Šta je novo?

Beograd ili Nju Delhi? Klasno raslojavanje u Srbiji

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881883#p881883:2my4pwyw je napisao(la):
bushwick » 20 Sep 2021 01:21 pm[/url]":2my4pwyw]pa kad jedni gradovi postanu potpuno nedostupni, krece pritisak na druge. to se desava u okviru USA, na primer vise nisu jako skupi samo njujork (i to vise ne samo downtown menhetn nego bruklin, invud, delovi kvinsa i sl. koji su bili pristupacni pre 20 godina) i SF nego i boston, DC i do skora pristupacni čikago, filadelfija, ostin, majami. skacu cene u atlanti, denveru, phoenixu, orlandu... pola kalifornije se preselilo u teksas. ja znam ljude koji su uveliko zagazili u cetrdesete, sa uspesnim karijerama, i zive sa cimerima u njujorku ili iznajmljuju stanove u palo altu jer zele, kao i ovaj zutokljunac sto se skromno setio, da zive u blizini posla, a tu je preskupo.

ne znam tacno zbog cega je u beogradu toliki rast cena ali ja mogu da kazem za sebe da cu svakako sledeci stan opet da kupim u njemu. fenomenalan kvalitet zivota, veci nego u svim nabrojanim gradovima, a i dalje za relativno male pare mogu da kupim dobar stan dok u USA ne mogu da uradim nista bez 400k i to sa neuporedivo vecim troskovima posedovanja.

Ovo se slazem. Cak bi dodao da se i tih 400k razlicito vredunuje u Honolulu, San Francisku ili Altlanti. Gde sa 400k u San Francisku bi kukao isto kao i ovaj nas buduci senior programer. Ja svakako isto tvrdim u Beogradu je odlican kvalitet zivota za novac koji se daje pogotovo ako znas jezik, obicaje, kulturu i slicno.

Moj ti je savet. Nadji ti zenu/devojku pa sa dve plate koliko toliko mozes da ocekujes neko poboljsanje. Cak i da ne radi pomoci ce sa drugim stvarima :D Sve sto je na trzistu u Beogradu je sasvim normalno ocekivanje i desavanje. Sto si mladji veci rizik pravi a sto budes stariji sve konezrvativnije. Tako da u pocetku sad rokaj rizicne investments :)
 
Mladi,

Jbg, moraš da se navikneš na to. I ovde a i u životu, društvu generalno. Nekada je to bila odlika malih zatucanih sredina, npr malih mesta po Balkanu. Ali već 20 godina je tako svuda u svetu. Apatija, katatonija i štokholmski sindrom su postali modus vivendi. Usađena je ljudima ta neka ideja da ekonomiju - i time društvo - čine neki mudraci čarobnjaci koji magično svojim rukama kopaju rudnike, prevoze dobra, grade zgrade... a ne gomila i gomila radnika, odnosno jadnika koji to omogućuju svojim radom i odricanjima. I da je na (običnom) čoveku da samo živi za posao, troši, konzumira, i bude srećan što mu se dopušta da postoji. A ''ima neko iznad'' ko će da misli umesto njega. I jede umesto njega. I je.e umesto njega. I uživa umesto njega.

I dok se psihijatrijski slučajevi, ali bukvalno psihijatrijski slučajevi, nešto što nije bilo normalno pre 30 godina (neko će možda misliti da pričam o onima u Manježu ali zapravo ne, uopšte ni ne razmišljam o njima) šetaju po ulicama i predstavljaju kao nešto čemu treba težiti, njih takve niko ne proziva. Nego se prozivaju ljudi koji žele da nešto promene ili da samo ostanu normalna ljudska bića.

Takvo ti je vreme jbg. Da hoćeš da se išaraš mastilom od glave do pete, probušiš frenulum(e), staviš zlato na zube (Marinkova bara stajl) i ističeš se ponašajući se kao životinja ili poremećen čovek, niko od ovih malicioznih ti ni reč ne bi rekao. Ali kad izneseš nezadovoljstvo svetom u kojem živiš, i predloge kako da se to popravi, ismevaju te više nego da si rekao da sisaš palac dok spavaš.

Ali kažem ti, sve to bude nadjačano kad osetiš da si nešto uradio za sebe i druge, i da nisi dozvolio da budeš deo apatičnog mediokriteta i obolele mase. Nego bar koristiš svoje vreme i mesto na ovom svetu da ostaviš nešto za sobom i učiniš ga boljim sebi i onima posle sebe. ;)



Ove što se valjaju u katatoniji i štokholmskom sindromu posle svi pozaboravljaju i niko ih ne ceni. A one koji učine nešto za druge i za svet, takvi se pamte. Jedan od primera je ovaj jedan.običan.pojedinac koji je 70ih ušao u rat sa tada najmoćnijim virusima na svetu - naftaškim oktopodima, i dobio ga. I izdejstvovao da svet prestane da se davi u otrovima i teškim metalima. E to je nešto što ne može svako i što diferencija Štokholmce i zajedljive apatičare od pravih ljudi koji ostave nešto iza sebe. Tako da kad god sumnjaš u smisao svega toga, pročitaj o tom čoveku ili nekim sličnim diskretnim herojima. A ima na netu dosta članaka o takvim herojima modernog doba kojima dugujemo više nego što bi iko (neinformisan) mogao da zamisli. :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881963#p881963:tphg8go6 je napisao(la):
vradovic » Pon Sep 20, 2021 4:39 pm[/url]":tphg8go6]
Ovo se slazem. Cak bi dodao da se i tih 400k razlicito vredunuje u Honolulu, San Francisku ili Altlanti. Gde sa 400k u San Francisku bi kukao isto kao i ovaj nas buduci senior programer. Ja svakako isto tvrdim u Beogradu je odlican kvalitet zivota za novac koji se daje pogotovo ako znas jezik, obicaje, kulturu i slicno.

Zato i ti živiš u Beogradu, zar ne? Practice what you preach...
 
@Bender

Potpisujem skoro sve što si rekao.

Mala ispravka oko Donesi i Glovi. Donesi jeste bio domaća firma ali je prodata još davno FoodPandi koju je opet u medjuvremenu kupio Nemački Delivery Hero. Delivery Hero je odlučio da se vrati na nemačko tržište posle dve godine te je prodao svoje firme po balkanskim zemljama i malo šire za 170 miliona €. Dakle, domaća firma je prodata odavno, a ne pre pr nedelja ili meseci.

Ali jedno od rešenja jeste i bojkot i okretanje lokalnoj privredi koliko god je moguće.

@MC
Svestan sam svega što bi takva odluka mogla da proizvede, ali mislim da ćemo preuzsti taj rizik.
 
Kratak off: jedna mala polu-insajderska stvar u vezi sa Donesijem, ta firma se dosta lešinarski odnosila prema restoranima u lancu
 
Eh, čovek je već indisponiran što ne može da iskešira stan, još ga ti sad ložiš kako treba da menja svet. Opet verovatnoća teži nuli...
 
Ljudi koji tvrde da je Beograd fenomenalan za zivot pre kupovine stana jednu drugu instituciju treba da posete (hint: nije notar)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881972#p881972:1gnsnjli je napisao(la):
Seamus » Pon Sep 20, 2021 6:38 pm[/url]":1gnsnjli]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881963#p881963:1gnsnjli je napisao(la):
vradovic » Pon Sep 20, 2021 4:39 pm[/url]":1gnsnjli]
Ovo se slazem. Cak bi dodao da se i tih 400k razlicito vredunuje u Honolulu, San Francisku ili Altlanti. Gde sa 400k u San Francisku bi kukao isto kao i ovaj nas buduci senior programer. Ja svakako isto tvrdim u Beogradu je odlican kvalitet zivota za novac koji se daje pogotovo ako znas jezik, obicaje, kulturu i slicno.

Zato i ti živiš u Beogradu, zar ne? Practice what you preach...
Tacno, a verovatno i ovi sto pljuju po Beogradu nece da kupe stan tu, vec u inostranstvu.
Practice what you preach...
 
Sta onda da kazu ovi stariji sto ne mogu da kupe stan bez kredita ?
Oni sto imaju 20-30 godina staza iza sebe...
 
Pa ništa, neka kopaju u rudnicima, nema veze što ne znaju šta će sa tom rudom koju su iskopali :) Težnja ka idealnom svetu, i ja bih voleo ali...

I da okrenemo malo na drugu stranu, običan narod je kriv što se sada vrednuje nešto drugo i taj konzumerski sistem. Nije sigurno vlast naredila da se gledaju razni buba jagnjici i rijaliti šokovi. Običan narod daje novac tim ljudima gledajući ih i podržavajući ih, plaćajući ih... Jedino rešenje je kako Bender kaže, bojkot odredjenih grupa i raditi na sebi. A nešto ne verujem ni da programeri slušaju mocarta i gledaju samo discovery tj definitivno znam da nije tako.

Ima jedna dobra rečenica u matrixu, prvo smo Vam napravili idealan svet ali se previše ljudi budilo i samoubijalo, tako da smo vratili ovaj nesavršen.

Iskreno mislim da se za 10god može kupiti stan sa programerskom platom oko 2000e. Možda ne 150m2 i možda ne u Knez Mihajlovoj ali sasvim sam siguran i po ovim cenama da može sasvim pristojan stan i to da se ne diže kredit.

@mc_

Bojkotom izbora samo daješ glas onima koje želiš da promeniš.
 
Meni je centar grada u subotu u vreme rucka izgledao kao da je Vucic po severnokorejskom receptu unajmio jedno 1000 statista koji ce da daju laznu sliku da se zivi u zlatnom dobu. Skupo obuceni, osuncani ljudi savrsenih frizura koji trose na skupu hranu i pice i skupim kaficima. Odlazak u Ustanicku ulicu par sati kasnije i kupovina u prodavnici Sunce su delovali kao da sam na drugoj planeti.

Nemam nista protiv toga da je neko lep i lepo obucen, ali samo smo najgore pokupili od zapada i delujemo vise kao debilni Amerikanci ili Dubai, a ne kao evropska prestonica. Mada je to, nazalost, slucaj i sa svim ili skoro svim evropskim prestonicama. I sto je najgore, nista pod svetim bogom nismo proizveli. Hipsteri su bili inspirisani nekim umetnickim oblacanjem i nacinom zivota, seljaci su sad preuzeli taj hipsteraj i tako, samo gomila ljudi koji su samo brada ili pantalone. Izgleda kao da bi mogao da bude u nekom bendu na primer, ali ne, on je samo covek svoj imidz i nista drugo ne predstavlja.

Gde su izumi, knjige, filmovi, muzika...? Ko nesto stvori nek izgleda ljigavo i nalickano koliko god hoce sto se mene tice. Tuzno. Danas na primer nemati tetovazu je ono sto je nekada znacilo imati tetovazu.
 
Место да иду у град ко нормални људи:

srednjoskolci.jpg
 
Oтприлике еикипица из првог реда данас фура псеудохипстерску моду, као што и Ера Ојданић носи старке :D
 
Ја мислим да су то данас успешне занатлије пред кризом средњих година.
 
Могуће, него чисто коментаришем моду. Верујем да је сад фурају браде, имају маркиране кошуље које комбинују са патикама младости :D
 
@mladji_narastaji
Be brini ništa, I tim čuvenim zlim programerima su stanovi u Bg (i NS) postali preskupi. Bilo da zarađuju 1500 ili 3500 evra, od 2018 pa nadalje vidim da se jako usporilo sa kupovinom i da su svi besni. Neki su se već spakovali i otišli, neke je covid u tome omeo pa su ostavili za kasnije. "Zašto da se zadužujem na 35 godina da kupim stan u Bg kada za to dužinu kredita mogu da uzmem stan u Pešti ili Beču ili u nekom manjem gradu u Nemačkoj".

Da kapitalizam je odneo totalnu pobedu. Nekretnine će postati domen samo za igrače kalibra vrdavovica i sličnih koji imaju milione da ulože.

Inače, cene kirije ni blizu ne prate rast cena nekretnina i povratak investicije i profit su jako tanki i daleki ako gledamo "normalno" izdavanje. Samo stan na dan i slične varijante.
 
Kakvo je stanje u Pešti ili Beču ne znam, ali priča o manjem gradu u Nemačkoj je bajka iz više razloga. U Nemačkoj postoji svega 2-3 internacionalna grada (i to ako se častimo) i kvalitet i kvantite IT firmi van tih centara je smešan. Znam iz iskustva, radim u Berlinu, radio sam i sa firmom iz Hamburga, tenutno radim sa kolegama koji su pobegli iz manjem mesta na Zapadu u Berlin.

I opet ponavljam iz iskustva: Programer u Beogradu ili Novom Sadu može nekako da se skrpi za taj stan (kažem skrpi zbog učešća) i to se i dešava (puno više programera znam koji su rešili stambeno pitanje dole od onih koji nisu). U Nemačkoj je to misaona imenica. Pogotovo ako si dodjoš. :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881960#p881960:1bq7r1ti je napisao(la):
Mladji_narastaji » Pon Sep 20, 2021 5:32 pm[/url]":1bq7r1ti]@Bender Rodriguez,
Hvala na ovako opširnom odgovoru i anamnezi ovog posrnulog društva, kakvo smo danas. Mogu slobodno da kažem da je i ova tema koju sam započeo u neku ruku sociološki eksperiment (iako mi to, naravno, nije bio cilj) s obzirom da su poruke pojedinih forumaša bile toliko maliciozne, da su jasan pokazatelj u kakvom domanovićevskom Mrtvom moru živimo. Ja ne znam je li to prokletstvo utkano u naš mentalitet i kako se od toga kolektivno izlečiti.
Pozdrav i tebi, svako dobro!

Mene zanima kako ti saveti gospodina bendera sa kojima si se slozio izgledaju u praksi.
Ja se slazem da je najbolje bojkotovati sve sto smatramo da je lose. I zaista nije tesko ziveti neslusajuci tu odvratnu muziku, negledajuci ta odvratna kola i nepridajuci znacaj tim sund sadrzajima. Ni iz dzepa, ni u dzep.
Ali recimo imas ovakvu situaciju, zamisli kontaktira te neki poznati youtjuber, neka se zove raka vrase, i ponudi ti da mu isprogramiras nesto za 15k e. Sta bi uradio? Prihvatio i postao deo tog sund odvratnog sveta i potpomogao isti , ili odbio i nastavio da rmbas godinu dana za isti kes?
Ili kontaktira te neki probisvet sto gradi zgradu, kriminalac sigurno, jer ko drugi gradi zaboga, i ponudi ti isto projekat od 15k e za neki sajt npr. Sta bi uradio? Prihvatio ili odbio?

Mislim ne moras odgovoriti, odgovor je vrlo ocigledan. I to je zapravo i razlog zasto se ne moze iskoreniti lako neki drustveni problem. Eto ti socijalni eksperiment u praksi.
Niko nije gadljiv na kes, gadljivi su samo oni sto im ga niko i ne nudi, jer nista i ne vrede.

Moj savet je da probas da se okrenes frilensu sa inostranstvom, potencijalno najbrzi nacin da resis problem stana, mnogo brzi od bojkotovanja i prkosenja koji traju ceo zivot i ne donesu nista.
 
Ljudi koji su propisno odgajani i to u porodicama gde se stvari grade i stiču decenijama (a ne preko noći) takve ponude odbijaju više nego što deo vas ovde misli.


Uprkos propagandi modernih dekadentnih medija, beskičmenjaka i zavisnika (pohlepa je bolest zavisnosti, i to najstarija), ipak ne želimo svi da se prodajemo. I ne vrti nam se svima ceo život oko glupavih para.

To će biti još relevantnije i bitnije u narednim decenijama, kako nesćreni prazni ljudi koji love pare budu počeli da shvataju da te pare ne mogu da im donesu nekog ko će da im bude prijatelj, s kime će moći da popričaju, nekoga ko će da im ulepša dan iskrenim osmehom kad ih vidi... Takve stvari se ne kupuju novcem, nego se osvajaju težim putem.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=882288#p882288:2wo8mbdd je napisao(la):
Bender Rodriguez » 21 Sep 2021 10:59 pm[/url]":2wo8mbdd]Ljudi koji su propisno odgajani i to u porodicama gde se stvari grade i sticu decenijama (a ne preko noci) takve ponude odbijaju vise nego sto deo vas ovde misli.


Uprkos propagandi modernih dekadentnih medija, beskicmenjaka i zavisnika (pohlepa je bolest zavisnosti, i to najstarija), ipak se nismo svi prodali. I ne vrti nam se svima ceo zivot oko glupavih para.

To se zove biti judgmental
https://www.vocabulary.com/dictionary/judgmental

Nije pohlepa ako hoce covek da radi, zaradjuje i bori se a ti imas pravo da sedis na Dorcolu i setas Kalemegdanom. Njegovo je da prijavi prihod i plati porez na taj prihod. Po mogucstvu uplate treba primati samo preko racuna. Na taj nacin ostavljas drzavi prostora da reaguje ukoliko postoji neko pranje novca ili nesto slicno.

Prosto reseno. Baka sepra ili prodavac automobila sve jedno je. Sve dok su ti biznisi legalni je sasvim u redu. Ako bi to bio sajt za neku drogu ili nesto sto je ilegalno takvog treba odbiti i prijaviti.
 
хиперраслојавање није ништа чудно, и не може се зауставити јер је једноставно симптом терминалног распада система

јашите тигра, а не какви бојкоти и остале шездесетосмашке грађанеријске булазни
 
Ne, to se zove biti čovek i sećati se šta čini čoveka i život, umesto jurnjave za besmislenim praznim zadovoljstvima koja dođu i prođu.

Nije pohlepa ako čovek hoće da radi, ali jeste pohlepa ako mu se ceo život svodi i vrti na zarađivanje. A sledeći nivo je bolest, kada čovek radi kao konj, ili pak prodaje svoj intergritet, dostojanstvo, život ili reč da bi zarađivao pare koje neće imati kad da potroši i uživa u njima jer je od zarađivanja napravio smisao života.

A takvih je danas pun svet. Imaju para za 20 života, ne znaju gde će više s njima, samo što u šupljine ne počnu da ih guraju... a iz godine u godinu su sve nesrećniji i prazniji. Jer kao što rekoh gore - nema tih para koje mogu da kupe ljudskost.
 
Treba iskoristiti ovaj bull market maksimalno. Vrlo retko se desava da Srbija ima ovoliko uzastopnih godina zestokog rasta. Na zalost posle neoliberlanog kapitalizma kada se sve rasloji u 0.1% ljudi krece koorporatizam. To je po meni najrealnije sledece drustveno uredjenje jer ce koorporacije biti dovoljno jake da odredjuju Zakone. Pojedinci ce biti dovoljno bogati da pokupuju svu zemlju u Srbiji a svi ostali pod rentu.
 
Kako vam se ne pri**** od tih veštačkih blesavih termina bull, bear, volatile i slično...?

Jel gledao iko ovde Wolf of Wall street?


Deliti tržišta na ''bull'' i ''bear'' je kao kada bi čovek odlučio da svoje dane u životu deli na ''conquest'' i ''resting''. Pa kao, kad neko pita e brate šta radiš, šta ima, a ovaj kao - evo smuvao sam devojku, sad sam u ''conquest fazi''. A kada rokne ispit, nije on roknuo, nego je ''u fazi restinga''. Kao, kad sam smuvao mačkicu, bio sam Bik. I sav sam inače Bik. Osim kad sam u fazi mirovanja, e onda sam Medved.
- De si brate, šta ima?
- Evo, ništa, u restingu sam, sad sam Medved. Udarila me prehlada, čekam da prođe, hold out-ujem trenutno, pa od sledeće nedelje se vraćam da budem Bik opet.

ppfffthhahahaha :lool:

Po toj logici ispada da ekonomija, a sa njom i društvo pa i život pojedinca ima samo dva moguća stanja: opšta dominacija (namerno koristim termin koji priliči Informeru ili primitivcima) ili spremanje za opštu dominaciju. Ništa treće ne može da postoji. Ili dominiraš ili radiš na tome da dominiraš. Mda...

Koliko samo foliraže tu ima... Zato ljudi i jesu ovako depresivni i dekadentni kao nikad do sad.
 
Vrh