Šta je novo?

Beograd ili Nju Delhi? Klasno raslojavanje u Srbiji

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881747#p881747:1cwzox1n je napisao(la):
Mladji_narastaji » Pon Sep 20, 2021 1:28 am[/url]":1cwzox1n]Mariks, u pravu si. Ok, možda jesam preterao u nekim generalizacijama, ali povučen isključivo lošim iskustvima (verujem da svi mi znamo one ljude što imaju u vlasništvu po 3-4 stana, a vode se na minimalcu :) ). Nisam pohrlio od prve plate da kupujem stan, nego sam se dao u računicu i shvatio da stanove više ne možeš da otplatiš bez kredita sve da si guverner NBS, a pošto u svojih 25 godina života već pamtim jedan stambeni kredit u trajanju od 20 godina, čim pomislim na tu golgotu odma me jeza hvata. Nije tako bilo do pre 10-15 godina. Upoznao sam dosta kolega u firmi koji su od nule uspeli da kupe pristojne stanove u roku od 10-ak godina, jedino što su oni hvatali poslednji voz do neke 2015,16 dok još cene nisu bile ovakve kakve su. Kažem pristojne, da ne pomisli opet neko kako mi mladi želimo kule i gradove. Eto, već u poređenju sa svojim starijim kolegama sam u lošijoj poziciji, a mislim da će ovo ludilo biti sve gore i gore.

Pa polako, kada budes senior stan će vrlo brzo doći. Svakako ne moraš baš da gledaš centralne opštine. Cene će pasti kad tad. To što je neko uhvatio dno 2013-2015 apsolutno ništa ne znači. I ti onda možeš kupiti stan 2025-2030te ako padnu cene 30% niže nego sad i tamo 2035te kada cene opet skoče će doći neko kao ti i reći eto on je kupio stan, a ja zbog povećanja cena ne mogu. 10-15 godina je dug period. Klasne razlike i treba da postoje jer nismo svi jednaki, socijalizam odgovara ljudima koji nemaju i ne rade ništa, a opet odredjeni ljudi imaju previše. I ti kada budeš kupio stan, dobar auto, seniorska plata, more 2x godišnje, pa ako da bog još jedan stan... i ti ćeš za nekoga biti kriminalac. A ovo ti pričam iz iskustva jer sam i ja za neke moje komšije kod mojih u mestu kriminalac. A sa druge strane kod mene u zgradi ima bar troje dece firmaša kojima je kupljen stan i sada ja treba da kukam kako eto, kriminalci, ja moram da dižem kredit, a njima tata kupi stan.

Ako nisi opterećen kirijom sasvim ti je svejedno kada ćeš kupiti stan, a ako jesi onda ne vidim problem u kreditu jer kao što rekoh, ne mora rata kredita da ti optereti i poslednji dinar da bi kupio stan 100m2 u krugu dvojke ili nbg, a bacaš pare na kirije. Za 10god ćeš imati dovoljno kapitala za malo veće učešće da ti rata kredita bude onoliko koliko neko baca na cigare, telefon, garderobu ili šta već koga ispunjava. 25 godina :) polako, tek si počeo, a već imaš za nekoga kriminalnu platu preko 1000e.
 
@mariks,
Ne želim da zvučim lažno skroman, al nije meni u interesu da dotaknem zvezde, zaista. Ne moram da imam ne znam kakav auto, more 2x godišnje, egzotične destinacije i ne znam kakva ludila. Ja sam navikao da živim skromno, u Beograd sam došao kao student iz provincije, 5 godina sam proveo u studentskom domu. Plata koju imam ne utiče na kvalitet mog života zato što nisam navikao na rasipnički život. Živim, maltene, kako sam živeo dok sam bio u domu i imao stipendije od nekih 15-ak hiljada dinara. Po tom pitanju se stvarno ne žalim. Ne smatram da oskudevam ni u čemu.

Trenutno živim na nbgdu sa cimerom, ne izdvajam čak mnogo novca ni za kiriju i infostan, kad se sve sabere i podeli na 2 dela. Štedim novac, tek sam počeo da radim, i nije mi problem da živim na periferiji, ali mi jeste nepraktično, s obzirom da radim na nbgdu. Osim toga, ceo život sam proveo u gradu, u urbanom okruženju, ali ne na ćošku smucajući se i džabalebareći sa đilkošima, već ispred zgrade baveći se sportom i učeći redovno školu (osnovnu, srednju, fakultet). Živim u zgradi otkako znam za sebe i mislim da bih se jako teško prilagodio životu u kući u nekom prigradskom naselju (ne znači da neću morati). Dakle, ne patim za nekim pomodarstvom, nbgd biram isključivo zbog praktičnih razloga i zato što sam na takvo okruženje navikao.

Ma ja bih bio zadovoljan i stanom u nekom od bežanijskih blokova (starogradnja), uopšte ne patim od toga da to bude neki lux kompleks ili ne znam šta, a kad bi se i pola od toga što si naveo obistinilo bio bih presrećan. Svakako ću raditi na tome maksimalno koliko mogu :)
Svako dobro!
 
Tužno mi je kad vidim da ljudi navijaju za klasne razlike i bogaćenje preko noći, uglavnom od prodaje magle i na tuđ račun.
 
Normalno je da živiš bolje sad kad si počeo da zarađuješ u odnosu na vreme kad si bio student, to nije rasipništvo. Adolescencija je period života kada čovek treba da živi punim plućima, to sve tako brzo proleti, i nikada nećeš biti slobodan kao što si sada. Iza ćoška te čeka svet odraslih, žena i deca, mnogo veća odgovornost na poslu. Važan adut u životu ti je sreća, a sreća prati hrabre, ne dozvoli da ti život prolazi u strepnji i grču.
 
svi bi voleli da zive pored posla i da ne gube vreme u prevozu. ali iako vama to zvuci samo kao stvar prakticnosti, i kao samo neka sitna zelja, to je zapravo veliki luksuz, i nesto sto je dostupno samo malom broju ljudi. vi ste mlad, slobodan covek bez porodice i velikih obaveza, pa iskreno, vama je i najlakse u saobracaju. kako je ljudima koji zure da pokupe decu iz vrtica, voze ih na tenis na drugi kraj grada itd.

stice se utisak da biste vi vec sad, sa samo 25 godina, hteli da naplatite to sto ste bili dobar djak, ucili itd. ali, to ste naplatili tom svojom platom od 1000 evra. za vece neko sticanje i zaradjivanje morate jos dugo, dugo da radite i da se dokazujete. iskoristite ovaj period zivota ne za zalopojke i razmisljanje koji je apsolutni minimum koji vam je potreban, nego da se probijete na poslu, steknete znanje i reputaciju, ustedite novac a ostale sve stvari ce doci same po sebi i ne treba njima sada da se opterecujete.
 
A dok dodjes u zrelije godine mozda mi ipak i postanemo kapitalisticko drustvo, pa izbegnemo sudbine Indije, Rusije i sl.
Ali svakako je lepo kad mlad covek promislja stvari i trudi se na svom poslu.
 
MI vec jesmo kapitalisticko drustvo.
Ovo je kapitalizam na nas nacin.
 
@bushwick,
stičem i ja utisak da ste vi mnogo isfrustrirani, ali ne mogu da proniknem u srž zbog čega. Razumem da neke ljude može da iznervira glupost, al ako je glupost što jedan učen i školovan mladić želi da se (bez bilo kakvog luksuziranja) stambeno obezbedi u što razumnijem roku, od svog poštenog rada, onda su nam odavno poremetili kriterijume šta bi trebalo da je normalno, a šta je ludost.
Svako dobro!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881838#p881838:y13ygve9 je napisao(la):
MC_ » Pon Sep 20, 2021 12:30 pm[/url]":y13ygve9]MI vec jesmo kapitalisticko drustvo.
Ovo je kapitalizam na nas nacin.

Mi smo hibrid. Kao uostalom i Rusija npr. Uzeli smo sve sto ne valja, a odbacili sve sto valja u liberalnom kapitalizmu. Verovatno smo blizi nekoj formi feudalizma, ali nisam strucan da to obrazlozim na pravi nacin…

Ali ako ga situacija plasi - meni je to stvarno dobar znak. Kamo srece da sve mlade ljude tako plasi. Sad ne svidja mi se ovo pozivanje na komunizam - ali moguce i da je to normalno…
 
@Mladji_narastaji
Dok ti zivis skromno i odrices se svega prodje zivot...

Za vreme Tita kod oca u firmi svaki nk radnik je dobio stan, a broj stanova u opticaju je bio toliki da kada je posle x godina bilo potrebno da se isti okreci/renovira, osoba je dobijala novi, a ovaj se sredjivao i dodeljivao novom radniku. Za 10 godina ces verovatno dostici platu od 2000 evra, mada ja znam i sada c++ developere sa 15+ godina iskustva koji rade za dosta manji iznos od navedenog.

Vecina osoba u ovoj temi koje ti prodaju pricu o skromnom zivotu i stekanju zive i rade u inostranstvu, kupuju stanove u BG, a njihova godisnja plata je verovatno priblizna ceni jednog stana u BNV.
https://www.levels.fyi/?compare=Google, ... 20Engineer

Ja i zena smo se zbog bolesti njenih roditelja vratili iz Holandije, ali nemamo nameru da ovde docekamo kraj radne karijere - penzionerski zivot mozda. Najveca greska koju mozes da napravis je da potrosis najbolje godine zivote radeci za kikiriki platu, dosadne projekte u nebitnim firmama. Pakuj kofere momce...
 
@Doka_1
Nisam ocekivao da ce se u moru 'cuti, cekaj, trpi..moze i gore, sta biste vi mladi!?' naci jedan ovakav komentar. Da li smo prestali da cenimo sebe i poceli do te mere da se ponizavamo da svaki iskorak od takvog razmisljanja smatramo nadobudnim i prepotentnim? Ne moram da zivim u izobilju, samo ne zelim da se patim. Ni ja, ni bilo ko drugi. Nismo se zbog toga skolovali.
Pozdrav.
 
al ako je glupost što jedan učen i školovan mladić želi da se (bez bilo kakvog luksuziranja) stambeno obezbedi u što razumnijem roku, od svog poštenog rada, onda su nam odavno poremetili kriterijume šta bi trebalo da je normalno, a šta je ludost.

Mislim da niko ne potencira da je glupost da neko kupi stan, već da neko želi od svoje početne plate da kupi stan za keš na najtraženijoj lokaciji. Kao kada bi neko hteo da kupi stan u k-distriktu jer radi u Knez Mihajlovoj. Ima smila ali nije realno. Sa tom tvojom platom eto stan od oko 50m2 za 5god, možda nije krug dvojke ili nbg ali je stan. Svakako imaš predloge i da odeš iz zemlje pa možda da probaš negde drugde samo od plate da kupiš stan za keš na najtraženijoj lokaciji jer ti je prekoputa posla.

A kao što su ti već rekli, uzmi jednu godinu za sebe i ne gledaj koliko trošiš. Kasnije kada dodju žena i deca od toga nema ništa.
 
Ајмо овако, другари - мој добар пријатељ са платом од 3.000 евра се иселио пре неку годину из Париза (и то из доста јефтиног, 14 арондисмана) на далеку периферију, јер му је било много да плаћа ренту 1.800 евра, а матор је, не би баш да живи са цимерима, и има много слика и уметничких дела, па не може да узме најмањи студио - који је опет ужасно скуп. А да купи стан у Паризу (као и још одраније у Лондону) не може више практично нико осим инвеститора. Него вози се сат времена возом, па је опет тешко с једном платом. Обично су се људи венчавали, па су с удруженим примањима могли нешто да ураде на тржишту некретнина, и да уштеде. Са две плате у кући или са једном, фиксни трошкови су исти; то су основи економике. Мислим, гледали смо бар "Пријатеље", ако не упознасмо свет уживо, и видели смо да се тамо живи са цимером.

Да се не очекује овде, ипак, мало и превише? Знам да се нпр. на Флориди лако купи некретнина, и то добра за наше појмове, ал није баш да је на елитној локацији. Него узмеш и ауто, па вози. Знам и Србина који је купио кућу у Мичигену (добру) за 37.000 долара, али то је околина распалог Детроита, где се нешто баш и не досељава народ. И моја родбина је тамо живела, али пре 40 година, па су пошли даље.

Уосталом, живот почиње у четрдесетој, а седамдесете су нове педесете;) Стрпљења мало ипак треба.
 
pa kad jedni gradovi postanu potpuno nedostupni, krece pritisak na druge. to se desava u okviru USA, na primer vise nisu jako skupi samo njujork (i to vise ne samo downtown menhetn nego bruklin, invud, delovi kvinsa i sl. koji su bili pristupacni pre 20 godina) i SF nego i boston, DC i do skora pristupacni čikago, filadelfija, ostin, majami. skacu cene u atlanti, denveru, phoenixu, orlandu... pola kalifornije se preselilo u teksas. ja znam ljude koji su uveliko zagazili u cetrdesete, sa uspesnim karijerama, i zive sa cimerima u njujorku ili iznajmljuju stanove u palo altu jer zele, kao i ovaj zutokljunac sto se skromno setio, da zive u blizini posla, a tu je preskupo.

ne znam tacno zbog cega je u beogradu toliki rast cena ali ja mogu da kazem za sebe da cu svakako sledeci stan opet da kupim u njemu. fenomenalan kvalitet zivota, veci nego u svim nabrojanim gradovima, a i dalje za relativno male pare mogu da kupim dobar stan dok u USA ne mogu da uradim nista bez 400k i to sa neuporedivo vecim troskovima posedovanja.
 
Rast cena je zato što se porezi formiraju na osnovu tržišnih cena, a državi i Partiji odgovara da oni budu što veći. Zato što je država dekintirana.
 
Pošto smo malo skrenuli sa teme, pokušaću da vratim težište na osnovnu premisu:
Da li vi, narode, smatrate da je normalno to da se kojekakve starlete, riality igrači, kriminalci, pevaljke, jutjuberi koji se krevelje u kameru i ostali polupismen svet sa 2 zuba u glavi razbacuju nekretninama po najskupljim lokacijama u Beogradu (i ostatku Srbije)? Ostavimo se za trenutak biznismena, što poštenih što nepoštenih. Dakle, to je izgleda normalno, jer, hvala Bogu, beskrupulozni konzumerizam i show biznis su ono što treba zdravom društvu. S druge strane, pošto sam navukao hejt određene grupacije, evo neću pričati u svoje ime, jer naravno, nisam ja bogom dat. Uzeću primer mnogo uspešnijih kolega iz generacije. Kolega koje su svojevremeno osvajala medalje na najprestižnijim takmičenjima iz matematike, fizike, hemije i programiranja na svetu, predstavljajući na taj način Srbiju u najboljem mogućem svetlu. Pa znate koliko ih je sad ostalo u zemlji? Biće dobro ako je 10%. Zašto? Pa zato što je ovde neviđeni luksuz ako, zamisli, hoćeš da živiš u naselju u kom radiš. Drskost i bezobrazluk je uopšte pomisliti da obezbediš svoje stambeno pitanje u roku od 10 godina. Svojim poštenim radom. Idi na periferiju pa tamo budi školovan. U redu, gospodo. Činjenica da u 40 postova niko nije prokomentarisao nakaradnost sistema i društva u kome živimo, već su kritike bivale upućene jedino pojedincu (odnosno meni) govori dovoljno o tome koliko mi jedni druge spočitavamo, koliko jedni drugima želimo dobro i koliko smo oguglali jedni na druge.
Paralele koje se povlače sa inostranstvom su u tolikoj meri merodavne da se jedna nastranost opravdava drugom. Pa na zapadu je najmanje 10 puta izraženiji taj jaz između bolesno bogatih ljudi iz sveta show biznisa i običnog čoveka. Neko je ovde već dao primer radnika u silikonskoj dolini, a ja se neću zadržati na tome već ću taj spisak proširiti za: pilote, inženjere, lekare, hirurge i mnoge druge časne i vrlo odgovorne profesije čija prihodovanja ne mogu da se porede s prihodovanjima jedne guzate porodice Kardašijan. I to je normalno? To je poveznica? Znači tamo je tako, pa je normalno da tako bude i kod nas. Zaboravlja se da sve što danas radimo, kola koja vozimo, telefone koje ne ispuštamo iz ruku, internet kojim komuniciramo i sve ostalo bez čega bi svakodnevni život bio nezamisliv dugujemo upravo tim školovanim ljudima. Otkada je postalo normalno da se obrazovanje marginalizuje, a da se crveni tepih baca pred ljudski brlog. Sramite se svojih razmišljanja svi vi koji niste ni pomislili da je problem u sistemu, već u meni i mojoj usijanosti, bahatosti, kuražu, osionosti. Izvinite, gospodo, ako sam vas uznemirio. Izvinite, strpiće se mladi još malo. Bar još 30-40 godina. A dotad neka se polupismena elita iživljava svojim novcem i medijskim prostorom. Verovatno ćemo imati šta pametno da naučimo.
 
@mladji

Ja te potpuno razumem, a tvoji stavovi me užasno podsećaju na mene od pre 5 godina. Čak smo i ista struka, isto sam sa cimerima živeo i radio na NBG posle 5 godina studentskog doma. Potpuno razumem tvoj bes i nezadovoljtvo, prošao sam kroz isto.

Meni je isto bilo nenormalno da ne mogu da kupim normalan stan na pristojnoj lokaciji sa platom 4 puta većom od prosečne. Da ne pričam o strukturi stanova koje je najzastupljenija u Beogradu (novogradnja) gde je 70kv ultra veliki stan, a većina se nabija u male stanove ispod 60 kvadrata. Po meni ti uslovi nisu za porodicu, ali to je možda druga tema.

Elem, tako sam isto kao i ti razmišljao, negodovao o sistemu koji favorizuje starlete i slično, a zapostavlja naučnike, lekare. I dalje me je sramota što imam veću platu od lekara jer mislim da moj posao nije ni približno iste odgovornosti kao posao jednog lekara, ali i to je druga tema.

Poenta je da sam posle par godina napustio Beograd i preselio se na zapad, konkretno Berlin. Na početku je sve izgledalo sjajno, grad je puno normalniji za život i sa manje stresa (to i dalje mislim), ali skoro sve ostalo što mi je smetalo u Srbiji sam pronašao i ovde, nešto u većoj, nešto u manjoj meri. Jednostavno kapitalistički sistem u koji smo mi ušli vodi ka tome, a malim narodima je jako teško da se odupru tom uticaju. Moje rešenje će verovatno ići u pravcu povratka u Srbiju u neko manje mesto, jer imam mogućnost online rada. Zašto bih živeo u bilo kom većem gradu u kome na posao putujem bar pola sata u jednom pravcu (i to ako imaš sreće), kad se na to dodaju obaveze dece i slično jadni čovek se raspadne. Kao imaš mogućnost bioskopa, pozorišta... ali sa kim god da pričam, malo ko to sadržaje i koristi, ne zato što ne želi nego zato što nema vremena....
 
Проблем је у томе што сиромаштво обара цену рада. Докле год буде био неко ко ће да пристане да ради за 300-500 евра са високим образовањем, квалитетнији кадрови ће емигрирати за бољом платом. Целокупна скупина тзв. елите, тј. естрадно-политички полусвет чине изузетно мали проценат популације, али се истичу у наступу и парадирају са својим богатством.

Е сад, што се тиче ексклузивних локација, већином су то напумпане приче. У нормалном свету престиж је периферија, кућа са двориштем. Код нас се обрнуто гура прича да је престиж нека просечна новоградња са фенси страним именом и фенси фасадом и скупим гаражним местом у инфраструктурно закржљалим деловима града. То иде у прилог лобију кредитора и грађевинске индустрије.
 
@milaki
Upravo, i meni nije san da kupim stan u centru i da živim u njemu već u nekoj kući na periferiji ili nekom manjem mestu i da uživam. Svako ima različite potrebe. Ako kupiš stan blizu posla ko ti garantuje da za 5god nećeš promeniti posao na drugom kraju grada ili pak drugom mestu.

@mladji
Uzeću primer mnogo uspešnijih kolega iz generacije. Kolega koje su svojevremeno osvajala medalje na najprestižnijim takmičenjima iz matematike, fizike, hemije i programiranja na svetu, predstavljajući na taj način Srbiju u najboljem mogućem svetlu. Pa znate koliko ih je sad ostalo u zemlji? Biće dobro ako je 10%. Zašto? Pa zato što je ovde neviđeni luksuz ako, zamisli, hoćeš da živiš u naselju u kom radiš.

Iskreno mislim da i tamo gde su se odselili nisu kupili stan pored posla i to za keš. Jedino ako rade na nekoj periferiji. Inače se slažem sa tobom da odredjeni profesionalni kadrovi moraju imati stimulans u vidu brzog zaposlenja, a oni bolji kojima možemo da se ponosimo i stan sa privilegovanom cenom. Sad da li to mora baš biti krug dvojke ili zvezdara tu ne bih ulazio u raspravu. Svakako se taj treba dokazati u svom poslu i znanju, a ne da tvrdi kako je on najbolji :) A ove starlete i ostalo ne bih komentarisao, ali ni one nisu kupile nekretnine svojim novcem već je neko to uradio za njih. Svakako je muka i meni šta je danas popularno ali svet se ne može promeniti. Činjenica je da trebamo više da cenimo ljude koji svojim znanjem mogu da doprinesu mnogo više nego neki buba prase.
 
@Mladi narastaji

Kad sam prvi put video temu, nisam ništa pričao jer nisam baš razumeo suštinu, poentu. Ne da je loša, naprotiv, video sam jako puno istine i poente i u otvarajućem postu. Nego nisam razumeo koja je suština priče. Sad kad si obrazložio detaljnije, jasno mi je.

Odgovor na tvoje pitanje, kako se boriti protiv tih pošasti koje opsedaju današnje čovečanstvo ogrezlo u dekadenciji i obesti - bojkotom i ignorisanjem.
U svakom smislu te reči, u svakoj prilici i na svaki način.

Vidiš, mnogi ljudi danas žive kao crvi, oboleli od Štokholmskog sindroma i podsvesno željni da za sve neko drugi prihvati odgovornost, pa makar to značilo i da mu daju upravljačku palicu da ih bičuje njome. I kao što si imao prilike da vidiš i ovde, a verovatno i uživo, mnogi će ti reći ili da nema tu ničeg lošeg, ili da to treba pustiti tako jer ''pa eto, tako je, ne može da se menja''. Ono što oni u svojoj bolesti zaboravljaju je da zapravo može da se menja. I menjalo se nekad, ne tako davno, dok su svet vodili ideali. Pa makar ti ideali bili ''hajde da budemo bolji od onih s druge strane Gvozdene zavese''.

Odgovor za mnoge današnje društvene probleme odnosno društvene štetočine je - bojkot. Jedini razlog zašto IDJ opstaje i emituje zvučnu radijaciju i Turbo Hodža kakofoniju, jedini razlog zašto SNS dobija izbore, jedini razlog zašto se milijarderi maste preko svake mere čak i za vreme svetske pandemije dok 500 miliona ostaje bez posla, jedini razlog što trgovinski lanci deru nas sa paprenim cenama a najnižim platama u regionu, jedini razlog što ljudi gaze preko mrtvih i bolesnih da bi se popeli na lestvicama popularnosti i društvenih mreža je - što im drugi, glupi ljudi bez kičme i integriteta, to omogućuju. Da nema njih, koji ih hrane i izdržavaju, ne bi bilo ni ovih pomenutih.

Sad, danas je popularno verovati u tu neku ideju, taj neki izgovor koji nameće vladajuća elita, da običan čovek ne može ništa da promeni. Što zapravo nije tačno, jer takvih primera ima hiljade. Samo što su zatrpani milijardama primera gde je bilo drukčije, i milijardama crva koji bi žrtvovali mnogo toga zarad malo konformizma i odricanja odgovornosti.

Šta može običan čovek da uradi, sam, bez mnogo ulaganja i angažovanja, da proba da smanji takve pojave i degeneracije:

1) Ne pridavati pažnju svim štetočinama i njihovim poltronima i advokatima i bojkotovati svaku lošu, neljudsku praksu i čin. Primera radi, od ovih Youtubera što si pominjao - ne slušati njihovu treš muziku, ne gledati njihove kanale, ne gledati čak ni u njihova kola kad prođu pored. Mislim u šta pa ima da se gleda? U Porše na plin? U Mečku koja uz par spojlera i difuzora deluje bog zna kako opasno a u Nemačkoj je vozi bilo ko...? Oni su ljudi koji žive od pažnje, jer kao mali to nisu imali, i onda sad nadoknađuju. I svako davanje pažnje ih ojačava a i bogati. A svako ignorisanje ih slabi i žulja

2) Širiti svest kod drugih oko sebe o štetnosti takvih praksi i takvih ljudi. Evo npr jedna strana kompanija za dostavu je nedavno kupila, sažvakala i ubila jedno domaću kompaniju koja je to radila em domaćom radnom snagom, em mnogo bolje i kvalitetnije. Neki ljudi oko mene, među njima i neki na forumu, su mi na to govorili da je to zapravo super i da to treba podržati. Nisam pao na te priče nego sam ostao pri istom stavu. Juče, posle par nedelja, vidim u dva odvojena portala dve iste vesti o tom preuzimanju. I u njima, stotine komentara ljudi koji poručuju da više od te kompanije neće naručivati. Eto, jedan mali ali realan i svež primer kako se vesti šire i kako obični ljudi imaju moć da obore pohlepnog Golijata samo odbijanjem da mu daju pare ili pažnju.

3) Graditi svoj život i svoj krug dobrih, poštenih i sposobnih ljudi oko sebe. I širiti to dobro i te ideje i ideale. Ne mora to da bude političke prirode - čak ni ne treba. Nego širiti i razmenjivati iskustva, šta valja a šta ne. Ko zaslužuje pare i klijente a koga treba bojkotovati. Šta kupiti a šta ne da se podrži domaći radnik. Ko su monopolisti i karteli kojima ne treba davati moć u vidu klijentele i popularnosti. Korak dalje od toga je da čovek uzme i sam, kao hobi, piše o takvim iskustvima ili pravi videe, reportaže i kolumne, te da onda to prosleđuje drugima i tako širi svest o nekom problemu. Postoji ona NOPS organizacija za potrošače, postoji Istinomer u kontekstu politike, postoji ono udruženje iz Bloka 37 što isteraše kauboje iz svog bloka, postoje npr udruženja građana koja vode bitku sa klubovima, postoji svašta nešto u mnogim sferama društva, pa sam siguran da postoji i u ovome o čemu ti pričaš. Samo ih treba naći i dati svoj doprinos. Ili započeti svoju priču. Kao npr što neki s foruma sad rade da bi makar probali da se suprotstave investitorskom metro planu koji Grad forsira.

Raspisah se ja , i ne sumnjam da će se naći par pojedinaca praznih duša koji će ismejati nešto od ovoga, ali znaj samo da nisi sam u primećivanju dekadencije i degeneracije kojoj teži društvo. I da, šta god ti pojedinci pričali, običan čovek ima mnogo više moći nego što misli. I nisu još stvari izgubljene, i još uvek može da se utiče na mnogo toga. Ljudi su ovde neuki a i oboleli od apatije, pa zaboravljaju svašta, pa tako i da je jedna žena pre pola veka pokrenula proteste i promene širom jednog kontinenta samo tako što nije htela da sedne na drugo mesto u autobusu. Danas možda nema više takvih uslova da se stvori takva inercija i Efekat leptira. Ali i dalje ima prostora i mogućnosti da običan čovek, ako je dovoljno mudar i uporan, promeni nešto na bolje. Zato nemoj da misliš da si usamljen u tome i ne osvrći se na mase apatičara nego guraj svoju priču. Imaš danas blogove, imaš Youtube kanale i dokumentarce, imaš podcaste, imaš razne načine da dopreš do drugih i istakneš svoje ideje. I čak i ako ne uspeš u potpunosti, znaj da ćeš jednog dana moći da pogledaš iza sebe i kažeš da si makar uradio nešto dobro za svet oko sebe, umesto da si se valjao u apatiji i mediokritetu kao ostali. A to znači. Znači kad čovek zna da je ostavio nešto lepo i konstruktivno iza sebe. Eto dosta od mene za sad, srdačan pozdrav. :sesir:
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881937#p881937:2y9w2t49 je napisao(la):
milaki990 » Pon Sep 20, 2021 3:34 pm[/url]":2y9w2t49]@mladji

Moje rešenje će verovatno ići u pravcu povratka u Srbiju u neko manje mesto, jer imam mogućnost online rada. Zašto bih živeo u bilo kom većem gradu u kome na posao putujem bar pola sata u jednom pravcu (i to ako imaš sreće), kad se na to dodaju obaveze dece i slično jadni čovek se raspadne. Kao imaš mogućnost bioskopa, pozorišta... ali sa kim god da pričam, malo ko to sadržaje i koristi, ne zato što ne želi nego zato što nema vremena....

Razmisli da sa prihodima iz inostranstva u malom mestu upadas u oci, narocito i kriminalcima.
Srbija je duboko raslojeno drustvo.
Kapitalizam je trijumfovao ovde.
 
P.S.

Samo da dodam na prethodni svoj post da kad kažem ''bojkot'' ne mislim na ono kako srpska opozicija ''bojkotuje'' izbore. To je priča za sebe. I to što oni rade je pogrešno. Zato što su i Zakoni Srbije o izborima priča za sebe, jer po njima ispada da ako ne glasaš za opoziciju koja prelazi cenzus, glasaš za vlast. Što je nešto što samo u Nacionalnom parku Srbija može da važi. Tako da samo da napomenem, kad kažem ''bojkot je rešenje'', mislim na sve probleme i štetočine izvan politike. I mislim na bojkote u vidu neposlušnosti, odbijanja saradnje, ometanja u radu, narušavanja imidža i funkcionisanja, sasecanja prihoda i publiciteta, itd itd itd... A politika i načini rešavanja stvari i štetočina u njoj su tek posebna, odvojena priča. Pogotovu u Nacionalnom parku Srbija.
 
@Bender Rodriguez,
Hvala na ovako opširnom odgovoru i anamnezi ovog posrnulog društva, kakvo smo danas. Mogu slobodno da kažem da je i ova tema koju sam započeo u neku ruku sociološki eksperiment (iako mi to, naravno, nije bio cilj) s obzirom da su poruke pojedinih forumaša bile toliko maliciozne, da su jasan pokazatelj u kakvom domanovićevskom Mrtvom moru živimo. Ja ne znam je li to prokletstvo utkano u naš mentalitet i kako se od toga kolektivno izlečiti.
Pozdrav i tebi, svako dobro!
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=881955#p881955:f3c4b50u je napisao(la):
Bender Rodriguez » Pon Sep 20, 2021 4:18 pm[/url]":f3c4b50u]P.S.

Samo da dodam na prethodni svoj post da kad kažem ''bojkot'' ne mislim na ono kako srpska opozicija ''bojkotuje'' izbore. To je priča za sebe. I to što oni rade je pogrešno. Zato što su i Zakoni Srbije o izborima priča za sebe, jer po njima ispada da ako ne glasaš za opoziciju koja prelazi cenzus, glasaš za vlast. Što je nešto što samo u Nacionalnom parku Srbija može da važi. Tako da samo da napomenem, kad kažem ''bojkot je rešenje'', mislim na sve probleme i štetočine izvan politike. I mislim na bojkote u vidu neposlušnosti, odbijanja saradnje, ometanja u radu, narušavanja imidža i funkcionisanja, sasecanja prihoda i publiciteta, itd itd itd... A politika i načini rešavanja stvari i štetočina u njoj su tek posebna, odvojena priča. Pogotovu u Nacionalnom parku Srbija.

Nije samo u Srbiji takva situacija sto se tice izbornog sistema.
Ovde imas sve o tome:
https://en.wikipedia.org/wiki/D%27Hondt_method

Mislim da je bojkot izbora smislen. To je kao kada ti kazu da imas boks mec, ali tebi ce ruke biti vezane na ledja.
U takvoj borbi se ne ucestvuje.
Daleko vaci problem je sto vecina u Srbiji ne percepira da postoji ista lose u vezi sa sadasnjim politickim sistemom, odnosno, ako i precepira da ima nesto lose, onda ne moze da shvati ili razume sta bi trebalo da se promeni.
Ja licno smatram da vecina odlicno zna sta ne valja, ali ne zeli to da menja jer vecina zeli da ostane sistem "sve moze" posto to odgovara mentalitetu.
 
Vrh