuma » 04 Sep 2017 10:45 am[/url]":1sant49e]Mislite da pasarela bude horizontalna pa da se pravi rupa u bedemu negde na sredini? Zašto bi se to radilo nešto tako nasilno? Zašto menjati istorijski spomenik ako nema potrebe? Zar nije lepše i odgovornije otvoriti još jedan deo tvrđave nego odmah sprovoditi ljude u podrum? Možda su krenuli u šetnju želeći da pobegnu iz zatvorenog prostora, pa ne žele ni da ulaze u muzej ni da plaćaju kartu. Sama tvrđava i izložba na otvorenom je dovoljna za 90% ljudi.

Pa austrugari su napravili par takvih pasarela koje prolaze kroz bedem. Sta je problem da se nastavi u tom smeru?
To nije menjanje istorijskog spomenika kao sto tvrdis Zumo posto su prilazi kapijama upravo zamisljeni tako sto se kapijom prolazi kroz utvrdjenje.
Ovakvim resenjem se bas postuje tradicija i arhitektura Kalemegdana.
Ti bi pravio metalne stubove, pa zar nije bolje da budu drveni i u stilu ovih postojecih mostica.
Estetcki ne bi bilo nikakve razlike izmedju tih novih mostica i pasarela u odnosu na one iz doba austrijanaca.
Dakle uslo bi se u Vojni muzej mostom i kapijom kao u neki zamak, sto je neko izjavio na forumu i to bi upotpunilo utisak.
 
Za vreme Austrijanaca je tvrđava i dalje bila "živa", tj imala je svoju osnovnu vojnu funkciju pa je bilo opravdano i neophodno da se stalno menja u skladu sa potrebama. Ona je sada ipak pre svega istorijski spomenik, mi je dakle čuvamo onakvu kakava je bila, pa zato imamo i obavezu da je ne menjamo ako zaista nije neophodno.
 
Taj deo je jedan od lepsih na Kelemegdanu bas zbog njegove nepristupacnosti. Da je lako pristupacan bila bi daleko veca guzva... pa bi se tu nametnuli i "komercijalni sadrzaji".
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=475889#p475889:1lrh7pua je napisao(la):
Drakche » Sre Sep 06, 2017 9:29 am[/url]":1lrh7pua]Panorama beogradske tvrdjave,
nemam vise informacija o grafici, sem da je prikazana u ovoj emisiji:
https://youtu.be/wUvr5kvKiZM?t=11m33s
pa sam je sastavio.
file.php

Sjajne emisije. Treba pogledati sve delove. Đorđa Kadijevića bih slušao nedelju dana za redom. Njegov citat na kraju trećeg dela:
"... da će se jednoga dana, kad se pojave za to mogućnosti, probuditi ta svest kod Srba da ta beogradska tvrđava vredi samo ako joj se vrati izgled iz 17-og veka. Ta tvrđava može da sine i ja sam ubeđen da će se to jednom desiti."

Da i ja dopreinesem malo ovim screenshotom.

 
Iz 17og veka, pre nego sto su srusili veliku kulu (na mestu pobednika).
Da se u Beogradu od tada nije ratovalo, danas bi imali stari grad kao na ovim slikama.
 
Malo sređivanja, malo uništavanja Kališa od onih kvaziizložbi, kamiona od kojih prvi put od kad znam ne može Kališem da se prođe.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=474096#p474096:ub1ztj3v je napisao(la):
Дошљак » 27 Aug 2017 11:29 pm[/url]":ub1ztj3v]Просто државне институције тј. војска су давно напустиле тврђаву. Ту је била касарна, генералштаб и војногеографски институт где је данас војни музеј. По мени и завод за споменике и онај неки институт САНУ у Доњем граду треба иселити с тврђаве а ту направити неке музејске поставке.

А и ђе ћеш Додика на Каштел? :mrgreen: Ту би сте могли колекцију тенкова са Мањаче да преселите :)
Da bi imao neki stav moraš valjda prvo da se informišeš ispravno. Nije u Donjem gradu neki institut SANU, nego naučno-istraživački projekat za Beogradsku tvrđavu Arheološkog instituta u Beogradu. Projekat se bavi istraživanjima Beogradske tvrđave i Beograda i zato su tu kancelarije.
 
http://www.alo.rs/kultura-je-ponovo-prioritet-za-beograd/123445
...
Zašto se ne naplaćuje ulaz na Kalemegdan?

- Beogradska tvrđava i park Kalemegdan predstavljaju kompleks od izuzetnog značaja za Srbiju, a zahvaljujući svojoj bogatoj istoriji i brojnim sadržajima koje nude, predstavljaju najatraktivniju turističku destinaciju grada. U ovom trenutku ulaz se ne naplaćuje, ali s obzirom na veliki broj turista, čiji broj raste iz godine u godinu, jasno je da na ovaj način „Beogradska tvrđava“ i grad ostaju bez značajnog prihoda koji bi mogao da se upotrebi za efikasnije redovno održavanje svih delova tvrđave, kao i za unapređenje ponude na samom kompleksu. Zbog toga JP „Beogradska tvrđava” ima u planu uvođenje naplate ulaza od sledeće godine za prostor Gornjeg grada, gde se nalazi mnoštvo kulturno-istorijskih spomenika (Rimski bunar, Sahat kula, Pobednik...). Veliki broj turista je i iznenađen činjenicom da se ulaz ne naplaćuje, jer se u Evropi na sličnim lokacijama ulaz obavezno naplaćuje, a retko koji grad može da se pohvali takvim kompleksom kao što je Kalemegdan. Dakle, ideja je da se naplaćuje samo ulaz u Gornji grad, dok bi ulaz u park Kalemegdan i Donji grad i dalje bio besplatan.
...
 
не, не треба наплаћивати, јер Калемегдан није само туристичка атракција за странце, већ омиљено место за излазак Београђана. наплаћују улазак у неке објекте, и то је довољно
 
Мајко мила, шта све људи неће да смисле...

:bash: (о зидине Београдске тврђаве)
 
Na faxu smo imali jednom polemiku o ovoj temi i jedna moja profesorka (cenjen svetski strucnjak u turizmu) nas je vrlo lako ubedila zasto treba naplacivati ulaz.

Dobro je sto planiraju naplatu ulaza evo i zasto:

- Tvrdjava je zapustena i u losem stanju i potreban joj je novac
- Onaj ko plati mnogo se vise interesuje za prostor i zanima ga istorija, ovako ljudi samo porlaze pored kapija i sl a ne znaju nista o tome
- Simbolicnim placanjem usestvujes u zastiti tvrdjave i njenom ocuvanju za sledece generacije
- Drasticno se povecava bezbednost (nove ograde, manje pljacki turista (nemaju gde da pobegnu s'obzirom da ce prostor biti ogradjen))
- Prosijaci i klosari koji ruze sliku grada i spavaju po klupama vise nece biti na tvrdjavi
- Turisti vole kada imaju negde da potrose novac i oni ce rado platiti ulaz isto kao sto i nasi placaju kada negde odu

Njaveci problem ovde ce biti nas mentalites, zato sto ce ljudi naplatu dozivljavati kao otimanje para a ne kao ucesce u ocuvanju tvrdjave i razvoju turizma.
Ulaz ce verovatno biti izmedju 50 i 200 din i to je ok sve dok novac ostaje u tvrdjavi ili evenutlano ide na razvoj turizma.
 
Za održavanje svih površina i objekata u javnoj svojini postoji POREZ. Bilo da je to porez na kafu u kafiću, pri kupovini automobila ili kuće, bankarske transakcije, porez na noćenje u hotelima i još milion vrsta poreza koji nesvesno plaćamo a i da skoro nismo svesni. Država se lepo snašla i na sve što je mogla lupila je porez takav da bude na samoj granici opstanka, tj. da je malo samo veći izbila bi pobuna u narodu.

Ovi svi argumenti i stoje i ne stoje, tom logikom bi država mogla da uvede plaćanje za ulazak u svaku ulicu ili park. Svaka površina treba da se održava i više ceni i da bude sigurnija tako da bi za sve plaćanje ulaska moglo da se primenjuje.
Ovde se radi o sakupljanju kajmaka, i sada smo svesni da se pare nenamenski troše na razne fontane i stavljanje i skidanje asfalta i da para u principu ima. Sa naplatom ulaska ništa se neće poboljšati, i do sada se naplaćivao ulazak u razne objekte na tvrđavi pa ti objekti nisu popravljani ili unapređivani od tih para nego od para iz budžeta grada ili donacija( Kula Nebojša- grčka vlada)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478781#p478781:1ujktjxc je napisao(la):
Max15 » 19 Sep 2017 11:04[/url]":1ujktjxc]Na faxu smo imali jednom polemiku o ovoj temi i jedna moja profesorka (cenjen svetski strucnjak u turizmu) nas je vrlo lako ubedila zasto treba naplacivati ulaz.

Dobro je sto planiraju naplatu ulaza evo i zasto:

- Tvrdjava je zapustena i u losem stanju i potreban joj je novac
- Onaj ko plati mnogo se vise interesuje za prostor i zanima ga istorija, ovako ljudi samo porlaze pored kapija i sl a ne znaju nista o tome
- Simbolicnim placanjem usestvujes u zastiti tvrdjave i njenom ocuvanju za sledece generacije
- Drasticno se povecava bezbednost (nove ograde, manje pljacki turista (nemaju gde da pobegnu s'obzirom da ce prostor biti ogradjen))
- Prosijaci i klosari koji ruze sliku grada i spavaju po klupama vise nece biti na tvrdjavi
- Turisti vole kada imaju negde da potrose novac i oni ce rado platiti ulaz isto kao sto i nasi placaju kada negde odu

Njaveci problem ovde ce biti nas mentalites, zato sto ce ljudi naplatu dozivljavati kao otimanje para a ne kao ucesce u ocuvanju tvrdjave i razvoju turizma.
Ulaz ce verovatno biti izmedju 50 i 200 din i to je ok sve dok novac ostaje u tvrdjavi ili evenutlano ide na razvoj turizma.

Jojoj.... :bash:
a zato nam je stanje takvo u turizmu kad vas takvi uče idotskom logikom na tom faksu :lol:

Sve je to vrlo loše podji prvo od sebe kad odeš u goste negde
te hade mo stavku po stavku ko-profesorke da vidimo :

Je si li ti kriv pa treba da ti platiš što im je nešto zapušteno a pokazao si interesovanje za kul.-istor. umesto za kafane i starlete ?
Jel samo kad imaš para te interesuje istorija ?
Simbolično placanje je socijalna kategorija a za turiste sve ostalo ima svoju cenu u odnosu na kvantitet, kvalitet i vreme
Pljačke lokaliteta izvode krim. grupe a turisti samo štetu uzimajuci suvernir te žičana ograda nije presudna
Gde to ima turista rešava državni problem bede i ne brige o prosjacima
Da baš jako obožavaš kada ti papreno naplate kartu u nekom levačkom muzeju gde vredi videti jedva dva ti eksponata a ostalo djubre


Razvoj ?...uporedi koliko novca ide iz naših koje kakvih kasa za Kalemegdan, a šta smo za to dobili za ovo vreme
pa bre silni kvazi naučnjaci debele plate godinama mlatili sedeci na Kalemegdanau
a nisu znali da se nakrivo Pobednik jer je nad nekom prostorijom... :lool:

Pa besplatno nam Turci uredjuu česmu i turbe a ti bi im sutra još i kartu naplatio da to posete ....
aman zaman ..... :lol:
 
S nekim stavkama iz Maxovog posta se slažem, al s nekim drugim ne. Ne znam šta da mislim.

A koje je vaše mišljenje o tome da se naplaćuje simbolična cena na ulaz u Gornji grad, uključujući i prostor gde je Vojni muzej? Nebitan je sad iznos nego da li uvoditi naplatu ili ne. Pitam samo. Pričamo...
 
Imam bolju ideju: umesto da ona nama uzima pare, da mi nju lepo otpustimo? Tako će biti niži troškovi JP Tvrđava pa će profit biti veći.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478795#p478795:3m9iof5w je napisao(la):
Пантограф » 19 Sep 2017, 13:51[/url]":3m9iof5w]Ко то уведе, да се затвори у Кулу Небојшу.
I okuje, moliću lepo.
 
Ne znam, što se tiče JP Tvrđava moj je utisak da je stanje bolje otkako su oni preuzeli. Ima i dalje divljanja i smeća, ali manje nego što je bilo ranije, kad bi park noću bio potpuno bez nadzora. Sem policije, koja prođe jednom u nedelju dana.

Što se tiče naplate... može da ostane i ovako, mada ja i dalje mislim da Vojnom muzeju tu nije mesto. Pogotovu ako nemaravaju jednog dana da se šire i obogate postavku (a krajnje je vreme za to).
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=478791#p478791:3ohzhr1w je napisao(la):
Bender Rodriguez » 19 Сеп 2017, 13:41[/url]":3ohzhr1w]S nekim stavkama iz Maxovog posta se slažem, al s nekim drugim ne. Ne znam šta da mislim.

A koje je vaše mišljenje o tome da se naplaćuje simbolična cena na ulaz u Gornji grad, uključujući i prostor gde je Vojni muzej? Nebitan je sad iznos nego da li uvoditi naplatu ili ne. Pitam samo. Pričamo...

моје мишљење, тако да, НЕ
 
Vrh